Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:41 23.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Връзката пространство-временови  
Автор Изyмeн (Премъдър)
Публикувано09.01.11 13:16



Пускам основната идея на затритата тема - времето не съществува като нещо самостоятелно, няма минало, настояще и бъдеще, а самото време е средата, в която ние съществуваме. Всичко е предопределено (тук е мястото за спорове, доколкото в квантовата механика може би има място случайността), понеже всяко събитие в света е следствие от предхождащите го събития, като по този начин бъдещето вече съществува и е точно толкова реално, колкото настоящето и миналото. Самите ние съществуваме във времето, дотолкова, доколкото всяко събитие се развива в него и чрез него. Ако вземем безкрайно кратък момент време, в него не може да се случи нищо, тъй като за да стане нещо (каквото и да било) е необходимо време. Настоящето е просто субективно понятие, а не нещо, което реално се отличава от миналото и бъдещето.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Връзката пространство-временови [re: Изyмeн]  
Автор Шпara_ ()
Публикувано09.01.11 16:00



Ето един

, който е на почти същото мнение, като твоето Та дано това респектира Хариш достатъчно, за да не изтрие пак темата ти.

Впрочем, не виждам как някой може да опровергае тезата ти. Особено като се има предвид, че никой не знае какво всъщност представлява т. нар. "време"...



Тема Re: Връзката пространство-временови [re: Изyмeн]  
Автор 3opниk2 (неспасяем)
Публикувано09.01.11 16:17



... Настоящето е просто субективно понятие, а не нещо, което реално се отличава от миналото и бъдещето.
А ако няма субект? не се ли случват събитията...


Въпросите ти са основно философски; физиката отговаря на въпроса "КАК?" стават нещата (резултати от експеримент), а не "Защо?" стават (не проследява докрай причино-следствени връзки).
Защо стават така, разказва философията.
Ама физика без философия и обратното - не става; философията прави обобщение от резултатите на всички естествени науки - в този смисъл е по-обширната част от познание за Света. В основата за истинни твърдения са резултатите от експериментите на естествените науки.
След СТО (за всички наблюдавани събития) е ясно, че са станали в миналото на Изследователя (в случая - субекта). В настоящето - взаимодейства с излъченото от тях. Евентуално, при правилно заложени параметри, Изследователят може да предвиди и бъдещето от резултати на даден конкретен процес. Това, последното, е идеята на приложната наука.
Понятието за време във физиката не е същото, както във философията (според мен).
...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: Връзката пространство-временови [re: 3opниk2]  
Автор melron (съзидател)
Публикувано09.01.11 18:56



След СТО (за всички наблюдавани събития) е ясно, че са станали в миналото на Изследователя (в случая - субекта). В настоящето - взаимодейства с излъченото от тях. Евентуално, при правилно заложени параметри, Изследователят може да предвиди и бъдещето от резултати на даден конкретен процес. Това, последното, е идеята на приложната наука.

Що така?
Преди СТО, кой е твърдял и откъде е следвало, че НЯКОИ наблюдавани събития не са от миналото?



Тема Re: Връзката пространство-временови [re: 3opниk2]  
Автор Изyмeн (Премъдър)
Публикувано09.01.11 18:58



Лично аз не смятам философията във вида, в който съществува в момента за нещо значимо. Философията е доста по-близка до специалността ми, отколкото физиката, имал съм възможност да прочета доста неща писани от различни философи, но при тях липсва нещо - чистата наука. Откакто започнах да разглеждам литературата от гледна точка извън самата литература - много неща ми станаха доста по-ясни. Станислав Лем беше един от малкото писатели, които опитват да вкарат истинска наука в литературата, докато съвременната литература бележи по-скоро своя упадък в стремежа да бъде по-близка до средностатистическия човек.
Далеч съм от мисълта, че сега човек може сам да стигне до нещо, което е било пропуснато, но в последно време количествените натрупвания водят до качествени изменения, или както някой опитващ се да говори по-надуто би казал: Квантитетът преминава в квалитет. Самото съществуване на Интернет е предпоставка за нарастване образоваността на всеки, който има такова желание, дава възможност за познания, немислими преди 20 години. Например аз не знам колко е висок Пирин, но за 20 секунди разбирам, че е 2914 метра. В момента човек разполага с почти всяка информация за броени секунди и именно тук идва проблемът на настоящето - информационният боклук. Ако все пак можете да се справите и с него, то възможностите, които имате днес са много по-големи от тези, преди ерата на Интернет.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Връзката пространство-временови [re: Изyмeн]  
Автор melron (съзидател)
Публикувано09.01.11 19:37



