Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:43 28.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Какво представлява електромагнитната маса?нови [re: Шпaгa]  
Автор ribarqt_ (мекосърдечен)
Публикувано19.06.11 08:07



четох я , но не обясняват що е то ел маг маса , формулата за еквиваленцията на маса и енергията на айнщайн E=m.c2 била изведена по рано от Томсън , и именно тя била нещо като прелюдията на ел маг маса ,но така и не се стигнало до откриването и. Но мисля че си е факт тая маса.



Тема Re: Какво представлява електромагнитната маса?нови [re: ribarqt_]  
Автор geri® (циник)
Публикувано19.06.11 10:14



За да се движи с ускорение електрона, така и така му се прилага външна сила, така че скоростта му се определя от баланса на тая сила и излъчването. Загубата на енергия при излъчването се нарича радиационно триене, защото има характер на загубата при сила на триене. Двата механизма на излъчване са при ускоряване и при спиране. При ускоряване е синхротронно лъчение, при спиране - спирачно лъчение, на принципа на спирането са рентгеновите тръби например. Там спира рязко при удар в атомите, т.е. излъчва цялата си енергия наведнъж и продуцира високоенергетични рентгенови кванти.



Тема Re: Какво представлява електромагнитната маса?нови [re: geri®]  
Автор Шпaгa ()
Публикувано19.06.11 10:43



Гери, би ли погледнал

? Не я повдигам, за да не ядосам Хариш. Но ако ти имаш някакъв отговор или идеи за това, което той пита там, ще е интересно да го узнаем. На мен ми се мяркаха разни предположения, но може и тъпи да са, та затова се въздържах да ги напиша...



Тема Re: Какво представлява ...нови [re: Шпaгa]  
Автор 3opниk2 (неспасяем)
Публикувано19.06.11 11:48



Здрасти, Шпага!

Ако искаш погледни ТАЗИ статия. Снощи попаднах на нея, но я прочетох само повърхностно. Ще я чета пак, когато намеря по-свободно време. Явно през доста перипетии са преминали физиците, за да разгадаят тази енигма, наречена "маса" И май все още са далече от разгадаването й..

Та "ТАЗИ статия" е известна на "рибаря" - в клуб философия съм му отговарял на питане за нея.

(в "дългата" тема на Петков - стр 30)
По-важното е, че електромагнитната маса е експериментален факт.
Затова и едни от най-големите "умове" на физиката, са се опитвали да променят електродинамиката за възможно обяснение. (Файнман го разказва - както е посочил Гери)
За да е възможно обяснението й е необходимо да се преосмисли понятието ни за "сила". Променливата съставка в определението за сила (Нютон) е коефициент пред ускорението, наречен маса. Затова, когато се ускорява с елмагн. полета, фактически се действа на електромагнитната маса и се оказва променлива. Общата маса, която се ползва в уравнението на Айнщайн за еквивалентност на масата и енергията, е сума от тежка и електромагнитна.

(Между другото - коефициентът 4/3 пред електромагнитната маса е неправомерно определен, тъй като се счита, че формата на електрона е цяла сфера (или друго разпределение, но неточно, също) - не е цяла, а половина и не е сфера, а част от тороиддална форма. Не е имало яснота, какво е електрон и ... кандисали на това, да го разглеждат като "точков заряд", та да им имат резон матмоделите. Формулата на Гурото е резултат от най-общи съображения за импулс и затова е „цялата” маса там)
...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: Какво представлява ...нови [re: 3opниk2]  
Автор ribarqt_ (мекосърдечен)
Публикувано19.06.11 15:59



За да е възможно обяснението й е необходимо да се преосмисли понятието ни за "сила". Променливата съставка в определението за сила (Нютон) е коефициент пред ускорението, наречен маса. Затова, когато се ускорява с елмагн. полета, фактически се действа на електромагнитната маса и се оказва променлива. Общата маса, която се ползва в уравнението на Айнщайн за еквивалентност на масата и енергията, е сума от тежка и електромагнитна.

как се преосмисля понятието сила? какво друго значение може да има тя? нали силата по нютон е равна на масата по ускорението , без маса не може да се дефинира и сила.



Тема Re: Какво представлява ...нови [re: ribarqt_]  
Автор 3opниk2 (неспасяем)
Публикувано19.06.11 16:38



как се преосмисля понятието сила? какво друго значение може да има тя? нали силата по нютон е равна на масата по ускорението , без маса не може да се дефинира и сила.

Тъй де, електромагнитната сила с каква "маса" е дефинирана?


Нали затова се търси електромагнитния еквивалент на "маса".
Значи понятието за "сила" не е само в нютонов смисъл.
...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: Какво представлява ...нови [re: 3opниk2]  
Автор ribarqt_ (мекосърдечен)
Публикувано19.06.11 17:18



да съгласен , значи ли това че масата която е отговорна за инертността и гравитацията е една и съща със електромагнитната? и че електромагнитната се проявява на микроскопично ниво , атоми , молекули , йони , електрони , протони при неутрализацията на зарядите какво става със нея ?



Тема Апропонови [re: geri®]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано19.06.11 17:31



А как стои въпросът при ОТО? Отчита ли се масата от движение като маса създаваща допълнителна гравитация?

Не съм чувал в ОТО да има редици и граници?

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!


Тема Re: Апропонови [re: Exhemus]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано19.06.11 18:01



Според мен, масата от движение не създава гравитация, само масата на покой. Защото тази на движение зависи от избора на координати, а гравитацията не.

Междо другото маса на покой и релативистична маса са остарели понятия. Мисля, че в днешно време никой не ги използва, освен в популярните книги.



Тема Re: Апропонови [re: harish_chandra]  
Автор ribarqt_ (мекосърдечен)
Публикувано19.06.11 18:14



А какво ти е мнението за електромагнитната маса , от движение ли се създава , тоест има ли я когато зарядите не се движат? подобно на масата на покой , въобще еквивалентна ли е на масата на покой.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.