Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:40 10.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Точно обратнотонови [re: 3opниk2]  
Автор geri® (циник)
Публикувано22.07.09 19:34



"Хората от немощ и незнание са нарекли кривина, нещо, което, както се разбира и от хипотезата - въобще не им е ясно."

Хехе, Зорник, хората първи са дали смисъл на това понятие. Ти или се съобразяваш с тоя смисъл като го обясняваш, или си отсвирен. Никой не е виновен че не ти е ясно какъв е смисълът който хората са вложили в понятието. Нали се сещаш, глупаво е да обясняваш как се надува гайда и да твърдиш че това е подквасване на кисело мляко. Такава е обаче твоята работа. Нямаш идея що е кривина, ама обясняваш :)

"Даже понятие си нямат от пространство - работят на ...усещане, някакво?! Старо, философско и неверно. "

Ще ме скъсаш от смях :)) Ти май наистина и от философия нямаш идея, камо ли пък какво е вярно и какво не. Преди да се изказваш кое е вярно, си оправи критериите.


"Схващаш ли вече, че без масови обекти във Вселената - няма характеристика време. Поне това е лесно за разбиране -"

Ти схващаш ли че от такива празни приказки, дето ги намесваш за оттвличане на вниманието, полза няма? След като хипотезата ти се оказа поредната глупотевина, няма.

Прочети малко философия, там тези неща отдавна са изяснени, казано е какво е време и каква му е връзката със материята. независимо масови лиса или не обектите, времето е в пряка връзка със събитията - има ли или не. Зорник, почни с философията, но не в клуб философия :)


"Нали ми размяташ тензори? Е, какво е тензор - наредени таблички с числа и правила за пресмятането им. "

Тц. ВИдя ли сега колко си бос в "кривините"? Кривината се описва лесно с тензори, но има много прост физически наглед. Нямащ нищо общо с фантасмагориите ти.


"Така че да ви се получат коефициентите по формулки, някакви, за ПРЕДПОЛАГАЕМ резултат от някакво взаимодействие ... и го сравнявате с ОПИТ."

леле мале! Зорник, тензорите, кривината и всичките формулки са обект на математиката, какви опити, какви пет лева? Ти нямаш представа какво е кривина в математическия модел, тръгнал си да го търсиш в някакви опити.

Да, има опити, и те показват наличието на кривина. Може да се мери във всяка точка. Но няма нищо общо с фантасмагориите ти.


"Та и аз си ползвам хипотеза - която казва от какво стават чисълцата, дето ги слагате в матмоделите си. "

Ми видя се че не показва. И как да показва, като всичките и понятия са в кавички? С една интерференция не можа да се справи, показвала. Показва дръжки.


"вие говорите за кривина, когато вече е готов светът и е в наличност за заобленото ви виждане, "

Е те тука не си познал. Кривината в случая трябва да е характеристика на твоята вакрешетка. Никако заоблено виждане не е нужно за да се проявява. Така че все едно е кога се говори за кривина. Няма забранено време за говорене :)


"По-скоро - много малка част от реалността познаваш, а останалото поне 50% ти е скрито в матмодели "

Зорник, това е показателно колко си далеч от реалността. Ако познаваше малко съвременната физика, щеше да си наясно че модели като твоят - някакви обяснения, по-частни или по-общи, има със хиляди. Но щеше да знаеш и друго - че те за разлика от твоята измишльотина имат критерии за вярност - съпоставка на резултатите от техните КОЛИЧЕСТВЕНИ модели с реалността. И голяма, огромна част от тях, колкото и благи да са за ушите, колкото и на думи да обясняват света :), отпадат по тая проста причина. Твоят модел обаче не е дораснал дори до това положение - той не може да се сравни с нея. Не е достатуъчно да си скърпил нещо с благи думи - трябва да можеш да предсказваш света - количествено!!! Всичко останало не е предсказване, а самозаблуда, както в твоя случай. В твоят случай е по-лошо - с тея неясни понятия ти в принцип нищо не можеш да обясниш. Така че опитът ти за рекламиране е или опит да заблуждаваш другите, или неудачен опит за самоизява с подръчни средства. Друг вариант не виждам.

