Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:23 20.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Биологична матрица...нови  
Автор the_cursed-168118 (ще се върна)
Публикувано14.03.14 22:59



Здравейте,
няма начин, да не сте виждали изправена (щръкнала) коса, най-вече, след дъжд заради наелектризиране.
Когато косата е мръсна, се наелектризира лесно...

Въпросът ми е: Как да постигна наелектризиране на биологична матрица?
Сега опитвам да заредя един вълнен конец. Първо го прекарах през прахта под дивана за да се зацапа, а после, го закачих на едно картонче (за да не се опира в пластмасата) да виси пред монитора на компютъра. За 2-3 часа, не стана нищо. Сега го преместих на телевизора... едва ли и там ще стане нещо. Явно, цаката е другаде.
Искам да се зареди така, че когато посегна към него, да се отблъсне от ръката ми.



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: the_cursed-168118]  
Автор kyx4o (абсолют)
Публикувано15.03.14 08:16



Здравейте,
няма начин, да не сте виждали изправена (щръкнала) коса, най-вече, след дъжд заради наелектризиране.
Когато косата е мръсна, се наелектризира лесно...

Въпросът ми е: Как да постигна наелектризиране на биологична матрица?
Сега опитвам да заредя един вълнен конец. Първо го прекарах през прахта под дивана за да се зацапа, а после, го закачих на едно картонче (за да не се опира в пластмасата) да виси пред монитора на компютъра. За 2-3 часа, не стана нищо. Сега го преместих на телевизора... едва ли и там ще стане нещо. Явно, цаката е другаде.
Искам да се зареди така, че когато посегна към него, да се отблъсне от ръката ми.


Пишеш глупости!!!
След дъжд косата е мокра и няма никакъв шанс да се наелекризира!
Мръсна коса, примерно мазна (естествена човешка мазнина, след няколко дена косата се омазва) също не се наелектризира!
Наелектризила се чиста и суха коса, насапунисай и я измий три пъти и ще видиш как лесно се наелектризира!!!
Може и да се наелектризира нещо което е напрашено, но с някакъв специален прах който създава статично електричество, но обикновеният домашен прах под дивана не е такъв!!!



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: kyx4o]  
Автор the_cursed-168118 (ще се върна)
Публикувано15.03.14 11:23



Не е вярно - чистото не се наелектризира.
Като пример, една фризьорка се караше на момиче, че не си е измило косата преди да отиде при нея и гребенът лепне (вдига косата). Да, в случая, се наелектризира пластмасовия гребен, а не косата, но все тая - от мръсотията е.
След дъжд, говоря за влажен въздух, а не за мокра коса.
И не всяка коса се омазнява!

Ще опитвам да доближавам моя конец до разни електроуреди като прахосмукачка, миксер и т.н. пък може да имам късмет.



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: the_cursed-168118]  
Автор grg (ентусиаст)
Публикувано15.03.14 14:43



"Ще опитвам да доближавам моя конец до разни електроуреди като прахосмукачка, миксер и т.н. пък може да имам късмет."

По добре ко протрий във някоя синтетична фанела.



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: grg]  
Автор the_cursed-168118 (ще се върна)
Публикувано15.03.14 16:20



Натрих го в дамски чорапогащник, но се зареди положително (започна да лепне) и закратко. На мен ми трябваше да се отблъсква...

Някой да знае, откъде мога да се снабдя с електростатичен генератор и на каква цена? Да не е много мощен и скъп (за домашна употреба).



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: the_cursed-168118]  
Автор naiv (тя)
Публикувано15.03.14 17:16



Класиката не е ли кехлибарена пръчка и заешко пухче? Едва ли е кехлибар, но нещо такова, което го е имало и в древността.:)



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: naiv]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано15.03.14 19:51



Е, мисля че класиката беше ебонитова или стъклена пръчка и парче естествена кожа. Търкаш пръчките и после докосваш висящи леки предмети. В зависимост от пръчката - стъклена или ебонитова се зареждат различно. някъде го пишат с кехлибарена пръчка. Нищо чудно. Навремето е имало дота кехлибар и то големи парчета. Още Омир го споменава.
С тоя кехлибар ме върна в детството.

