Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:15 09.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Re: ФОТОНЪТ Е ЗАБАВЕН ВЪВ ВАКУУМ ФАКТ!нови [re: laplandetza]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано21.02.15 13:55



След като дефиницията за скорост в случая е приложима както за един, така и за повече обекти, дали 1 обект прави група или не е лингвистичен проблем, който няма никакво значение за случая и може да се използва само за отклоняване на темата.

За центъра на масата, вземи един обект, тороид, и си задай същите въпроси. В релативизма "

" е само име, не се определя чрез маси, а чрез енергията. В западната литература просто е запазено старото име.

`Тези, които не знаят, са обречени да вярват`

Редактирано от Герисъм на 21.02.15 13:56.



Тема Re: ФОТОНЪТ Е ЗАБАВЕН ВЪВ ВАКУУМ ФАКТ!нови [re: Герисъм]  
Автор laplandetza (пристрастен)
Публикувано21.02.15 14:12



<<.. дали 1 обект прави група или не е лингвистичен проблем, който няма никакво значение за случая и може да се използва само за отклоняване на темата. ..>>

Отклоняването на темите е твое влечение. Няма група тука има център на енергия, и това което приeмат за импулс, обаче център на какво , след като обекта е елементарен , несъставен.Сега това вероятностен център ли е или реален, какво е според теб.





Тема Re: ФОТОНЪТ Е ЗАБАВЕН ВЪВ ВАКУУМ ФАКТ!нови [re: laplandetza]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано21.02.15 14:36



Аз не отклонявам теми, а само разяснявам. А нуждата от разясняване, както се вижда, е повсеместна




"Няма група тука има център на енергия, и това което приeмат за импулс, обаче център на какво , след като обекта е елементарен , несъставен"

ВНикно повече, прочети пак. Какво като е елементарен обекта, смисълът на понятието е същият. Когато обектът е частица, центърът на маса/енергия съвпада пространствено с него, когато е вълнов обект, съвпада в максимума на вероятността. Реалността тук не участва, няма такова нещо "реален център".

`Тези, които не знаят, са обречени да вярват`

Тема Re: ФОТОНЪТ Е ЗАБАВЕН ВЪВ ВАКУУМ ФАКТ!нови [re: Герисъм]  
Автор laplandetza (пристрастен)
Публикувано21.02.15 15:15



<<... Реалността тук не участва, няма такова нещо "реален център"...>>

Мисля имаме основание да го създадем, ако приемем всяка елем. частица се представя като наякакво вероqтн. разпределение.В случая център на енергия при вероятност. разпределение съвпада ли с такъв център и при регистриране кога елем.частица променя импулс, енергия.Или казвам областа на вероятност или размиването на импулса, енергия в пространството конкретно в механизма на взаимодействие, центърът на тая област, според мен е различно нещо от вероятностен център на максимум енергия.
Има нужда от нова тема, много въпроси ми се мотат из главата, иска изясняване, книжките не дават отговори, а като сложим и неясната за мен математика в Кван.физика, нещата са съвсем магляви.






Тема Re: ФОТОНЪТ Е ЗАБАВЕН ВЪВ ВАКУУМ ФАКТ!нови [re: laplandetza]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано21.02.15 16:59



Няма смисъл от изнасилени "реалности" в случая. Центъра на масите е фиктивна точка, определена с дефиниция. Няма изискване зареалност в тази дефиниция. Да, може да е вероятностно разпределение, в КМ определено е такова, но не е задължително да съвпада с реален обект. Когато става дума за отделна частица, центъра съвпада с нея, но при система не е задължително.


"Или казвам областа на вероятност или размиването на импулса, енергия в пространството конкретно в механизма на взаимодействие, центърът на тая област, според мен е различно нещо от вероятностен център на максимум енергия. "

Не става ясно какво казваш, съответно не схващам какъв аргумент е това.


