Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:48 27.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Биологична матрица...  
Автор the_cursed-168118 (ще се върна)
Публикувано14.03.14 22:59



Здравейте,
няма начин, да не сте виждали изправена (щръкнала) коса, най-вече, след дъжд заради наелектризиране.
Когато косата е мръсна, се наелектризира лесно...

Въпросът ми е: Как да постигна наелектризиране на биологична матрица?
Сега опитвам да заредя един вълнен конец. Първо го прекарах през прахта под дивана за да се зацапа, а после, го закачих на едно картонче (за да не се опира в пластмасата) да виси пред монитора на компютъра. За 2-3 часа, не стана нищо. Сега го преместих на телевизора... едва ли и там ще стане нещо. Явно, цаката е другаде.
Искам да се зареди така, че когато посегна към него, да се отблъсне от ръката ми.



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: the_cursed-168118]  
Автор kyx4o (абсолют)
Публикувано15.03.14 08:16



Здравейте,
няма начин, да не сте виждали изправена (щръкнала) коса, най-вече, след дъжд заради наелектризиране.
Когато косата е мръсна, се наелектризира лесно...

Въпросът ми е: Как да постигна наелектризиране на биологична матрица?
Сега опитвам да заредя един вълнен конец. Първо го прекарах през прахта под дивана за да се зацапа, а после, го закачих на едно картонче (за да не се опира в пластмасата) да виси пред монитора на компютъра. За 2-3 часа, не стана нищо. Сега го преместих на телевизора... едва ли и там ще стане нещо. Явно, цаката е другаде.
Искам да се зареди така, че когато посегна към него, да се отблъсне от ръката ми.


Пишеш глупости!!!
След дъжд косата е мокра и няма никакъв шанс да се наелекризира!
Мръсна коса, примерно мазна (естествена човешка мазнина, след няколко дена косата се омазва) също не се наелектризира!
Наелектризила се чиста и суха коса, насапунисай и я измий три пъти и ще видиш как лесно се наелектризира!!!
Може и да се наелектризира нещо което е напрашено, но с някакъв специален прах който създава статично електричество, но обикновеният домашен прах под дивана не е такъв!!!



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: kyx4o]  
Автор the_cursed-168118 (ще се върна)
Публикувано15.03.14 11:23



Не е вярно - чистото не се наелектризира.
Като пример, една фризьорка се караше на момиче, че не си е измило косата преди да отиде при нея и гребенът лепне (вдига косата). Да, в случая, се наелектризира пластмасовия гребен, а не косата, но все тая - от мръсотията е.
След дъжд, говоря за влажен въздух, а не за мокра коса.
И не всяка коса се омазнява!

Ще опитвам да доближавам моя конец до разни електроуреди като прахосмукачка, миксер и т.н. пък може да имам късмет.



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: the_cursed-168118]  
Автор grg (ентусиаст)
Публикувано15.03.14 14:43



"Ще опитвам да доближавам моя конец до разни електроуреди като прахосмукачка, миксер и т.н. пък може да имам късмет."

По добре ко протрий във някоя синтетична фанела.



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: grg]  
Автор the_cursed-168118 (ще се върна)
Публикувано15.03.14 16:20



Натрих го в дамски чорапогащник, но се зареди положително (започна да лепне) и закратко. На мен ми трябваше да се отблъсква...

Някой да знае, откъде мога да се снабдя с електростатичен генератор и на каква цена? Да не е много мощен и скъп (за домашна употреба).



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: the_cursed-168118]  
Автор naiv (тя)
Публикувано15.03.14 17:16



Класиката не е ли кехлибарена пръчка и заешко пухче? Едва ли е кехлибар, но нещо такова, което го е имало и в древността.:)



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: naiv]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано15.03.14 19:51



Е, мисля че класиката беше ебонитова или стъклена пръчка и парче естествена кожа. Търкаш пръчките и после докосваш висящи леки предмети. В зависимост от пръчката - стъклена или ебонитова се зареждат различно. някъде го пишат с кехлибарена пръчка. Нищо чудно. Навремето е имало дота кехлибар и то големи парчета. Още Омир го споменава.
С тоя кехлибар ме върна в детството.

Някъде в края на 70-те като ходих при нашите в СССР (колко далечно звучи) ме заведоха на брега на Балтийско море. Та там на брега си бях събрал десетина кехлибарени зърна с големина от грахово зърно до лешник. Ама в коя част на брега - убий ме не помня. Трябва да са някъде на село из чекмеджета и кутийки.
То тогава се беше забранено събирането по брега ама... Пък и по магазините там се намираше на доста народни цени. Майка ми си беше донесла от там една копринена торбичка пак с кехлибарени зърна и няколко украшения.
Интересно. Още тия години се продаваха по магазините украшения от изкуствен кехлибар - някаква пластмаса.
Еееех. Спомени.



