Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:14 09.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Фотонинови  
Автор lampion ()
Публикувано03.01.13 01:04



Здравейте.Отдавна не бях чел нещо свързано с физиката и преди няколко часа влязох в уикипедия и прочетох, че при сблъсака на два фотона при енергия от 1.88 GeV могат да създадат протони и антипротони....

До тука добре.Но почнахме философските спорове., за това, дали енергията или материята е първо.Един познат го изтълкува това, че фотоните могат да създават частици с маса, което значело, че могат да съществува, без да има частици с маса....????? Тоест, в началото, още преди да има маса(материя), е имало чиста енергия, от фотони, която е създала при взаимодействието си със други частици без маса и при изстудяването си от пространственото разширение се създала частици с маса, или материя??

Аз пък казвам, че без частици с маса, не може да има фотони, в чист вид?? Поне от начина по който се образуват..??! Тоест, масата или материята, е като монета, която е свързана с енергията., не че тя е създава?? Иначе вярвам че в началото е имало по висока концентрация на енергия и по малко частици с маса, но не и без никаква.

Вие какво мислите??

" смятам всичко за измет, само Христос да придобия "


Тема Re: Фотонинови [re: lampion]  
Автор нaив (тя)
Публикувано03.01.13 06:13



прочетох, че при сблъсъка на два фотона при енергия от 1.88 GeV могат да създадат протони и антипротони....

Иначе вярвам че в началото е имало по висока концентрация на енергия и по малко частици с маса, но не и без никаква.


Засега не е много ясно как се е получило частиците с маса да не анихилират всички. Днес това не може да стане - всичко, създадено при сблъсъци на фотони, е в двойка материя-антиматерия, изчезва веднага и пак се превръща в безмасови фотони и каквото може да е безмасово. Но превръщанията са си без проблем, независимо кое е първото. Пък някои казват, че те са едно и също, с малки разлики.;)



Тема Re: Фотонинови [re: lampion]  
Автор Шпaгa ()
Публикувано03.01.13 07:12



... преди няколко часа влязох в уикипедия и прочетох, че при сблъсака на два фотона при енергия от 1.88 GeV могат да създадат протони и антипротони....

Аз доколкото знам фотоните изобщо не могат да се сблъскат - не могат да си взаимодействат по никакъв начин.



Тема и какъв им е проблема на философите?нови [re: lampion]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано03.01.13 08:00



защо това да не може онова да не може? тия философи не могат дори 4 дупки да пробият, така че да съвпадат при завъртане на 90 градуса, а се отварят на хората правещи всички съвременни чудеса? нагло




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Фотонинови [re: Шпaгa]  
Автор 3opниk2 (неспасяем)
Публикувано03.01.13 10:14



Аз доколкото знам фотоните изобщо не могат да се сблъскат - не могат да си взаимодействат по никакъв начин.

А, а, а!
Лампионите най-често се сблъскват с фотони: фотон до фотон, нагъсто - как така няма да се сблъскат фотони?.. Направо, един върху друг падат!

...
Весела Нова Година на всички!
...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: Фотонинови [re: lampion]  
Автор рибарят (зомботрепач)
Публикувано03.01.13 11:01



Аз пък казвам, че без частици с маса, не може да има фотони, в чист вид??
Фотонът има маса като всяка частица , безмасови фотони , това е истъркано клише



И сто таралежа в гащите на някой , пак не са му достатъчни

Тема Re: Фотонинови [re: Шпaгa]  
Автор lampion ()
Публикувано03.01.13 16:05



Аз доколкото знам в Церн или по конкретно в LEP( големия електрон-позитронен колайдер) сблъскват електрони, позитрони,к-мезони,пиони,фотони и всякакви частици, които при анихилацията си - образуват енергия, която рекомбинирайки се - образува нови частици. В случая за фотоните просто ползват лазери, за да образуват лъчи или както в LEP ползват фотони излъчени от електрони и позитрони ускорени..

