Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:45 03.07.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема Орбитата на Меркурийнови  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано25.08.12 22:58



По специално става въпрос за аномалията.

Има някои неща в които не съм сигурен, та да питам.

Меркурий се движи по орбитата си със някаква средна скорост. Тази скорост се определя от масата на Слънцето и разстоянието м/у тях.

Масата на Меркурий е пренебрежително малка спрямо Слънцето. Така че ако в слънчевата система имаше само тези две тела, то орбитата на меркрий щеше да се доближава до окръжност. ?

Реално, Меркурий има елептична орбита.
На всичко от горе, тази орбита се върти (има прецесия).
Скоростта на прецесията на орбитата на Меркурий зависи от всичките тела в слънчевта система.
Но предвиждания на клас. физ. за скоростта на прецесията не съвпадат с наблюдения.

Има ли зависимост м/у скороста на движението на Меркурий по орбитата и скоростта на прецесията на орбитата му ?
Т.е. ако в даден избран момент кажем че вече няма прецесия орбитата на меркурий, това ще се отрази ли на скоростта му на движение по орбитата ?
Аз мисля че не. Но не съм сигурен.

Markup

Редактирано от B0081 на 25.08.12 23:05.



Тема Re: Орбитата на меркурийнови [re: B0081]  
Автор нaив (тя)
Публикувано25.08.12 23:07



"Така че ако в слънчевата система имаше само тези две тела, то орбитата на меркрий щеше да се доближава до окръжност. ? "

Не мисля, че причината за елиптичните орбити е наличието на други тела. На първо четене ми се струва, че "елиптичността" зависи от началните условия, при които се е получила дадена орбита.



Тема Re: Орбитата на меркурийнови [re: нaив]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано25.08.12 23:14



И аз не съм сигурен, затова и сложих питанка.

Ами нека, който знае да проясни този въпрс.

Markup

Редактирано от B0081 на 25.08.12 23:14.



Тема Re: Орбитата на Меркурийнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано25.08.12 23:31



"Масата на Меркурий е пренебрежително малка спрямо Слънцето. Така че ако в слънчевата система имаше само тези две тела, то орбитата на меркрий щеше да се доближава до окръжност. ? "

Не. В общият случай орбитата е елипса, сплеснатостта и (ексцентрицитетът и) зависи от началните условия на образуване, как се е било засилило парчето създало Меркурий спрямо слънцето. Масата не играе във формата на орбитата.


"Има ли зависимост м/у скороста на движението на Меркурий по орбитата и скоростта на прецесията на орбитата му ? "

Няма.


"Т.е. ако в даден избран момент кажем че вече няма прецесия орбитата на меркурий, това ще се отрази ли..."

Какво е това физическо въздействие "да кажем", което да доведе до промени? :) Това само Бог го може.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Орбитата на Меркурийнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано25.08.12 23:37



Добре, ясно.


Какво е това физическо въздействие "да кажем", което да доведе до промени? :) Това само Бог го може.

Не се закачай. :) Много добре разбра какво исках да кажа.

Но скоростта на прецесията зависи от другите тела в Сл. система ?

Markup

Редактирано от B0081 на 25.08.12 23:38.



Тема Re: Орбитата на Меркурийнови [re: Гepиcъм]  
Автор нaив (тя)
Публикувано25.08.12 23:38



В общия случай орбитата е елипса

Да, бе, Кеплер нали много беше страдал, че орбитите не са идеалната окръжност. Но се примирил с данните, които казвали елипси.

Но от обратните квадрати ли идват тия елипси, нещо от формулките?



Тема Re: Орбитата на Меркурийнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано25.08.12 23:49



"Има ли зависимост м/у скороста на движението на Меркурий по орбитата и скоростта на прецесията на орбитата му ? "

Няма.


Значи движението на Меркурий по орбитата е точно като го предвижда Нютоновата гравитация.
Проблемт е в по бавното прецесиране на орбитата, което няма връзка с движението на Меркурий по орбитата.

Така ли ?

Markup

Редактирано от B0081 на 25.08.12 23:49.



Тема Re: Орбитата на Меркурийнови [re: B0081]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано25.08.12 23:57



"Но скоростта на прецесията зависи от другите тела в Сл. система ? "

Имаме сложна система от въздействия от страна и на другите тела. Тази система води до това, че орбитите на планетите не са затворени криви, т.е. не могат да са чисти елипси или окръжности още в класическата механика.

Per warez ad scientiam


Тема Re: Орбитата на Меркурийнови [re: нaив]  
Автор Гepиcъм (корав оптимист)
Публикувано26.08.12 00:02



"Но от обратните квадрати ли идват тия елипси, нещо от формулките?"

Да, ако силата с която две движещи се тела си взаимодействат е обратно пропорционална на квадрата на разстоянието, траекторията им е коническо сечение, частен случай на което е елипсата и окръжността.

За повече може да погледнеш



Per warez ad scientiam

Тема Re: Орбитата на Меркурийнови [re: Гepиcъм]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано26.08.12 00:03



Имаме сложна система от въздействия от страна и на другите тела. Тази система води до това, че орбитите на планетите не са затворени криви, т.е. не могат да са чисти елипси или окръжности още в класическата механика.


Чак до такива сложности няма нужда да стигаме.

Ама така и не ми отговори на въпроса.

Зависи ли скороста на прецесията от друите тела ?

Markup



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.