Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:49 28.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | (покажи всички)
Тема Re: Я аз да обърна за малко... врезбата.нови [re: Шпaгa]  
Автор geri® (циник)
Публикувано23.06.11 22:44



"Гери, това, че разглеждаме конкретния механизъм, предложен от Зорник, съвсем не означава, че сме длъжни да се ограничим само и единствено с него."

В случая целта е да се покаже че механизмът не върши работа. Другото е за други теми.


Колкото до привличането (или отблъскването), в него няма някаква голяма мистерия. Но и няма механистичен модел, с болтчета и колелца, с който може лесно да се обясни.

В основата на мистерията лежат вълновите свойства на всяка частица. Квантовата електродинамика предлага уравнения, на които да се подчиняват такива частици, които да заменят уравненията на Нютон за частици, и уравненията на Максуел за вълни. Още от опитите с дифракцията на двата процепа знаем че вълновите свойства на една частица не могат да се представят с нагледен модел, от там няма такъв модел и за взаимодействията.

Поради вълновите свойства на всяка частица, уравненията за взаимодействие на две частици в квантовата електродинамика са сложни. Чисто математически, когато те се разглеждат в най-общата област, комплексната, в тях се появяват особености. Тези особености се наричат полюси на Редже. Графическото представяне на тези полюси лежи в основата на т.н. диаграми на Файнман. На тях се обозначават процеси при които полюси на Редже се разцепват и сливат. Чисто графически връзките между различните полюси - различните състояния на системата, могат да се интерпретират като обмяна на частици между описваните с уравненията основни взаимодействащи частици. Пресмятанията сочат, че такива "частици" в определено приближение наистина се характеризират с квантовите числа на обикновена частица, с изключение на това че връзката между енергията и импулса им не е като на реалните частици. Тези свойства на решенията на математическите уравнения са били наречени виртуални частици. И от тогава това име е влязло в употреба и все повече се отделя от смисъла който е имало в началото - на приближена интерпртация на математическо решение.

Та тази интерпретация показва, че в определено приближение взаимодействието на две квантови частици, в основата на което лежат вълновите им свойства, прагматично се описва по-лесно като чрез обмяна на такива виртуални частици, т.е. чрез дигитализирамне на решението по подходящ начин. И тази методика, с пресмятането на полюсите на Редже, се е сдобила с мощни средства именно в направление на това приближение. От тогава виртуалните частици са станали реалност.

Но да не забравяме от къде тръгват нещата - от вълновите свойства на частиците, за които не можем да предложим нагледност.



Тема Re: Я аз да обърна за малко... врезбата.нови [re: geri®]  
Автор Шпaгa ()
Публикувано24.06.11 09:21



Пресмятанията сочат, че такива "частици" в определено приближение наистина се характеризират с квантовите числа на обикновена частица, с изключение на това че връзката между енергията и импулса им не е като на реалните частици.

А каква е при тези "частици" връзката между енергията и импулса им? По какво се различава от връзката между енергията и импулса на реалните частици?





Тема Re: Я аз да обърна за малко... врезбата.нови [re: Шпaгa]  
Автор geri® (циник)
Публикувано24.06.11 15:01



Ами връзката при реална частица на енергията и импулса е следната:



При тези виртуални частици това равенство се нарушава. Може импулсът да е в повече от нужното по формулата, може да е по-малко, зависи от свойствата на тези "частици". Затова след обмен на такива частици получателят в крайна сметка остава с повече или по-малко импулс. Което може да се изтълкува като оказано въздействие върху него. И в зависимост от баланса, ще имаме привличане или отблъскване в крайна сметка като резултат от такава обмяна.



Тема Re: Я аз да обърна за малко... врезбата.нови [re: geri®]  
Автор ribarqt_ (мекосърдечен)
Публикувано24.06.11 19:02



не се ли нарушава ЗЗЕ , в случая с виртуалните частици?



Тема Re: Я аз да обърна за малко... врезбата.нови [re: ribarqt_]  
Автор geri® (циник)
Публикувано24.06.11 19:24



Не, просто се описва взаимодействие - взаимно си променят състоянието реалните частици. Както и в класическата физика, след сблъсък. Тука е дистанционно.



Тема Re: Я аз да обърна за малко... врезбата.нови [re: geri®]  
Автор ribarqt_ (мекосърдечен)
Публикувано24.06.11 19:45



а каква е дефиницията за виртуалност , в какво се изразява тя?



Тема Re: Я аз да обърна за малко... врезбата.нови [re: geri®]  
Автор ribarqt_ (мекосърдечен)
Публикувано24.06.11 19:51



Ако полето на хигс , създава маса на вещевите частици , според квантовата електродинамика , защо не създава маса на фотоните или пък на глуоните?



Тема Re: Я аз да обърна за малко... врезбата.нови [re: ribarqt_]  
Автор geri® (циник)
Публикувано24.06.11 20:07



Няма такова понятие като вещеви частици, стегни се. Деленето е на бозони и фермиони.

Фотонът и глуонът не получават маси, защото уравненията които ги описват са калибровъчно инвариантни - т.е. на тях не им действа полето на Хигс.



Тема Re: Я аз да обърна за малко... врезбата.нови [re: ribarqt_]  
Автор geri® (циник)
Публикувано24.06.11 20:08



виртуалност == фиктивност



Тема Re: Я аз да обърна за малко... врезбата.нови [re: geri®]  
Автор ribarqt_ (мекосърдечен)
Публикувано24.06.11 20:20



*Фотонът и глуонът не получават маси, защото уравненията които ги описват са калибровъчно инвариантни - т.е. на тях не им действа полето на Хигс.*

а как предават тогава импулс ? след като са без маса ? нали са преносители на сили , в крайна сметка. Според Нютон силата е произведение на маса по ускорение.




Страници по тази тема: << 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.