Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:03 01.07.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)
Тема КАК ТО ЩЕ ОБЯСНИ ГРАВИТАЦИОНЕН ДЕ?-продължение  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано15.12.09 11:40



Поради това че темата КАК ТО ЩЕ ОБЯСНИ ГРАВИТАЦИОНЕН ДЕ? набъбна а още не е ясноп как КАК ТО ЩЕ ОБЯСНИ ГРАВИТАЦИОНЕН ДЕ? пускам това продължение по настояване на модераторът..
Моля всички отговори вкъм старата тема помествайте тук :
Аз съм първият.. :
ВЕ отговор на Гери:
Здравей Гери,


цитат:
"Има скорост на светлина С=конст спрямо конкретен наблюдател и неподвижните с него обекти !!.."

хаха, значи ако сложа две фотоклетки в ракета, засиля я в космоса а сам си остана на земята като наблюдател, пък те горките фотоклетки какви наблюдатели са, няма да мога с такава апаратура да измеря скоростта на светлината щото спрямо тях няма таков анещо като "скорост на светлината" :)) А поне светлина има ли? И каква светлина, като няма скорост? Петков, чуваш ли се какво говориш :)

край на цитата.


Наблюдател е всяка материална анджаклама спрямо която светлината се движи със скорост С=конст икоято по време на наблюдението се оказва съвместена със светлината, в т.ч. и фотоклетките могат да бъдат прекрасни наблюдатели стига светлината да се движи към тях със скорост 3000000 км/сек съвместявайки се с тях в даден момент.. Просто е.. остава само да го запомниш.. :)



цитат:
"Има само конкретна скорост на светлина спрямо конкретен наблюдател която па спрямо подвижния с наблюдателя НЕнаблюдател е С+V където V е относителната скорост между инерциалните наблюдател и НЕнаблюдател"

Когато говориш за скорост, трябва да кажеш в коя КС я определяш.

край на цитата.


Скороста е физическа величина и тя съществува имплицитно във относителното движение на обектите за които тази величина може да бъде определена (изчислена).. Скороста С=конст съществува имплицитно в движението на дадена светлина относно нейния наблюдател.. А резултантната скорост С+V е скороста на светлината към НЕнаблюдателя имплицитно съществуваща в движението на същата светлина спрямо НЕнаблюдателя движещ се относно наблюдателя със скорост V.. Просто е.. остава само да го разбереш.. :)




цитат:

Та в коя КС определяш тази скорост C+V?
край на цитата.


Скороста е параметър на относителното движение.. По тази причина и самия параметър е относителен.. Скороста С+V е скорост на дадена светлина към НЕнаблюдателя (която от опит знаем че се движи към наблюдателя си със скорост С=конст) който се движи спрямо наблюдателя със скорост V..Тази скорост не зависи от КС в която ще бъде определяна .. Тя зависи само от взаимната скорост с която се движат наблюдатея и НЕнаблюдателя и от скороста С=конст с която тая светлина се движи към наблюдателя.. Както виждаш резултантната скорост спрямо НЕнаблюдателя е еднозначна величина определена от константата С=300000 км/сек и променливата V на относителната скорост между наблюдателя и НЕнаблюдателя.. В която искаш КС определяй все едно и също C+V ще получиш.. Просто е.. само трябва да го научиш.. :)



цитат:
И после си спомни вторият принцип какво гласи (по-точно в коя КС е верен). И после се нерви.

край на цитата.


Втория принцип гласи че скороста на светлината спрямо инерциалния наблюдател не зависи от скоростана источникът спрямо инерциалния наблюдател от където следва че скороста на всяка светлина спрямо наблюдателя е константна ..Само това е доказуемо .. Всяко разширяване на втория принцип извън областа на доказуемост обезсмисля втория принцип..
Просто е .. само трябва да вникнеш в него.. :)



цитат:
"Това не е вярно !.. Заблуждаваш Шпага_ а тя горката нищо лошо не ти е сторила!..многократно е доказано опитно, че времето за което светлината достига от источникът до инерциалния наблюдател не зависи от изборът на отправна система а зависи единственно от растоянието между источнъкът и инерциалния наблюдателя в момент на излъчване мерено в коя да е отправна система ."

Пълни глупости. Забравяш да споменеш в коя КС е доказаното експериментално

край на цитата.