И е много некоректно когато и ти не знаеш, да твърдиш че знаеш. В случая обаче мъгливите понятия няма да могат да скрият факта че не знаеш а си измисляш. Но явно не схващаш знанията между двете.



Тема Re: Противоречие в Общата Теориянови [re: geri®]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано23.07.09 08:29



Грешиш!

Хартията носи сройствата само на пространството (евклидови (1,1)) . Няма как да стане (-1,1).


Оттова излиза, че не можеш да изобразиш време-пространство, а само негови частни проекции.
За съжаление време-пространство почти изцяло стои в абстрактния домен, а ние можем да си градим представи само за проекциите
Липсата на поглед върху цялостта може би спъва развитието на теорията?
т.е. философските отнови на теорията
Нали тази абстрактност възбужда антирелативизъм и алтернативни теории?

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Противоречие в Общата Теориянови [re: Exhemus]  
Автор geri® (циник)
Публикувано23.07.09 11:09



"Липсата на поглед върху цялостта може би спъва развитието на теорията?
т.е. философските отнови на теорията"

Какви проблеми има във философските основи на СТО? Освен проблемите в главите на разни пишман-философи като Петков и сие например? :)) Ако необходимостта от визуална представа е необходима за философията, то тази наука вече е мъртва. Но не е така.

А антирелативистите могат само да го духат :) Сам си се убедил, че се иска пипе за да се разбере релативизма. Който си няма пипе, по-енергетично изгодно е да бъде антирелативист





Тема Re: Точно обратнотонови [re: geri®]  
Автор 3opниk2 (неспасяем)
Публикувано23.07.09 19:20



Леле-леле-леле!

...

Това, щеше да е достатъчно като отговор на незнанието ти, ама - айде- и ти си човек!
Та, това е общото, на :
Хехе, Зорник, хората първи са дали смисъл на това понятие. Ти или се съобразяваш с тоя смисъл като го обясняваш, или си отсвирен. Никой не е виновен че не ти е ясно какъв е смисълът който хората са вложили в понятието. Нали се сещаш, глупаво е да обясняваш как се надува гайда и да твърдиш че това е подквасване на кисело мляко. Такава е обаче твоята работа. Нямаш идея що е кривина, ама обясняваш :)

Сещаш ли се - животното прави нещата с гайдата и подкваската. Ако нямаш обяснение на "животно" - както и да сучиш надуванията си - си аут!.. Значи: нищо съществено не обясняваш.
Точно такъв е случаят при сегашното знание-ученост?!; един бюллук знания, а ... няма обяснение на същественото! На живота!, Тва заначи - и на Наблюдателя, нямате обяснение. Е, за къв чеп ми се пъчиш с ... лазери и тензори?..
Да съм ти обяснявал?! Да, ама като не схващаш елементарното - и ми натикваш напр., че за криво пространство ти служи "крив макарон" - как да та открехна, че има етер, ефир, наречен физически вакуум - който няма нищо общо с досегашните ви механистични търсения на същото и ... достигате до пълни отчаяния и заблуди (за което ви е предупредил и Гурото), та, да го изхвърлите от употреба!

"Схващаш ли вече, че без масови обекти във Вселената - няма характеристика време. Поне това е лесно за разбиране -"

Ти схващаш ли че от такива празни приказки, дето ги намесваш за оттвличане на вниманието, полза няма? След като хипотезата ти се оказа поредната глупотевина, няма.


Ето, с тия си "аргументи" - направо ме срази, навря ме в ... черна дупка- след туй - много съм ползвал кавичките... също съществен аргумент...

"Така че да ви се получат коефициентите по формулки, някакви, за ПРЕДПОЛАГАЕМ резултат от някакво взаимодействие ... и го сравнявате с ОПИТ."

леле мале! Зорник, тензорите, кривината и всичките формулки са обект на математиката, какви опити, какви пет лева? Ти нямаш представа какво е кривина в математическия модел, тръгнал си да го търсиш в някакви опити.

Да, има опити, и те показват наличието на кривина. Може да се мери във всяка точка. Но няма нищо общо с фантасмагориите ти.


