Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:07 08.07.25 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Запазване формата на законитенови  
Автор kristofor (минаващ)
Публикувано06.06.14 07:39



"ти твърдиш че при опита на Майкелсън се било мерено скъсяване на дължина, и то с интерферометричните ивици. Та пак да попитам: след като опитът има нулев резултат, какви скъсявания на дължини са премерени? Не бягай така от конкретните отговори."

Да, така твърдя, но трябва да прегледаш изчисленията по опита и сам да си го обясниш.

"Материята има едно основно качество - делимост."

Сега пък се отплесваш в друга посока. Говорим за връзката пространство-материя. А материята има и други качества. И не се казва "делимост", а "прекъснатост", защото първото предполага делимост до безкрайност, която теза не се споделя от научната общност.

"Наличието на маса не е достатъчно за да може да се свърже координатна система - за такава система е нужна характерна точка за отправно начало"

Хайде сега "ново два'йсе".

"И за кой закон ства дума? Произволно нахвърляни формули какъв закон са? Аз не се сещам да има закон dx'/dt', това дори не е и зависимост, това е величина - скорост..........Обикновено в законите има поне и по един знак за равенство Започвам да си мисля, че ти не знаеш какво е това физически закон?"

Закон за определяне на скорост: v=L/t . Основни величини са: m, l и t . Те са свързани в закони.



Тема Re: Запазване формата на законитенови [re: kristofor]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано06.06.14 09:16



""ти твърдиш че при опита на Майкелсън се било мерено скъсяване на дължина, и то с интерферометричните ивици. Та пак да попитам: след като опитът има нулев резултат, какви скъсявания на дължини са премерени? Не бягай така от конкретните отговори."

Да, така твърдя, но трябва да прегледаш изчисленията по опита и сам да си го обясниш. "

Прегледах изчисленията, и не видях нищо за дължина. Нулевият резултат от експеримента показва, че не може да се определи движение, следователно за никакво скъсяване не може да става дума, камо ли да има измерено такова

Обясни как става това мерене, не се крий зад общи фрази.


"Закон за определяне на скорост: v=L/t . Основни величини са: m, l и t . Те са свързани в закони."

В предната тема написах буквално:
-------------------------------------------

Добре, ще си говорим за запазване на формата на законите.

По това имам два въпроса.

Първият е: в класическата физика, дето са валидни галилеевите трансформации, първият принцип също е принципът на относителността, и той прокламира същото - запазване на формата на законите в различни инерциални отправни системи (верно, само за механичните явления, но това е друг въпрос).

Та това за което напъваш: dx'/dt' = u' (и dx/dt=u) в класическата механика се изписва като:
u' = u + v
където v е взаимната скорост на системите. Какво разбираш в случая под "запазване на формата на закон"?

Вторият въпрос по-късно.

`Тези, които не знаят, са обречени да вярват`

Тема Re: Запазване формата на законитенови [re: Герисъм]  
Автор mr Chaos (somebody)
Публикувано06.06.14 12:05



Нулевият резултат от експеримента показва, че не може да се определи движение, следователно за никакво скъсяване не може да става дума, камо ли да има измерено такова Обясни как става това мерене, не се крий зад общи фрази.

Логично е, че не можеш да измериш скоростта на вятъра вътре в движещ се влак.
Съвсем различен ще е резултата в експеримента на Майкелсън-Морли, ако интерферометъра се движи равномерно праволинейно във въздуха.
Ама никой не ще да направи такъв експеримент. Защо ли?





Тема Re: Запазване формата на законитенови [re: mr Chaos]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано06.06.14 12:53



Това илуминатите са го забранили.

Но Кристоф твърди, че Майкелсън в този експеримент, именно неуспявайки да измери скоростта на етерният вятър, е измерил скъсена дължина чрез интерферометъра. Та за това е въпросът :)

`Тези, които не знаят, са обречени да вярват`


Тема Re: Запазване формата на законитенови [re: Герисъм]  
Автор Shpaga ()
Публикувано06.06.14 16:52



Прегледах изчисленията, и не видях нищо за дължина. Нулевият резултат от експеримента показва, че не може да се определи движение, следователно за никакво скъсяване не може да става дума, камо ли да има измерено такова...

