Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:17 23.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Защо не се шокирам?нови  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано03.11.10 22:19





Трябва ли да се шашна поне малко?

Главно е мъдростта: придобивай мъдрост и с целия си имот придобивай разум.

Редактирано от *abi* на 03.11.10 22:20.



Тема Re: Защо не се шокирам?нови [re: *abi*]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано03.11.10 22:54



Трябва.



Тема Re: Защо не се шокирам?нови [re: harish_chandra]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано03.11.10 23:04



добре, ще го изчета пак и ако нещо ме шашне - ще ми го изясните поне малко.

Главно е мъдростта: придобивай мъдрост и с целия си имот придобивай разум.


Тема Re: Защо не се шокирам?нови [re: *abi*]  
Автор croesus (хлевоуст)
Публикувано03.11.10 23:21



За мен шокиращото е, че са бутнали и "шока" с Питагоровата теорема сред останалите, които са чисто физични. Придава му някаква екзотика.





Тема Re: Защо не се шокирам?нови [re: harish_chandra]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано03.11.10 23:28




не се шашкам и туй то

и на миналото вече му знам номерата, и отдавна подозирам, че геометрията е далеч по-древна и струните ги разбирам и не ме коркат...
и за времето имам доста алтернативни схващания, които съвпадат с написаното
въобще не ми е чужда идеята за паралелните вселени дори смятам, че преминаваме във временно-пространствени опции
съгласна съм, с рибешките проблеми. самата аз съм правила ексеприменти със светлина и форма съм постигала до доста странни резултати с изменението на пространството. и разликите във времето на различна височина съм ги изпитвала дори пратически.

теб какво те шашна?

Главно е мъдростта: придобивай мъдрост и с целия си имот придобивай разум.

Тема Re: Защо не се шокирам?нови [re: croesus]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано03.11.10 23:29



хех
четох го два пъти, за да схвана защо се мъдри в този текст



Главно е мъдростта: придобивай мъдрост и с целия си имот придобивай разум.

Тема Re: Защо не се шокирам?нови [re: *abi*]  
Автор нaив (тя)
Публикувано03.11.10 23:33



Какво ще го четеш, по-добре самата книга, че е преразказано някакси, а е преведено шокиращо безобразно, макар и това да не е кой знае каква изненада.

По въпроса за рибките (това не е закон, разбира се, кой знае какво и защо е "прието" от градския съвет в Монца):

"дали ние самите не живеем в гигантски аквариум след като все още нямаме поглед извън нашата собствена гледна точка, за сравнение?"

"but how would we know if we were metaphorically living in a giant fishbowl of our own, since we would never be able to see outside our own point of view to compare?"

Наистина е странно защо е намесен Питагор и вавилонците!?




Редактирано от нaив на 03.11.10 23:35.



Тема Re: Защо не се шокирам?нови [re: *abi*]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано04.11.10 00:10



Не вярвам, че разбираш струните. За другите неща също кой занае какво разбираш и то колко общо има с това в книгата.

Шокиращите са 3 и 6. За третото шокиращо е да се каже, че М-теорията е теорията на всичко, защото М-теория все още няма. Но дори като(ако) се появи от сега не може да се каже дали ще е теория на всичко. Шестото е шокиращо защото за никаква кражба не може да се говори. Вярно е че твърдението е било известно и преди Питагор, и най-вероятно и доказателства са били извести, но кражба! Като се има предвид, че е писано от Млодинов, не е чак толкова шокиращо. Но пък е шокиращо, че той продължава да се мъчи да пише неща свързани с история на математиката.

Това което трабва да те шокира е, че са писани грешни неща, а не самите неща.



Тема Re: Защо не се шокирам?нови [re: harish_chandra]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано04.11.10 01:18



Не съм чела книгата още. Нещо започнаха да продават книгите на Хокинг на безумни цени и колкото и да е тъжно, чакам он-лайн или секънд хенд...Дори не съм проверила цената на конкретната, а и не съм попадала на нея по рафтовете.

Виж, струните...От доста време са обяснявани като за малоумни в добри публикации, на които съм попадала така, че вярвям, че всеки човек с обща култура схваща, за какво всъщност става въпрос.

Може и да не се изразих добре с "разбирам". По-скоро исках да кажа, че не ме шокира "теория", с която съм запозната в общи линии. Също така знам за версията за обръчите от струни, коментари за нейни следствия и точно за това не видях шокираща новост в текста, примерно това, за паралените вселени.

Но си прав за недоглеждането ми предвид М-теорията. Действително си е така, но нямаше да го забележа...Мерси, за уточнението. За лаиците като мен, "разработка на теория" и "готова теория", често се размиват в такива текстове.

Действително си помислих "откъде на къде пък точно това ще е теорията на всичко? И "защо подяволите не ни запознаят изцяло с този модел....", но подминах бодро към 4. ОТО. Където пък заразмишлявах за събираните от мен свиделства как ежедневно малки (обикновенно често ползвани) предмети се губят и отново появяват, там, където ги е нямало докато сме ги търсели...Тъй де "Но всъщност, изкривяването на време-пространството влияе върху неща, които всички знаят и използват." Знаем го от горчив практически опит благодарение на "засмукващите" и "изплюващи" черни дупки в живота ни!!!




Явно всички сме се фиксирали основно върху мястото в този текст на Питагоровата теорема "кражба". Там пък не обърнах внимание, че се говори за грабеж Фиксирах се върху същестевеното, а именно, че твърдението е било известно и преди него.

Очаквах да чуя нещо съвършенно ново, което да ме шокира, да разкрие Вселената пред мен, но не открих такова в гръмкото заглавие. И това всъщност ме е впечатлило, без оглед на грешките в 3 и 6.

Ей за това се консултирам с вас, като не схващам за какво иде реч.

Главно е мъдростта: придобивай мъдрост и с целия си имот придобивай разум.

Редактирано от *abi* на 04.11.10 01:25.



Тема Re: Защо не се шокирам?нови [re: нaив]  
Автор *abi* (eLgreco)
Публикувано04.11.10 01:25



Чете ли я?

Дай отзиви...

Главно е мъдростта: придобивай мъдрост и с целия си имот придобивай разум.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.