С=конст е доказано само спрямо наблюдателя и неподвижни обекти с наблюдателя.. КС е без значение , важното е че от втория постулат следва извод че дадена светлина се движи към своя наблюдател със скорост С=конст независимо от коя КС в която е оня дето прави есапите диказвайки тая скорост на движение на светлината към наблюдателя..
Ще ти дам и пример за да го разбереш по лесно: От единия край на пръчката се излъчва светлина и от джмунджи стоящо непосредственно до источникът се записва часът на излъчване 12:00 ч. , В другия край на пръчката отстояща на 300000 км от първия край на пръчката един наблюдател на светлина установява опитно, че светлината е пристигнала една секунда след 12:00 ч.. Следователно е доказано опитно че тая светлина се движи към наблюдателя и покоящите се с него обекти със скорост С=300000 км/сек и това доказателство(че светлината се движи към наблюдателя си със константна скорост) е валидно във всяка ИС .. От тук се вади извод че С=конст е доказано само спрямо инерциалния наблюдателя и спрямо неподвижни на него обекти .. Просто е.. само трябва да се понапрегнеш да го разбереш.. :)




цитат:
а после прочети за коя КС съм направил изводът. Сам се лъжеш, и нас опитваш да лъжеш. Ама лош късмет си извадил, на краставичар краставици се опитваш да продаваш :)



край на цитата.


Опитваш се да правиш извод че С=конст и спрямо НЕнаблюдателя (спрямо НЕнаблюдателя взаимоподвижен с наблюдателя) което не е никакъв доказан факт .. Наблюдателя на светлината приятелю е отразяващото я огледало а то е на оная пръчка спрямо която НЕнаблюдателя неподвижен в неподвижната система е взаимоподвижен , следователно не п%E

ИСТИНАТА Е В ХСВ

Тема В ОТГОВОР НА potrнови [re: Пeтkoв]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано15.12.09 11:49



Здравей potr,


цитат:
АБЕ ТАЯ ТЕМА НЕ Я ЛИ ИЗЯДОХТЕ С КОСТИТЕ?
Така и не разбрах що е то 'де' и има ли почва у нас?
край на цитата.


"ДЕ" е съкращението на Доплеров ефект..

ИСТИНАТА Е В ХСВ

Тема КАК ПЕТКОВ Е ЗАЩИТНИК НА ПОСТУЛАТИТЕ В СТО!..нови [re: Пeтkoв]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано15.12.09 11:53



Здравей Шпага,


цитат:
Не винаги е голямо постижение да си "инакомислещ". Има и доста случаи, в които инакомислието се явява като синоним на безмислието...

край на цитата.


Разбира се !.. Ето именно такъв е случаят с инакомислещите със Петков.. :)



цитат:

"... не търси какво ще ти кажат сподвижниците ти в мисленето .."

Не са сподвижници в мисленето ми нито релативистите, нито антирелативистите.

край на цитата.


Така си е.. Ти следваш собственния си разум.. Многократно си го доказала !..


цитат:
"По добре питай враговете .. Враговете ще ти кажат това до което ти сама не стигаш .."

Когато тъй наречените "врагове" ми кажат това, до което аз самата не стигам, допускам и варианта, че не съм стигнала до това, което те ми казват, просто защото то не е вярно. Така де! Защо да стигам до НЕВЕРНИТЕ заключения на "враговете"?

край на цитата.


Колкото и да допускаш тоя вариант не пропускай и варианта , че просто когато са ти казвали нещо важно ти не си вникнала в казаното и си пропуснала да разбереш какво ти казват..



цитат:
"Но не вярвай сляпо на Гери .."

Учудвам се как до сега не си забелязал, че не вярвам "сляпо" на Гери. Напротив, доста често споря с него, но като се убедя, че е прав - признавам това. Мисля, че така е по-достойно, отколкото да проявявам тъпашки инат и да повтарям многословно-голословно колко зомбиран е той и колко "разкрепостен" мозък имам аз

край на цитата.


Което си е право - право си е !.. Така си е !.. Ти не вярваш сляпо нито на Гери, нито на Петков , нито па дори и на самия гуру.. Но нали знаеш приказката за Настрадин Ходжа дето си биел чирака преди да е счупил стомната?.. :)



цитат:
П.П. А ти май забрави за какво спорехме. Ставаше дума конкретно за това, че при тия постулати на СТО относителността на едновременността е неизбежна. Обаче като гледам ти НЕ се придържаш към постулатите, а ги модифицираш произволно и... както ти е угодно

край на цитата.


Не съм забравил.. И не съм изопачил никакъв постулат..
Дай пример на постулат в СТО който аз съм изопачил..Аз съм защитник на постулатите в СТО.. та те са истини и в ХСВ макар С=конст в ХСВ да не е постулат а извод на ХСВ..