Някъде в края на 70-те като ходих при нашите в СССР (колко далечно звучи) ме заведоха на брега на Балтийско море. Та там на брега си бях събрал десетина кехлибарени зърна с големина от грахово зърно до лешник. Ама в коя част на брега - убий ме не помня. Трябва да са някъде на село из чекмеджета и кутийки.
То тогава се беше забранено събирането по брега ама... Пък и по магазините там се намираше на доста народни цени. Майка ми си беше донесла от там една копринена торбичка пак с кехлибарени зърна и няколко украшения.
Интересно. Още тия години се продаваха по магазините украшения от изкуствен кехлибар - някаква пластмаса.
Еееех. Спомени.



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: the_cursed-168118]  
Автор kyx4o (абсолют)
Публикувано15.03.14 20:25



Не е вярно - чистото не се наелектризира.
Като пример, една фризьорка се караше на момиче, че не си е измило косата преди да отиде при нея и гребенът лепне (вдига косата). Да, в случая, се наелектризира пластмасовия гребен, а не косата, но все тая - от мръсотията е.
След дъжд, говоря за влажен въздух, а не за мокра коса.
И не всяка коса се омазнява!

Ще опитвам да доближавам моя конец до разни електроуреди като прахосмукачка, миксер и т.н. пък може да имам късмет.


Виж какво пише тука


"Макар обмен на заряди да протича при всеки контакт между 2 повърхности, статичното електричество се натрупва, когато поне 1 от тях има високо съпротивление (електрически изолатор)."
Нужен е контакт между две повърхности, мръсотия не е нужна за да се наелектризира коса или каквото и друго да е, чистата коса е изолатор, това че може да се наелектризира и мръсна коса, то причината не е мръсотията, а въпреки нея. Това че гребенът лепне по косата причината може да не е статично електричество, то привлича от разстояние:


А ти какво очакваш от фризьорката, да каже следващия път ела с мръсна коса ли, много ясно че я иска с чиста коса!

Сигурно имаш предвид, че когато вали има гръмотевици, но тях ги има преди и по време на дъжда, но не и след като спре.
Коса която не се омазнява може да се наелекризира и мръсна, но на който косата му не се омазнява ползва шампоани за суха коса, които не я изсушават и е възможно шампоанът да я омазнява леко. Моята коса се омазнява бързо и аз като се къпя си мия косата 2 или 3 пъти със сапун който силно изсушава, след като изсъхне косата ми се наелектризира от само себе си дори без да я сресвам, вероятно от въздуха, на другия ден вече няма такова нещо.

Едва ли прахосмукачката и миксера ще свършат работа, след като телевизорът не е можал. Стария ми телевизор се наелектризираше толкова силно, че можеше да дръпне вестник, а за косата да не говорим, като си я доближах до екрана след това заприличвах на този:



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: kyx4o]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано15.03.14 21:28



Ми той сигурно е пробвал с LED телевизор.





Тема Re: Биологична матрица...нови [re: hidrazin4o]  
Автор naiv (тя)
Публикувано15.03.14 21:32



Брей, намирал се около Балтийско море, като 90% от кехлибара идва от областта около Кьонигсберг/Калининград. Знаели са го древните, даже има "път на кехлибара" към Средиземно море. И къде да има кехлибарена стая освен на север!

Не знаех тия подробности. Явно всички съкровища са известни от древността, включително свойството да се наелектризират, което включва и доста странна разлика между стъкло и кехлибар! Между другото кехлибарът е биологичен, ако има някакъв смисъл в заглавието на темата.;)





Редактирано от naiv на 15.03.14 21:33.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.