Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:20 28.09.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Тема ЯМРнови  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано18.12.12 15:50



Снощи гледах некво предаване за един човек с тумор в мозъка, правили му операция, след която останал полупарализиран и качил 60 кила ... и сега требе да му направят ЯМР, обаче машината много тясна и не може да влезе в нея (щот нали силно надебелял) ... та се чудя нали това е за скенер на мозъка, що требе да го навират целия човек вътре и после какво аджеба има в тази чутовна машина, та никой от докторите не се сети да я разглоби, та да може човакът да легне отгоре и да му направят резонанса - опасно ли е, или какво толкова има там, в тоя резонанс, та требе да пъхат изцяло хората в некъв тесен тунел за да им снимат мозъка?



Тема Re: ЯМРнови [re: DarkSide]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано18.12.12 17:16



Интензитета на магнитното поле силно зависи от диаметъра, затова не ги правят като стая а възможно по-тесни. А е направено дълго за да може нееднородностите по края на соленоида да не влияят на резултатите.

Per warez ad scientiam


Тема Re: ЯМРнови [re: DarkSide]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано18.12.12 17:19



Мисля, че глават трябва да е на определеното място за да е добро качеството. Не мисля, че е възможно да се 'разглоби' част и да продължи да работи, но може и да е просто едно от многото правила, които трябва да се спазват стриктно. Аз съм влизал четери-пет пъти, мога да разпитам, ако ти е интересно.



Тема Re: ЯМРнови [re: DarkSide]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано18.12.12 20:23



вътре има голям магнит, затова е така. има някви нови дето не са тръба, ама май не са популярни още




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: ЯМРнови [re: DarkSide]  
Автор БaшMaйcтopa (ентусиаст)
Публикувано18.12.12 21:38



Не е необходимо да пъхат в тунел- просто трябва да го транспортират до болница, която разполага с MAGNETOM C! 0.35T
или Филипс


или други производители.

Вече има подобни по 1.5 тесла

Редактирано от БaшMaйcтopa на 19.12.12 01:34.



Тема Re: ЯМРнови [re: БaшMaйcтopa]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано19.12.12 15:05



0.35Т и дори 1.5Т е малко, пък и на тази картинка е трудно да се прецени височината.



Тема Re: ЯМР [re: БaшMaйcтopa]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано19.12.12 16:06



мерси за картинката, в предаването казаха че човекът трябвало да отиде до Америка, там имало и с по-широки тунели, ама такава чудесия като на снимката не казаха да съществува ... на мен точно това ми беше интересно, за какво служи тунелът и не може ли без него, от снимката се вижда че прекрасно може и без тунел, интересно защо тогава навсякъде са с тунел, сигурно технологиите са различни



Тема Re: ЯМРнови [re: zaphod]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано19.12.12 16:10



предполагам че не е постоянен магнит, сигурно са намотки, ама щом както казва колегата интензитетът зависи от диаметъра, а качеството от дължината, значи нема много мегдан за мърдане



Тема Re: ЯМРнови [re: DarkSide]  
Автор БaшMaйcтopa (ентусиаст)
Публикувано19.12.12 17:34



В отговор на:

интересно защо тогава навсякъде са с тунел, сигурно технологиите са различни



Ами защото както беше казано 1.5 тесла е малко и изображението не е със същото качество, но все пак може да се получи такова.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.