ИСТИНАТА Е В ХСВ

Редактирано от Пeтkoв на 15.12.09 11:54.



Тема Re: В ОТГОВОР НА potrнови [re: Пeтkoв]  
Автор 3opниk2 (неспасяем)
Публикувано15.12.09 18:34



Здрасти, Петков!
Глей колко писане и ... чак сега "ножът опира в кокъла", дет` се казва


Усещаш, сигурно, как им "измъкнахме" летящото килимче изпод краката и ... се намират в състояние на свободно падане...
Безвакуумните теории са обречени, демек.

...
Извинявай, поради откриване на новата тема, ще използвам да отговоря на Хариш, тук:

Зорник, не го приемай лично, но изказването ти, че двете системи били далеч една от друга ми напомня войнишкия лаф, където старшината казал "далеч съм от мисълта си".

Е, що да го приемам лично - напротив, винаги съм се радвал на лафове на старшината ... този, не го знаех и ... ме накефи!
Предполагам - няма как да си запознат с хипотезата, щото Гери тотално я отхвърля и си имаш едно на ум, че глупости не четеш... Предполагам само.
Както и да е: по хипотезата: всяко вещево образувание си пази пространство-времето. Това означава, че другите отстоят от него - не могат да проникват в него; полетата от "косата" му не разрешават проникване и/или безкрайно приближаване. Пък и философски е въпросът, че действието притежава локалност, т.е. при пренос на нещо, то стъпка по стъпка се пренася от едно място на друго - със смешния термин го казвам: сърфират по вакрешетката. А не - изчезва от едно място, а се появява на друго (пак е запазване)
Независимо, че все още се спори по такива въпроси - следвам хипотезата си.
Сега, толкова ли е важно това? Че не могат часовниците да са безкрайно близко един до друг.
Според мен, не само е важно, но и обръща "колата" на която се возят физиците - това ОТРИЧА всякакви възможности за "натъпкване" на масови (вещеви) обекти в ТОЧКА - каквато е идеята на Големия взрив и Черните дупки.
Ясно ми е, че ще ме ритат ... не само по кокълчетата ами ... и в слабините.... Та, "далеч съм от мисълта си", че ще има съгласни с промяната в мисленето. С години са го градили и сега изведнъж ... не било така (и кой го казва? - един нефизик?!)
Не се оплаквам - знаех си предварително за отрицателните становища на хората. Но пък - винаги е интересно, когато за един и същ проблем има повече от едно мнение...
За мен - установени неща - НЯМА.
...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: В ОТГОВОР НА potrнови [re: Пeтkoв]  
Автор Military_MinD (Bl0w_Ya_MinD)
Публикувано15.12.09 18:52



Здравей potr,


цитат:
АБЕ ТАЯ ТЕМА НЕ Я ЛИ ИЗЯДОХТЕ С КОСТИТЕ?
Така и не разбрах що е то 'де' и има ли почва у нас?
край на цитата.


"ДЕ" е съкращението на Доплеров ефект..




Петков,правиш се.

Много добре знаеш за какво говори potr.Общо взето тука използвате 20-30 ключови думи и си ги връткате в различен словоред плюс няколко тона локум за уплътнение.
Едва ли някой ще разбере,от тази тема,какво е доплеров ефект,ако не е разбрал преди това.



Тема До новия МЕСИЯ...нови [re: 3opниk2]  
Автор Шпara_ ()
Публикувано15.12.09 20:52



... Зорник!

Сеа, върни се и прочети в предните постинги, дали не съм споменал, че джимунджито-физик РАБОТИ с ВРЕМЕВИ ИНТЕРВАЛ - пък говори за време?!, за тотално време. Ми, когато не разбират толкова прост момент от изследванията си, защо Зорник им виновен? .. а, сетих се, щото им отваря очите и виждат, ЧЕ НЕ СА ПРАВИ!!!
Въобще, да отваряш очите на хората е грях, от ... Иисусово време!"


Значи тръгнал си по трънливия път на Иисус! И се опитваш да ни отвориш очите, обаче ние мижим и крещим: "Разпни го

разпни го" Ужас!


"Малко са се поувлякли хората в критика..."

И в какво сме се увлякли? В това, че ти казваме къде грешиш ли?

Зорник, ти заявявяш, че СТО "се вписва" в хипотезата ти, след което по много начини показваш, че НИЩО не си разбрал от тази теория. Е, какво очакваш от нас? Да мълчим и да ти ръкопляскаме ли?



