Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:50 21.05.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Периодичен процеснови  
Автор geri® (циник)
Публикувано15.03.11 12:21



Тормози ме една задачка.

Имаме материален пръстен с радиус R и маса М, равномерно разпределена по окръжността на пръстена. Разглеждаме движението на материална точка с маса m, движеща се по оста на симетрия на този пръстен, перпендикулярна на равнината в която е той. Ако в момент t=0 тази точка е на височина H oт тази равнина и има скорост в тази точка V=0, идеята е да се намери периодът на колебанията които тя ще извършва пресичайки равнината на пръстена под действие на гравитацията.

Уравнението на движение лесно се пише, но периодът не е толкова очевидно как да се получи, а директно от решението - хептен. Някакви идеи?

Когато H << R имаме гравитационна сила към центъра на масата на пръстена, пропорционална на разстоянието до този център, и в това приближение уравнението се свеждат до просто хармонично колебание. Но е интересно общото решение.


Допълнителен вариант на задачата:
Ако материалната точка пресича равнината на пръстена в центъра на масата му под някакъв ъгъл, да се намерят условията (ъгъл и скорост) при които траекторията на тази точка ще бъде симетрична (като осморка) около пръстена. Идеята има и продължение - да се изследва устойчивостта на такава орбита, но това е вече висш пилотаж...



Тема Re: Периодичен процеснови [re: geri®]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано15.03.11 18:31



Какво е уравнението? Или по-добре каква е силата с която пръстена привлича тялото?



Тема Re: Периодичен процеснови [re: harish_chandra]  
Автор geri® (циник)
Публикувано15.03.11 18:46



За уравнението се получава:

F = k.r/(r^2 + R^2)^3/2

F - силата на привличане към центъра на масата на пръстена
R - радиуса на пръстена
r - разстояние до центъра на масата на пръстена
k - константа, включваща масите на точката и пръстена.

Като знаем че F = m.a = m.r'', получаваме уравнението. Но според мен за получаване на периода (или все едно, времето за което ще се стигне от зададена позиция до центъра на масите), директното му решаване е безперспективен път.



Тема Re: Периодичен процеснови [re: geri®]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано15.03.11 19:02



Предполагам, че няма да стане с директни сметки, аз питах от любопитство. В мойте сметки някъде се появи една двойка, явно нещо съм 'бройл' два пъти.

С какво ще се промени задачата, ако вместо пръстен разглеждаме нула-мерния вариянт. Две тела с дадени маси на разстояние 2R и точката се движи по симетралата?

Интересното е, че уравнението може да се реши в квадратури, което не помага, но на пръв поглед очаквах нещо съвсем заплетено.

Задачата ми харесва. Идва ли от някъде или просто ти е хрумнала и ти се е сторила интересна?



Тема Re: Периодичен процеснови [re: harish_chandra]  
Автор geri® (циник)
Публикувано15.03.11 19:19



Хрумна ми задачата, като разглеждах възможности за не обратно квадратична сила на привличане.

Иначе да, еквивалентна е на нула-мерния случай, само дето трябва допълнително условие че разстоянието между двете тела не се променя с времето (или те не се привличат едно друго :). Тя общата дето съм дал формулата така се извежда, след като проинтегрираш по много такива двойки тела, разположени по окръжност.



Тема Re: Периодичен процеснови [re: geri®]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано15.03.11 19:37



Да, сега си схванах грешката. Разглеждал съм цяла окръжност от двойки, а не половин и от там два пъти по-голяма сила ми излиза.



Тема Re: Периодичен процеснови [re: geri®]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано17.03.11 05:43



Както и очаквах нищо хитро не ми хрумна, но като се реши уравнението, периода може да се представи като фунция на параметрите. По-точно на интеграл, който принципно може да се сметне. Резултата е доста кофти на вид, което ме кара да се съмнявам, че нещо хитро може да се направи.



Тема Re: Периодичен процеснови [re: geri®]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано17.03.11 07:45



хе, щях да кажа "сметни го за малко отклонение", ама се усетих че не може

ами начи остава с къртовско смятане




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Периодичен процеснови [re: zaphod]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано17.03.11 07:57



след малко размисъл:
все пак има нискоамплитудно решение. за малки отклонения силата е k*r/R^3 което е хармоничен осцилатор с честота sqrt(k/R^3)/2*pi
за големи отклонения е очевидно нелинейно и да се търси формула няма смисъл, понеже не е синусоида. който обаче е майстор, може да сметне спектъра

, предполагам той подлежи на описание с формула




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Периодичен процеснови [re: harish_chandra]  
Автор geri® (циник)
Публикувано17.03.11 13:01



Като се реши уравнението се получава разстоянието r до центъра на масата на пръстена като функция от времето. И ако се положи r = 0, се получава уравнение за полупериода (времето за което се достига центъра от зададената начална позиция). Само че е много неприятно това уравнение. Сори...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.