Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:06 11.06.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема Bangs, Crunches, Whimpers, and Shrieksнови [re: geri®]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано15.07.11 13:24



Ето една философска книжка, но писна от накой, който разбира достатъЧно добре ОТО. Има доста интересни неща, циклиЧно време, пътуване във времето, хипотезата за космиЧеската цензура, вариации на тема Зенон, но доста по-интересни, сингулярности и малко история, особенно позицията на гурото относно особеностите.



Редактирано от harish_chandra на 20.10.11 19:11.



Тема алтернативна теориянови [re: geri®]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано06.08.11 01:34



Напоследък се появиха доста менения относно теорията за големия взрив, разширяваща се вселена, и се оказва, че някои хора не ги харесват. Което е странно, при условие, че тези неща са доста интересни. Но както и да е, ето една

, в която се говори за модел на статична вселена. Статията е от 2001, но идеите са от преди това и е възможно сега да има добре известни причини защо модела не върви, но може и да е напълно легитимна алтернатива. В статията нещата са написани най общо и на съвсем популярно ниво. Единственото изискване е английски език. Има доста интересни неща. Например модела разглежда вечна вселена, която има топологията на тримерна сфера. В края на статията е спомената следната възможност. Напълно възможно е, по-точно задължително трябва да се случва и то многократно в тази крайна вселена, галактиките да се съберат на едно място, след което да тръгнат да се разбягват и да се съберат на друго място, в антиподалнта точка на сферата. С други думи поредица от 'големи взривове'.



Тема Gedanken Experiments to Destroy a Black Holeнови [re: geri®]  
Автор geri® (циник)
Публикувано13.08.11 20:54



Благодарение на Хариш:





Тема Космология: Информация за вселенатанови [re: geri®]  
Автор geri® (циник)
Публикувано17.08.11 01:14



Под формата на постер, в сгъстен вид много информация за космологичният модел на Големият взрив съпроводено с много експериментални данни, на български език:





Тема Птици и Жаби - Дайсъннови [re: geri®]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано19.09.11 18:24



Това май го бях пускал като излезе на английски, но може и да е било в клуб математика или само се каних да го слагам, нещо ми изневерява паметта. Както и да е, ето една статия от Дайсън на български.



Редактирано от harish_chandra на 20.10.11 19:09.



Тема Re: Книжки за наука и против скуканови [re: harish_chandra]  
Автор нaив (тя)
Публикувано12.10.11 14:15



И... малко книги български.

Тема - псевдонауката. Втора тема - Гьодел, Ешер, Бах и някакви гирлянди...





Ето и откъде видях тия книжки, все още имало блогове:





Тема Митове в наукатанови [re: geri®]  
Автор нaив (тя)
Публикувано13.10.11 15:45



Един поглед отвъд красивите митове в науката.

Препоръчвам първата книжка, сега видях, че същият автор има и друга, към която има по-постоянен линк. Първият линк ще е активен само две седмици. Със сигурност съм я свалила от някоя от известните библиотеки (gigapedia, genesis), но сега не излиза никъде. Може би пак ще се появи, след като е сканирана.

John Waller
Leaps in the Dark: The making of scientific reputations

За книгата:



Линк към книгата, валиден до 27.10.2011 : http://dox.bg/files/dw?a=e05a2d6528

John Waller
Fabulous Science: Fact and Fiction in the History of Scientific Discovery

За книгата:

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от нaив на 13.10.11 16:17.</EM></FONT></P>

Редактирано от harish_chandra на 20.10.11 14:03.



Тема Една книга на Gardner и една на Gerochнови [re: geri®]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано18.10.11 14:24



Ето още две книжки. На наглийски, не намерих руски вариант.



Тази преди доста време Мирро я препоръча и аз си я свалих, но понеже не харесвам популярните книги като цяло не я бях поглеждал. Оказа се много добра. И стига доста далече без математика. Разбира се ако на човек тези неща са му ясни няма какво ново да научи, но аз бях доста впечатлен. Може би най-добрата популярна книга за ОТО, която аз съм виждал. Естествено може да има и по-добри.



Тази не съм чел все още, но по съдържание изглежда интересно, пък и автора е гранция за качество. За някой неща може да е остаряла, но предполагам, че книгата си струва парите:))) или приратството.

Редактирано от harish_chandra на 20.10.11 14:01.



Тема Lectures on Cosmology and Partical Physics-Carrollнови [re: geri®]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано20.10.11 13:09



Пет лекции по космология.



Редактирано от harish_chandra на 20.10.11 19:07.



Тема Псевдонауката (in Bulgarian)нови [re: нaив]  
Автор нaив (тя)
Публикувано24.10.11 19:20



Бен Голдейкър, авторът на "Псевдонауката", в ТЕD. Симпатяга е.:)



П.П. Естествено субтитри на български език.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.