Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:41 29.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема За ролята на математиката във физикатанови  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано13.08.09 19:45



От другата тема в разговора със Зейфод се спомена каква е ролята на математиката във физиката и ми стана интересно, та да видима какво ще кажат и другите. Още повече, че аз имам мнение по въпроса което най-вероятно не се споделя от другите.



Тема Re: За ролята на математиката във физикатанови [re: harish_chandra]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано13.08.09 20:23



аха, значи да отделим спора в отделна тема, добре.
ок, значи първо да цитирам даскалицата ми по литература - "вашата учебна програма трябва да бъде с два преобладаващи предмета - математика, защото сте математическа гимназия и това ви е специалността, и литература, понеже не може един българин да не знае кой е ботев и какво е дал на света".
не крия че с пози подъл ход, целя да поставя под съмнение всеки твой бъдещ аргумент, дори и да звучи разумно, понеже всички знаем че си математик, следователно пристрастен


аз от друга страна за да подчертая контраста ще кажа че програмирането поне за момента не е от някакво специално значение, и не се боря за върховенство на областта си :)
и така, да продлжим по същество.
Не съм съгласен, програмирането няма значение за матаматиката, в смисъл че и без него математиката може да си съществува, даже така е било доста векове. Докато за физиката математиката е много съществена. всички ние не сме някакви чисти умове, а сме се развили и оцелели във един физичен свят. никой няма да отрече че имаме малко, впрочем какво ти малко, доста вродено познаване на физиката и можем за милисекунди да решим числено сложни диференциални уравнения, необходими за ежедневната дейност. разбира се, от едно ниво нататък не става без математика. но пък и математиката смея да твърдя от едно ниво нататък не става без програмиране. нямам предвид само тежките изчислителни задачи, като множеството на манделброт например, но и формалния анализ. човешкия мозък колкото и да е велик, с формализма се справя трудно. ако някой си мисли че само с мозък може да развива и за в бъдеще математика, то той е точно като ония средновековни астроними, дето са си мислели че само с око могат да правят астрономия.
но в края на краищата спора не беше точно за това, програмирането въобще беше само едно сравнение.
сега ще атакувам позицията ти от друга страна - къде и кога изригва тежката математика. преди време бях пуснал един проблем с който се сблъсках - аналитично описание на свободно въртене на асиметрично тяло. задача толкова проста, че на пръв поглед никой не подозира колко тежък математически проблем е. или пък да вземем друга по-известна задача - трите тела взаимодействащи си гравитационно. за първата съм почти сигурен че е нерешима, но за втората съм абсолютно сигурен, понеже е официално. та, да го погледнем така - щом задачата е нерешима, което е граничен случай на трудно решима при трудност клоняща към безкрайност, то следва че математиката необходима за нея е много сложна, толкова сложна че никой не я разбира. е, означава ли това че хората не разбират самата задача? не разбира се, и двете задачи са ясно разбираеми дори за малко дете. така че да не бъркаме сложност на математиката описваща някаква физика със сложност на самата физика.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: За ролята на математиката във физикатанови [re: zaphod]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано13.08.09 20:54



Ще трябва да те разочаровам, но не не съм математик и се опитвам да бъде безпристрастен. Друг е въпроса, че едва ли някой може да е безпристрастен. Май трябваше да напиша, че не смятам така защото величая математиката и вярвам в абсолютното и върховенство или каквито и да е било расистски глупости. Мнението ми се базира на личния опит и наблюдения, че на какво друго, и се опитвам да изсключа каквито и да е било присрастия.

Относно програмирането, не съм напълно съгласен. Не казвах, че е ненужно просто казвах, че и без него може. Най-малкото защото можело и някой раздели от математиката нямат никаква нужда от програмирането, поне за сега, но много бих се учидил ако се промени. Иначе че програмирането е полезно за някой неща неможе да се отрече, ето задачата за четерите цвята, хипотезата на Кеплер и другите неща кото Хейлз прави са примери, а има и много други. Но разликата е, че математиката за физиката е жизнено важна.

Да се върнем на физиката. Примерите ти не са подходящи и май не си ме разбрал. Да, лесни ситуации от физиката могат да доведат до сложни математически проблеми. Но аз не твърдях нищо по този въпрос. Аз казвах, че за да се разбира физиката е необходима математика и колкото е по-сложна физиката толкова повече е необходима математиката. Примерите ми остават без диф.геом. ОТО не може да се разбере или си на друго мнение. Така, че винаги ще се отнасям с недоверие към всеки който е тръгнал да оборва ОТО а не знае поне малко геометрия.