Пак отклоняваш, нали - щеше, без матмодели да обясняваш на народонаселението, що е то кривина и пространство-време! Аз ти казвам, че е тъпо да се прилагат матмодели без възможност за експеримент, че затова има и "хиляди" хипотези (ваши и все неверни!!!) ти ме питаш "кви опити?..", а "Да, има опити,..."
Е, има ли, няма ли,... опити?
Аз си имам ЕДНА хипотеза и ... тя достатъчно добре ми обяснява ... резултатите от сегашните ви опити. Толкоз. За нефизик - стига! Дай Боже, всекиму!


"вие говорите за кривина, когато вече е готов светът и е в наличност за заобленото ви виждане, "

Е те тука не си познал. Кривината в случая трябва да е характеристика на твоята вакрешетка. Никако заоблено виждане не е нужно за да се проявява. Така че все едно е кога се говори за кривина. Няма забранено време за говорене :)


Има, има - в онова време, когато все още ни няма! Не съм ти казвал, че Партията го е забранила, а Природата! Тя си казва, (така, както съм я конструирал), че има кривина и без вещевия наблюдател. Нали искаше да знаеш за анизотропните свойства на пространство-времето - гледай рога на изобилието и се радвай. И ... веднага ще ти стане ясно, защо с направата, веществото го има в изобилие, а антивеществото е лабораторно ограничено.

Зорник, това е показателно колко си далеч от реалността. Ако познаваше малко съвременната физика, щеше да си наясно че модели като твоят - някакви обяснения, по-частни или по-общи, има със хиляди.

Това вече ... го играхме: преди три години - те питах: покажи една хипотеза (не хиляда), която да е обяснила Света ЦЯЛОСТНО, а не отделни поназнайвания за Света! ти - не можа да покажеш такава!!!
Не се напъвай - такава няма и за сочене с пръст, дори!.. Разбираш ли, колко ви са грешни тълкуванията на резултатите за "%-на познаваемост" на бъдеще?.., защото не можете да отговорите на детския въпрос:"Защо става така?" - липсва ви същност.
Аз си имам същност, показах я с хипотезата и ... ми беше чудно, що това те дразни?! Вече - не се чудя...- ако бях я продавал скъпо (хипотезата) - всички, дето са я купили, много щяха да я харесват...... Човещина, кво да са прай!..

В случая обаче мъгливите понятия няма да могат да скрият факта че не знаеш а си измисляш.

Да, измислям си- и не искам да проверявам с "пипане" вакчастиците. На база знанията дето ги имат почти всички. Така правят и останалите, ама - интересно: що физиците не са измислили същностна хипотеза?..
Отговрът е: Щото Енциклопедия Британика - нищо не е измислила!
...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: Точно обратнотонови [re: 3opниk2]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано23.07.09 19:25



Ти защо не ни кажеш какво е кривина според теб и какво общо има с математическото понятие. Знам, че си го обяснил някъде преди време просто ни го припомни.



Тема Re: Точно обратнотонови [re: 3opниk2]  
Автор geri® (циник)
Публикувано23.07.09 19:49



"Точно такъв е случаят при сегашното знание-ученост?!; един бюллук знания, а ... няма обяснение на същественото! На живота!,"

Зорник, нима си мислиш че твоите глупости обясняват нещо? Както с кривината, не знаеш какво е кривина ама обясняваш, е, същото е и с живота - натрупал си камара празни приказки и си мислиш че имаш обяснение. Имаш ама друг път.

Това че другите не приказват когато не знаят само показва добре какво трябва да се прави в такава ситуация. А не като тебе - колкото по-незнаеш, толкова по-голяма камара безсмислени думи се излива.


"Да съм ти обяснявал?! Да, ама като не схващаш елементарното - и ми натикваш напр., че за криво пространство ти служи "крив макарон""

Тука с някакви твои фантазии се опитваш да цакаш, ама няма да ти мине номерът. Не си измисляй мойте думи :))


"как да та открехна, че има етер, ефир, наречен физически вакуум - който няма нищо общо с досегашните ви механистични търсения на същото и ..."

Зорник, и да има (никой не отрича, и вълшебни феички може да си щъкат там на воля :), твоите обяснения не могат да го оправдаят. Само показват че с такова повърхностно мислене не стават нещата. И Баба Яга може да има, и дядо Господ, с много думи няма как да станат реалност.


