Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:57 19.05.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Противоречие в Общата Теориянови  
Автор 3мeй (Дърт козел)
Публикувано20.07.09 06:18



Твърди се че Вселената е била събрана преди 12-25 милиарда години в плътна топка.Като се ползват уравненията на Айншайн даже се проследяват условията до към 10 на минус 40-та степен част от секундата,в който Вселената е имала размер на субатомна частица.Лично не съм виждал уравненията но по други обяснения това следва та е доста под радиуса на Шварцвилд.Тоест по същата теория взрива следва да е невъзможен,защото би означавало че материята е засилена до скорост по-голява от тази на светлината




Pecunia non olet!

Тема Re: Противоречие в Общата Теориянови [re: 3мeй]  
Автор Aбcoлют (пристрастен)
Публикувано20.07.09 07:35



Да не би да имаш предвид

, защото на мене това ми излезе.

Може и да няма противоречие, щото когато една звезда се свие под радиуса на Шварцшилд става черна дупка и за да я напусне нещо трябва да има свръхсветлинна скорост, но това се дължи не на привличането (гравитацията) от черната дупка, а според ОТО се дължи на координатните сили предизвикани от изкривяването на пространството предизвикано от масата на черната дупка.
Докато при вселената не е така, колкото и малък да е радиусът й ако масата е равномерно разпределена в пространството то е плоско - няма кривина, няма и координатни сили, аз така си мисля.

Редактирано от Aбcoлют на 20.07.09 07:43.



Тема Re: Противоречие в Общата Теориянови [re: Aбcoлют]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано20.07.09 08:49



брей, ти не беше ли антирелативист ве?


аз лично не съм фен на категорични твърдения за толкова необичайни условия, и по-скоро бих допуснал смятането на параметрите на вселената при тези условия за глупост, отколкото ото.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Противоречие в Общата Теориянови [re: 3мeй]  
Автор geri® (циник)
Публикувано20.07.09 10:39



Точно така, предполага се че скоростта на разширение в началото е била много порядъци над скоростта на светлината. Което обаче по разни причини не е противоречие със самата теория. А колко според тебе е бил радиусът на Шварцшилд в началото? Колко е била масата на Вселената?



Тема Re: Противоречие в Общата Теориянови [re: zaphod]  
Автор Aбcoлют (пристрастен)
Публикувано20.07.09 11:01



"брей, ти не беше ли антирелативист ве?
аз лично не съм фен на категорични твърдения за толкова необичайни условия, и по-скоро бих допуснал смятането на параметрите на вселената при тези условия за глупост, отколкото ото."


Обичам да обсъждам глупости.


Казват че радиусът на Шварцшилд зависи само от масата на черната дупка, но какво ще стане ако имаме неограничен брой черни дупки на еднакви разстояния една от друга и започнем да ги приближаваме, когато разстоянията помежду им станат по-малки от така изчислените им радиуси на шварцшилд, то реалните им радиуси на шварцшилд няма как да останат същите според мен, което противоречи на ОТО.
Според ОТО ако няма материя няма и пространство, но как тогава масата на тази материя ще криви пространството което излиза че е било плоско ако я нямаше материята, след като важи първото условие че ако няма материя няма и пространство, значи че няма и плоско пространство. А ние навсякъде виждаме само плоско пространство.



Тема Re: Противоречие в Общата Теориянови [re: geri®]  
Автор Aбcoлют (пристрастен)
Публикувано20.07.09 11:05



цитат:
"Точно така, предполага се че скоростта на разширение в началото е била много порядъци над скоростта на светлината. Което обаче по разни причини не е противоречие със самата теория."
край на цитата


Какви са тези разни причини?





Тема Re: Противоречие в Общата Теориянови [re: Aбcoлют]  
Автор geri® (циник)
Публикувано20.07.09 11:14



"Какви са тези разни причини?"

Причините са инфлационното разширение.

Колкото до радиусът на Шварцшилд, това е характеристика на обект с компактна маса, и пространство извън него. Което не може да се отнесе за вселената.



Тема Re: Противоречие в Общата Теориянови [re: Aбcoлют]  
Автор geri® (циник)
Публикувано20.07.09 11:29



"когато разстоянията помежду им станат по-малки от така изчислените им радиуси на шварцшилд, то реалните им радиуси на шварцшилд няма как да останат същите според мен, което противоречи на ОТО. "

Когато разстоянията са все още по-големи от посоченото, но сравнително малки, гравитацията около тях се променя и понятието радиус на Шварцшилд губи смисъл. Хоризонтът на събитията се деформира и вече не е сфера. То има смисъл само за централно симетрично поле. Не виждам какво противоречие виждаш с ОТО?

Плоското пространство е екстраполация при много малки маси. За да разглеждаш метрика (демек за да "има" пространство) не е нужно да има изобщо компактни маси, достатъчно е да има гравитационна вълна. Нещо повече, даже и такива вълни не са нужни, според КМ в празно пространство трябва да бушуват квантови флуктуации, и делът им в гравитационната съставка ще създава микрохаос в геометрията (глобално обаче пространството може да е абсолютно плоско!), дето в съседната тема питаха за пространствено-времевата пяна.



Тема Re: Противоречие в Общата Теориянови [re: geri®]  
Автор Aбcoлют (пристрастен)
Публикувано20.07.09 13:19



"Причините са инфлационното разширение.

Колкото до радиусът на Шварцшилд, това е характеристика на обект с компактна маса, и пространство извън него. Което не може да се отнесе за вселената."



Аха значи обясняват инфлационното разширение със свръхсветлинна скорост по време на големия взрив.


Ама според мен не е нужно, щеше да им е необходима свръхсветлинна скорост на разширение по време на големия взрив ако разширението беше дефлационно!!!
Според мен след като скоростта на разширението се увеличава значи по времето малко след големия взрив е била много по-малка отколкото сега, е това ще направи вселената много по-стара, но какво от това.



Тема Re: Противоречие в Общата Теориянови [re: Aбcoлют]  
Автор geri® (циник)
Публикувано20.07.09 13:26



"Аха значи обясняват инфлационното разширение със свръхсветлинна скорост по време на големия взрив."

Какво разбираш изобщо под скорост в едно динамично пространство-време? От тука трябва да тръгнеш, преди да се отдадеш на критикарство. Скоростта на светлината е някаква граница само в едно статично пространство, за което е приближението СТО.

А инфлационното разширение е решение на самата ОТО, така че тя с него противоречия няма :)


"Според мен след като скоростта на разширението се увеличава значи по времето малко след големия взрив е била много по-малка отколкото сега"

Процесите които сега разширяват ускорено вселената са различни от тези довели до инфлацията, така че заключението ти не почива на някаква логика.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.