Тема Re: КАК ТО ЩЕ ОБЯСНИ ГРАВИТАЦИОНЕН ДЕ?-продължениенови [re: Пeтkoв]  
Автор geri® (циник)
Публикувано15.12.09 21:49



"Скороста С+V е скорост на дадена светлина към НЕнаблюдателя (която от опит знаем че се движи към наблюдателя си със скорост С=конст) който се движи спрямо наблюдателя със скорост V.."

Това е достатъчно да покаже, че ти приказваш за някаква си своя измислица, неизвестно защо наричайки я СТО. Отиваме

, и виждаме че никакви НЕнаблюдатели няма в СТО. В твоята измислица, естествено, всичко може да има, предполагам че и Баба Яга ще изскочи при нужда, само дето тя не е СТО :))

Мисля че това би трябвало да обясни тоталното ти объркване.


"Наблюдател е всяка материална анджаклама спрямо която светлината се движи със скорост С=конст икоято по време на наблюдението се оказва съвместена със светлината,"

Тц. Такъв "наблюдател" не може нищичко да каже за скоростта на светлината. Сещаш се, за да се измери скоростта, трябва да има метри и часовници поставени по подходящ начин, отчетени в разни ситуации и сметнато нещо с отчетените резултати. А тази измерителна система пък формира онова нещо, дето наричаме отправна система, частна характеристика от която е КС. Наблюдателят е тоя дето управлява тази измерителна система и е неподвижен с нея. Ти си измисляш някакви небивалици, само за да оправдаеш невъзможността да схванеш истинската СТО :))


"Втория принцип гласи че скороста на светлината спрямо инерциалния наблюдател не зависи от скоростана источникът спрямо инерциалния наблюдател от където следва че скороста на всяка светлина спрямо наблюдателя е константна ."

Така е, само дето там наблюдател има различен смисъл, и съответно заключението трябва да бъде че скоростта на светлината, измерена с неподвижни в дадена КС измерителни инструменти, е константа - което всъщност са фактите. Но че се опитваш да мамиш префасонирайки смисъла на "наблюдател", е очевадно. Нали знаеш какво пише на Руски паметник в София, а :)))

Сега дръпни завесата и ни покажи зад кой НЕнаблюдател си скрил Баба Яга в цялата твоя измишльотина :)

"Това, което не ни убива, ни прави по-силни!"

Тема Re: „KARTHAGO DЕLENDA EST“нови [re: geri®]  
Автор stjordan (минаващ)
Публикувано16.12.09 05:25



Здравей Гери!

Ако наистина си запознат със същността на ОТО, трябва да си наясно, че същата отменя почти всички
„измишльотини”, с които години наред задръстваш всяка тема, както и петата колона от твои последователи.

Ето няколко възлови моменти, с които не си наясно, и на които трябва да обърнеш особено внимание:

a). Вторият постулат не е валиден в тази формулировка, която е заложена в основите на специалната теория на относителността; това значи да се отмени принципът за постоянството на скоростта на светлината във вакуум.

b). Съгласно специалната теория на относителността, скоростта на светлината се дава с уравнението

(1) ds^2 = - dx^2 – dy^2 – dz^2 + (cdt)^2 = 0

В общата теория на относителността тази скорост се определя от уравнението

(2) ds^2 = g(ab) dx(a).dx(b) = 0 (а, b са индекси, които пробягват значенията от 1, 2, 3, 4)

При условие, че величините g(ab) приемат постоянните стойности

- 1 0 0 0
0 -1 0 0
0 0 -1 0
0 0 0 +1 ,

тогава от второто уравнение се получава изразът (1) за скоростта на светлината в една безкрайно малка (плоска, праволинейна, „изолирана” от гравитация) област, която се явява частен случай от общото решение (2), откъдето се вижда, че:

с). Изборът на инерциална система за крайни области в общия случай е НЕВЪЗМОЖЕН.

От тези три възлови момента се стига до окончателния извод:

d). Ако държим сметка за емпирично установените свойства на гравитационното поле, дефиницията за инерциална система се оказва НЕСЪСТОЯТЕЛНА.


Римският сенатор Марк Порций Катон завършвал всяка своя реч с призива:
- Картаген трябва да бъде разрушен!

Призовавам бай Петков да завършва всяка дискусия със специалистите релативисти с призива:

- Дай пример за инерциална система!


В заобикалящата ни действителност не съществуват инерциални системи, т. е. крайни области, изолирани от действието на гравитацията, откъдето следва, че вторият постулат е невалиден, което се потвърждава от редица опити.

