Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:29 28.09.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Фазова диаграманови  
Автор Epaтocтeн (пристрастен)
Публикувано21.10.09 22:04



Не мога да намеря в нета фазова диаграма (Р-Т - диаграма) на азота, в която да е показано налягането и при стайна температура (около 300К). Всичките диаграми, които намерих, са за температури доста под 300К.
Ще се радвам, ако някой помогне.

Когато "ветровете" са бурни, има опасност да попадне "песъчинка" в окото ни.


Тема Re: Фазова диаграманови [re: Epaтocтeн]  
Автор 741 (ветеринар)
Публикувано21.10.09 22:47



Ако питаш при какво налягане ще се втечни - при никакво. Критичната му температура е 126K



Тема Re: Фазова диаграманови [re: 741]  
Автор Epaтocтeн (пристрастен)
Публикувано22.10.09 08:51



А колко би станало налягането, ако втечнен азот затворим в здрав съд и го оставим да се загрее до стайна температура?

Когато "ветровете" са бурни, има опасност да попадне "песъчинка" в окото ни.


Тема Re: Фазова диаграманови [re: Epaтocтeн]  
Автор 741 (ветеринар)
Публикувано22.10.09 09:30



Намираш колко му е плътността в течно състояние, смяташ количеството вещество в затворения обем и от уравнението за идеалния газ смяташ налягането при стайна температура. Друг вариант - знаеш Р и Т в критичната точка и смяташ налягането пропорционално на температурата, пак по същия закон. Естествено, и с двата начина ще сбъркаш, понеже при високо налягане азотът ще е далече от идеален газ. За по-точна оценка - уравнението на

, константите за азота ги има .
Поне така си мисля, че трябва да стане.



Тема Re: Фазова диаграманови [re: Epaтocтeн]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано22.10.09 13:27



Ако смяташ като идеален газ нищо няма да излезе:

1 At - 77 K
3,8 At - 293 K - това никак не е вярно

Значи трябва да намериш коефициентите a и b на Вандер Ваалсовото уравнение от някой справочник и да смяташ по него. Има и полиномиални коефициенти някъде до 7ма степен даже - също стават. Има и 3коефициентни ф-ли с логаритъм. Каквото намериш.



ПС
Ако знаеш налягането при някоя Т > 100 К можеш да смяташ и като идеален газ.

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Фазова диаграманови [re: Exhemus]  
Автор 741 (ветеринар)
Публикувано22.10.09 14:11



Откъде я взе тази една атмосфера в началото, нали сме затворили течността във фиксиран обем. Като тръгнем да я нагряваме, налягането се вдига и тя няма да кипи на 77К, щото с налягането и точката на кипене се вдига. Азотът ще остане течен до критичната точка, там имаме Т=126К и Р=3.4МРа. Значи ако смятаме нататък като за идеален газ, при стайна температура ще имаме около 8 МРа, или към 80 атм.

А линк към коефициентите на Ван дер Ваалс съм дал горе, после може да си поиграя да видя с колко се различава от идеалния газ.



Тема Re: Фазова диаграманови [re: Epaтocтeн]  
Автор Kpънджaлин ()
Публикувано22.10.09 15:07



Това ми звучи мегатъпо.Наоколо си имаш близо 80% азот със стайна температура и то без резервоар.За криогенн цели се използват криогенни резервоари за ниско налягане но са като термуси с вакуумна изолация.



Тема Re: Фазова диаграманови [re: 741]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано22.10.09 15:23



според мене няма да се различава много. големината на молекулите е доста по-малка от средното им отстояние при една атмосфера, а свиване 80 пъти означава корен трети (4.3) пъти намаляване на отстоянието. не е много, ще си жули като идеален газ.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Фазова диаграманови [re: zaphod]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано22.10.09 19:04



На първо четене и аз мислех, че след определена Т ще се държи кат идеален газ, обаче нали обемът е като за течност. Значи молекулите са на такива разстояния, че винаги са вътре в потенциалната яма. Отивайки на сблъсък една молекула загубва кинетична енергия за излизането си от ямата и така сблъсъкът е по-слаб и съответно налягането по-ниско. Ако вземем, че скоростта зависи от степените на свобода при дадена Т°, то явно молекули в потенциална яма имат по-малка степен на свобода.
Интересно, при сложните молекули има доста енергия натрупана в ротационните степени на свобода и при разширение налягането би трябвало да пада бавно, защото енергията се преразпределя кам постъпателните степени, които дават налягането



Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Фазова диаграманови [re: Kpънджaлин]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано22.10.09 19:25



Човекът сигурно е прочел, че в америка карат коли с течен азот и иска да сметне, колко енергия може да се измъкне от едно такова "гориво".
Първо трябва да смята с топлоемкостите. В началото ще има изобарен процес работа доколкото си спомням ~ср dT . После е хубаво да гони изотермичен с работа ~ln rp . Това е максимумът, който може да се изстиска. Май че двигателят може да работи с надкарнотов КПД! Защото, консумиращите енергия охлаждане и компресия са извършени вече на друго място



Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.