Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:56 09.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: Време енови [re: нaив]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано31.10.11 01:04



Е, била е потвърдена. Даже затъмнението и Едингтън са от 1919-та, а наградата 1921-ва.



Тема Re: Време енови [re: harish_chandra]  
Автор нaив (тя)
Публикувано31.10.11 01:08



Тъй де, едва едва е била "потвърдена" (между другото данните на Едингтън пък се твърди, че били неточни и манипулирани). Нищо, че вече е бил медийна звезда. В статията се твърди, че е имало и политически причини; това, че е евреин, както и отношение към теоретичната физика.



Тема Re: Време енови [re: harish_chandra]  
Автор dedo_minu (старо куче)
Публикувано31.10.11 01:38



Това обяснение за Айнщайн-Марич казва, че Марич не е автор!

Но е смехотворно, защото се основава на несъществуващ швейцарски обичай Айнщайн да се е подписвал с името на жена си- абе клюки^2...

За нобеловата награда и практическата насоченост - това е обичайното обяснение, но редица физици са на друго мнение.



Тема Re: Време енови [re: Cirrus]  
Автор dedo_minu (старо куче)
Публикувано31.10.11 08:39



Най ме кефи Айнщайн, когато се е опряло до споровете за ролята на причинноследствените връзки във физиката, и той се изцепил -
ГОСПОД НЕ ИГРАЕ НА ЗАРОВЕ....

А споровете около СТО и ОТО са от това, ча Господ е пращал почти едновременно есемеси на Айнщайн, Лоренц Поанкаре, Хилберт.... Тези учени са чели есемесите господни и са сътворили това, което днес се учи в читанките. Всичко останало е от лукавия.





Тема Re: Време енови [re: нaив]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано31.10.11 12:37



Не съм съгласен, че едва е била потвърдена. Това със затъмнението е само последното голямо потвърждение. За политическите причини и отнешението към теория и приложение сигурно е било фактор.



Тема Re: Време енови [re: dedo_minu]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано31.10.11 12:39



Е като се смехотворно защо ни го показа, все пак то беше твой цитат!!! Но я дай да видим тази статия с автор Марич, след като твоето твърдение е толкова сериозно.



Тема Re: Време енови [re: harish_chandra]  
Автор нaив (тя)
Публикувано31.10.11 13:10



"Не съм съгласен, че едва е била потвърдена. Това със затъмнението е само последното голямо потвърждение."

Кои са предишните? Не знам нито едно. Особено за СТО.

Според мене има разлика между приета и експериментално потвърдена теория - СТО и ОТО са били приети веднага от колегията, но не мисля, че СТО има експериментални потвърждения преди 50-те години някъде (не съм точна, но много по-късно, свързам го с ускорителите).



Тема Re: Време енови [re: нaив]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано31.10.11 14:25



Е как! Чрез теорията мога да се правят най-различни сметки. Всичките те съвпадат с резултатите от опитите, без нито едино разминаване. Теорията също съдържа предходните теории като приближение. Какво по-добро потвърждение. Не, само това, но и концептуално маса проблеми са били разрешени.

Още един известен пример за ОТО е отместването на перихелия на Меркурий.



Тема Време енови [re: harish_chandra]  
Автор dedo_minu (старо куче)
Публикувано31.10.11 14:28



"Е като се смехотворно защо ни го показа, все пак то беше твой цитат!!! Но я дай да видим тази статия с автор Марич, след като твоето твърдение е толкова сериозно."

Ми прав си


Ами не може ли да се напише нещо, което да провокира с два хода напред отговорите?
Доколкото разбрах (не ми се теглят 8 ГБ от рутракер-ру) Йофе се аргументира за подписа под знаменитата статия на Айнщайн от 30-06-1905 в Annalen der Physik

От една страна има някакви писма на Марич, в които се пише че няколко години се занимават с мъжа си с тия проблеми (относителността) Ако това е вярно, тогава всякакви писаници за заимстване на някои положения от Пуанкаре отпадат и наистина Айнщайн и Поанкаре са разработвали нещата успоредно и едновременно

От друга страна и на децата е ясно, че дори заедно да са работили по динамиката на движещите се тела, все пак водещият е бил Айнщайн, а не жена му

Ако действително е било подписано - Айнщайн-Марич, то това е било продиктувано от нещо средно между нуждата от псевдоним и някакви опасения за потенциални разправии във връзка с толкова революционни писания, а той като глава на семейство е трябвало все пак да пази хляба



Тема Re: Време енови [re: dedo_minu]  
Автор geri® (циник)
Публикувано31.10.11 14:43



Дисковете дето са от УФН на ру-трекера съм ги правил аз, и там въпросната статия я няма. Цялата информация на дисковете е взета от архива на УФН, а там липсва месец февруари 1955 :(




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.