Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:39 11.06.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема Съскинд: битката при черната дупканови [re: geri®]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано11.07.15 03:22



Книжката е на руски:



Сърцевината на книгата е посветена на дългогодишният спор със Стивън Хокинг по повод неговото (и на Кип Торн) твърдение, че информацията в черната дупка се губи. Едва през 2004 г. Хокинг признава грешката си.

Авторът не се нуждае от представяне, той е един от създателите на теорията на струните. Книгата е написана увлекателно и на изключително прост език с много илюстрации, авторът въвежда читателят от далеко - обяснява за общата теория на относителността и за теорията на струните, като бавно приближава до основният проблем - как изчезването на информацията е фатално за съществуването на самата квантова механика. И всичко това с интересни истории от срещите с неговите колеги.

Най-най-нетърпеливите могат да почнат първо от края - от 24-та глава, за да им се подсили интереса :)

Приятно четене!

`По-голямата опасност за мнозина е, че целта е твърде ниска и я постигаме`

Тема Лоренцови трансформациинови [re: geri®]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано09.09.15 11:03



Понеже са полулярни, в този пост ще слагаме препратки свързани конкретно с трансформациите. Който иска може да отговаря на този пост и аз ще ги добавям към самия пост.





Тема Streater R.F. Lost Causes in and beyond Physicsнови [re: geri®]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано03.05.16 13:54



Попадна ми информация за тази книжка



В нея авторът разглежда задълбочено и критично проблемите на теорията на Дейвид Бом. Любопитно четиво!

P.S. Просто търсене по мрежата дава само резултати, насочващи за купуване на книгата. Всички други линкове, на които попаднах, са или фалшиви - иска ти пари или телефонен номер и после пак пари, или просто са счупени. Само на сърверите от тъмния уеб може все още да се разчита, и на тези дето се крепят на границата... Мрежата вече не е това което беше

Добре е късметът да ти се усмихва, но не е добре като почне да ти се хили!

Редактирано от Герисъм на 03.05.16 15:30.



Тема Re: Съскинд: битката при черната дупканови [re: Герисъм]  
Автор lilavka ()
Публикувано03.05.16 15:19



Много увлекателна и информативна се оказа, ето я на английски:





Тема Две книжки на български по математиканови [re: geri®]  
Автор n7930 (непознат)
Публикувано07.01.17 19:14



Давам линк към книга, която съм доработил до djvu. Качеството е задоволително. При няколко страници прозира печата от другата страна, което обърква и страницата, но така е и в оригинала.

Понеже сериозната физика изисква доста и сериозна математика. Може би се помнят лекциите на Петко Николов преди години вече, на тях той даваше и показваше доста допълнителна литература и не само по физика или математика. Незнам до колко е уместно да е тук, но понеже има такава тема...

Заглавие
"Елементи на теория на множествата и математическата логика" Хелена Рашова 1972
Ето как изглежда корицата.


Връзка за сваляне.


От Предговора към българския читател
...
Настоящата книга съдържа елементи на математическата логика, теорията на множествата и универсалната алгебра в обем, който осигурява на читателя съответна подготовка, необходима за изучаването на съвременната математика. Тя се зароди от лекциите по "Увод в математиката", които четох във Варшавския университет в продължение на няколко години, и е предназначена за студентите от I курс по математика в университетите. Могат да я ползуват също студентите от Политехниката и висшите педагогически училища, а някои фрагменти са вече включени в програмите на средните училища. Тази книга е подходяща също така и за други читатели:
...


Следващата книга също съм я докарал до djvu. Качеството е задоволително. За съжаление е само втори том.
От тази книга ми прави впечатление, че навремето техническите специалности са учили здраво математика...като за физици.
Незнам към кой клуб от техника да я адресирам....

Заглавие
"Съвременни математични методи в техниката" Ищван Феньо 1977 том 2

Файл


Резюме от автора

Във втория том на "Съвременни математически методи в техниката" за разлика от първия том са изложени крайните методи на приложната математика. Характерът на разгледания материал е наложил по един естествен начин разделянето на книгата на три глави. Първата глава се занимава с теория на матриците, при което се предполагат познания от теория на детерминантите, която се изучава в курсовете по математика във всички висши технически учебни заведения. Втората глава е посветена на линейното и конвексното оптимиране. Макар, че тези нови области на математиката се прилагат главно в икономиката, ползата от тях в инженерното дело не е за пренебрегване. Третата глава излага основите на теорията на крайните графи, едно от първите приложения на която е в теорията на електрическите мрежи. Всяка глава е написана по такъв начин, че да може да се чете независимо от останалите и от първия том на книгата и е придружена с библиография за по-задълбочени занимания.
Книгата е предназначена за широк кръг читатели, които изучават или използуват математически методи: студенти, инженери, математици, физици, химици, икономисти и др.

Има я и на английски от тук





ЧНГ на всички в клуба



Тема Exploring Black Holes, Second Editionнови [re: geri®]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано27.10.17 12:09



The first edition of Exploring Black Holes: Introduction to General Relativity, authored by Oersted Medal winner Edwin Taylor and foremost relativist John Archibald Wheeler, offered a concise, directed examination of general relativity and black holes. Its goal was to provide tools that motivate students to become active participants in carrying out their own investigations about curved spacetime near Earth and black holes. To that end, the book used calculus and algebra, rather than tensors, to make general relativity accessible to second- and third-year students.