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: the_cursed-168118]  
Автор kyx4o (абсолют)
Публикувано15.03.14 20:25



Не е вярно - чистото не се наелектризира.
Като пример, една фризьорка се караше на момиче, че не си е измило косата преди да отиде при нея и гребенът лепне (вдига косата). Да, в случая, се наелектризира пластмасовия гребен, а не косата, но все тая - от мръсотията е.
След дъжд, говоря за влажен въздух, а не за мокра коса.
И не всяка коса се омазнява!

Ще опитвам да доближавам моя конец до разни електроуреди като прахосмукачка, миксер и т.н. пък може да имам късмет.


Виж какво пише тука


"Макар обмен на заряди да протича при всеки контакт между 2 повърхности, статичното електричество се натрупва, когато поне 1 от тях има високо съпротивление (електрически изолатор)."
Нужен е контакт между две повърхности, мръсотия не е нужна за да се наелектризира коса или каквото и друго да е, чистата коса е изолатор, това че може да се наелектризира и мръсна коса, то причината не е мръсотията, а въпреки нея. Това че гребенът лепне по косата причината може да не е статично електричество, то привлича от разстояние:


А ти какво очакваш от фризьорката, да каже следващия път ела с мръсна коса ли, много ясно че я иска с чиста коса!

Сигурно имаш предвид, че когато вали има гръмотевици, но тях ги има преди и по време на дъжда, но не и след като спре.
Коса която не се омазнява може да се наелекризира и мръсна, но на който косата му не се омазнява ползва шампоани за суха коса, които не я изсушават и е възможно шампоанът да я омазнява леко. Моята коса се омазнява бързо и аз като се къпя си мия косата 2 или 3 пъти със сапун който силно изсушава, след като изсъхне косата ми се наелектризира от само себе си дори без да я сресвам, вероятно от въздуха, на другия ден вече няма такова нещо.

Едва ли прахосмукачката и миксера ще свършат работа, след като телевизорът не е можал. Стария ми телевизор се наелектризираше толкова силно, че можеше да дръпне вестник, а за косата да не говорим, като си я доближах до екрана след това заприличвах на този:



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: kyx4o]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано15.03.14 21:28



Ми той сигурно е пробвал с LED телевизор.





Тема Re: Биологична матрица...нови [re: hidrazin4o]  
Автор naiv (тя)
Публикувано15.03.14 21:32



Брей, намирал се около Балтийско море, като 90% от кехлибара идва от областта около Кьонигсберг/Калининград. Знаели са го древните, даже има "път на кехлибара" към Средиземно море. И къде да има кехлибарена стая освен на север!

Не знаех тия подробности. Явно всички съкровища са известни от древността, включително свойството да се наелектризират, което включва и доста странна разлика между стъкло и кехлибар! Между другото кехлибарът е биологичен, ако има някакъв смисъл в заглавието на темата.;)





Редактирано от naiv на 15.03.14 21:33.



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: kyx4o]  
Автор the_cursed-168118 (ще се върна)
Публикувано15.03.14 22:10



Добре, само дето си пропуснал да отговориш на въпроса ми.
Щом опитвам по грешен начин, кажи правилния де! Стига ме упреква.
Пр. С мръсен конец не става. Първо го измий, после направи това и това...!

Реших, че традиционните техники за наелектризиране (което се учи в основното училище, по физика) са ми недостатъчни.
Трябва ми нещо по-силно. Искам, от конеца да започнат да изскачат искри и да се отблъсква от ръката ми, когато посегна към него (да го гоня из стаята...).
Изглежда, няма да стане по друг начин, освен с генератор, ама, от де да го взема, а и май са скъпи... като ниищо ще си докарам белята с него...



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: hidrazin4o]  
Автор the_cursed-168118 (ще се върна)
Публикувано15.03.14 22:18



Какви кехлибари, какви морета...?! Аз конец ще зареждам.



Не, телевизорът е цветен - Samsung. Нямам по-стар в наличност.



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: naiv]  
Автор the_cursed-168118 (ще се върна)
Публикувано15.03.14 22:22



"Биологична матрица", означава част от живо същество (най-често, косъм, но и нокти от краката става).
В моя случай, вълнения конец е изпреден от овчи косми (вълна), нали?! Това е "биологична матрица".
Всъщност, терминът се използва предимно в окултизма...