Ми така е, "за никакво скъсяване не може да става дума", щото си се вторачил в системата, в която установката е НЕподвижна

Обаче ако я разгледаш в система, в която се движи - например в системата на Слънцето, - скъсеността веднага ще излезе наяве...



Тема Re: Запазване формата на законитенови [re: Shpaga]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано06.06.14 18:28



Абе ако я разгледам от друга система, божа работа, не е ясно какво ще се види, там я камилата, я камиларят...

Въпросът е, че Майкелсън, дето уж бил измерил тая скъсена дължина, я е мерил именно от тая същата система, от която и аз разглеждам нещата. Ей в това ми е проблема

Нали и аз за това се заяждам, как от НЕподвижната спрямо установката система ще се измери скъсяване. Затова и питам по-знаещите :)

`Тези, които не знаят, са обречени да вярват`

Тема Re: Запазване формата на законитенови [re: Герисъм]  
Автор Shpaga ()
Публикувано06.06.14 20:00



Въпросът е, че Майкелсън, дето уж бил измерил тая скъсена дължина, я е мерил именно от тая същата система, от която и аз разглеждам нещата.

Е, този път положението е вече неудържимо

Освен ако Кристофор е имал предвид т.нар. "Лоренцово скъсяване" - скъсяване на тялото в собствената му система; скъсяване по посока на движението му относно етера и прочие.



Тема Re: Запазване формата на законитенови [re: Герисъм]  
Автор kristofor (минаващ)
Публикувано06.06.14 20:09



Както отбелязах, Айнщайн напуска дефиницията на първи постулат, полагайки едната система за неподвижна, а другата за движеща се спрямо нея. Така извежда Лоренцовите трансформации за движещата се гледна точка. Тогава се връща към първи постулат, като, без друго извеждане, обявява добития резултат за валиден за двете системи. Дали обаче това разграничаване на системите не дава отражение? За да стане ясно, решавам да изведа Лоренцовите трансформации от опита на Майкелсон, тъй като неговата постановка съвпада с допълнителните приеманията на Айнщайн, превръщащи системите от тъждествени в различни..

Опитът на Майкелсон, известно е, е поставен на движещата се Земя (система K'), а се наблюдава (изчислява) от неподвижния Етер (система К). Но, за тази гледна точка, той е решен само до зависимостта L=L'.b . Продължавайки нататък решаването на опита, стигам и до зависимостта за времето, а именно: t=t'.b . От детайлното изчисляване на хода на светлинния сигнал по успоредното на движението рамо в K' и К извеждам следните преобразуващи уравнения:

x=x'b+v.t ; t=t'b+(v/c2)x – за гледна точка К (различават се от СТО) (1)

След това търся резултатите от противоположната гледна точка. За да стигна до тях, премествам интерферометъра в неподвижния Етер, където провеждам същия опит, а го наблюдавам (изчислявам) от движещата се Земя. Така получавам и зависимостите за обратната гледна точка, а именно: L'=L/b и t'=t/b . От детайлното изчисляване на хода на светлинния сигнал по успоредното на движението рамо в K' и К извеждам следните преобразуващи уравнения:

x'=x/b-vt/b ; t'=t/b-(v/c2)x/b – гледна точка K' (напълно съвпадат със СТО) (2)

(видно е, че (1) произтича директно от (2) по правилата на обичайната математика)

По въпроса за промяната на масата изхождам от уравнението за общата енергия E=Eпот + Екин и необходимостта от спазване на закона за енергията E=m.c2 . В резултат получавам следните равенства: m=m'.b и m'=m/b (същите се потвърждават и от опита на Толмен и Люис). Т.е. за маса, дължина и време получавам следната комбинация зависимости:

m'=m/b ; L'=L/b ; t'=t/b – движеща се гледна точка K' (3)
m=m'.b ; L=L'.b ; t=t'.b – неподвижна гледна точка K (4)

Съгласно тези формули масата, дължината и времето се променят от скоростта едновременно, в една посока и в еднаква степен. А системи K и K' (всички инерциални системи) се намират в отношение на подобие: (неподвижни параметри)=b(движещи се параметри) и (движещи се параметри)=1/b(неподвижни параметри), където b е коефициент на подобие. Горните зависимости следва да бъдат тествани дали спазват условието за запазване формата на законите.

