Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:16 13.06.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | >> (покажи всички)
Тема Re: "Люлка на Нютон"нови [re: mr Chaos]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано26.03.15 13:19



Да бе, ама в такова взаимодействие балонът не реагира като един обект, а като система от много обекти. И при тази реакция взаимодействието се разбива по тези "атомни обекти", ако мога така да го нарека. За всеки от тях реакцията на въздействието върху него е моментална, а това че те си взаимодействуват със забавяне е друга причина. Подобно е ако стреляш със стрела по мишена, "действието върху мишената" се състои от по-прости елементарни действия - действието на лъка върху стрелата, и последващото действие на стрелата върху мишената. При балонът ролята на стрелата играе звуковата вълна, която пренася взаимодействието до всяка част. И законът на Нютон е валиден за действието което тази вълна оказва на съответната част, така както и за първоначалното действие върху точката на балона, на която е оказано. Той балонът затова се деформира, защото не се държи като един обект, който да отговори на действието, то не се прилага едновременно във всяка негова точка. Това размазва картинката. Ако обаче осъществиш действие, еднакво върху всяка част на балонът, тогава и той ще отреагира като един монолитен обект, и това действие пак ще бъде моментално.

Дали атомът се държи като абсолютно твърдо тяло няма значение - действията на съставно тяло могат да се сведат до действия на абстрактни абсолютно твърди частици, така например се моделират флуидите чрез законите на механиката. Третият закон на Нютон е абстракция за определена ситуация, в която всякакви допълнителни причини не пречат. Тези причини само размиват картинката, не нарушават този закон. И вече ако искаш да усложняваш задачката, пускаш в действие тези причини, подчиняващи се на съответните закони, и моделираш резултата като балон или течност или газ, няма значение. Така пускаш атома да действа чрез естественото си поле като пространствена конфигурация (което ще замаже яснотата на картинката), а не тази конфигурация която би демонстрирала по-чисто самият закон, както в примера който дискутирам с Уравнение - рязка промяна в силата..

В тая задачка, която обсъждам с Уравнение, се има точно това пред вид - въздействие върху заряда като цяло, едновременно върху всичките му части, ако е структуриран, за да е по-проста задачата и по-видима закономерността. И то не постепенно засилващо се въздействие, каквото би създал друг заряд приближавайки се, а по-абстрактно - като скок - което няма никакво значение, защото законите на природата не зависят от формата на въздействието. В тази задача се създава ток на заряда. Скритото засега е, че веднага се създава контра ток от полето - така нареченият displacement current, на български понякога се превежда като ток на отместване. Този ток търпи еволюция в пространствената си плътност с времето, защото полето се настройва към промените, но той е равен и противоположен на създаваният от силата ток. И именно неговата промяна създава реакцията под формата на самоиндукция на полето още в момента, когато се променя и равният му ток, създаден от силата. Затова и в този момент няма закъснение на реакцията. По-нататък полето търпи еволюция, част от него догонва заряда, част се откъсва като излъчване, и особено след прекратяване на силата заряда и полето продължават известно време да танцуват и дърпат взаимно. Но това е чак после, като махнем причината. Тук вече има широко поле Уравнение да си прилага интегралът на Дюамел, за да определи поведението на този танц. Малко отклонение за пояснение.

Така че реалните ситуации трябва да се опростяват, за да се улесни пътят до дълбоките абстракции, каквито представляват физическите закони :) После, като са ясни законите, връщането към реалните условия е контролируемо и по-просто, но то не нарушава законите.

`По-голямата опасност за мнозина е, че целта е твърде ниска и я постигаме`


Тема Re: "Люлка на Нютон"нови [re: Герисъм]  
Автор mr Chaos (somebody)
Публикувано26.03.15 15:33



Опростяването е хубаво нещо, но не и когато при него се губи същността на това което изследваме.
Т.е. сигурно ли е, че заряда реагира като едно цяло на външно въздействие?
Ако да, кой как и кога е определил това?
Ако не реагира като едно цяло, това опростяване е некоректно и всички изводи оттам нататък са погрешни.



Тема Re: "Люлка на Нютон"нови [re: mr Chaos]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано26.03.15 15:59



Опростяването кара абстракциите да изпъкват сред шума. А като ги имаш вече закономерностите, можеш да извлечеш информация и от модулиращият ги шум, т.е. да стигнеш до същността която измерваш. Разбира се, на различни нива излизат различни закономерности, просто тук обсъждаме най-очебийните на пряко достъпното ни ниво.