"Има нужда от нова тема, много въпроси ми се мотат из главата, иска изясняване, книжките не дават отговори, а като сложим и неясната за мен математика в Кван.физика, нещата са съвсем магляви"

Отговорите ги има в книжките, а математиката е езикът, на който са отговорите. Без нея нищо не се разбира, останалите езици са безсилни да предадат важните нюанси на смисъла. Сам виждаш колко неясни стават нещата на тях :)

Но да, тая тема достатъчно се накляпа с боклуци.

`Тези, които не знаят, са обречени да вярват`


Тема Re: ФОТОНЪТ Е ЗАБАВЕН ВЪВ ВАКУУМ ФАКТ!нови [re: Герисъм]  
Автор laplandetza (пристрастен)
Публикувано21.02.15 17:27



<<..Не става ясно какво казваш, съответно не схващам какъв аргумент е това. .>>

Това не е аргумент , а въпросителна, в темите за КМ, и квант.полета, това което на теб ти изглежда като аргумент , изказано от мен, съвсем не е. По-добре е да кажем размисли, въпроси за изясняване.
Разбирам какво казваш, хващам ти мислите , вероятно основното в тях.

<<...математиката е езикът, на който са отговорите. Без нея нищо не се разбира, останалите езици са безсилни да предадат важните нюанси на смисъла. Сам виждаш колко неясни стават нещата на тях ..>>

Тука трябва да превеждаш, някои неща хващам , но като цяло не я разбирам.Колкото и да е трудно и неприятно , трябва да ползвам мислене с други конструкции, не ми трябват думи, език за това, но след това трябва да го обърна в такава форма за да общуваме.Освен това ползването на математика без на всяко ниво в ползването и винаги да има някаква груба яснота -природна връзка, какво налага ползването и в конкретната форма, имам предположението, всичко това е вероятно да ни води до заблуди.

<<..Отговорите ги има в книжките..>>

От скромния ми опит с физичните книжки и с не до там скромния ми житейски и професионален опит мога съвсем твърдо и убедено да заявя, много от въпросите и проблемите нямат отговори в научната и друга известна литература, трудове.

<<..Но да, тая тема достатъчно се накляпа с боклуци..>>

Айде сега, мен ли нещо посочваш, не съм бе, не съм в Масква.............
ще се караме , ей............................






Тема Re: ФОТОНЪТ Е ЗАБАВЕН ВЪВ ВАКУУМ ФАКТ!нови [re: Герисъм]  
Автор YpaBHeHue (нерешимо)
Публикувано21.02.15 20:12



1.
Какво според теб значи "елемент в група"?

Точно - каквото значи. - отличими (различни по поне едно измерение) елементи. Тук това означава честотен компонент. Теоремите развити от Фурие, Винер-Хинчин, Дюамел във вълновата теория дефинират знанието, че формата на вълнов процес е адитивно съставна от самостоятелни елементарни (синусоидални) периодични компоненти, отличаващи се помежду си с конкретно две измерения: начална фаза и честота. (спрямо общ репер за момент, спрямо общ еталон за дължина време.)

2.
Груповата скорост за честотните компоненти на непроста вълнова форма е дефинирана - не от друг, а - от вълновата теория. Групова скорост дефинира, наистина - вектора на пренасяне на енергията, b]но - нищо общо с групата, а - на конкретен отличим член (от честотните компоненти) на вълната.

Това много силно се различава от твоето разбиране. - Не е посоката на енергията на цялата вълна! Странично - забележи, че противно на КМ и СТО това е дефиниция, в която едни вълнови компоненти са репер на други. В КМ не се допуска един фотон да бъде репер за друг фотон и не се допуска понятието взаимна относителна (т.е. релативна) скорост между фотони! (Обективно, КМ е антирелативистки модел. това е обективно - повтарям.)

