Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:54 23.06.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Тема Re: Раче, я ни образовай малконови [re: Heoбoгoмил]  
Автор stillpigi-166243 (Magentusiast)
Публикувано27.06.14 14:45



Добре щом казвате ще го направя приемам забележката!
точка1)
Понятие за холограма - произтича от гръцките слова холос / хелиос светлина слънце и грамис -чертая, пиша, рисувам, т.е холограма означава изразявам чрез лъч светлина определена идея, обект - рисувам с светлина.

точка 2)
Какво не е холограма.
Не са холограми всякакви рисувани с молив , бои, химикал или писалка издълбавани върху камък или получавани чрез изпарение на слоеве, снимани или изразявани чрез характерни движения - описвани от самолет фигури или чрез нагледни имитации на известни извършвани в ежедневния деиствия рап танци, миражи в пустинята, петното от слънчевото зайче не е холограма, отражението в огледалото също не е, лъчът нафенерчето с батерии, лазерното фенерче не е. Дъгата след дъжд също не е. Изображенията от тъй наречените стереоскопи също не са. Не са холограми и виденията които получаваме след боцкане (ако е верно това, което предположи Необогомил за Хидразинчо в предвид неадекватноста прозираща в изказите на последния а и май не само на него според мен). Холограма не са и изображенията проектирани и върху ламинаризирани слоеве водна мъгла (напр. патента на
финландската фирма Fog Screen Inc. ) Какво е ламинарен -Условно се приема че всякатечност или газ се състоят от малки частици които при преместването (в течението) могат да се движат или хаотично образувайки въртопи и водовъртежи, или строго организирано и мирно премествайки се макар и с голяма скорост така както тече пчелния мед например също-прост училищен пример : В мензура с височина 30-40 см. се налива вода и се пуска монета (частицата), тя се мята и превърта, блЪска се в стените докато падне. В друга подобна мензура се слага по плътна течност (определя се опитно но може да е и по рядка от олиото например и се пуска същата монета и "внезапно" монетата започва да пада с плоската си страна надолу без да създава никакви "проблеми" пада "като камък" Първото поведение на монетата беше на частица от типа " движение в турбуленен", а второто поведение бе на частица в ламинарен поток.

точка 3)
Как да направим холограма - най "проста" холограма са онези няколко ( или стотици хиляди затъмнения и просвети на които се разлага лъчът светлина върху екран, след като е преминал през дифракционна решетка. Дифракционна решетка е плътна материална плоскост - ламарина или плат или картон или какво да е с единичен тесен процеп или може и много голям брой успоредни процепи всеки от които е с ширина съизмерима с дължината на вълната на лъчът или кратна на нея.

точка 4) Кратка история на холограмата. Някога не помня кога но след втората световна един унгарец на име Денис Габор при експерименти с микроскоп (оптическо устройство за разглеждане на много мънички работи - мравки, вируси, дори атоми) та установил странни изображения които приличали на мираж в пустинята но мираж който можеш да огледаш от всички страни и от пред и отляво и от дясно и от горе и от "вътре" много подобно на рекламираното скоро по телевизията презентиране от фирмата Майкрософт в което участваше едно автомобилче и там един инженер дизайнер му сменяше цвета и дори го "разглобяваше" с едно докосване на пръста си. Установил че това безпроблемно става като позва два лазерни лъча - основен и опорен. След това получил Нобелова награда и повече за изобретателя не съм чел вече нищо сигурно поживял заслужено добре и после си е умрял, но с холографията се случило следното: с появяването на все повече модели и по мощни лазери в много напредничави държави се започнали и усилия за смислена, но не и непременно с хуманна цел (хуманна значи добронамерена с оглед на нашето здраве и смислено съществуване употреба), вкл.чително и в България. Така бе поне до 1989 г Днес холограми може да видим по стикерите на винетките за автомобили по банкнотите, като лого на някои богати фирми които могат да си позволят това.

