Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:44 18.05.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Фокусиране на лазерен лъчнови  
Автор Samolet 5 (непознат )
Публикувано15.11.10 00:06



Налага ми се да направя една система и се боря като прасе с тиква. Не мога да намеря човек, който да разбира от оптика за лазери.
Става дума за следното:
Имам лазерен диод който излъчва сноп с разходимост 42 градуса. Трябва част от тази светлина да я фокусирам в точка на разстояние 70мм от последната леща като сходимостта на лъча трябва да е 0.38 градуса. Това прави успореден лъч преди последната леща 0.5мм.
Направих малко елементарни сметки и си купих доста лещи. Двойно изпъкнали и двойно вдлъбнати и почти постигнах желаният резултат като изключим проблема с бликовете. Лещите са много качествени обаче петното от лазера не е точка а папионка. Взимам платмасова леща от детска лазерна показалка и петното е почти перфектно. С леща от хубав лазер ефекта също е много добър. Разликата е, че тези лещи са плоско-изпъкнали. Купих и плоско-изпъкнали лещи от същото място. Резултата пак е плачевен.
Получава се това деформиране под формата на папионка.
Такава картина се наблюдава и когато обърна на обратно пластмасовата леща - с изпъкналото към лазерният диод. Предполагам, че целият ми проблем идва или от ъгъла под който падат лъчите от лазера върху лещата или от формата на лещата и при определени случаи се получават вътрешни отражения.
Всяка идея е добре дошла или всеки който може да ми каже човек който да помогне да реша проблема.



Тема Re: Фокусиране на лазерен лъчнови [re: Samolet 5]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано15.11.10 07:37



е що не ползваш от детските лазери лещите?




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Фокусиране на лазерен лъчнови [re: Samolet 5]  
Автор enarei (познаващ ГИ)
Публикувано15.11.10 07:45



В отговор на:

Такава картина се наблюдава и когато обърна на обратно пластмасовата леща - с изпъкналото към лазерният диод.




Обърни ги като пластмасовите и гледай снопът да е центриран в лещата добре и ортогонално.



Тема Re: Фокусиране на лазерен лъчнови [re: enarei]  
Автор Samolet 5 (непознат )
Публикувано15.11.10 10:11



Обръщам ги. Пробвах какво ли не. Явно има някакво условие за фокусно разстояние към радиус или разлика в двата радиуса на лещата или ... кой знае какво. Не мога да си го обясня освен тези лещи които купувам да са сферички а другите които свалям от разните лазери да са асферични.
След много четене снощи стигнах до извода, че се получават сферични аберации. Само не мога да разбера причината за това, тъй като ползвам много качественни лещи а и лазерния диод дава много хубав и равномерен сноп.

Причината образа да е папионка е, че лазера излъчва 42 градуса в едната равнина и 15 градуса в другата. Но това, че една и съща леща като я обърнеш в другата посока и работи по различен начин не мога да си го обясня. Когато е с плоското към лазера - перфектна картина. Като я обърнеш с изпъкналото към лазера и аберации.



Тема Re: Фокусиране на лазерен лъчнови [re: Samolet 5]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано15.11.10 10:32



всички оптични елементи, огледала лещи и квото се сетиш, могат да фокусират добре само в една конфигурация, например огледало което фокусира идеално паралелен сноп не може да фокусира от точка към точка. първото е парабола, второто е елипса, очевидно е че двете криви не съвпадат по никакъв начин. ако се опиташ с елипса да фокусираш паралелен сноп ще стане, но ще има аберация. по същия начин леща от цд фокусира много добре точка-точка (и то на точно определени позиции), но не може да фокусира добре точка - безкрайност. затова като обърнеш асиметрична леща получаваш аберации, понеже фората и е смятана да бачка в едно положение, и то е с плоското към точката.
моят съвет - щом фкусираш точка-точка, ползвай леща от цд




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Фокусиране на лазерен лъчнови [re: Samolet 5]  
Автор geri® (циник)
Публикувано15.11.10 11:16



"Причината образа да е папионка е, че лазера излъчва 42 градуса в едната равнина и 15 градуса в другата. Но това, че една и съща леща като я обърнеш в другата посока и работи по различен начин не мога да си го обясня."

За това оптиката за диодните лазери трябва да е цилиндрична (не точно чисто цилиндрична но с такъв уклон, смята се), не сферична. Може би от там се появяват и проблемите ти.

"Природата е жива, мъртви са нейните точни приближения."


Тема Re: Фокусиране на лазерен лъчнови [re: Samolet 5]  
Автор enarei (познаващ ГИ)
Публикувано15.11.10 11:24



Завърти диода около оста му(надлъжна по лъча). И лещите виж, да са в една равнина.
Може лещите да са поляризационни.



Тема Re: Фокусиране на лазерен лъч [re: Samolet 5]  
Автор Паньо Донев (пират)
Публикувано15.11.10 11:30



Има един начин с просто око човек да детектне поляризиарана светлина, тогава формата на папионката (с жълт цвят и сини препендикулярни лъчи) е признак за поляризирана светлина.



Тема Re: Фокусиране на лазерен лъчнови [re: geri®]  
Автор Samolet 5 (непознат )
Публикувано15.11.10 11:34



За сферична / цилиндрична нямам претенции. Това е компенсирано по нататък в оптичната система, след акусто-оптичния модулатор. Има две цилиндрични лещи по двете оси с разична сила.
Най странното е, че лещите които стават са само фокусиращи лещи от разни други устройства. Имам няколко лещи от лазерни принтери и работят перфектно (в правилната посока, в другата пак аберации). Имам една леща от едно много сложно направено магнито-оптично устройство - също много добре работи. Просто перфектно. От детското лазерче също. Странното е, че почти всички от тези лещи са акрилни. Имам само една стъклена. Тя е доста голяма - 10 мм с фокусно разстояние 25мм като единият и радиус е 116мм а другит 13мм. Почти като плоско изпъкнала ама е двойно изпъкнала. И тя е от лазерен принтер и се държи прекрасно. Взех друга леща само че плоско-изпъкнала и не става.
Може да е материала, може да трябва лещата да е асферична... точно това ми трябва някой да ми каже. Пробвах с обектив от скенер - 3 лещи едната ахромат - в едната посока работи добре.

Току що разглобих 2 ЦД-та и пробвах с техните лещи. Най горната леща която чете диска - не става. Същите аберации. Лещите които са на самия лазерен диод не са точно лещи ами не знам какво. Получават се точки в права линия, някаква дифракция. Ефекта е и с двете лещи и на червения и на инфрачервения лазер.



Тема Re: Фокусиране на лазерен лъчнови [re: Паньо Донев]  
Автор Samolet 5 (непознат )
Публикувано15.11.10 11:37



Светлината от диода е поляризирана, но няма отношение към лещите. Въртя ги във всички посоки. Оптичната маса която съм си направил е на резба и въртейки променям разстоянията между оптичните елементи. Никоя от лещите които имам не показва някакво отношение към поляризацията.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.