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: the_cursed-168118]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано15.03.14 23:00



Ако наелектризираш само конеца, няма да се отблъсква а ще се привлича от ненаелектризирани тела, независимо с какъв заряд го зареждаш. Той ще се отблъсква от заредено със същият заряд тяло. Ти сам трудно ще се наелектризираш за да се отблъсква от тебе, но можеш като начало да опиташ с втори зареден по същият начин конец (чрез търкане например).

Per warez ad scientiam


Тема Re: Биологична матрица...нови [re: naiv]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано15.03.14 23:44



Де да помня къде са ме водили тогава. Помня само че от Санкт Петербург (Ленинград) до там пътувахме с Кометата - тия кораби с подводни криле. Може и до Калининград да е било???
Между другото Кометите са ги пуснали пак.





При сгода няма да пропусна.



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: Герисъм]  
Автор the_cursed-168118 (ще се върна)
Публикувано15.03.14 23:46



Да, не се бях сетил за това.
Все си мислих, че привличането или отблъскването, зависи от знака на заряда (+ или -).
Също си мислих, че изкуствената материя се зарежда положително и затова лепне, а естествената (въпросната биологична матрица) - отрицателно и се отблъсква...

Аз зарядът си го имам по рождение (поне така ми се струва) и би трябвало, конецът да се отблъсква от мен. Въпреки, че когато го натърках в дамски чорапогащник и се наелектризира слабо, лепнеше по пръста ми...
Абе, нещо не ми се връзва в цялата история, ама си е мой проблем и не искам да ви занимаам с това.
Темата е за зареждането на тъпия конец!



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: the_cursed-168118]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано15.03.14 23:58



Всъщност с тоя конец никакъв няма да го забтъснеш. Може да си закърпиш някакъв чорап с него.


Ако искаш да видиш нещо, вземи и залепи за конеца една тока за тенис на маса - с тиксо, лепило... По-точно направи две такива висулки. Окачи ги някъде свободно на 1-2-3 сантиметра една от друга без да се допират.
Взимаш една ученическа линийка и я натъркваш добре с вълнен парцал. Докосваш едната топка. После веднага пак търкаш и докосваш другата. Ако всичко е О.К. трябва да се отблъснат една от друга.
Със същата линийка може да направиш и друг интересен експеримент. Пусни вода от чешмата, но на максимално тънка струйка. Да не е на капки, а на струйка. Натрий линийката с парцала и я доближи бавно до струйката вода без да я докосваш. Тя ще се отклони към линийката.





Тема Re: Биологична матрица...нови [re: the_cursed-168118]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано16.03.14 00:07



Аз зарядът си го имам по рождение (поне така ми се струва) и би трябвало, конецът да се отблъсква от мен. Въпреки, че когато го натърках в дамски чорапогащник и се наелектризира слабо, лепнеше по пръста ми...

Е, много ясно че няма да се отблъсква от теб след като си го натъркал в дамски чорапогащник.
Пробвай да го натъркаш в мъжкия чорапогащник , трябва да стане.
Успех.



Markup

Тема Re: Биологична матрица...нови [re: the_cursed-168118]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано16.03.14 00:34



Трябва ми нещо по-силно. Искам, от конеца да започнат да изскачат искри и да се отблъсква от ръката ми, когато посегна към него (да го гоня из стаята...).
Изглежда, няма да стане по друг начин, освен с генератор, ама, от де да го взема, а и май са скъпи... като ниищо ще си докарам белята с него...


Ако измислиш начин да натъпчеш енергия колкото да захрани един среден град за един месец със електричество в един косъм ще ти купя един генератор.



Не мисля че от косъма ще излизат искри . Можеш ли да напълниш една 200 мл чаша с един литър вода ? Не можеш. Еми с колкото и мощен заряд да се опитваш да заредиш косъма, няма да успееш да го заредиш с по голям от колкото е възможно да притежава самия косъм.

Markup

Редактирано от B0081 на 16.03.14 01:05.



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: B0081]  
Автор the_cursed-168118 (ще се върна)
Публикувано16.03.14 01:54



Говорим за прежда.
Когато се зареди конецът, власинките ще се наежат и м/у тях ще прескочат искри...
Не си ли виждал наелектризирана дамска коса? Изправя се нагоре и прескачат искри м/у космите.
А захранването на града, ще последва по-късно (ако стане номерът).



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: the_cursed-168118]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано16.03.14 02:10



Повече косми, повече прежда - повече енергия .

Виждал съм разбира се . Пуловер, при свалянето от тялото в тъмно помещение се виждат много добре малките разради на ел.статично електричество, се чува цикане.