Структурата на заряда, зависи от носителя на заряда. Протоните както се оказа, са съставни частици, със сложна кваркова структура и дробен заряд в кварките. Кварките все още има какво да се изследват, елементарността им сега е достатъчно подкрепено предположение. Електронът за сега има големи претенции да няма структура в достижимите предели на експеримента, последното което знам е, че до едно 10 на -18 метра (под 1 фемтометър) той се държи като елементарна частица, ако се пренебрегне облакът от виртуални двойки, който се създава около него в близост и който екранира истинският му заряд до ефективната стойност която измерваме. Това се установява като се анализира разсейването на високоенергетични частици от електрони в колайдерите, нещо като подобрен вариант на опитите на Ръдърфорд (те така и структурата на протона и неутрона разкриха). Какво става по-надолу в размерната скала за сега е божа работа. Но тези размери нямат никакво значение за това дето говорим, в рамките на тях въздействието се предава за твърде малко време и не оказва влияние на допустимите за сега експерименти, тоест в рамките на досегашната физика предположението за реакцията му като цяло е напълно опрвдано.

`По-голямата опасност за мнозина е, че целта е твърде ниска и я постигаме`


Тема Re: "Люлка на Нютон"нови [re: mr Chaos]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано26.03.15 16:07



Реално, ако се позамислиш, смисъла на третия закон на Нютон, действието е равно на противодействието е: промяната в импулса на действащото тяло е равна на промяната на импулса на въздействаното тяло (демек съхранение на импулса), следствие от това, че силата е равна на промяната на импулса с времето, а времето за взаимодействие е едно и също за всяко от телата. От тук нататък, как с посредници се пренася този импулс, е само разводняване на картинката, без да се променят нещата по същество.

`По-голямата опасност за мнозина е, че целта е твърде ниска и я постигаме`


Тема ИСКАШ ли РАЗГОВОР, Геринови [re: Герисъм]  
Автор laplandetza (пристрастен)
Публикувано26.03.15 17:03



Гери, отговора е веднага, мигновено, но само за О.С. на Наблюдател , в нашия космически двор.Искаш ли на Л.С. да ти обясня какво мисля по тоя проблем,интересно е, разбира се не е физично, отвъд науката е.





Тема Re: Какво стана със закъснението?нови [re: Герисъм]  
Автор YpaBHeHue (нерешимо)
Публикувано26.03.15 17:25



Всичко е изложено:

Аз съм изказал това, че твоето мислене не анализира релация между въздействие и реакция.

- На основание на това че дефиницията на твоето мислене не съответства на Дефиницията за релация между въздействие и реакция - липсва величина инертност.

Вместо такава - в твоята релация има тафтологичен коефициент, преобразуващ дефиницията на измервателния уред, от Галвани в Ампери.

Ти си отвърнал, че дефиницията ти си е хубава, а ние сме "незнаещите".

Цитирам:

"(която аджи ба конкретно е i = q.v, където q е константа на заряда, а не е съпротивление или инертност, за да е връзка между сила и реакция"

За незнаещите: връзката е i = ro.v, където ro е плътност на зарядите. В случай на единичен заряд плътността е ro = q.delta() където delta() е функцията на Дирак. Няма съпротивления, няма инертности, няма болни фантазии. При масов ток имаме инертност, но в момента в задачата имаме заряд.


Оправдавай се, че толкова ти търкаля търкалото, любопитко, но аз не ще оправдая арогантността ти!

Профанизатор Гери си.

*
Ако съм безпощадно аргументиран, защо не предположите, че очевидно личността ми е грешна?!

Редактирано от YpaBHeHue на 26.03.15 21:01.



Тема Re: Какво стана със закъснението?нови [re: YpaBHeHue]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано26.03.15 19:57



"Аз съм изказал това, че твоето мислене не анализира релация между въздействие и реакция"

Неподкрепени с нищо изказвания нали знаеш къде трябва да се заврат? Абе ясно е, че на калпавата ракета пространството и пречи, та и в случая...



Хубаво беше почнал да се опитваш да се аргументираш, какво се случи та се отказа? Защото последният постинг е толкова неориентиран, че просто не знам какво да кажа. Освен да повторя една по-стара моя мисъл - първо почети, после се изказвай, не обратното както в случая.