Ако вземем безкрайно кратък момент време, в него не може да се случи нищо, тъй като за да стане нещо (каквото и да било) е необходимо време.
Това с момента е малко измислено - ако е момент няма нужда от краткост и безкрайност
А за безкрайно кратък интервал от време се случва нещо.
Настоящето е просто субективно понятие, а не нещо, което реално се отличава от миналото и бъдещето.
Това е невярно - настоящето е СЛЕДСТВИЕ на миналото и именно по това се отличава от миналото.
Същото се отнася и за бъдещето - всяко събитие там е обусловено от настоящето, като няма обратна корелация.
А това което ти казвам е просто следствие на причинно-следствената връзка, която е очевадна, дори и за напълно нереални представи от рода на СТО и ОТО.



Тема Re: Връзката пространство-временови [re: melron]  
Автор P. - koвaчa (Magentusiast)
Публикувано09.01.11 20:22



Както е известно предполага се че още в древният Египет са знаекли какда построят елемент на Лекланше ...
има там някакви съдове с медни цилиндри и другите необходими съставки за получаване на ток.
На колко голямо разстояние се е преместила земята от положението си в пространството тогава... трябва да се изчислява там да речем 3 000 години по 30 км в секунда сигурно е огромно разстояне аз го сметнах на 0.3 светлинни години Значи мисълта на учения изровил нагходката и справил се с нейното разпознаване и обяснение се е спуснала с скорост 0.3 светлинни години до мига в който е било изобретено нещото та по моята примитивна пингвинска логика мисълта е най бързото нещо на света защото ние четящите това, сме участници в това движение разбирайки и осъзнавайки го логиката способноста за логична мисъл която е всъщност житейският ни опит е може би корпусът на летателното средство ?мисълта? с помоща на което стигаме до еди къде си. Къде по успешно къде по неуспешно Нпаример в момент в който доларът се вдигаше милиони бяха подмамени към разните пирамиди тип Югоагент и по този начин държавата все пак успя да постигне своето да обезкърви цели слоеве от населението. Хорица които нямаха инак абсолютна невъзможност да оперират успешно с парите си. Само че верният ход бе умълчан съзнателно от правителствата тогава.Мисля че бе Костов циганчето на власт. Както и да е.Времето е реална субстанция на човещкото битие което обаче се "оживява " само чрез някои чисто личностни качества едно от които е вродена пъргавост на мозъка а другото е опита и образованоста- сиреч способноста да се инвестира в наука и нови знания.
Лаконично казано паметта е основния двигател за умението да осъзнаваме времето като такова

Редактирано от P. - koвaчa на 09.01.11 22:43.



Тема Re: Връзката пространство-временови [re: Шпara_]  
Автор geri® (циник)
Публикувано09.01.11 20:41



В основата на понятията за минало, настояще и бъдеще стои наличието на паметта. Ако нямахме памет, няма как да си създадем понятие за миналото - нямаше да можем да видим корелациите, свързващи процесите. А ти като писател, можеш да си пофантазираш какво би било времето, ако представите ни за нашата памет са погрешни и тя не работи така както си представяме - да помни последователни събития. :)



Тема !!!-ако нямахме разум нямаше да можем да мислим-!нови [re: geri®]  
Автор Петко Марков Петков (рекордьор)
Публикувано10.01.11 06:24





цитат:
В основата на понятията за минало, настояще и бъдеще стои наличието на паметта. Ако нямахме памет, няма как да си създадем понятие за миналото - нямаше да можем да видим корелациите, свързващи процесите
Край на цитата



Така е .. Ама защо трябва да декларираме че на северния полюс има сняг?

Каква е ползата от това да декларираме че ако нямахме мозък в главата си нямаше с какво да мислим..

Това че в човешката същност има механизми позволяващи ни да разберем и осъзнаем хронологията на процесите и събитията (един след друг или едновременно) не означава че хронологичната последователност е нещо което не съществува обективно в природата а ние сме си го измислили..


Редактирано от Петко Марков Петков на 10.01.11 07:26.



Тема Re: Връзката пространство-временови [re: geri®]  
Автор Шпara_ ()
Публикувано10.01.11 11:30



... можеш да си пофантазираш какво би било времето, ако представите ни за нашата памет са погрешни и тя не работи така както си представяме - да помни последователни събития. :)

Интересна идея ми даваш






Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.