Но при един косъм няма достатъчно енергия за да видиш някакъв разряд.

Може и да греша.

Ама ти си кажи направо какво ти е дошло на акъла,

.

Markup

Тема Re: Биологична матрица...нови [re: B0081]  
Автор the_cursed-168118 (ще се върна)
Публикувано16.03.14 10:59



"Косъмът" е вълнен конец, изпреден от овча вълна, която, както сам се досещаш, съдържа множество косми.
Така че, моят конец съдържа много косми, които, когато се заредят поотделно, ще си взаимодействат и ще прескочат искри м/у тях.
Не е един, единствен косъм.



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: the_cursed-168118]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано16.03.14 11:58



Аз разбрах че искаш да заредиш един косъм и да го гониш из стаята.

Сега разбрах. Това ли е идеята ти ?

Да направиш сух кондензатор ?

Markup

Редактирано от B0081 на 16.03.14 12:30.



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: the_cursed-168118]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано16.03.14 13:11



Е, щом Фризьорка е изказала такова компетентно мнение, физиците най-добре да млъкнат. Но в такъв случай най-добре потърси някой фризьорски форум за "компетентно" мнение - тук такова няма да получиш.



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: klapaucius]  
Автор the_cursed-168118 (ще се върна)
Публикувано16.03.14 14:47



Не, мнението на фризьорката, не е от гледна точка на физиката, а от опит. Наблюдавала е, че чиста коса не се наелектризира по време на работата й, а мръсната лепне по гребена.
Не ми трябва да съм физик, за да забележа, че когато пусна камъче, то ще падне на земята, нали?





Тема Re: Биологична матрица...нови [re: B0081]  
Автор the_cursed-168118 (ще се върна)
Публикувано16.03.14 14:52



Да, точно това се опитвам да постигна (сух кондензатор).



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: the_cursed-168118]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано16.03.14 16:04



Фризьорката вероятно е руса. И тъпа. Или ти. Колко човека трябва да ти обяснят че точно чистата и СУХА коса се наелектризира? Ти да не се плешив?
Измий си косата и пробвай. Ако имаш де.



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: hidrazin4o]  
Автор the_cursed-168118 (ще се върна)
Публикувано16.03.14 17:07



Как да я заредя за да пробвам? Тъкмо излизам от банята...



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: the_cursed-168118]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано16.03.14 18:36



Натъркай я във вълнен пуловер.

Markup


Тема Re: Биологична матрица...нови [re: B0081]  
Автор the_cursed-168118 (ще се върна)
Публикувано16.03.14 22:29



Кое да натъркам във вълнен пуловер? Вълненият конец ли?
Зареждането (ако въобще има - вълна във вълна...), ще е слабо и няма да ми свърши работа.



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: the_cursed-168118]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано16.03.14 23:29



Пробвай с електрошокова палка по главата. Ако не се наелектризира косатата ти, със сигурност поне ти ще се изпънеш като струна - равносилно на наелектризиране.





Тема Re: Биологична матрица...нови [re: the_cursed-168118]  
Автор Arctur (член)
Публикувано17.03.14 15:14



И как разбра, че се е наелектризирал положително?
По това, че е почнал да лепне ли?



Мръсна коса НЕ СЕ НАЕЛЕКТРИЗИРА!!!

P.S. Можеш да си купиш електростатична машина за около 70 - 100 лв., но
доколкото виждам няма да има особена полза...



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: Arctur]  
Автор the_cursed-168118 (ще се върна)
Публикувано17.03.14 15:28



Да, защото лепне.
Мислих си, че положително зареденото лепне, а отрицателно се отблъсква... Ама явно всичко лепне.
Тогава, на практика, как се разбира дали един предмет е положително или отрицателно зареден (ако въобще има някакво значение)?

се продават някакви генератори, ама нищо не разбирам и не знам кой ми трябва. Искам, да мога, вкъщи да си зареждам кончета, целофани, по-големи пластмасови предмети, постоянни магнити... и да стоят заредени за дълго време.
Нито от ватове разбирам, нит от ампери... нит от модели и номера на генератори...
А бг сайт знаеш ли? Къде се продават тези за 70-100лв.?



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: the_cursed-168118]  
Автор Arctur (член)
Публикувано17.03.14 15:56



В посочения сайт ти трябва този, който е записан като -
"WIMSHURST ELECTROSTATIC GENERATOR"



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: the_cursed-168118]  
Автор naiv (тя)
Публикувано17.03.14 16:39



Човече, много ме развесели. Смях се сладко. Просто всичкото е бисер! :))

Да, защото лепне.
Мислих си, че положително зареденото лепне, а отрицателно се отблъсква... Ама явно всичко лепне.
Тогава, на практика, как се разбира дали един предмет е положително или отрицателно зареден (ако въобще има някакво значение)?