точка 5) какво е това което аз твърдя че ми е попаднало пред очите. То е един TFT LCD монитор- много разбрицан разбирай съвсем раздрънкан, следо-вателно той е от новите технологии т.е в него има известен брой макар и миниатурни лазерчета свързан е с комп.тър, Уиндоус 98 - заради по малките системни изисквание, а следователно и по малките енергийни харчове така че всичко да ми е евтино и да е лесно подменяемо, ако нещо се срине. Отпред монитора, има френелова леща която може да се движи от и към монитора като и да скл.учва определен ъгъл спрямо плоскоста на монитора, разбира се всичко това се прави дистанционно вкл.учително промяната на пречупващата сила на френелката, което си е моя тайна вече в резултат на избрано и променянно при нужда место на пространството пред монитора се явява в много контрастно удивително автентично и напълно адекватно оцветено повторение на изобразеното на самият екран. То си "виси" там в въздуха досущ като водно конче докато аз не реша да му сменя пространственото разположение

точка 6)
Какво според всички тука науки и определения всъщност е това нещо си там?
Според точка 1) това би трябвало да е холограма
Но като чета 2) това по скоро е мираж макар че мога да го огъвам и мачкам
Извод: това май ще се превърне в истинска холограма ако разполагам с огромен, но краен брой монитори наредени в една плоскост и всеки сам за себе си с леща за регулировка по разстояние и тогава спокойно можем да го наречем псевдохолограма може би и за това и аз бих могъл да си взема патент може би стига после да мога да го поддържам и стига вече някой да не ме е ...изпреварил! Ама казва ли ти някой и смееш ли да питаш както се пееше в един прекрасен български филм.

Алтернативи: това при наличието на няколко монитора нека да са 3 - 5 спокойно би могло да стане един прекрасен детски куклен театър независимо какво е всъщност като физическо явление.
Разбира се не е изклучено някой да злоупотреби да щракне в някоя църква един двама христоси и няколко деви марии па и десетина отчета и да се получи едно такова мазало с две дузини линейки за изпоприпадалите богомолци - обичайното инг/ янг в живота, казано с други думи т.е. само соф туе ра може да се х аква и кр а кв а.
Е, оставам на вас да кажете направил ли съм нещо какво би трябвало да е това което съм направил ако думите ми отговарят на истината щото само такива съмнения и подозрения се изливат по темата без нито един почти(без необогомил) не си направи труда да се замисли по двете основни мои зова да а)видим какво се случва в монитора всъщност и б) да намерим ама точно подобния монитор за да повторим ефекта, или да пък уважаемият модератор изтриете цялата тема, макар че рано или късно аз така си позволявам да прогнозирам че в парламента ще се налага да се пише нов закон. Защото не е никакъв проблем (според мен дори и сега да се предизвика колосален хаос на някое кръстовище с дистанционно управление и за смешни пари с изкачаща от някъде ...багерна кофа... (Вярвам че някога сред законотворците ни (тогава) ще има достатъчен брой достатъчно грамотни за разбирането (по смисъл) на това което съм описал че се случва вече .

точка 7) Сега GRG, Hidrazin-чо па дори и Гери сигур вкупом ще ме обявят не просто за много болен а направо за невероятно опасно луд и дори асоциален тип който ако са сигурни че в град ЯЯ на област ЛЛ на р-ка Б-я има електрически стол, то да бъда там незабавно отпратен разбира се. Снощи се замислих защо в нашата страна ако убият някого с чук казват че е бил убит с чук, а ако загине на пътното платно, казват че го е премазала кола. Ами колата кой я кара дедо господ ли или пудела на баба Ничка или пункта за годишни прегледи или учителя по съответната категория.
Голямо благодаря на всеки който си направи труда да изчете това.
П.С. В момента си мисля че макар и учиндолския меретин Слави там забравих кой беше да е прославен с безподобната си дебелащина , и простотия убеден съм че щеше по лесно да осъзнае големите предимства и възможности които дава една такава техническа придобивка от повечето от вас драги съфорумци. Но аз предпочетох тук да пиша въпреки огромната помощ и съдействие да не говорим за кофите с помия де се изляха върху ми и няма да спрат скоро както разбирам.
Бъдете здрави.
С уважение Рачо:

Редактирано от stillpigi-166243 на 27.06.14 16:01.



Тема Re: Раче, я ни образовай малконови [re: stillpigi-166243]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано27.06.14 15:58



Рачо, именно защото предполагах, че представите ти за холограма са нещо от рода на описаното в точка 3), те питах имаш ли астигматизъм. Както се оказа, познах. При астигматизъм, подсилен както е при тебе и с други болести, свързани с очите, често може да видиш "пелена" модулирана с изображението и с дифракционно оцветяване, която ти си кръстил холограма. Лещата допълнително може да изкриви и съответно подпомогне това изображение, френеловите лещи за телевизорите внасят положителен ефект в дифракцията. Опитай, когато ти се привиди такава холограма, да придърпаш с пръст долният клепач надолу, или да подпреш долната част на окото с пръст - това понякога помага за намаляване на астигматизма, зависи каква му е геометрията при тебе. При това положение твоята холограма трябва да намалее или да изчезне напълно.