Тема Re: За ролята на математиката във физикатанови [re: harish_chandra]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано13.08.09 21:10



Аз казвах, че за да се разбира физиката е необходима математика и колкото е по-сложна физиката толкова повече е необходима математиката. че е необходима необходима е. и втората част на изречението е също вярна. само че когато драпаме надолу, към фундаментите, физиката става по-проста, а не по-сложна.

а и аз не съм тръгнал да оборвам квантовата механика, което май ти си мислиш, само казах че е непълна, това е.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: За ролята на математиката във физикатанови [re: zaphod]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано13.08.09 21:19



Не, не смятам, че се опитваш да я оборваш. Ти нямаш необходимите качества да си гаражен гений. Хайде да не казвам кои са тези качества, че много хора в клуба ще се засегнат. Квантовата механика може и да е непълна. Но тук ставаше дума за математиката и физиката, не само конкретно квантовата и ти. Макар, че смятам че когато казваш че си я разбрал добре, се заблуждаваш. Имено заради математиката.

За това, че за фундамента се иска малко математика не съм сигурен. Как би изложил КМ с минимум математика.



Тема Re: За ролята на математиката във физикатанови [re: harish_chandra]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано13.08.09 21:36



Макар, че смятам че когато казваш че си я разбрал добре, се заблуждаваш. не съм казвал такова нещо, определено има неща които не са ми ясни, но не съм убеден че касаят математиката.
За това, че за фундамента се иска малко математика не съм сигурен. Как би изложил КМ с минимум математика. файнман се е справил чудесно точно с това, пак споменавам него, ще излезе че съм му фен.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: За ролята на математиката във физикатанови [re: zaphod]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано13.08.09 21:45



"Макар, че смятам че когато казваш че си я разбрал добре, се заблуждаваш. не съм казвал такова нещо, определено има неща които не са ми ясни, но не съм убеден че касаят математиката."

А аз смятам, че много от тези неща щаха да са ти ясни ако знаеше съответната математика.

"За това, че за фундамента се иска малко математика не съм сигурен. Как би изложил КМ с минимум математика. файнман се е справил чудесно точно с това, пак споменавам него, ще излезе че съм му фен."

Къде се се справил?



Тема Re: За ролята на математиката във физикатанови [re: harish_chandra]  
Автор Mirro1 (непознат )
Публикувано14.08.09 02:52



"Така, че винаги ще се отнасям с недоверие към всеки който е тръгнал да оборва ОТО а не знае поне малко геометрия."

OTO mozhe da se obori samo ako teoretichni izvodi vljazat v razrez s opita, nali taka?
Za kakvo ni e nuzhno da znaem diff. geometrija, ako podobno neshto se sluchi?

Izobshto kazano, matematika i fizika sa savsem razlichni neshta. Parvoto ne izuchava
deistvitelnostta i ne e prirodna nauka, za azlika ot vtoroto. Cjalo chudo e, spored mene,
che ima tolkova tochni matematicheski modeli na fizichni javlenija. No, vse edno, edin
model se priema fizicheski ne zashtoto e veren matematicheski, a zashtot e tochen
fizicheski!

Pozdravi.



Тема Re: За ролята на математиката във физикатанови [re: Mirro1]  
Автор geri® (циник)
Публикувано14.08.09 05:10



Математиката е естественият език на физиката. Само чрез този език физиката е напълно изразима. Другите начини за изразяване на физиката, чрез обяснения, са само форма на преразказ на физиката, съответно непълни по същността си.

<<...Меня сегодня муза посетила, так, немного посидела и ушла...>>


Тема Re: За ролята на математиката във физикатанови [re: geri®]  
Автор Mirro1 (непознат )
Публикувано14.08.09 05:33



Hm! Matematika se izpolzuva, za da se predskazva, kakvo bi se sluchilo sled vreme. Pri tova se vjarva, che modelite, s koito si sluzhim sa pravilni! Dostatachno tochni mat modeli mogat da sa polezni. No tova ne e fizika, spored mene. Ima sluchai na modeli, koito izchisljavat tochno, kakvi shte sa opitnite rezultati, bideiki filosfcki greshi ot fizichna gledna tochka. Matematika e pravilnija ezik za presmjatanija. No edva li e pravilnija ezik za fizikata. Ako beshe, modernata fizika njamashe da e tolkova slozhno objasnena matematicheski... a modelite chak i neproverimi fizicheski! Az sam siguren, che kogato se nameri pravilnijat ezik za fizikata, matematikata shte bade adaptirana za presmjatanija i v tozi sluchai. Ama pak - shte si e "prosto" matematika.

Pozdravi.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.