Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:37 17.05.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема въздушни тапи  
Автор Milenn (турист)
Публикувано02.01.15 17:26



някой може ли да покаже сметки, как така става затапването?
за отворена система примера във уикипедия долу горе го разбирам,
ама не мога да си обясня, защо помпата не може да изкара въздуха сама , та се налага да обезвъздушавам. прави 5.8м статичен воден стълб, 5.7м при 4л/мин . тия зигзаги, рзликата в нивата дето се получват са минимални, не повече от 10см ама колкото и да се стараеш, не може да се избегнат съвсем с РЕХ ( обаче на 3тия етаж нямам проблеми, по-къс е кръга, и по-нивелиран ).
налягането в системата е около 1.5 атм.


х---/`````\_____/`````\_____/`````\______/`````\____/-----,
| --------------------------- 5.5м , 2ри etаж -------------------------------- |
|_____________________/`````````\__________/```\_____/
| ------ |
| ------ |
| ------ @ помпа - 1.5м
| ------ ^
| ------ |
| -- Бойлер
|....ББББББ 0м. под мазе



Тема Re: въздушни тапинови [re: Milenn]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано02.01.15 20:06



предполагам в зигзагите е проблема?
при плътно птлна с вода тръба, от едната страна водата пада, от другата се вдига, и това уравновесява нещата, сила не ти трябва. но при тапа, почнеш ли да натискаш от едната страна , там видата се вдига, и теглото и е повече спрямо другата страна, трябва ти сила за да я вдигнеш. ако имаш 10 тапи, всичко това х10.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: въздушни тапинови [re: zaphod]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано02.01.15 20:51



т.е. ако имам 10 тапи по 10см, ще ми трябва още 1 м воден стълб налягане за да избута водата и въздуха самостоятелно ? (на бойлера си има автоматично обезвъздушаващо)



Тема Re: въздушни тапинови [re: Milenn]  
Автор YpaBHeHue (нерешимо)
Публикувано02.01.15 23:11



Не е правилно да се сумират височините на вертикалните участъци. При затворен път тяхната сума е нула.

За да се оцени необходимия потенциал, който да измести газа от локални участъци трябда да се сумира потенциала за поляризиране на всички локални ями. За да сумираме, трябвада определим необходимия потенциал за пълно поляризиране на яма.

Финалната поляризация на една секция не е единствено да се напълни вертикалния участък от локалната секция, а напълно да се напълни с течност високият участък, като газът се измести в следващият минимум.

Промяната на потенциала - промяната на височината по масата на изместената течност - е финалната поляризация на една секция.

Но потенциала за поляризирането на поредица от секции, всяка от които съдържа газ и течност, не е сумата от финалния потенциал на всички поляризирани секции. Тази система има нелинейна проводимост за поляризиращата сила.

Газът е свиваем. Т.е. за поляризиращата сила проводимостта на газа от първите секции към следващите секции е близка до нула за някакъв обем от извършена работа върху първата двойка секции. Капацитивния характер на товара обуславя силна нелинейност за проводимостта на поляризиращата сила.

Извод: За бавно нарастваща поляризираща сила е необходимо достигане на огромен статичен потенциал (толкова близко до безкраен, колкото по-домниращ е капацитивния характер на тази двукомпонентна флуидна система).

Очевидно, отговорността за решенията ми е ваша.
Правите ли си сметката!?


Тема Re: въздушни тапинови [re: Milenn]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано03.01.15 08:44



да, така го виждам аз.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: въздушни тапинови [re: zaphod]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано03.01.15 15:39



ок, обаче понеже връщащата тръба е пълна, помпата няма нужда да преодолява вертикалните 5.4 метра, нали се компенсират? само трябва да преодолее динамичното налягане, което при почти неподвижна вода е пренебрежимо. ( имам го сметнато за 10л/мин е около 2м )
т.е. имамеси 5.8 м воден стълб налягане, обаче водата не циркулира. абсолютното налягане на цялата система участва ли някъде в уравнението, или само разликите ?

Редактирано от Milenn на 03.01.15 15:42.



Тема Re: въздушни тапинови [re: Milenn]  
Автор 741 ()
Публикувано03.01.15 15:44



Контурите на втория и третия етаж паралелно към една помпа ли са закачени?
Ако да - първият контур, който се обезвъздуши, шунтира втория, водата минава само през него и хидравличното му съпротивление не е достатъчно да създаде налягане като за преодоляване на единия метър извивки на другия.

Редактирано от 741 на 03.01.15 16:22.



Тема Re: въздушни тапинови [re: 741]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано03.01.15 16:30



не, всеки контур си има собствена помпа. просто на 3тия етаж е по-проста архитектурата, и по-лесно се нивелира контура. иначе лесното решение е автоматични обезвъздушителни вентили на 2-3 високи места, ама ми се искаше да не се стига до там, че понякога прокапват, и да го компенсирам с по-силна помпа



Тема Re: въздушни тапинови [re: Milenn]  
Автор 741 ()
Публикувано03.01.15 17:05



Ок, ясно.

А как си сигурен, че в обратната тръба има вода, а не въздух? Ако контурът е дълъг, въздухът вътре ще е достатъчен да изпразни в един момент изцяло втората тръба и тогава помпата ще вижда целия стълб.

По един обезвъздушител на контур мисля ще е достатъчно, стига да е непосредствено преди обратната тръба, за да е сигурно, че е пълна с вода. Ако има начин да е в мокро помещение, и прокапването няма да е проблем.



Тема Re: въздушни тапинови [re: 741]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано03.01.15 17:32



точно където връщащата тръба тръгва надолу, на коляното, което е локално най-високата точка имам малко обезвъздушително кранче. като го отворя, няма въздух - излиза само вода. ползвах го при първоначалното напълване на системата, и сега пак с него я обазвъздушавам, ама е много трудно, много вода трябва да източа, и то с голяма скорост, за да избута няколко мехура и да тръгне системата.

да кажа и как го оправям обикновено, без да обезвъздушавам, вчера пак беше глътнало възтух, и току що го отпуших по следния начин.
имам един изход на топлата страна, за евентуален друг кръг, но не го ползвам, та от него една тръба до умивалника имам. пускам помпата, водата не се върти, и в този момент рязко отварам крана и източвам малко вода. така 3-4 пъти, и тръгва водата. предполагам, от хидравличния шок налягането в котела , и от там на студения край за кратко намаляват, и засмукват въздуха от някоя/няколко тапа/и. Лошото на този метод е, че се източва доста вода, която после трябва да се вземе от мрежата, със съответните негативни - разтворен въздух, оксидиране и т.н. и налягането пада и ако не внимавам, може да оставя 3тия етаж без вода , и да трябва него да обезвъздушавам.

Редактирано от Milenn на 03.01.15 17:57.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.