`Тези, които не знаят, са обречени да вярват`


Тема Re: Раче, я ни образовай малконови [re: Герисъм]  
Автор P. - koвaчa (Magentusiast)
Публикувано28.06.14 16:56



Fox Inc. по скоро, но на мен не ми се налага да изпарявам вода с ултразвук защото монитора е просто с подходящи параметри.
Определено се изравняваш с Славчо в някои отношения, остава да имаш и ти като него 20- тина милиона.
Сбогом жабчета.
П.С системата ми заминава за университета другия понеделник, хората дойдоха, увериха се и определено желаят да я изследват. Помолете Каломаин да пита какво се е случва по нататък - тя работи на 100 метра от там.
П.С. Ако някой (не че го вярвам де) научи нещо за Daewoo LM17A 2006 да свирка на Каломаин която може да се свърже винаги с мен ако се наложи.



Тема Re: Я стига глупостинови [re: Герисъм]  
Автор stillpigi-166243 (Magentusiast)
Публикувано28.06.14 17:19



Какви представи! Кристала с панаг. съкр. който гледах на червения лазер през 1973 може и още и да се валя нейде в чекмеджетата из катакомбите на БАН.
Що се отнася до примера с Д.Р и аз се съмнявам в него но така е изложен в един от трудовете на съвременните Физици малии ако и докторите ни са такива то добре че поне поповете още не са обърнали фасонката. Търси LM17 A om 2006 и не витай в небесата дори и да не е холограма си е супер изживяване което в този момент тук на този форум никой освен мен не може да предложи .



Тема Re: Раче, я ни образовай малконови [re: Герисъм]  
Автор stillpigi-166243 (Magentusiast)
Публикувано28.06.14 17:31



А трите конуса които отчетливо се наблиудават когато погледнеш към Френелката стига да е поставена под какъвто и да е ъгъл спрямо екрана?
Моля Гери изчитай всичко получих пипкава болест на пръстите докато дума по дума всичко преподнасям.Мишката загря а сега де.Това е явно система за получаване на изнесено изображение Машина за таласъми ако щеш.Прави ги и това е. Аз даже съм си позволил да нарека този нов дял на науката с помпозното наименование "Декоративен инженеринг" Мисля че е напълно уместно и точно отговаря на евентуалните насоки. Don't forget: LM17A Daewoo 2006 years



Тема Re: Раче, я ни образовай малконови [re: Герисъм]  
Автор stillpigi-166243 (Magentusiast)
Публикувано29.06.14 05:58



A защо просто не дойдеш ти да го видиш? От парите де ги заделих за втори монитор мога да ти платя пътните. Я намеря втори такъв модел я не. Ела бе виж го тва нещо де май ще ме скара едва ли не с целия Дир преди да съм го изхвърлил в морето. Или в някой язовир при мутренските коли. На Гл. Асистент Димитров ще му кажа че бе ще измисля нещо. Ела и го виж От това по голямо доказателство какво искаш. Ще се убедиш че всичко не е съвсем обикновено. Фог Скрийн Инкорпорейтед могат и с СРТ монитор да си постигат ефекта, а при мен само с ТФТ-то става. А да не забравя всъщност онова дето вчера нарекох кристал бе една плака лесно можеш да я оприличиш на стъкло за електрожен А и Саботинката трябва да го знаеш де беше ректор ли декан на СУ та на той беше и пряк ръководител на проектите ни. Сега е милионер и си почива някъде в нашия край . За Кефчо Ахаси , Манол, Апостол хапчето Коцето , Мишо и т.н. и да ти разправям няма смисъл ти едва ли ще ги знаеш А може и да ги знаеш някои те нали после ги пратиха като награда да учат в София.Мен не ме пратиха имах само тройки по математика Пък и да ме бяха пратили Балканчето ми бе взело акъла и си го обичах повече от всякакви университети.
Прати ми лична та да ти дам координатите си. Гери само като си помисля при военните каква работа би могло да свърши това нещо и страх ме хваща. Споко няма да го изхвърлям не и преди ти да го видиш ако пожелаеш.
С уважение и благодарност за предишните ти прояви на добра воля когато бях затънал в вечните машини.
Рачо Ковача.