Фотоните не са нищо по странно или по-привилегировано от другите частици, а резултатите от тяхното сблъскване са най-различни.

Примерно

се вижда образуването на една нова частица Х(1600), която се разпада на 2 два, (това pp ако не се лъжа са ро-мезона??), които може да са неутрални или заредени.

А, ето на тази страница има една таблица, която показва в различните лаборатории, какви различни видове частици се образуват при сблъсака на два фотона.

" смятам всичко за измет, само Христос да придобия "

Редактирано от lampion на 03.01.13 16:08.



Тема Re: Фотонинови [re: lampion]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано03.01.13 17:02



В отговор на:

Аз доколкото знам в Церн или по конкретно в LEP( големия електрон-позитронен колайдер) сблъскват електрони, позитрони,к-мезони,пиони,фотони и всякакви частици, които при анихилацията си - образуват енергия,




А фотоните как ги ускоряват?
И как анихилират?
В отговор на:


Фотоните не са нищо по странно или по-привилегировано от другите частици, а резултатите от тяхното сблъскване са най-различни.




Не баш.
Всъщност тук:

има добро обяснение, как точно става номерът с фотоните.



Тема Re: Фотонинови [re: Шпaгa]  
Автор рибарят (зомботрепач)
Публикувано03.01.13 21:11



Реферат



по Физика





Тема: Елементарни частици



Научен ръководител:


Изготвил:





Трябва да знаем, че елементарните частици не са неизменни. Те могат да преминават една в друга, без да се съдържат една в друга. Така например неутронът може да се превърне в протон, електрон и антинеутрон, но не представлява съвкупност от трите частици, те се пораждат в момента на превръщането.
В основата на цялото многообразие на веществения свят лежат главно трите елементарни частици: протон, електрон и неутрон. От тяхното групиране възникват по един или друг начин ядрата и атомите, от групирането на атомите -молекулите, от групирането на молекулите - макроскопични тела и звездите, от тях - галактиките, мегагалактиките и т.н.
Като своеобразни елементарни частици трябва да се разглеждат и квантите на електромагнитното поле, наречени фотони. Те се явявят като агенти за пренасянето на енергия от една частица до друга или от едно тяло в друго. Фотоните нямат нито товар, нито маса в покой - те не могат да съществуват в покой.
Друга елементарна частица е позитронът. Неговото същесвуване е предсказано теоретично от Дирак (1928 г.) и след това е открит в състава на космичното лъчение от Андерсон. Позитронът е античастицата на електрона. Позитронът и електронът имат еднакви маси и еднакви по големина, но различни по знак товари.
Взаимодействието между електрона и позитрона, между частицата и античастицата води до тяхната анхилация- до превръщането им в други частици- два γ-кванти:
e+ + e- > 2γ.
Възможен е и обратният процес- превръщането на γ-квант при взаимодействието му с полето на ядрото в двойка електрон-позитрон:
γ > e+ + e-.
Масите на електрона и позитрона, изразени в енергични единици (E=mc2), са равни на 0.51 MeV, поради това създаване на двойка електрони-позитрони е възможно само от фотон, чиято енергия е равна или по-голяма от 1.02 MeV.
Получаването на двойка електрон-позитрон не може да се разглежда като разлагане не една частица на двете и съставни части. Това е превръщане, тъй като електрон и позитрон не дават един, а два γ-фотона всеки с енергия 0.51 MeV.
Неутриното е елементарна частица, чието съществуване е било допуснато при обяснението на β-разпадането. Дълго време опитите да се открие тази частица и да се измери нейната маса не са давали положителни резултати. Изследванията само са показали, че нейната маса не е по- голяма от 0.0005 от електронната маса, което може да се изтълкува,че неутриното подобно на фотона не притежава маса в покой. Понеже съществуват два вида β-разпадания-при единия се отделя електрон, а при другия антиелектрон (позитрон), естествено беше да се допусне, че съществуват два вида леки частици: неутрино(υ) и антинеутрино(ύ). Неутриното се получава при позитронно разпадане:
ρ > n + e+ + υ,
а антинеутриното-при електронното разпадане:
n > ρ + e- + ύ.
Същестлуването на неутриното е потвърдено опитно през 1955 г., антинеутриното засега е въведено само теоретично. През 1955 г. са открити антипротонът, а през 1956 г. и антинеутронът, който се получава при взаимодействието на протон с антипротон.
Протонът се различава от антипротона по знака на товара си-протонът е натоварен положително, а антипротонът отрицателно-както и по знака на магнитния си момент(спина).
Неутронът се различава от антинеутрина само по знака на магнитния си момент.