Проверката ще извърша със закона за гравитационното притегляне. За целта строя следната постановка: Платформа (система K') се движи по релси инерциално със скорост v спрямо неподвижната Земя (система K). Релсите са осите Х'=Х. Върху платформата има установка с маси m1 и m2 , чието разстояние R между центровете е успоредно на осите Х'=Х, ерго, на посоката на движение. Нека силата на привличане между масите да е с показание единица върху екрана на уреда.

Проверка изводите на подобие за опит, позициониран в K' (на платформата).

Наблюдение в K': F'=G(m'1.m'2)/R'2=1
Наблюдение от K, съгласно (4): F=G(m'1.b).(m'2.b)/(R'2.b2)=G(m'1.m'2)/R'2=F'=1

Резултат: В двете системи законът е един и същ (запазва формата си).

Сега преместваме установката върху неподвижната Земя при същите условия.

Проверка на изводите на подобие за опит, позициониран в K (на Земята).

Наблюдение в K: F=G(m1.m2)/R2=1
Наблюдение от K', съгласно (3): F'=G(m1/b).(m2/b)/(R2/b2)=G(m1.m2)/R2=F=1

Резултат: Отново в двете системи законът е един и същ (запазва формата си).

Редактирано от kristofor на 06.06.14 20:15.



Тема Re: Запазване формата на законитенови [re: Shpaga]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано06.06.14 20:18



Ами това е въпросът - нали говорим за измерване? Лоренцово скъсяване, независимо според коя теория, е неизмеримо по принцип, не само на практика, в собствената система - нали и еталоните с които се мери, се скъсявали пропорционално? За да се говори изобщо за такова скъсяване - особено в теория свързана с етера - е нужно като минимум да се установи някакво движение спрямо тоя етер. Тогава може да се замажат нещата с някакви изчисления. Но опитът на Майкелсън е бил насочен именно да търси такова движение, и не го е намерил. За какво измерване на скъсявания изобщо става дума тогава?

Затова няма какво да се цупиш, сложи една по-весела иконка, цирка се вихри с пълна сила :)

`Тези, които не знаят, са обречени да вярват`


Тема Re: Запазване формата на законитенови [re: kristofor]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано06.06.14 21:14



"Както отбелязах, Айнщайн напуска дефиницията на първи постулат, полагайки едната система за неподвижна, а другата за движеща се спрямо нея."

Айде да не се отклоняваме колко криво ти си разбрал Айнщайн? Първият постулат на Айнщайн гласи абсолютно същото, както принципът на относителността на Галилей, легнал в основата на класическата механика, с допълнението, че обхватът му се разширява и на електромагнитните явления.


"Така извежда Лоренцовите трансформации за движещата се гледна точка."

Лоренцовите трансформации имат поне 20 начина на извеждане. Що не опиташ тая неподвижност, дето те е фиксирала, да я замениш с друга табелка? Защото "неподвижност" без "относно" тя няма смисъл в СТО и в изводите на Айнщайн. Какъв беше смисъла да пускаш нова тема, след като нещата от старата не са ти се изяснили изобщо?


"Опитът на Майкелсон, известно е, е поставен на движещата се Земя (система K'), а се наблюдава (изчислява) от неподвижния Етер (система К)."

Леле мале! Ако не си забелязал, Майкелсън е наблюдавал каквото е могъл само от "движещата се" земя. Той е търсел етер, но не го е намерил.


"След това търся резултатите от противоположната гледна точка. За да стигна до тях, премествам интерферометъра в неподвижния Етер, където провеждам същия опит, а го наблюдавам (изчислявам) от движещата се Земя."

Може, но Майкелсън отново е извършил наблюденията от земята. Не е мерил нищо от етера

Не вярвах, че един привърженик на теорията на етера може толкова да не познава собствения си материял. Пък си тръгнал тука да се пънеш за СТО да философстваш? Е как ще стане тая работа, като ти липсва основата?


