Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:33 11.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: Парадокс на Олберс - продължение.нови [re: Military_MinD]  
Автор Cirrus ()
Публикувано17.12.11 23:39



безкрайно разширяващата се вселена, ентропията
звездите се раздалечават и умират, а нови не се раждат
атомите дори ще се разпаднат
от раждането на Вселената и поява на светлина - тя върви към своята смърт, в тъмнина

как искаш тогава небето да свети завинаги и постоянно?





Тема Re: Парадокс на Олберс - продължение.нови [re: Cirrus]  
Автор Military_MinD (Bl0w_Ya_MinD)
Публикувано17.12.11 23:47



Какви разширявания, какви пет лева? Аз работя на по-ниско ниво с фантазията си.



Тема Re: Парадокс на Олберс - продължение.нови [re: Military_MinD]  
Автор B0081 ()
Публикувано18.12.11 21:10



Нещо такова само че пространството вътре в тая сфера не трябва да е напълно прозрачно.

По лесно е да се докаже (до колкото е възможно ) че празното пространство не празно, като се използват крайната скорост на светлината и вълновия характер на разпространението й.

Но не съм сигурен дали това е целта ти.



Тема Re: Парадокс на Олберс - продължение.нови [re: B0081]  
Автор Military_MinD (Bl0w_Ya_MinD)
Публикувано18.12.11 21:57



Аз малко съм тъп и даже немога да разбера какво пишеш. ;щ Последно си изложих идеята в 4-тия пост мисля, а иначе от вълни не разбирам.



Тема Re: Парадокс на Олберс - продължение.нови [re: Military_MinD]  
Автор B0081 ()
Публикувано18.12.11 22:40



Проблемът сигурно е в това че аз неразбираемо се изразявам.

Има хипотетична вероятност да се види дали е крайна или е безкрайна вселенната. За целта трябва да се увеличава площ която поглъща светлината от звездите и да я концентрираме в една точка. Същото което правят телескопите. Ако имаме един голям телескоп с размерите на земята, ще можем да съберем доста повече светлина идваща от звездите, и от по далечни разстояния.
От това става ясно, че колкото по далеч се намират звездите, толкова по голяма "приемна" площ ни трябва за да засечем звездите. И има някакъв оптичен максимум/минимум определен от размерите на приемника (например окото) за да можем да наблюдаваме звездите.
Възможно е че във всяка точка на небето и да има звезда, но ние просто не ги виждаме. Тя светлината може и да достига от тези звезди до нас във вид на фотони, но те не са достатъчни на брой за да оформят видим обект.Може би ние ги отчитаме като "шум".

Ама сигурно си наясно с това, щом толкова време размишляваш над този казус.

И сигурно аз не мога да вникна в дълбочината на казуса . И затова ми се струва че няма парадокс.



Тема Re: Парадокс на Олберс - продължение.нови [re: Military_MinD]  
Автор Military_MinD (Bl0w_Ya_MinD)
Публикувано20.12.11 09:12



При процесите в природата има ограничение на енергията на ЕМВ, като прибавим и червеното отместване се получава така че от дадено разстояние нататък няма как да се засече видима светлина.

От тук трябва да се сметне теоретичният максимум на разстоянието от което може да се засече ЕМВ (във видимия спектър да речем).
Въпроса е може ли да се изчисли теоретично интензитета който трябва да пада?
От там да се намери коефициента на прозрачност за видимия диапазон.
коеф. пр. = реален интензитет/макс. теор. интензитет

???



Тема Re: Парадокс на Олберс - продължение.нови [re: Military_MinD]  
Автор geri® (циник)
Публикувано20.12.11 11:56



Няма ограничение на енергията на ЕМВ, има ограничение тя да се пренася на порции.

Теоретичният максимум е безкрайност. Според теорията, ЕМВ може да се засече от произволно отдалечен източник. Теоретично от там следва коефициент на прозрачност на вакуума = 1 - независимо от диапазона.

Редактирано от geri® на 20.12.11 12:18.



Тема Re: Парадокс на Олберс - продължение.нови [re: geri®]  
Автор Military_MinD (Bl0w_Ya_MinD)
Публикувано20.12.11 19:12



Срещат ли се ЕМВ с безкрайна енергия в природата?



Тема Re: Парадокс на Олберс - продължение.нови [re: Military_MinD]  
Автор geri® (циник)
Публикувано20.12.11 19:19



не се срещат. Това с нищо не променя положението.



Тема Re: Парадокс на Олберс - продължение.нови [re: geri®]  
Автор Military_MinD (Bl0w_Ya_MinD)
Публикувано23.12.11 17:32



Как си взаймодействат фотона и електрона при ефекта на Комптън? Това че фотона може да загуби енергия при взаимодействие с някакво поле не говори ли достатъчно( не говоря за гравитационно червено отместване)? Нали полета има навсякъде не само плътно около електрона, например?

Нещо от сорта фотона да взаимодейства нееластично с някакви слаби полета и след някакви милиони/милиарди св. г. да се натрупа някакъв измерим ефект?

Редактирано от Military_MinD на 23.12.11 17:47.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.