Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:33 06.06.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | >> (покажи всички)
Тема Re: Въртящ се, зареден пръстеннови [re: mr Chaos]  
Автор potr (старо куче)
Публикувано25.02.15 18:02



Незнам за какво говорите, но аз разбрах че ако един електрон се движи във вакуум, той генерира магнитно поле което го връща назад

Весела и ползотворна година!


Тема Re: Въртящ се, зареден пръстеннови [re: potr]  
Автор YpaBHeHue (нерешимо)
Публикувано25.02.15 22:18



Много неправилн! Огромна не количествена, а качествена (дименсионална) разлика има между диференциално/интегрална връзка и пропорционална връзка. Между двете има винаги едно измерение повече/по-малко. Това е огромна разлика. Интегралът на едномерна величина е площ, двойният интеграл е обем.

Конкретно към:
но аз разбрах че ако един електрон се движи във вакуум, той генерира магнитно поле което го връща назад

Ако заряд се движи във вакуум, без да е натоварен от електрическо поле, заряда няма промяна на скоростта си, (нито на заряда си). Никаква магнитна сила не му действа.

А когато започне да го натоварва електрическо поле, тогава започва да му действа магнитна сила, която е налична в свободното пространство около заряда, без значение, че спрямо някоя КС заряда е аджи ба неподвижен. Тя намалява промяната на скоростта му - запазва я.

Това е то магнитна маса - самоиндукция.

*
Ако съм безпощадно аргументиран, защо не предположите, че очевидно личността ми е грешна?!


Тема Re: Въртящ се, зареден пръстеннови [re: YpaBHeHue]  
Автор potr (старо куче)
Публикувано26.02.15 20:38



"самоиндукция' какво ще рече? Сам се индуцира ток?

Весела и ползотворна година!


Тема Re: Въртящ се, зареден пръстеннови [re: potr]  
Автор YpaBHeHue (нерешимо)
Публикувано27.02.15 01:34



Ще рече, реактивна обратна връзка. Не разбираш какво е "реактивност"? Това е друга тема.

За конкретния случай:
Не се "индуцира" ток в заряда. Заряда изпитва обратна сила, пропорционална на текущото му ускорение. (Скоростта му притежава инертност. Тази инертност зависи от магнитната проницаемост и от количеството на заряда, не от неговата маса. Тя се явява електрическа по природа маса, доставяна от свободното пространство.)

Когато реакцията не е пропорционална, а е чувствителна само към стръмност на нарастване (диференциална), тогава реакцията закъснява. Това свойство е наречено - "реактивност".

Ако реакцията не закъснява, тогава изчезва и относителността при движение през пространството.

В това свойство - закъснение - на реакцията при всички взаимодействия възниква обективно дименсията време.

Ето защо, само поради това дефазиране всички взаимодействия имат свойтвото "относителност" - следствие от преместването на наблюдател през пространството със скорост - съизмерима със скоростта на нарастване на реакция към промяна.

*
Ако съм безпощадно аргументиран, защо не предположите, че очевидно личността ми е грешна?!

Редактирано от YpaBHeHue на 27.02.15 01:37.



Тема Re: Въртящ се, зареден пръстеннови [re: YpaBHeHue]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано27.02.15 04:50



"Ако реакцията не закъснява, тогава изчезва и относителността при движение през пространството. "

Сериозно? Каква връзка изобщо виждаш с относителността на движение и посочената реакция?


"В това свойство - закъснение - на реакцията при всички взаимодействия възниква обективно дименсията време. "

Дименсията "време", както си се изразил, възниква по съвсем друг повод - случването на неща и подредбата на такива случвания по предходност. Посоченото закъснение е някакъв дребен частен случай в тази подредба. То не е причина за възникването в случая.


"Ето защо, само поради това дефазиране всички взаимодействия имат свойтвото "относителност""

И преведено на разбираем език, какво означава "свойство относителност" отнесено към взаимодействие (освен че се получава каламбур в случая)? Каква е относителността на ядрените взаимодействия, на гравитационните, изобщо?

