Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:46 21.05.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема "Висшите" измерения на Вселената  
Автор Ravegrave ()
Публикувано17.04.11 15:02



Здравейте,
лаик съм, ама ме гложди следния въпрос: Човешкия разум възприема 4 измерения: 3 пространствени и 1 за време. Предполагам, че пространствените, макар и групирани заедно, не са нещо специфично спрямо другите измерения (примерно от многото в М-теорията). Та въпроса ми е:
Възможно ли е Информацията и/или Ентропията да са измерения в смисъла на "базовите" четири?
Интуитивно ми се струва, че мерят "изначални" вселенски параметри и са аналогични на класическите измерения.
Или-то го слагам от една гледна точка на възможността Информацията и Ентропията да са едно и също нещо, или двете страни на едно нещо.



Тема Re: "Висшите" измерения на Вселенатанови [re: Ravegrave]  
Автор ribarqt_ (мекосърдечен)
Публикувано17.04.11 15:48



**Ентропия е понятие от философията и физиката. Във философията на науката то е дял от онтологията, а във физиката е мярка за безпорядъка (хаоса) в една термодинамична система. Думата има гръцки произход: εν (en - вътре) + τρέπω (trepo - преследвам, бягам, въртя) и е величина, характеризираща състоянието на една термодинамична система, т.е. изразяването на броя на възможните конфигурации или подреждания на градивните частици на системата. Ентропията е критерий за това колко близко до термодинамично равновесие е дадена система. Тя е по-голяма, когато хаосът, а следователно и неговата вероятност, са по-големи.**

Ентропията е склонност към безпорядък , а това означава и по малко информация. В този смисъл тя може да се определи като противоположност на информацията. Но не виждам никаква връзка със измеренията ?

клип може да се добие някаква представа за по висшите измерения.



Тема Re: "Висшите" измерения на Вселенатанови [re: ribarqt_]  
Автор Ravegrave ()
Публикувано17.04.11 16:47



Мерси за инфото, това вече съм го прочел. Но не мисля че отговаря на моя въпрос.
Ако Информацията е мярка за порядъка, геометричните измерения за размера, а Времето за последователността, значи те са си равностойни. По дефиниция не можеш да се движиш по "класическите" измерения без да движиш ентропията, и обратно.
И като споменаваш "термодинамична система" - ами че тя вселената е такава, разглеждана като цяло.

По математическа логика, ако ентропията се дефинира от състоянието на частици в пространството и във времето (измерения), значи пак е възможно резултата също да е измерение.
Съвременната физика "позволява" на ентропията само да нараства, но дали има математически апарат, който да се опита да "обърне" изчисленията?
По начина по който относителността детронира "абсолютното" време като равномерно и еднопосочно.
Знам, че питането ми е много философия, ама пък все за това мисля





Тема Re: "Висшите" измерения на Вселенатанови [re: Ravegrave]  
Автор ribarqt_ (мекосърдечен)
Публикувано17.04.11 18:40



"""Ако Информацията е мярка за порядъка, геометричните измерения за размера, а Времето за последователността, значи те са си равностойни."""


Мисля че пространството и времето са си дадености които не подлежат на тълкование , или доказване ако щеш. Просто аксиоми , докато мерностите са по скоро математически абстракции , според моите представи времето е даденост която определя количеството на движението и неговата причинноследственност , пространството е даденост която определя количеството материя . И материята и енергията могат да бъдат подредени или разбъркани във времепространството , една хармонична вълна например е подредена материя и енергия във времепространството , докато една дисхармонична не е .

"""По дефиниция не можеш да се движиш по "класическите" измерения без да движиш ентропията, и обратно. """


Тук не те разбирам , в какъв смисъл ' движиш ентропията ' ? смятам че ентропията може само да нараства , тя не е обект за да се придвижва. Може би имаш впредвид нарастването и като придвижване ?


"""Съвременната физика "позволява" на ентропията само да нараства, но дали има математически апарат, който да се опита да "обърне" изчисленията? """

Вероятно има , някъде бях чел именно за възможността ентропията да се обърне , и май че беше допускането на вторият закон на термодинамиката , само че с някаква си нищожна вероятност това да се случи , нещо като голяма случайност по голяма и от тази да спечелиш от тотото





Тема Re: "Висшите" измерения на Вселенатанови [re: ribarqt_]  
Автор Ravegrave ()
Публикувано17.04.11 19:16



Използваш думата дадености, и аз преди време тръгнах в моите съждения оттам. Ако пространството и времето са аксиоматични дадености, би ли могло Информацията/Ентропията също да е? Тя е мярка на вселената, и аз не виждам ралика между нея и другите измерения (интуитивно поне).
Дали пък няма и нещо като Закон за запазване на Информацията? Всички знаем как Хокинг се отказа от собствената си теория, че черните дупки унищожават информацията, и прие че все пак тя се запазва.

Под "придвижване" имам предвид нейното нарастване, разбира се. Избягвам този термин, точно защото ми е малко съмнителен. Когато говорим за времето например, ние не казваме че то нараства или намалява. Просто се движим по скалата му, именно защото е измерение. Аз спекулативно съм приел за себе си че в крайна сметката времето не тече само в една посока, и че ще доживея да видя това твърдение доказано - пък дори само на хартия



Не говоря за верятността да се случи събитие водещо до по-висша подредба на системата, а дали ако се изгради математика, която игнорира втората аксиома на термодинамиката, тя ще бъде логична, последователна и вътрешно-непротиворечива.



