Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:50 03.07.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: B0081]  
Автор lenticularis (Curiosity)
Публикувано25.08.12 15:48



и да не си, аз разширих мисълта ти








Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: lenticularis]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано25.08.12 15:53



Добре, ама така се получава нещо различно от това което съм имал предвид.

Markup

Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: B0081]  
Автор lenticularis (Curiosity)
Публикувано25.08.12 16:04



много интересен пример си измислил!
не мога за лазбера, обаче, това откъде следва:
че топчето ще се върти около оста си

зваче, то е някакво тяло с размер и маса (приемаме че е като топче с някакъв радиус, защото иначе ако няма размер, няма как да си върти около оста си)

- а това последното - че
Ако разглеждаме импулса който получава тялото от гледната точка на самото тяло, то той винаги е приложен в една и съща точка, в едно и също направление.
Но ако разгеждаме същия импулс в различни точки от траекторията на движението на тялото, то е ще видим че посоката му се променя.
- тук не намесваш ли теорията на относителността на Айнщайн?

Защото най-същественото в опита ти е, че прилагаме сила, перпендикулярна на движението и след това увеличаваме силата!

(нали знем, че според ОТО силата води до ускорение, а то е равностойно на гравитация?)


- и не мислите ли, че много усложняваме примерите, преди да сме приключили с по-простите и си изяснили нещата
-и всеки си го усложнява по свой начин, това, което него го интересува






Редактирано от lenticularis на 25.08.12 16:07.



Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: lenticularis]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано25.08.12 16:22



Самият пример много прилича на това как действа гравитацията на телата. Само че при гравитацията силата идва от към центъра около който се върти тялото по посок на центъра, а при този пример дето дадох аз, силата идва от противоположната страна , но в същата посока (към центъра около който се върти тялото). Но и в двата случая е важно силата която е приложена да бъде перпендикулярна на движението на тялото.
Ако обаче разглеждаме гравитационен вариант, ще се омотаме, затова го опростих.

не мога за лазбера, обаче, това откъде следва:
че топчето ще се върти около оста си


Ами май допуснах грешка че силата ще действа винаги в една и съща точка върху тялото.
Ще помисля и ще корегирам постановката ,ако трябва.

Markup


Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: B0081]  
Автор lenticularis (Curiosity)
Публикувано25.08.12 16:41



"Самият пример много прилича на това как действа гравитацията на телата. Само че при гравитацията силата идва от към центъра около който се върти тялото по посок на центъра, а при този пример дето дадох аз, силата идва от противоположната страна , но в същата посока (към центъра около който се върти тялото). Но и в двата случая е важно силата която е приложена да бъде перпендикулярна на движението на тялото. "

няма разлика:
това с две различни координатни системи
от КС на топчето, то ще усеща, че нещо го "притегля" навън

а хайде, че много се оплетох,
пък първо ме интересува постановката на "наив" - там има какво още да се обяснява от знаещите (аз не съм такава), но се надявам да разбера много неща

а твоят нъпрос си е за нова тема






Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: lenticularis]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано25.08.12 16:43



Грешно е да, ама няма да го корегирам.

Значи силата която пиагаме врърху топчето, няма да бъде в една точка. А ще се премества по повърхноста на топчето. (усложнява се постановката).

Но интересното е че ако силата стане много голяма, то топчето ще остане неподвижно, а прилаганата сила ще се премества по кръжноста на топчето.
Т.е ще имаме обикалящ по окръжноста импулс, при което топчето остав непдвижно.

П.П. много странно



Markup

Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: lenticularis]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано25.08.12 16:45



а твоят нъпрос си е за нова тема

ок

Markup


Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: B0081]  
Автор lenticularis (Curiosity)
Публикувано25.08.12 17:18



тук много се отклоняваме от темата и рискуваме да надмине 200 поста и да я заключат заради нас
не е хубаво да си разхвърляме мислите



но все пак ме сърби да те питам:'
" Защо, ако силата стане много голяма, прилаганата сила ще се премества по кръжноста на топчето." ?
- това откъде следва?

- ...и ако силата е много голяма, то и ускорението и скоростта ще са много големи, скоростта близка до тази на светлината
и тогава радиуса на топчето трябва да е слони към нула
- а какво ще стане, когато стане нула? как ще се върти?






Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: lenticularis]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано25.08.12 17:34



" Защо, ако силата стане много голяма, прилаганата сила ще се премества по кръжноста на топчето." ?
- това откъде следва?


Ами следва от това че силата се прилага винаги перпендикулярно на движението на топчето. В момента в който тялото тръгва да се движи в някаква посока,приожената сила променя точката върху тялото така че да стане перпендикулярна на движението на тялото. И променя посоката на движението на тялото. Но с тази промяна веднага се променя и следващата точка върху тялото за да може да бъде приложена силата перпендикулярна на движението.
Ако прилганата сила е слаба в сравнение със импулса който притежава тялото при движението си, то тялото ще описва по голяма окръжност. Колкото по голяма е силата толкова по малка ще е окръжноста. А ако силата е много голяма, то тялото би трябвало да стане неподвижно.

Markup


Тема Re: линейно-въртящ въпроснови [re: lenticularis]  
Автор B0081 (B0081)
Публикувано25.08.12 18:01



...и ако силата е много голяма, то и ускорението и скоростта ще са много големи, скоростта близка до тази на светлината
и тогава радиуса на топчето трябва да е слони към нула
- а какво ще стане, когато стане нула? как ще се върти?


Това не го разбирам.

Ако говориш за релативизма, не мисля че добра идея. То ние с клас. физика не можем да се оправим тука.

Markup



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.