Тема Re: Раче, я ни образовай малконови [re: stillpigi-166243]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано29.06.14 12:10



Рачо, благодаря за поканата. Тази година съм вързан с окови тук към един проект, жив или мъртъв трябва да го завърша до краят на август (по-вероятно мъртъв :), после с него имам няколко важни командировки за представяне и внедряване в чужбина, после ще се разходя да си топна епидермиса по океаните край Австралия и това в непрекъснат тагадък по времето, така че няма как да се получи в обозримо бъдеще.

Ти що не заснемеш някоя снимка, все нещо ще личи на нея. Опитай и с камера да щракнеш филмче, може да уловиш някакво мигане на екрана, която да ти дава илюзията за ефекта.

`Тези, които не знаят, са обречени да вярват`


Тема Поръчай си:нови [re: stillpigi-166243]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано29.06.14 12:44







Тема Re: Раче, я ни образовай малконови [re: Герисъм]  
Автор stillpigi-166243 (Magentusiast)
Публикувано29.06.14 13:18



Ами моля тогава. Като нямаш възможност то това насила не става. Снимки не ми се правят. Знам предварително коментарите-фейк, фотошоп, 3 де макс и прочее глупости.
Значи последно се разбираме: това е същото както при финландците само дето поради голямата интензивност и малкото водни молекули в въздуха правят възможно нещото т.е. на мен не ми се налага да пускам ултразвуков парогенератор. Ми хубаво Гери. Ми като ходиш към аборигените ако минаваш през някоя немскоговоряща страна или се срещнеш некой дойчо позапитай за магазин за стари модели , втора ръка монитори може пък знам ли.. бе искам да си повторя номера и сдруг монитор от същия вид...
Изображението, духчето, фантомаса е много хубаво видимо бих казал с лекота бих могъл да интерпретирам летящо килимче . Дори и посред бял ден.
За мигането ако снимам с камера - е ми ще си мига то е ясно.при определени условия няма да мига с реглаж на честотата на опресняване. Остана само въпросът с трите конуса които се появяват те са ми и моменталния индикатор че съм в режима или че даден монитор е в такъв режим. Сам, разбираш че при СРТ няма как да се появат. Няма значение от какво разстояние гледам те са си. там конусите Значи сваляш заръката си да се правя че не знам че походваш към Австралия от време на време. Е, удържах на думата си. вече се знае но не от мене.А, да не забравя Това не е холограма така ли, а все едно съм в космоса и гледам купола на дъгата само че цветовете и са съзнателно разместени така че да правят изображение на нещо което ние си пожелаем и освен това тя може да се мести по наше желание да се разхожда по всичките земни кълбета де се вика. Звучи правдоподно но не ми се вярва да е отговора на загадката.

Имам още една новина в старо немско пособие - наръчник на електромонтъора намерих описание и обяснение - фундаментално (извинявай за префърцунения израз) на ефекта който там на времето ви съобщавах за един господин на име Валери Иванов от гр с помоща на своя прибор "Инкомп" е получил величаване на мощност на магнитно устройство.Обяснението е простичко и много добре технически издържано и съвсем лесно доказуемо .Просто атмосферата на тайнственост която този човек поддържа и до сега (какво да се прави печелят му се пари ) объркваше и продължава да обърква всеки в някакъв начален етап на разучаване на ефекта. Да възможно е иска се един качествен синхронен компенсатор, то не че има некачествени де:))) и ефекта се проявява някъде с около 5 % добив на енергия. после въпроса е да се мултиплицира но там е и огромната трудност - чак след 22 или 23 оборот (разбирай 25 пъти 2 по 2 по 2 и прочее) се усеща видимо всичко и то само за активни товари . всяко изпреварване на тока или напрежението води до срив в системата с една дума кошмар.
Да , това май трябваше да е на лична. Пази се от Източната псевдоная внимавай за кубичната медуза. и много поздрави на Червените планини.Бих се радвал да ги видя някой ден. ама трябва да почиствам мазето и да редя дърва за зимата за сега.



Тема Re: Раче, я ни образовай малконови [re: stillpigi-166243]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано29.06.14 13:50



Споко, Рачо, ще се пазя от всякакви гадинки в Австралия. Ще заобикалям игуаните и и питоните в градския парк, и змиите в храстите на алеята пред къщата :)

Рачо, не е сериозно това, че не ти се правят снимки. Само така може да се убедим, че това което виждаш не е от дефект в очите. А снимането е най-лесната работа в случая, която може да претендира за някакво доказателство.

`Тези, които не знаят, са обречени да вярват`



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.