Всички мислени опити с инерциални „наблюдатели” са безсмислени, например:

geri® (циник)
Наблюдателят е тоя дето управлява тази измерителна система и е неподвижен с нея.

Като и това, и много други:
Така е, само дето там наблюдател има различен смисъл, и съответно заключението трябва да бъде че скоростта на светлината, измерена с неподвижни в дадена КС измерителни инструменти, е константа - което всъщност са фактите. (!??)

a, b, c, d са извадки от статии на Айнщайн. Наслаждавай се на безсмъртното Adagio in G Minor на Албинони.



<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от stjordan на 16.12.09 05:51.</EM></FONT></P>

Редактирано от stjordan на 16.12.09 06:01.



Тема Re: "Caecus non iudicat de colore"нови [re: stjordan]  
Автор Шпara_ ()
Публикувано16.12.09 07:38



Здравей, stjordan!

"Призовавам бай Петков да завършва всяка дискусия със специалистите релативисти с призива:

- Дай пример за инерциална система!"


Ще разширя адресатите на твоя призив, като включа и специалистите АНТИрелативисти. И така, драги АНТИрелативисти, призовавам ви:

- Дайте пример за инерциална система!

А ако не можете да дадете такъв пример, спрете вече да "употребявате" законите на Нютон. Изхвърлете ги и тях от физиката. Щото тия закони всъщност са верни само в инерциални системи.

Ну, сдавайте... молодцы!





Тема СКОРОСТ СПЯМО ЧАМ СЪКЪЗ И СЪЧИ КАБРУЗ ниенови [re: Пeтkoв]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано16.12.09 12:01



В ОТГОВОР НА ГЕРИ ОТ ПРЕДИ ПРОДЪЛЖЕНИЕТО :
Здравей Гери,


цитат:
"Да бе .. вакуумът не оказвал влияние на движението(няма взаимодействие).. ама за сметка на това гуруто твърди в статията си от 1905 г че (цитирам): " съгласно опита ,можем да заключим също ,че величината 2AB/(t'A- tA)= V е универсална константа(скорост на светлината В пустотата)".. Демек вакуумът бил пустота(изпразнено от каквото и да било нещо нищо) ама па имало скорост на светлината спрямо пустотата.. скорост спрямо празното пространство..скорост спрямо нищото !..

край на цитата.

Погледни по горе отново и виж, че съм посочил, че цитирам..цитирам какво е написал гуруто в статията си от 1905 г..цитата съм го сложил в кавички.. ъхъ !"

Че нещо си цитирал, цитирал си.
край на цитата.


Аха!.. най после се усети, че това е цитат!..съществува надежда ,че още малко и ше си в час.. :)



цитат:
Но, че смисълът му няма нищо общо със заключенията които приписваш на гуруто, няма.

край на цитата.


Е, за смисълът му оставам на тебе да го разкриеш пред клубарите.. Я да чуем що гуруто се е посвенил да каже ясно и точно и категорично:
" съгласно опита ,можем да заключим също ,че величината 2AB/(t'A- tA)= V е универсална константа(скорост на светлината В пустотата)" (СКОРОСТ СОРЯМО КАКВО ДА Е) апа В чам съкъз или па В съчи-къбруз е 2AB/(t'A- tA)= V -V1 (пак СКОРОСТ СПЯМО КАКВО ДА Е)..Така е щяло да се ащиса в науката че нещо може да се движи в чам съкъз или съчи къбруз със скорост 2AB/(t'A- tA)= V +V1 както спрмо чам съкъза и съчи къбруза но запазвайки скороста си спрямо подвижните на чамсъкъза и съчи къбруза обекти пак равна на 2AB/(t'A- tA)= V +V1
В такъв случай щяхме да имаме още един зеленчук в науката "СКОРОСТ СОРЯМО КАКВО ДА Е" а не като сеги джмунджита като Петков да си мислят дека от опита досеги е била желязно установена във вакуум САМО скорост на светлината СПРЯМО НАБЛЮДАТЕЛЯ 2AB/(t'A- tA)= V ..
(За справка виж опитните резултати установими с интерферометър на рис 1

коги огледалата(наблюдатели на светлината!) се движат в чам съкъз или съчи къбруз със скорост V1 а интерференчния екран се покои спрямо чам съкъза или съчи къбруза) ..

Я разясни пред другарчетата си нкакво аджебъ мислиш ти по зададения въорос " скорост спрямо всичко при движение на светлината в чам съкъз или съчи къбруз" ?..

ИСТИНАТА Е В ХСВ


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.