Античастиците не могат да същестлуват дълго време в присъствието на съответните частици, тъй като се съединяват с тях и се анхилират. При анхилирането на протон с антипротон или неутрон с антинеутрон се раждат някои видове мезони.
След 1950 г. се появяват съобщения за откриването на нови и нови частици. Открити са няколко разновидности на К-мезоните с маса около 965 електронни маси и на хипероните. Към хипероните се отнасят неутралната ламбда частица, три вида сигма хиперони и каскаден отрицателен ξ-хиперон. Съществуват и антихиперони .



Шпага , аз не мога да разбера , тея физици като магьосници ли се изживяват. Значи нещо си се превръща в нещо си , без да има някакви съставки чиито структори ,пренареждане и т.н да дават новото превръщане тоест всяко едно ново превръщане е видоизменено старо състояние , например водата замръзва в лед , тоест има превръщане , но в какво се състои това превръщане ? в структурно пренареждане на водната молекула , на нещо което има структура и състав нещо което не е елемент а съвкупност от такива. е как тогава нещо може да се пренареди , така че да даде нещо си друго , без то да има собственна стректура обуславяща това ново превръщане. Ами жива магия си е

И как въобще обясняват че от гама фотони взаимодействайки с полето на ядрото се раждат позитрон и електрон ? ами то полето на ядрото е съставено от глюьони , е какво става ? манжа от фотони и глюьони , прави електрони и позитрони

И сто таралежа в гащите на някой , пак не са му достатъчни

Тема Re: Фотонинови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор lampion ()
Публикувано03.01.13 21:30



Да, логично ми звучи , фотоните да не ги ускоряват, поради лимита наложен от теория на относителността, за скороста на светлината...

Two-photon physics can be studied with high-energy particle accelerators, where the accelerated particles are not the photons themselves but charged particles that will radiate photons.


Oт това в черното, предполагам че ускоряват двойката електроn -позитрон, предполагам и я "блъскат" с друга двойка.При което след сблъска се отделят две двойки фотони, общо 4, които пък взаимодействат и от които пък се получават други частици.

Поне така ми изглежда тази диаграма на Файман, може и да бъркам



Незнам, но мисля че има и други начин за ускоряване на много фотони със лазер.,а не на единични.Тоест имаме сноп от много фотони и там дори и да минат c , ще става въпрос за фазова скорост ,или отделно и груповата да е по голяма, няма да има проблем.Дали има и правят такова ускоряване на фотони и ги блъскат - незнам.


Колкото до анихилацията на фотони.. четох на няколко места, как пише, че фотоните анихилирали., а за да стане това, трябва да имаме частица и античастица...нали?? НО явно имат предвид друго...??

Примерно тука,още със въвежданото пише: "The photons can annihilate to produce lepton pairs" По нататък, като че ли става малко по ясно : particles by two-photon annihilation processes in e+(позитрон)е-(електрон) and e-е-...??Two-photon annihilation y(q1) y(q2) !hadrons for real and virtual photons can thus
provide some of the most detailed and incisive tests of QCD....

" смятам всичко за измет, само Христос да придобия "


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.