Защо спектърът на вълната е по-широк от нула, ако груповата скорост на поне един честотен компонент е по-голяма или по-малка от нула - защото компонентите с еднаква честота имат еднаква скорост на фронта си. Единствено чрез разширяване на спектъра може да се постигне различие - разпределение на скоростите и намаляване на пренесената енергия за единичен интервал време.

3.
Феномена на реално разпределяне на скоростите е специфичен с нещо, което отбелязах и което не може да се отмине - фронтът със специфичната форма е неразфокусиран; Единичните фотони, ако имат неколинеарни вълнови вектори, тъй като не могат да обменят импулс помежду си и да се съгласуват взаимно (пък нямат и фази, което всъщност създава посока на фронт и го прави плосък или сгънат изпъкнал или вдлъбнат или го размива със скорост на размиване)...

второ - коментираме обяснение, което прибягва към ненулева ширина на разпределение на скоростите или на проекциите на скоростите - те попитах - на отделни "фотони" във вакуум. Това обяснение или не ползва КМ и СТО, ако дефинира различни скорости на фотони. Или - не обяснява този специфичен феномен, в който няма разсейване.

4.
На въпроса ми кое от двете - Ти каза, че и двете (които се изключват взаимно): едно - фотоните във вакуум имат еднакви скорости (значи говорим за проекции на неколинеарни вълнови вектори - разходимост, няма общо с феномена); алтертанивно - изключващо СТО: фотоните във вакуум могат да имат различни скорости - цитирам:

В случая няма манипулиране на спектър. Имаме два фотона с еднакви честоти, но с различни стартови вълнови вектори. Да, променя се скоростта на фронта, става по-малка от тази на фотоните. И когато имаме малко фотони - в случая например само два, задължително те трябва да се регистрират с разстояние във времето, което, при положение че имаме гарантирано едновременно излъчване, ни довежда до различната им скорост.


*
Ако съм безпощадно аргументиран, защо не предположите, че очевидно личността ми е грешна?!


Тема Re: ФОТОНЪТ Е ЗАБАВЕН ВЪВ ВАКУУМ ФАКТ!нови [re: Герисъм]  
Автор multiplikator (пристрастен)
Публикувано21.02.15 20:32



Груповата скорост е скоростта, с която се пренася енергията от пакета. Един фотон пренася енергия, следователно неговата скорост попада под понятието групова скорост. Група от един елемент. Какво те учудва, след като елементите в групата не си взаимодействат? Мисли си за центъра на масата на система, какво различно има ако системата е само от един обект, неговият център на масата да не би да се определя от различна дефиниция?


Енергия на група от фотони, и енергия на единичен фотон, са различни, защо ги смесваш, няма група от един елемент, елементът затова е елемент щото не се състои от множество елементи. А фотонът е неделим, тоест не се състои от група съставляващи го елементи.



Тема Re: ФОТОНЪТ Е ЗАБАВЕН ВЪВ ВАКУУМ ФАКТ!нови [re: YpaBHeHue]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано21.02.15 21:44



"Точно - каквото значи. - отличими (различни по поне едно измерение) елементи. Тук това означава честотен компонент. Теоремите развити от Фурие, Винер-Хинчин, Дюамел във вълновата теория дефинират знанието, че формата на вълнов процес е адитивно съставна от самостоятелни елементарни (синусоидални) периодични компоненти, отличаващи се помежду си с конкретно две измерения: начална фаза и честота. (спрямо общ репер за момент, спрямо общ еталон за дължина време.) "

Добре, но как това може да се приложи за фотоните, след като те могат да не се отличават по честота, а фазата за тях няма смисъл ако са малко? Не работят тези ти знания в квантовата механика, само в грубото приближение на вълновата теория :)


"Груповата скорост за честотните компоненти на непроста вълнова форма е дефинирана - не от друг, а - от вълновата теория."

Какво значи "непроста вълнова форма", след като ширината на спектъра може да е нула? Защо се хипнотизираш в някакъв ограничен случай, описан само за инженери?