"Ето, с тия си "аргументи" - направо ме срази, навря ме в ... черна дупка"

Споко, ти от аргументи не разбираш, не са за теб :)


"Пак отклоняваш, нали - щеше, без матмодели да обясняваш на народонаселението, що е то кривина и пространство-време!"

Кривина е математическо понятие. Ти как си представяш математическо понятие да се обясни без съответният апарат? Това да не ти е твоята кашава фантастика? Я обясни твоята хипотеза без кавички :)) Е, същото е.



Иначе кривината има просто проявление - две геодезични линии се приближават или раздалечават в пространство-времето :)) Но раздалечаването, естествено, не е кривината. Ти с всеки постинг доказваш колко си далеко от представата за кривината, която обаче непрекъснато използваш и "обясняваш" :))


"Аз ти казвам, че е тъпо да се прилагат матмодели без възможност за експеримент, "

Тъпо е. Тебе кой те излъга че така се прави? Щото твоята хипотеза съдържа такива глупости, затова ли? Я си погледни написаното, колко невъзможности и непроявления бъка от него :))


"Аз си имам ЕДНА хипотеза и ... тя достатъчно добре ми обяснява ."

Ми с това почни - че на тебе ти обяснява достатъчно добре. За другите очевадно това хич не е достатъчно - те искат много повече :)


"покажи една хипотеза (не хиляда), която да е обяснила Света ЦЯЛОСТНО, а не отделни поназнайвания за Света! "

Зорник, май не схвана какво ти казах. Нали се сещаш, частичното обяснение е много по-лесно от обяснението на всичко. И това че куп хипотези дето на думи прекрасно обясняват това частичното, биват отхвърлени, показва че логореята не е форма на изява в науката а се искат много по-сериозни, естествено количествени, резултати. И че твоята хипотеза няма да може дори да се нареди на опашката за кандидатите :))

А това че ти си си въобразил че обясняваш целия свят, е обяснимо, особено сега е жега, самота, желание за изява, какво ли още не...


"Аз си имам същност, показах я с хипотезата и ... ми беше чудно, що това те дразни?!"

Дразни ме че независимо че показахме глупостта на тая "същност", я навираш в лицето на всеки като крайна инстанция истина.

хайде сега, отговори на Хариш, че и аз чакам отговора на тоя въпрос - да видим какво е това чудо кривината, дето толкова си го обяснил :))



Тема Re: Точно обратнотонови [re: harish_chandra]  
Автор 3opниk2 (неспасяем)
Публикувано23.07.09 19:59



В съседна тема... за вселената ... (8 стр) - при отговаряне на Гери, съм писал ...малко:

...
Според мен - вярно. Докато не се измисли друго, което да се вписва за обясняване на целия свят - не само физиката на тези модели. Известно ми е, че моето обяснение ще го считаш за невярно, щото според теб (и др) - няма физвакуум. Затова и съм го кръстил "хипотеза", а не "теория". Теорията, ще я правят физици, а не - любители. Не е зле, да познават и тая любителска страна на въпросите, наречена "Защо е така?"

Ха сега, виж, какво съм казал за полето от чисълца в пространство-времето:

Всички сили се дължат на разлики в кривината на пространство-времето, когато се движим от точка до друга точка. Ако има разлика, то силата е насочена по посока на най-голямата разлика. Наричаме разликата потенциал и ... готово.

... Общият извод е:Протяжността на полетата (фотоните) и вещевите обекти се РЕАЛИЗИРА върху неподвижна пространствена вакрешетка.
При несмутен физвакуум - няма полета и частици - в мисления декартов един куб метър има определен брой вакчастици. При наличие на структурни образувания - фигури от подрежданея на СПХ - в същия мислен един куб метър има друг брой вакчастици. В реален куб (стените са от геодезични линии) ВИНАГИ има един и същ брой вакчастици...
Това е кривина на пространство-време, в хипотезата ми; - криви стени на реалните кубове с ръб (крив) един метър.
Това е накратко идеята.

Знаеш, че съм привърженик на Файнмановото определение-представа, за поле. Знаеш, също, че с хипотезата обяснявам от какво се "правят" чисълцата в пространство-времето. Тези, дето ще ги слагате в матмоделите, след измерване, за изчисляването на други чисълца..., т.е., отговаря се на въпроса "Защо това е така?". Защо са работоспособни матмоделите.