Аз ти демонстрирах връзката между въздействие и промяната на тока на заряда. Предполагах, че ти е ясна по-нататък пряката връзка между реакцията под формата на самоиндукцията, и тази промяна на тока (пък и ти даваше проблясъци че това ти е ясно). Явно съм се лъгал. Е, изглежда пропастите в знанията ти са повече и по-дълбоки, и не е тука мястото да бъдат запълвани. Сори.

Хубаво, като недоволстваш от моите дефиниции, приемам твоята за тока, i = q.v. Замести я във формулите дето съм написал. Променя ли се пропорцоналността между въздействието и промяната на тока? Не се променя, променя се само моето обозначение ro с q. От там нататък изводите са същите - самоиндукцията е процес, едновременен с неконстантното състояние на тока, тоест със силата, с въздействието. Което не подкрепя нито едно от възмущенията ти.

Лично на мене си ми харесва старата формула, която ползвам: i = ro.v, която произлиза от учебникарската дефиниция за ток: i = dq/dt, количеството заряд минаващо през сечението на проводника. Ако преобразуваме този израз така:
i = dq/dt = dq/dx.dx/dt = dq/dx.v
забелязваме че величината dq/dx има смисъл на линейна плътност на заряда, което аз съм обозначил с ro. В случая на спора няма значение коя формула се ползва, и двете водят до моментна реакция на въздействието, така че нека да е твоята формула

Мисля че съвсем ясно би трябвало да ти стане каква е връзката между въздействие и реакция в случая - права пропорционалност на константни величини. Ако се понапънеш малко и приведеш промяната на тока до самоиндукцията и после до сила върху заряда (реакцията), трябва да достигнеш и до Нютоновото прозрение - коефициентът на тази връзка е единица. Опитай :)

Както виждаш, инертност в случая никъде не се ползва (ползва се само като изначален ненулев коефициент пред ускорението). От друга страна ако поразровиш литературата за електромагнитната маса, ще видиш, че на всякъде тази величина участва именно като константа, не като някаква променлива, която се появява за някакво време след въздействие. Аз вече показах една математика, в която се обосноваваше тази маса и в състояние на покой. Инертностатта си я има винаги. Пък и елегантно ти демонстрирах как, ако тя липсва в началото, имаме нефизическа ситуация с безкрайно големи скорости при всяко въздействие. Но който разбрал, разбрал, а тръшкането не е аргумент. Отворил съм ти очите, чети.

`По-голямата опасност за мнозина е, че целта е твърде ниска и я постигаме`

Тема Гери-я камиларя, я КАМИЛЧЕТОнови [re: Герисъм]  
Автор laplandetza (пристрастен)
Публикувано26.03.15 20:10



Гери, както каза другаде, има обосновани предположения за неелементарност на електрон, та и на кварки , елементарно от там идва и закъснение на въздействие-реакция, което ние с познатите методи няма как да mерим. Що се правиш на камилче...!





Тема Re: Гери-я камиларя, я КАМИЛЧЕТОнови [re: laplandetza]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано26.03.15 20:17



Няма никакво значение елементарността на електрона, тогава просто минаваме на неговите съставки и прилагаме същата наука. Пък и да не можем тогава да я приложим, отражението на тази съставност се проявява за времена под 10 на -26 от секундата. Докато тук приказките са за за много по-големи интервали в рамките на сегашната парадигма, те инженерите не учат какво би могло да се случва в микросвета, за тях фазите са доста по-осезаеми величини, идващи още от класическата електродинамика



`По-голямата опасност за мнозина е, че целта е твърде ниска и я постигаме`

Тема Re: "Люлка на Нютон"нови [re: Герисъм]  
Автор multiplikator (пристрастен)
Публикувано26.03.15 20:41



Той балонът затова се деформира, защото не се държи като един обект, който да отговори на действието, то не се прилага едновременно във всяка негова точка. Това размазва картинката. Ако обаче осъществиш действие, еднакво върху всяка част на балонът, тогава и той ще отреагира като един монолитен обект, и това действие пак ще бъде моментално.


Тц, няма монолитни обекти във вселената, всичко е фрагментарно, дори и електрона, заблуждаваш се зомби, издишаш ХаХаХа






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.