"Групова скорост дефинира, наистина - вектора на пренасяне на енергията, b]но - нищо общо с групата, а - на конкретен отличим член (от честотните компоненти) на вълната. "

Кой е отличимият член от групата фотони, който е коронован, за разлика от останалите фотони, да носи енергията? И тук не ти работят знанията. Неадекватни са на материала, който обсъждаме. Как така много фотони могат да има групова скорост (пак въпроса, кой от тях е отличим да носи енергията), а малко фотони (един в частност, именно носещ енергия!) да не може да работи с това понятие?


"Това много силно се различава от твоето разбиране"

Различава се, естествено. Моето разбиране води до твоето като се премине в граничният случай на вълнова теория (много фотони, фаза, фронтове и всякакви други чудесии), обратната задача не е изпълнима - ти от твоето разбиране не можеш да обхванеш по-фината природа на нещата. Ти, образно казано, работиш с усреднена информация, със груба статистика.


"В КМ не се допуска един фотон да бъде репер за друг фотон и не се допуска понятието взаимна относителна (т.е. релативна) скорост между фотони!"

АМи хората в статията точно това ти показват, и то в синхрон с КМ и СТО, че се допуска такава скорост, даже я мерят и теоретично я извеждат, за да я сравнят с мереното. Още не си чел статията, а се изказваш по тези въпроси? Странно...


"Защо спектърът на вълната е по-широк от нула, ако груповата скорост на поне един честотен компонент е по-голяма или по-малка от нула - защото компонентите с еднаква честота имат еднаква скорост на фронта си. "

Ето, последното не е вярно - фотоните нямат фронт изобщо

Пак нещо наизустено, неприложимо в случая вадиш за аргумент. Пък и груповата скорост е характеристика за вълната, а не за нейните компоненти.

Виждаш ли, как нещата се объркват, когато прилагаш знания, които не са приложими в конкретна ситуация?


"На въпроса ми кое от двете - Ти каза, че и двете (които се изключват взаимно)"

Мисля че ясно казах какво ми е мнението и защо, но ще опитам пак. Тезите ти бяха:
а) "Тези, които твърдят, че отделните фотони в свободното пространство имат различна скорост"

б) "Тези, които твърдят, че отделните фотони в свободното пространство имат еднаква скорост;"

Версия а) може да не бъде верна в различни случаи. Например когато имаш прегради някакви, или когато фотоните са продукт на формиране на вълновият фронт (пак с прегради или други инструменти, както в статията). В известният пример за интерференция на фотон при два процепа, вероятността фотонът да попадне някъде на интерференчната картина се определяше, като се сумира вероятността той да мине по всички възможни пътища. Ако той минава от точка А до точка В по заобиколен път, ще му е нужно по-голямо време, и скоростта му очевидно ще бъде по-малка. Ако няма прегради, скоростта му ще бъде максимална. Помниш ли, че тогава твърдях, че той реално няма определена скорост. Сега разбра ли защо?

Версия б) се нарушава по същатапричина в определени ситуации.

Сега стана ли ясно защо заемам позицията, че и двете са верни? Има ситуации, в които е верно а), има ситуации, в които е верно б). Няма само истина а), или само истина б). Логиката в случая не е двоична.

`Тези, които не знаят, са обречени да вярват`

Тема Re: ФОТОНЪТ Е ЗАБАВЕН ВЪВ ВАКУУМ ФАКТ!нови [re: multiplikator]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано21.02.15 21:48



"Енергия на група от фотони, и енергия на единичен фотон, са различни, защо ги смесваш,"

Каква е разликата?


"няма група от един елемент, елементът затова е елемент щото не се състои от множество елементи."

Това е чистто терминологичен проблем. По какво се различава груповата скорост на няколко елемента от скоростта на само един? И ако няма разлика, както се вижда и за енергията по-горе, защо да не ползваме обща терминология?

`Тези, които не знаят, са обречени да вярват`



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.