ТУК се продават някакви генератори, ама нищо не разбирам и не знам кой ми трябва. Искам, да мога, вкъщи да си зареждам кончета, целофани, по-големи пластмасови предмети, постоянни магнити... и да стоят заредени за дълго време.
Нито от ватове разбирам, нит от ампери... нит от модели и номера на генератори...
А бг сайт знаеш ли? Къде се продават тези за 70-100лв.?




Тема Re: Биологична матрица...нови [re: Arctur]  
Автор the_cursed-168118 (ще се върна)
Публикувано17.03.14 17:07



Благодаря за съвета, а от Бг. може ли да се намери отнякъде?



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: naiv]  
Автор the_cursed-168118 (ще се върна)
Публикувано17.03.14 17:09



Защо имам чувството, че не знаеш отговорите на "бисерните" въпроси?





Тема Re: Биологична матрица...нови [re: Arctur]  
Автор naiv (тя)
Публикувано17.03.14 18:31



Не може ли човек да си сглоби в гаража генератор на Ван де Граф? На мен ми изглежда доста лесно...





Тема Re: Биологична матрица...нови [re: naiv]  
Автор the_cursed-168118 (ще се върна)
Публикувано17.03.14 21:43



Може, но, вероятно си се досетила, че:
1. Нищо не разбирам и ще се самоубия докато го правя.
2. Аз съм от смешните и нищо не ми идва отръки...

Колкото и да съм зле финансово, в мой интерес е да си го купя.

Направи ми го ти и ми го продай по-евтино отколкото ще ми излезе от сайта! Само да отговаря на изискванията ми (да може да зарежда силно и за постоянно).





Тема Re: Биологична матрица...нови [re: the_cursed-168118]  
Автор naiv (тя)
Публикувано17.03.14 21:48



Основно конци (кончета;) искаш да зареждаш, нали? Не мога да го направя аз, но ми се вижда лесно. Видях, че в Метро се продава поялник за около 8-9 лева. Какъв е проблемът? Сигурно в топката? Копринена лента мога да осигуря, от сурова коприна.:)

Какво значи за постоянно? Тия снимки с изправената коса, явно много скоро си пада косата. Не може да е много постоянно. (Тук се изявявам в твой стил, ако нямаш против, и като пълен профан, което и е фактическото положение.:)



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: naiv]  
Автор the_cursed-168118 (ще се върна)
Публикувано17.03.14 21:59



Не, нвма да зареждам предимно конци. Тпва ще е еднократно за един експеримент. Иначе, ще зарееждам и други неща, като листи целофан, парчета пластмаса и т.н. - каквото ми хрумне.

"За постоянно", всъщност, за дълго време, коса не може да стои заредена, защото се неутрализира от странични фактори (шапка, миене и т.н.).
Ама, ако заредения предмет стои недокоснат и си върши работата, да изкара дълго време без презареждане...



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: the_cursed-168118]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано17.03.14 22:32



Ама, ако заредения предмет стои недокоснат и си върши работата, да изкара дълго време без презареждане...
И ти сега какво? Ще откриваш наново топлата вода ли? Хората отдавна са измислили кондензатора.



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: hidrazin4o]  
Автор the_cursed-168118 (ще се върна)
Публикувано18.03.14 01:43



Не, знам, че магнитът и кондензаторът са измислени отдавна, аз ще си правя експерименти с вече измислени неща, а няма да изобретявам.
Примерно, извънземните летят с магнитни двигатели (те ги наричат "гравитационни" заради принципа на работа), но вместо постоянен магнит (какъвто използваме ние), те зареждат пластмаси чрез ел.стат. генератор и си презареждат двигателите веднъж на 100г.
Не, няма да създавам нещо такова - предпочитам да използвам по-стабилните постоянни магнити, но ще си играя... СЕ, е основната енергия с която си служат другите цивилизации и по-голямата част от технологията им се основава на него (СЕ-во).
Пак НЕ - не гоня извънземните

, само си нямам работа, и имам много проблеми за решаване.



Тема Re: Биологична матрица...нови [re: Arctur]  
Автор the_cursed-168118 (ще се върна)
Публикувано21.03.14 11:40



Да, от вирус е.
Антивирусната ми (avast!) се беше скапала...
Снощи я преинсталирах и сканира цяла нощ...
Нещо в WINDOWS/.../syatem.

Благодаря!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.