Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:02 15.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема 25 години от катастрофата в Чернобилнови  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано26.04.11 18:04



Моето мнение е, че засега ядрената енергетика няма разумна алтернатива. Което обаче съвсем не означава да забравим, че ядрените реактори са нещо много по-сложно и по-опасно от самовари. Мисля, че е правилно да построим Белене, но да си опичаме акъла.





Тема Re: 25 години от катастрофата в Чернобилнови [re: Orнeдишaщ]  
Автор CATV ()
Публикувано26.04.11 21:10



Като цяло съм фен на атомната енергия, но:
Истината е, че инциденти стават непрекъснато във всички атомни централи и като правило всички крият тези аварии докато може.

Тези във Фукушима криха до последно колко е сериозна аварията докато не им се наложи да източат милиони тонове радиоактивна вода в океана, последствията ще ги видим през следващите години.
Ето един линк и за Козлодуй:



Относно алтернативите: Засега няма, но това е защото така е по-евтино.



Тема Re: 25 години от катастрофата в Чернобилнови [re: CATV]  
Автор croesus (хлевоуст)
Публикувано27.04.11 01:05



Цената е единствената причина, а тя за алтернативите е висока, защото технологиите им в момента се развиват. По принцип при новите галиево-арсенови клетки, слънчеви панели с площта на атомна централа произвеждат повече електричество, отколкото атомната централа, но излизат няколко пъти по-скъпи от нея.



Тема Re: 25 години от катастрофата в Чернобилнови [re: croesus]  
Автор Peлakc (новак)
Публикувано27.04.11 02:37



Цената е важен критерий.И на мен ми е известен принципа на бентлито ма карам опел





Тема Re: 25 години от катастрофата в Чернобилнови [re: Peлakc]  
Автор Yuppi (phd mhd ahd)
Публикувано27.04.11 02:41



Цената е относително понятие. Ако няма кой да мине по "тарикатския" начин, тоест всички плащат еднакво, то цената всъщност не съществува. Иначе така или иначе човечеството в момента плаща предимно за глупави неща. Интересно как някои възприемат цената в абсолютен смисъл, сякаш нещата, за които хората плащат имат някакъв смисъл извън социалните им конструкции.



Тема да бе,нови [re: croesus]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано27.04.11 07:59



и тогава един мармот увива шоколада в станиол. централата в козлодуй е дълга 2200 метра и широка 800 метра. това са 1.7 милиона квадратни метра. дори в космоса с 24 часов слънчев поток и 100% кпд на усвояване, това са 2000 мегавата което е по-малко от мощността на централата с пуснати всички блокове. в реални условия умножи по 0.5 заради нощта, умножо по 0.7 заради географска ширина, умножи по 2/пи заради движението на слънцето, умножи по още 0.5 за да махънеш облачните дни, и май само до тука без кпдто на елемента получихме 10 пъти спад. айде сега умножи и по него и пак приказвай че с една и съща площ давало повече от атомна централа.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: 25 години от катастрофата в Чернобилнови [re: Yuppi]  
Автор Peлakc (новак)
Публикувано27.04.11 15:18



Цената е доста по-сложно и важно понятие отколкото религиозния ти мозък може да схване.От една страна в нея се включва труда на хората изготвили продукта-от друга-търсенето и предлагането.Вече се експериментира с нереални и занижени цени и соца катастрофира много лошо





Тема Re: да бе,нови [re: zaphod]  
Автор Peлakc (новак)
Публикувано27.04.11 15:23



Да бе той се изхвърли кофти,но четох някъде,че панели разположени в Сахара в квадрат със страна 100км могат да произведат толкова ток колкото сички електроцентрали взети заедно.Не знам дали е верно нито колко би струвало но ако беше рентабилно финансовите акули до ся да са я заринали с панели,а тва не се случва въпреки прогнозите за все по-нарастващи цени на тока.



Тема Re: 25 години от катастрофата в Чернобилнови [re: Peлakc]  
Автор Yuppi (phd mhd ahd)
Публикувано27.04.11 15:28



Сега мозъкът ми не е религиозен, а си е чисто научен. Но по въпроса, когато един печели пари от наркотици, ти какво очакваш всички да тръгнат да печелят пари от наркотици ли? А когато един сегмент се забрани и хората отвикнат от стереотипа да имат практики в такъв сегмент, той просто изчезва като някаква ниска или висока цена (не може да кажеш Вуте има 1 мегават сини дънки и пие толкова много кока кола).

Не говоря за занижени цени, ами за това, че ако всички ползват 3 крушки, но за сметка на това бързо се развиват нови зелени технологии и нови сегменти на производството със свързаните работни места, то цялото общество ще е доволно, защото неговото щастие е единствено свързано с вътрешно съпоставяне.

Комунизмът може да е рухнал, но все пак не са го развивали немци, а доста изостаналите руснаци и най-ретрогорадната част от евреите. Ако бяха немци още в първите дни да са включили пазарни механизми в регулацията на цените, но имам голямото съмнение, че нямаше да го направят с балониращи цени и Холивуд, ами по немски начин.

Редактирано от Yuppi на 27.04.11 15:47.



Тема Re: 25 години от катастрофата в Чернобил [re: Yuppi]  
Автор Peлakc (новак)
Публикувано27.04.11 17:24



В ГДР явно са живели чукчи

Развивай си зелените,яж си марулите ма докат ми предлагап 7 пъти по-висока цена за тока си го ползвай у вас.Надявам се бях кристално ясен.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.