`Тези, които не знаят, са обречени да вярват`


Тема Re: Въртящ се, зареден пръстеннови [re: Герисъм]  
Автор YpaBHeHue (нерешимо)
Публикувано27.02.15 06:20



Отговорът на присмехулството ти е написан черно на бяло.

Цитирам се:

" само поради това дефазиране всички взаимодействия имат свойтвото "относителност" - следствие от преместването през пространството със скорост - съизмерима със скоростта на нарастване на реакция " на детектора, чрез който наблюдателя "усеща".

В тази теория няма патос. Доста простичко и единствено - е условието за относителност на взаимодействие: непропорционалност на реакцията - закъснение.

Едно хипотетично беззакъснително (пропорционално) нарастване на реакцията към промяна изключва свойството закъснение на импулса, та дори и многократното пре-предаване на промяната през реагиращия материал става мигновено на произволни огромни разстояния през него. От това естествено изчезва понятието скорост на изпулса и изчезват ефектите на Относителността.

Надълго за теб, с удоволствие преведох в прости думи - лаконично изказаните истини от предишния ми пост!

*
Ако съм безпощадно аргументиран, защо не предположите, че очевидно личността ми е грешна?!


Тема Re: Въртящ се, зареден пръстеннови [re: YpaBHeHue]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано27.02.15 13:19



Самоцитирането ти не отговаря на въпросите ми, само възпроизвежда причината за тяхното задаване. Опитваш се да избягаш от същество с пелена от мътни понятия.

И нови въпроси:
Каква е връзката между "скорост на импулс" и "ефектите на относителността"?

Ти не знаеш ли какво е това нещо "аргументация"? Че трябва да има логическа връзка между аксиома и следствие, а не следствието да е боднато ей така от нищото? ВЪпросите ми са точно за това - какво общо има между скоростта на импулса и ефектите на относителността (каквото и да значи последното за тебе, щото аз не разбрах какво имаш пред вид - явно дефект на превода). Явно не си наясно, че в СТО ефектите идват не от крайната "скорост на импулса", а от съвсем друго негово качество, несъвместимо с парадигмата която проповядваш? Затоа и СТО проеня парадигмата. Има още много да наваксваш. Но тъй като "относителността" в случая явно не е свързана със СТО, въпросът ми остава.

Лесно е, на въпрос се отговаря, като се даде отговор, а не се преиначават неясните заявления, довели до въпроса.

И в превода си зле. Едно от обясненията за това - не ти е ясно това, което се мъчиш да превеждаш. Лошо. Нищо лично, разбира се, само обективен анализ на написаното



`Тези, които не знаят, са обречени да вярват`

Тема Re: Въртящ се, зареден пръстеннови [re: Герисъм]  
Автор YpaBHeHue (нерешимо)
Публикувано27.02.15 16:53



Относителността, конкретно СТО са странични въпроси в точно тази тема, и като споменавам относителността не я обяснявам, а показвам връзката й с реактивността, която обяснявам повторно заради питането конкретно за различието между пропорционалност и реактивност.

Ти като ти е важно да си изясниш връзката на реактивността с относителността на реакцията (на взаимодействията) отвори тема и задай тази дискусия!

Това, че ставаш агресивен и персонален с вече втори пост с такъв тон само в тази тема, е показателно за правилността на обясненото от мен по същината на темата - за феномена "самоиндукция" и разбиранията ми и начина на обясняване - за природата на електро-магнетизма.

Поздрави!:)))))

*
Ако съм безпощадно аргументиран, защо не предположите, че очевидно личността ми е грешна?!

Редактирано от YpaBHeHue на 27.02.15 16:58.



Тема Re: Въртящ се, зареден пръстеннови [re: YpaBHeHue]  
Автор potr (старо куче)
Публикувано27.02.15 17:52



А за какво му е на наблюдателя да се мести спрямо наблюдавания обект?

Весела и ползотворна година!


Тема Re: Въртящ се, зареден пръстеннови [re: YpaBHeHue]  
Автор potr (старо куче)
Публикувано27.02.15 18:01



Аз от тия безпощадно нелогични обяснения разбрах че 'закъснение на реакцията' е нещо като да бутнеш баба си сега, а тя да падне чак утре. ъ?

Весела и ползотворна година!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.