Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:42 07.06.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема Re: Седем книжки на български по математиканови [re: Герисъм]  
Автор n7930 (непознат)
Публикувано24.11.17 23:39



Благодаря за похвалата и критичните забележки.

Да, пазя оригиналните снимки засега. Не ползвам скенер. Не ползвам и статив, знам, не е професионално да не ползваш. Тази е третият ми експеримент. Ще ги кача да погледнеш, даже има една помощна ръка... Преди да ползвам Тейлора, отново преговарям хелпа в youtube. На спомен 6 реда = 1 инч, но това не съм го ползвал. Аз измервам с линийка, колко са реалните см и после колко пиксела са. Тъй като това варира (не много силно) от страница на страница, гледам да взимам минималното. После изходният на Тейлора екстраполира до нереалните 600dpi output, тъй като спестявам да го правя за всяка страница. С фото вече не снимам, като избягвам конкретния проблем, че долу е във фокус, а горе не съвсем или обратно. И по-важното на GSM се вижда по-добре, как се разполага листа, и поради това проблема е туширан. Оказва се, ми е по-лесно да се опитвам, всички страници да са еднакви...

Тъй като не съм пробвал със стъкло, (сещал съм се да пробвам, но мислех, че няма да стане (ще скача фокуса на стъклото т.е. селфита)), изкривяването при свързването на листа и оттам по цялата страница, остава проблем. Затова само книги, които се разтварят добре и не са много обемни, ще се получават добре...

Снимането под ъгъл е неизбежно, това са ръчни макро снимки...Само статив ме оправя, но и немеханично управление на снимането... не съм фотограф... За осветеността си прав, даже незнам, защо се е получила така.

Трябвало е първо да ми пишеш, че искаш да пооправиш... Не е проблем да взема книгата пак, то затова я и цифровизирах, че ми писна да я искам...
Но без статив, просто вместо фото сега с GSM-а ще е разликата, но примерно някои страници, мога да ги повторя. Те тези книги са доста разпостранени по библиотеките...си мисля... Сниманото с фото в момента е при мен...

Мисля си за предложението за коопериране... ама ти си по-напред от мене във всичко, аз дори не мога да правя "сканове", както се разбира и само ти създавам допълнително работа - не ми е това целта... Направо ме отказа... Чак на компютъра, разбирам дали снимката е на фокус, и то трябва да си напрягам, че не съм с орлово зрение...


На тези седем книги-оригиналните снимки са още при мен, но се сещам за- шит ин, шит аут... То и затова писах, някой да ми каже, дали суровият материал, може да стане след по-добра обработка, по-добре. Но освен теб, друг никой не се заинтересува... Първите две книги от по-рано, отнеха едно двд-снимките със изходните на тейлора- но тези мисля да ги засилвам. Такава беше идеята и тогава и сега... оставям djvu-тата и останалото го засилвам в скоро време... Уменията ми ме ограничават...

Сещам се, че някъде беше споменал, че ще започваш да си оцифроваш библиотеката ... ако не се лъжа ...


Тази на Марков я пробвах да не я копирам директно, а да я снимам и после принт, ама пробното ме отказа година по-рано, затова се насочих към djvu.

Видях как си направил третият том на Брадистилов-образцово... като братушките... бравос, де и аз така...

На сайта на математическия попаднах на сканиран Тагамлицки и по-интересното, някой който го уважава и владее Латех, го е набрал- и вече е във векторен формат... Навремето доста го препоръчваха, ама къде да го намериш, та аз го пропуснах... Мисълта ми е, че може, така да стане и с Брадистилов..., а аз все още съм на ниво експерименти...

И последно, Веригите си ги пооправил, но скана остава слабото място. Ти имаш умения да пращаш директно към архива, там поддържат няколко варианта на форматите, а аз само djvu за собствено ползване...

Как да се разберем за пращането на оргиналния снимков материал, или и него на публичен достъп, че той отива гигабайт и половина? Но, имай в предвид, че съм далеч от мисълта да те заангажирвам да ми поправяш експериментите. Просто кажи дали си струва да се работи над него.