Тема Седем книжки на български по математиканови [re: n7930]  
Автор n7930 (непознат)
Публикувано19.11.17 16:25



Преработил съм тези книжки до djvu. Качеството е задоволително. Може да са полезни и за физици.


Векторно и тензорно смятане А.Петрова-Денева 1963

Настоящата книга е предназначена за инженери
и аспиранти от висшите технически училища,
за да им служи при четене на тяхната
специална техническа литература. Поради тая
причина в нея се излагат сбито основните теореми
и формули от векторната алгебра и анализ.
Дава се дефиниция на тензори в пространството
с три измерения и се вземат елементи от тензорната алгебра.
Някои теореми само се формулират, без да се дават доказателства.
В книгата има примери, които са приложение на
векторното и тензорното смятане в геометрията, механиката
и техническите дисциплини.







Математическо оптимиране. Линейно оптимиране. Част първа Г.Христов 1972

Настоящата книга е втора книга от поредицата
"Съвременна математика". Тя е посветена на теорията,
числените методи и приложението на линейното оптимиране.
За разлика от познатите досега курсове
теоретичните основи на линейното оптимиране тук са изградени
пълно и строго на базата на някои основни и широко
известни теореми на линейната алгебра. Използуването на теорията на
изпъкналите множества, която е сравнително
тежка и малко известна, е избягнато
с цел да се направи изложението
достъпно за по-широк кръг читатели.
Специално място е отделено на
транспортната задача като една от най- често
срещаните в практиката задачи
на линейното оптимиране. Разглежданите
числени методи се подбират с оглед на
тяхната ефективност при реализирането
им на електронносметачни машини.
Отделно е застъпена теорията на двойнсвеността
в линейното оптимиране и свързаните
с нея числени методи. Особен
интерес представлява и частта,
посветена на хиперболичната оптимизиционна
задача, която не е застъпена в известните у нас книги по линейно
оптимиране, а има широко приложение в практиката.
Голяма част от изложения в книгата
материал е достъпен за ученици от
11 клас и никъде използваният математически
апарат не излиза от рамките на
курсовете по математика във висшите учебни заведения.







Изследване на операциите В.Спиридонов 1973

...
Читателят неспециалист ще
направи посредством тази книга своето
първо запознаване с предмета и ще
се ориентира достатъчно добре
в разнообразните проблеми и възможностите
за тяхното решаване, които предлага
изследването на операциите.
...
Книгата има за задача да отгвори
на интереса на специалистите от
практиката. Тя може да послужи като
основа ...







Вериги на Марков Боян Димитров 1974

...
Теорията на случайните процеси е
най-съдържателната част от
теорията на вероятностите.
С настоящата книга на читателите
се предлага да се запознаят с
класа случайни процеси, известни
под името вериги на Марков.
...







Стохастични процеси- теория и приложение Йордан Стоянов 1978

...
В тази книга са изложени основните
понятия за стохастичните процеси.
Дадено е описание на едни от
най-важните класове процеси.
Разгледани са редица важни свойства
за тях. Изложението е илюстрирано с
голям брой подробно разработени примери.
Освен това дадени са и задачи за
самостоятелно упражнение.
...







Педагогика на математиката А.А.Столяр 1976

В книгата са разработени въпросите за модернизиране
на математическото образование. Голямо внимание се
отделя на разясняването връзките на училищното
обучение със съвременната математика, педагогика,
логика и психология, а също така за подготовката
на бъдещите учители за преподаване математиката по
съвременни програми. Редица теми в сравненение
с първото издание са разработени по-конкретно и по-
разширено съобразно с новата програма по методика
на преподаването на математика в педагогическите
институти, както и новата програма за средното
училище и новите училищни учебници.







Алгоритми и алгоритмична изчислимост Д.Скордев 1981

Съвременната математика изучава ирок кръг от въпроси.
Освен възникващите в нея вътрешни проблеми тя изследва
твърде разнообразни страни на действителността и в частност
на човешката дейност. Изучаването им обикновено става с
помощта на подходящи математически модели, които вземат
пред вид някои по-несъществени аспекти на разглежданите
явления и пренебрегват други по-несъществени техни особенности.
При това нерядко разграничаването на съществените от
несъществените признаци може да се извърши по различни
начини и едно и също явление от действителността дава
повод за построяването на няколко математически модела,
свързнани с него. Намирането на сполучлив математически
модел за едно явление често обогатява както нашето познание
за явлението, така и самата математика.
Поучителен пример за споменатото отношение между математика и
действителност представлява развитието на теоията на алгоритмите...




Ползвайте и разпространявайте със здраве...



Тема Re: Седем книжки на български по математиканови [re: n7930]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано19.11.17 21:01



М, браво! Сам ли ги сканираш?

Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш


Тема Re: Седем книжки на български по математиканови [re: Герисъм]  
Автор n7930 (непознат)
Публикувано23.11.17 21:40



Да. Затова и някои страници стоят като интрото на междузвездни. Главен критерий е четимост (на фокус). Правил съм ги за лично ползване, но ако някой ги харесва добре, а пък ако може по-добре да ги направи, аз също ще съм благодарен.

То сега се получава малко като на Гутенберг с печатната книга. Вече промените в писменият език настъпват много бавно, но наистина, ако някой може по-добре-това да не го спира, че вече има, хм, китайско менте. Имам предвид пословицата, че китайците винаги могат да направят нещо си, което e малко по-калпаво, но и малко по-евтино.

Не използвам скенер. Ползвам 8 мегапикселова камера с интерполация до 13мегапиксела от GSM. На слънчева разсеяна светлина. За малкоформатните книги е като че ли достатъчно, опитвам се да са 600 dpi, не достигат може би още два мегапиксела, ако пък са и реални, но да не се размечтавам...

Средно отнема 20 сек на страница. Фокус, рамка да хванеш. Час и половина, два отиват за заснемането, правя и почивки...
После отива около един ден да ги обработя в ScanTailor или повтарям някои дето са зле, после изходните файлове в един общ многостраничен файл с картинки чрез IrfanView, после захапва minidjvu. И готово. За djvu. Мен ми се ще да е в pdf, ако може и цветно тъй като тогава се въприема малко по-реално, но компресията не е голяма примерно, вместо 10 Мбайта 150Мбайта даже и към 300 Мбайта отива, не е за мен.
Руските гледам вмъкват цветна страница с обложката, бая компресирана, но засега незнам как става, пък и за четене, не е толкова важно. Също незнам как да пробвам оптично разпознаване на текста, за него може би трябва повече пиксели, а и по-малки изкривявания, които ръчно незнам как да избегна, а да разрушавам книги, не съм такъв професионалист.

Докато го правя, се чудя дали някой друг вече не го е направил, та да не се мъча и аз. Гледам книгите да са на български. Руските отдавна са направени, пък и нещат да ги четат, тука такива. Разбира се, всеки си знае, че трябва да учи английски...
По описания начин не всяка книга може да стане добре. Например книги, които ако ги отвориш напълно ще се скъсат. При някои са пестили от свързването и този проблем е още по-голям.
Но един примерен списък е този, ще ми се:

Висша математика на Брадистилов, Тотов, Божоров.
Математични методи на физиката на Влахов.
Теория на вероятностите за физици на Чобанов
Електродинамика на Попов

и още няколко ми бягат от ума сега. Но само тия са бая работа, но ако знаех дали някой друг е решил да ги прави, аз бих дублирал само, ако съм убеден, че ще се получат в по-добро качество... и имам време...

Не участвам в читанка, то там няма много книги по тази тематика....

Но това остава за свободно време след нова година... живот и здраве...

А тия ще ги рекламирам в клуб математика, че са по за там...



Тема Re: Седем книжки на български по математиканови [re: n7930]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано24.11.17 00:37



Здрасти пак!

Това е много похвално дело.Мога да помогна с много неща, но първо няколко забележки.

Най-неприятното - много варира плътността между страниците. Взех за пример "Вериги на Марков" от Боян Димитров. Исках да я преработя с моите средства, но различната плътност ще иска повече обработки и няма да стане бързо. За пример: стр. 50 (по номерацията на книгата) си снимал с плътност 870dpi, стр. 51 - 1150dpi. Има едно просто печатарско правило - 7 печатни реда от горната точка на горния до долната точка на долния плюс междините между тях при среден печатарски шрифт (24 печатни кегела) са приблизително 1 инч, така може да се ориентираш. Проблемът идва вероятно от това, че снимаш от различна височина. Статив някакъв? Ако с това някак се справиш, всичко друго е поправимо.

Вторият проблем са изкривяванията на страниците. Това е поправимо до голяма степен софтуерно, но на места минава всякакви допустими граници. Опитвал ли си да притискаш книгата със стъкло? На споменатата книга изправих страниците, и само от това, + ОЦР, се превърна в 18.5 МБ PDF (от 15.7 djvu). И има мегдан за още, ако се продължи.

На места текста особено в горната част на страниците се опитва да се накъса, изглежда снимаш под ъгъл, или по-вероятно осветеността там е по-голяма, а ScanTaylor е слаб в обработка на подобни проблеми. Жалко е да се причинява такъв дефект при 600dpi... Ако още пазиш изходнните снимки, може да се пооправи този проблем.

Можем някак да се кооперираме. Знам всичко за ОЦР в DJVU файлове, как се вмъкват цветни и полутонови снимки и страници. Виждам че в плановете ти е Брадистилов, това е на практика антикварна класика, кощунство ще е да стане в такова качество :)

Ето тук съм сложил един том от Брадистилов сканиран на скенер и обработен със всички екстри:


Ето и твоите първо изправяне на редовете.

Моето правило е, че книгата е желателно да се сканира така, че друг да не се занимава повече с нея - за векове :) Като ще се влага труд, да има максимум полза. Така че може да измислим някаква кооперация...

Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.