Да дообясня, че Наблюдател работи (проверява класически мат-резултати) до момента, в който вълновите характеристики на обектите не се проявяват- това имам предвид под заоблено - средно ниво на състоянията. Това зависи от дължината на вълната, с която става проверката.
Под размери, които започват да зависят от дължината на вълната с която се проверява - ползва данни от матмодели на КМ - с вероятностен изход.
Та - приказката е: Защо става така? -
Отговор намирам в хипотезата ми за непрестанно образуване на частиците, с огромна честота на образуване - от затваряне на елмагн. вълни около собствен геом. център - завързват се на възел, пулсирайки образуващите смущения около моментен център на ротация; това наподобява въртене - механичен момент, но пренос на енергия по периферията след множество цикли на пулсация- няма. Множеството цикли правят (общо, заоблено) тороидална форма на вещева (такава, с характеристика маса, например), като тороидалната форма може да е: с нулева вътр. окръжност, отрицателна или положителна ...


...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: Точно обратнотонови [re: 3opниk2]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано23.07.09 20:04



Прочетох го, но в него няма отговор на въпроса ми 'какво е кривина според теб'. Би ли отговорил на въпроса.



Тема Re: Точно обратнотонови [re: 3opниk2]  
Автор geri® (циник)
Публикувано23.07.09 20:28



"Всички сили се дължат на разлики в кривината на пространство-времето, когато се движим от точка до друга точка. Ако има разлика, то силата е насочена по посока на най-голямата разлика. Наричаме разликата потенциал и ... готово. "


Първо, пак не става какво е това кривина, за което говориш. Веднага почваш с някакви разлики в кривината. А какво е кривина?

Второ, Зорник, аз за какво говоря? За пълната каша в понятията, и ти сам го показваш. Как искаш после да се отнасяме сериозно?

Дори в класическата теория на полето сила се дефинира чрез разлика в потенциали - силата е насочена по градиента, т.е. по максималната разлика в потенциалите. Демек, по твоята терминология следва следната еквивалентност на твоя и класическия термини:

кривина = потенциал

От там нататък твърдението "Наричаме разликата потенциал и ... готово. " e погрешно, и води до пълни оливки и естествено до логически противоречия. Защото наричаш потенциала разлика в потенциали :))

И щото не се осъзнаваш за тези погрешни дефиниции (в случая - кривина е хем потенциал, хем разлика в потенциали, за да ти е по-мътно :) става манджа с грозде :))

И все пак, да се върнем на въпроса, какво е кривина?

Ще ти дам един прост пример, за да видиш колко си далеко. Земята в първо приближение е кълбо, повърхността и има постоянна кривина. На екватора имаш два самолета, на разстояние 10000 км един от друг. И двата самолета тръгват едновременно към Северният полюс по права земна линия (всеки!) с еднаква скорост. Което ще гарантира едновременното пристигане там. Сега забележи - в момента на тръгване те се движат паралелно, взаимната им скорост един към друг е нула. като стигнат полюса обаче (всеки се е движил по права геодезична линия) те се срещат в една точка, взаимната им скорост не е нула (щото са се сближили). Демек за да се получи това, на тях им е действало ускорение, което ги е сближавало. И съответно сила, която може да се изчисли. НО, забележи и друго - кривинатана земната повърхност е една и съща навсякъде - земята считаме за кълбо. Което иде да покаже че силата няма нищо общо с някакви разлики в кривината, както болно се опитваш да фантазираш. Или че това което наричаш кривина няма нищо общо с това което хората наричат :))

Схвана ли колко нищо не обясняваш, и заблуждаваш хората с необосновани претенции? И най-вече ти сам си заблуден?



Тема Re: Точно обратнотонови [re: geri®]  
Автор harish_chandraМодератор (curmudgeon)
Публикувано23.07.09 22:18



Добър пример, предполагам, че е това е било ясно още по Гаусово време. Даже и от преди това. Ако рагледаме частица която се движи по крива с постоянна скорост. От връзката за силата и ускорението, и от връзката за ускорението и кривината следва връзка между силата и кривината. Да се чуди човек защо е трябвало да се чака Айнщайн за да се създаде ОТО. :)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.