Тема Re: "Висшите" измерения на Вселенатанови [re: Ravegrave]  
Автор ribarqt_ (мекосърдечен)
Публикувано17.04.11 19:39



"""Когато говорим за времето например, ние не казваме че то нараства или намалява. Просто се движим по скалата му, именно защото е измерение."""


Мисля че нещо се движи във времепространството а не само в едно от двете , но отрицателни стойности на придвижване във времето са невъзможни поради необратимостта на времето , а това следва вероятно от необратимостта на ентропията. Всъщност обратимостта на ентропията не би означавало обратимост и във времето , защото последното би означавало нарушение на причинно следственната връзка , или поне във този смисъл в който се влага тя. Например въртенето на земята е причина за смяната на денят със ноща , а не обратното , смяната на денят със ноща да е причината за въртенето на земята





Тема Re: "Висшите" измерения на Вселенатанови [re: ribarqt_]  
Автор Ravegrave ()
Публикувано17.04.11 20:39



Аз пак мойто си знам


Мисля си, че твоите расъзждения биха могли да бъдат продължени в посока пространствено-времеви континиум -> пространствено-времеви-ентропичен континиум. Т.е. Общата теория на относителността да се окаже частно решение на по-обща теория, където събитията/взаимодействията в пространството, зависят от/влияят на времето и ентропията/информацията.

Успешна нова седмица



Тема Re: "Висшите" измерения на Вселенатанови [re: Ravegrave]  
Автор ribarqt_ (мекосърдечен)
Публикувано17.04.11 20:54



Да определено, интересни становища са твоите , до колкото схванах ти намекваш за някакво влияние на континиума , от информацията , или ентропията . Би ли го охарактеризирал с някакъв пример от сорта на мисленните експерименти.



Тема Re: "Висшите" измерения на Вселенатанови [re: ribarqt_]  
Автор Ravegrave ()
Публикувано17.04.11 22:07



Чак мислен експеримент нямам, но нека да порасъждаваме:
Имаме машини, които се местят в пространството, засега машините на времето не са отхвърлени, защо да няма машина (или вселенско събитие), която да управлява ентропията (нямам идея какъв би бил практическия смисъл от такава машина). Ако материята може да изкривява времето и пространството, би ли могла да изкривява Информацията/Ентропията и обратно.
И ако Информацията е подредба на материята, дали изкривеното пространство-време, влияейки на материята, влияе и на нейната подредба, и така на ентропията.

Или по-шантава идея - принципа на неопределеността-вълновата функция "се намира" във времепространството, но дали след нейното наблюдаване ентропията се променя? Живомъртвата котка в кутията също не би трябвало да променя ентропията, а все пак този експеримент протича във времето и ентропията трябва да нарастне (по дефиниция мъртвата котка е с по-висока ентропия от живата, но не това е идеята на този експеримент).



Това, което се чудя е дали някои от измеренията на струнната теория (ако тя се докаже, разбира се) няма да се окаже че имат своите си "живи" аналози, примерно някое от тях да "отговаря" за ентропията.



Тема Re: "Висшите" измерения на Вселената [re: Ravegrave]  
Автор ribarqt_ (мекосърдечен)
Публикувано17.04.11 23:01



"""защо да няма машина (или вселенско събитие), която да управлява ентропията """


Хипотезата за торсионите полета , предлага пренасяне на информацията със скорост по голяма от тази на светлината , но тази хипотеза е отхвърлена , от академичната наука , поне така аз знам , може да се поровиш в нета за нея , аз си мисля че информацията сама по себеси не означава че може чрез нейното манипулиране да се осъществи преход от настоящето в миналото или бъдещето , какво значи да се обърне ходът на времето ? да протече от бъдеще към минало? мисля че това е не само неусъществимо но дори забранено от законите на битието. Но виж друго ме вълнува , ако си представим че информацията за цялата вселена за всяко едно елементарно събитие във нея , се запазва , тоест информацията не се унищожава заедно със материалният и носител , тогава ще стане възможно да се пътува във времето . Защото за един страничен наблюдател който е извън нашата вселена , ще е възможно да види началото и нейният край. След като вселената вече е престанала да съществува такава каквато е била. Ако сметнем че и материята - енергията са също неунищожими както и информацията , то тогава ако наблюдателят е в такава форма на материята която вече е станала, след края на всичко което е вселената до момента , той би могъл да види "старата" и информация проектирана върху новата форма на материята като носителка на новата и старата информация. Е аз се поотплеснах в мои си разъждения и навярно се отклоних от контекста






"""И ако Информацията е подредба на материята, дали изкривеното пространство-време, влияейки на материята, влияе и на нейната подредба, и така на ентропията."""



Логично е да е така , по точно физическите сили от най различен характер , за които има модел който ги представя като кривина на времепространството и по точно това е гравитационната сила обяснена в ОТО , подреждат материята и съответно информацията.



"""Или по-шантава идея - принципа на неопределеността-вълновата функция "се намира" във времепространството, но дали след нейното наблюдаване ентропията се променя?"""



Аз го схващам , че наблюдението ( което всъщност е взаимодействие на прибора на наблюдението , със самия наблюдаван обект ) променя ентропийното съдържание във информацията на квантовия обект , поради което се дължи и вълновокорпускулярният модел на квантовите обекти , но това си е мое мнение , не твърдя че в действителност е така , може да е съвсем друга картината.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.