"По въпроса за промяната на масата изхождам от уравнението за общата енергия E=Eпот + Екин и необходимостта от спазване на закона за енергията E=m.c2 . В резултат получавам следните равенства: m=m'.b и m'=m/b (същите се потвърждават и от опита на Толмен и Люис). Т.е. за маса, дължина и време получавам следната комбинация зависимости:

m'=m/b ; L'=L/b ; t'=t/b – движеща се гледна точка K' (3)
m=m'.b ; L=L'.b ; t=t'.b – неподвижна гледна точка K (4) "

Ако се вгледаш в това което си написал, "неподвижна и подвижна" гледни точки нямат смисъл. Кое е неподвижното - наблюдателят, дето се е чучнал на столче и гледа, или поведението на масата относно него? Ако масата е в покой спрямо измервателната система, тя по тези обозначения ще е m. За другата система, в която тази маса се движи, нейната стойност ще е m'=m/b. И обратното, ако имаш подвижна маса с величина m', в системата в която тя е неподвижна, величината и ще бъде m=m'.b. Забележи, важното е не коя система си нарекъл неподвижна, а какво е състоянието на масата спрямо измервателната система, с която я определяш. Състоянието "неподвижност" винаги е обвързано с измервателната система. Табелки, колко пъти да ти разправям? Именно защото не спазваш това правило, по-надолу си овапцал формулите.

Освен това, туй Е=m.c2 не беше ли следствие на Айнщайн? И Толмен и Люис само го потвърждават? А знаеш ли, че при определени условия масата в СТО може да бъде m'=m/b3 (на трета степен)? И то точно при условията за които смяташ привличането в примера по-долу.


И изобщо, оплескал си всичко надолу до неузнаваемост.

Гледай и се учи. Не използваме объркващото те понятие "неподвижност":

Наблюдение в K': F'=G(m'1.m'2)/R'2
Това няма да наречем "неподвижна гледна точка", а ще наречем "гледна точка върху количката" - Нютоновият закон има точно тази форма във тази и всякаква друга системи в класическата физика, ще го има и за наблюдателя на количката. m'1,m'2,R' са масите на покой в тази система на обектите и разстоянието между тях в тази система върху количката, системата К' (така ми хареса да ги обознача с прим, просто табелка).

Какво ще се получи в другата система К, която ще наречем "гледната точка край количката", според технологията която ти се опитваш да ползваш за преобразуване на силата (и която е коренно погрешна според СТО)?

В системата К масите се движат. Подвижните маси в една система се превръщат чрез масата им в покой така: m = m'/b. Ето тук ти е грешката в горната еквилибристика от формули, не си използвал правилната формула в правилната система. Отсечката, свързваща двете маси, в тази система също е подвижна, съответно по-къса от оригинала: R = R'.b. (само забележка: тъй като в примера силата е по посока на движението, масата - според СТО - ще бъде m=m'/b3, но няма да настоявам, че ще се объркаш съвсем).

Като заместим всичко, се получава:
F=G(m'1/b).(m'2/b)/(R'2.b2)=F'/b4

Както виждаш, като пренебрегнем фактът че не можеш да смяташ, резултатът - по технологията която предлагаш няма никакво запазване на формата. И това е естествено, защото не това е начинът да преобразуваш една величина от една отправна система в друга в СТО - за целта си има Лоренцови трнсформации, които се прилагат върху величината като цяло, а не по такъв напълно необоснован начин.

Че си в тотална грешка, лесно може да се види с пример: вземи друга сила, например силата на еластичност, имаш разтегната прижина. Силата е F = k.R, където R е опънатата дължина на пружината. Дори по твоята сбъркана технология и неправомерни "закони за подобие" няма да получиш каквото искаш.


Не ми отговори на въпроса: при наличие нв класическата физика на същото изискване за запазване на формата на законите, защо при примерът ти с dx'/dt' не се запазва тази форма - още там, в класическата физика?

И опитай се да си спестиш недоволството. Посочил съм ти конкретно проблемите, недоволствай срещу автора им. И учудването си също го насочи към него, може пък и да помогне...

`Тези, които не знаят, са обречени да вярват`


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2025 Dir.bg Всички права запазени.