Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:01 16.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Писах ти да търсиш тук по постовете на Геринови [re: fuko_]  
Автор P. - koвaчa (Hubble's Nozle)
Публикувано09.10.10 00:22



между инерциална система и тяло движещо се по инерция има разлика Оценявам хумора ти



Тема Re: за етерътнови [re: geri®]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано09.10.10 00:32



:)))))

Да, например Унру.

Още я мъча.



Тема Re: за етерътнови [re: harish_chandra]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано10.10.10 20:07



не знам какъв е тоя унру, но не е така, бройката им се запазва за различните наблюдатели. аз бях писал тука тема с подобен "парадокс", но се лигавя разбира се, реално няма парадокс.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: за етерътнови [re: zaphod]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано11.10.10 02:58



Точно така е, броя на частиците е различен за различните наблюдатели. Поне така е според теорията.



Тема Re: за етерътнови [re: harish_chandra]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано11.10.10 07:38



според невярната част от теорията, която даже не се сещам коя е. впрочем интересен е върпоса кои величини една теория може да си позволи да не запазва при трансформации, без това да я праща на боклука. моето виждане е че фундаментално такива няма, единствено грАфа на събитията трябва да се запазва, но това влече и броя на частиците в доста висока степен. би могло да се построи теория, която не запазва броя на частиците, но реално съществуващите теории не са такива мисля.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: за етерътнови [re: zaphod]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано11.10.10 07:54



Ами квантова теория на полето в пространство-време с кривина т.е. наличие на гравитация. Защо смяташ че е невярна част от теория?



Тема Re: за етерътнови [re: harish_chandra]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано11.10.10 20:22



вече го споменах - защото дава безкрайности когато се опиташ да сметнеш бройката на "частиците". или е тотално невярна, или има допълнителни елементи които липсват. знам че дава верни предсказания, но за да е вярна една теория, трябва не да дава само верни предсказания, а да НЕ дава НЕверни. а безкрайност за бройка на нещо си ми звучи не просто невярно, а направо бесмислено.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: за етерътнови [re: zaphod]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано12.10.10 00:35



Не знам за пресмятане което дава безкраен брой частици, дай някакъв цитат.

Става дума за различен брой, а не за безкраен брой. Въобще понятието частица е не толкова ясно и е по скоро въпрос на интерпретация.



Тема Re: за етерътнови [re: harish_chandra]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано12.10.10 08:36



не е въпрос на интерпретация, тъй като лесно можеш да асоцираш на всяка частица събитие. разбира се, както казах има начини коректно да се построи теория с неинвариантен брой частици, но реалния случай не е такъв така че тая посока на мисли я забрави.
а за безкрайностите - лекциите на файнман. ако ме питаш колко фотона излъчва лампа, отговора е определен и е крайно число, и е инвариантно спрямо трансформации. ако питаш обаче колко фотона разменят електроните и протона в ядрото, отговора в рамките на ктп не е крайно число. тоя парадокс дето ти го спомена, също лежи върху ктп. ктп е или тотално стъпка в грешна посока, или и липсват ограничителите. ако въпросните ограничители бъдат формулирани, вероятно ще изчезне и тоя ефект на унру ли беше.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: за етерътнови [re: fuko_]  
Автор melron (съзидател)
Публикувано12.10.10 11:53



...Опита на Майкелсън-Морли (ММ) има две тълкувания:
1. Етер няма
2. Етера се движи със Земята

Обаче освен опит на ММ има и опити на Физо, показващи увличане на светлината, има и опити на Саняк дава противоположен резултат, показвайки че скоростта на светлината се сумира, т.е. има някаква среда.
Има и безапелационна теория на Максуел от която следва, че светлината е пряко свързана с електромагнитното поле. Нещо повече от там се вижда, че светлината представлява промяна на електромагнитното поле.
Електромагнитното поле на Земята се движи заедно с нея в пространството и затова всяка една промяна на това ЕМП, т.е. светлината, в рамките на това ЕМП е точно С относно Земята. Т.е. "етерът" е всъщност електромагнитното поле, което "напълно се увлича" (всъщност носи) от обектите във пространството. Затова и ММ дава тези резултати, затова пък и Саняк дава точно противоположни резултати.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.