Затова ти реши, ако някоя е достатъчно ценна, аз я "заснемам" по-старателно, ти ме проверяваш, казваш коя страница да повторя, после ти я правиш на djvu и/или pdf и постваш, за общото благо. Или ме пращаш да се обучавам по интернета, как се прави. Или отваряш тема и обучаваш, който му е интересно...
Но аз, заради очите едва ли бих бил добър ученик. Имам предвид аз имам някакъв план за определен брой книги и после спирам. Така ако съм сгрешил, не разпостранявам грешката, а ако ли не, подканям, някой друг да продължи...



Тема Re: Седем книжки на български по математиканови [re: n7930]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано25.11.17 09:51



Аз вече над 6 години си сканирам библиотеката, и съм я преполовил вече, към 300 са обработените, проблемът сега ми е да измисля някакъв удобен хостинг да ги сложа всичките видими в интернет за който ги търси. Но и това ще го реша по някое време.

Виждал съм този Тагамлицки, дето е минал през Latex, това е голям труд... Аз съм сканирал неговото "Диференциално и интегрално смятане" второ издание от 1957 г., оформям го както Брадистилов, но става по-бавно, щото някой идиот (:)) е драскал сериозно върху него докато е учил...

Дай за експеримент да видим от оригиналните снимки които пазиш, от "Веригите на Марков" сложи някъде страници 8,9,17, да видя дали някоя по-специална обработка ще избегне накъсването на буквите, после ще мислим останалото. Аз бих ги обработил книгите, не ми е проблем, стига да има кой да ги заснеме или сканира прилично, че това е почти половината от времето.

Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш


Тема Re: Седем книжки на български по математиканови [re: Герисъм]  
Автор n7930 (непознат)
Публикувано25.11.17 23:17



Поклон. Апостолско дело.

Ето

страници. В единият край страниците не са на фокус. Принципно този дефект е от мене или фотоапарата по продължение на цялото заснемане... Ако трябва да се повтаря, дай знак.

Ще го оставим обаче за следващата година, ще пробвам и през стъкло... макар, че не съм в Центъра, слънцето трябва да го чакам като в Долината на царете.

Към Брадистилов съм намислил и сборниците със задачи, два броя. Подбирам на български език... Същото комплекта на техническия, но може също да имам проблеми с драскане.
Тях ще предоставя на теб. Скана след нова година, дано да не затрия GSM, че вече му се е понадула батерията и загрява, около камерата докато снимам, почивките ги правя и заради това.
Снабдих се от тук evtiniknigi.com по левче. Някой беше вече го рекламирал на страницата на форума...



Тема Re: Седем книжки на български по математиканови [re: n7930]  
Автор Герисъм (корав оптимист)
Публикувано29.11.17 01:17



Мисля че

е приемлив резултат. Малко повече шум има по страниците, но с малко повече усилия може да се намали. За сметка на това избледняването е възможно най-малко. Редовете са изправени, размерите на страниците в точки са почти уеднаквени. Ако не ти е проблем, давай оригиналите на цялата книга ("Веригите") да я обработя с тези параметри. Корицата като имаш възможност я преснимай (и задната), но така че да не е разкривена а да остане правоъгълна, че на цветно изображение си личи много ако се опитвам да го "изправя".

Има по-лоши престъпления от това да гориш книги. Едно от тях е да не ги четеш

Тема Re: Седем книжки на български по математиканови [re: n7930]  
Автор stillpigi-166243 (магнити хологр)
Публикувано23.12.17 21:05



И от мене Благодарности до всички тук които знаят че живота продължава и след нас. Не вдявам математиката но това не е пречка.Браво браво браво само така!!!



Тема Bojorov, Bradistilov, Totovнови [re: geri®]  
Автор n7930 (новак)
Публикувано21.05.20 22:23



Книги в djvu формат. Математически анализ за технически вузове.
Автори на курсове Ефтим Божоров, Георги Брадистилов, Георги Тотов.

Благодарности на Гери.

Директорията е тази https://yadi.sk/d/HHJkL0-Jg4ayxQ

Нарочно не е на линк, за да може да се вижда и отвън.

Големите файлове, да кажем, ще постоят около 6 месеца с някаква сигурност, после може да изчезнат.

Малко по-късно, пооправени и други книги, които съм пускал тук.

Със здраве




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.