Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:06 10.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Противоречие в Общата Теориянови [re: Exhemus]  
Автор geri® (циник)
Публикувано21.07.09 16:04



По-красива и логична теория се получава като като се тръгне от свойствата на пространството. Удобно е те да се вземат като основен постулат. От тях следва и С=конст, и лоренцовите трансформации, и принципа за относителност, и всичко. И е съвсем логично, това е просто обобщение на евклидовото (1, 1, 1).

Въртенето може да се визуализира, ако махнеш едната пространствена координата (или две, тогава рисуваш в плоскост координата-време. Лоренцовите трансформации всъщност са трансформации на ротация в такава КС. Напиши си трансформаците за ротация на координатите на точка в една двимерна КС относно друга (с общ център, за простота) и веднага се вижда еднозначно съответствие между скоростта от ЛТ и ъгълът на въртене. Само трябва да вземеш като четвърта координата не t, а i.c.t. Ето

например в началото се обръща внимание на това въртене (щото е псевдоевклидово пространството, се изразява в хиперболичен синус/косинус, ако вкараш комплексната единица, ще получиш нормална тригонометрия).

Това че ЛТ са трансформация на въртене и обяснява защо в различните ИС имаме различни стойности на различните динамични величини. Просто всяка ИС гледа извъртяна тримерна проекция на един и същи 4-мерен обект.



Тема Re: Точно обратнотонови [re: Exhemus]  
Автор 3opниk2 (неспасяем)
Публикувано21.07.09 19:16



Тц.
не си прочел цялото изречение.

Пространство-времето е внедрено-заложено като свойство на вещевите обекти ...и ...те не си го дават на други подобни

това е смисълът на казаното.

вещевите обекти са внедрено-заложено като свойство на Пространство-времето

Ако имаме два пространство-времеви трапа /кривини/ , те ще се привличат както ако имаше маси в тях. Т.е. кое е първичното кривината или масата?

Кривина на пространството си има и без да има "масови" обекти.

( За представа, преди време, казвах за формата "рог" - рог на изобилието и т.н.
В такъв вид кривина са спретнати ръкавите на Вселената от началото, което е наречено ГЗ (всъщност е атрактор - плътен поток еднопосочни вакчастици, достигащи до "зашнуряване" в краищата на потока - разплитане на завихрянето им).
Получават се от втичащо поле и съответно - изтичащо на другия край - за представа: ствол на дърво - кореновата с-ма - втичане; короната - изтичане. Мислените продължения на линиите на корените и короната образуват фигурата тороид - в пространството
Тази първична кривина на пространството, прави възможно образуването на вещевите обекти- далеч от атрактора- да е по посока на падащото поле и те с предимство се образуват към него, т.е. падат в полето на атрактора, което наричаме гравитационно привличане)

Наличието на масов обект (пулсиращо подреждане на вакчастиците) променя кривината на пространството върху неподвижната вакрешетка, локално, и кривината става забележима за наблюдател (вижда САМО И ЕДИНСТВЕНО резултат от взаимодействия на масов обект с полеви), при възможност за разделно гледане на пространство и време.
...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: Точно обратнотонови [re: 3opниk2]  
Автор geri® (циник)
Публикувано21.07.09 19:24



"Кривина на пространството си има и без да има "масови" обекти. "

Зорник, учудвам се колко смело приказваш за неща от които си нямаш хабер от понятие :)) Наистина ли си вярваш? Наистина ли цялата тая каша може да те кара да се чувстваш добре?



Тема Re: Точно обратнотонови [re: geri®]  
Автор 3opниk2 (неспасяем)
Публикувано21.07.09 19:46



Не разбирам какво те притеснява - ми, имам си мнение по въпроса.
Казваш, че не ти харесва и ... това е.
Описал съм какво разбирам под физически вакуум и ... предполагам, знаеш как го правя. Този начин - ми дава основание да си разсъждавам за кривини, вещеви обекти, полета и т.н. - запознат си цялостно.
Ако имаш нещо доказващо несъстоятелност на измисленото от мен- казваш го и ... т.н., може и да се съглася, ако имаш неопровержими аргументи ... не е въпрос на харесване. Хеля - пък на тълкуване от твоя гледна точка?
Всеки си има право на гледна точка. Ако вашата беше добра, щеше да ви е ясен света, а не - постоянно да достигате до: "Защо е така ...- не знаем?!"

Превръщаш го в агитационен клуб, против чужди мнения...
Ако знаеш, казваш по същество, къде греша и в дебат е възможно да се изясни... Решил си да "натриваш" носове (сам го афишираш)... огледай се, първо дали твоят нос не е натрит!

пп Аз пък, не разбирам, как не схващаш, че говорим в паралел за едно и също, само че - от различни гледни точки - това само може да обогатява, а не да разваля? Ми, вникни малко в дълбочина на хипотезата и ще видиш, че няма разминаване с известното. За мен така, както го разказвам е по-представимо.
Не схвана ли вече, че много трябва да се знаят съвр. проблеми на физиката, за да е разбираема и хипотезата?


...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: Точно обратнотонови [re: 3opниk2]  
Автор geri® (циник)
Публикувано21.07.09 20:13



Абе тии че имаш някакво мнение, явно имаш, ама нещо си сбъркал въпроса. Стана ясно че нямаш идея какво хората наричат кривина, ама обясняваш, обясняваш си :)) Да има там димички, може и без смисъл.

"Ако имаш нещо доказващо несъстоятелност на измисленото от мен- казваш го и ..."

Ами най-малкото че си приказваш за неща които не схващаш. По-несъстоятелно от това здраве му кажи. Доказателства са нужни срещу нещо смислено.


"Аз пък, не разбирам, как не схващаш, че говорим в паралел за едно и също, само че - от различни гледни точки"

И това не мога да разбера, някой ти е казал че говорим за едно и също или ти така реши? Зорник, като говорим за кривината, ти как реши че е едно и също? Ми за интерференцията - как ще е едно и също, като при тебе всичко е в кавички? То твоето и за хумористичен разказ не става, човек губи смисъла след третия параграф, а след петия се нахаква в куп противоречия. Ти имаш някаква гледна точка, но тя няма общо с физиката.


"Ми, вникни малко в дълбочина на хипотезата и ще видиш, че няма разминаване с известното. "

Хохо, глупости. Как да няма разминаване, ти една интерференция не можа да обясниш, нямало разминаване. Набъркал си куп безсмислени понятия, нямало разминаване. То за това си ги сложил безсмислени, за да не можеш и сам да видиш има или няма разминаване :)) Пресния пример с кривината. Наистина ли си толкова заслепен от собствените си приказки, че си изгубил така връзка с реалността?



Тема Re: Противоречие в Общата Теориянови [re: geri®]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано22.07.09 10:49



Значи махаме за удобство някоя координата и рисуваме оси : например Х,У,
ict ?(малко ме затруднява

) - това ще е абсолютното пространство-време. После мога да нарисувам локалните КС със съответните завъртания и сплесквания. С помощто на линийка и транспортир мога да поставя точки съответстващи на събития по отношение на едната локална с-ма, после - точки за същите събития спрямо другата локална с-ма. Всичко това правя съгласно правилата диктувани от СТО. Двата комплекта точки трябва да съвпадат понеже рисувам в абсолютното пространство-време ?

Това не би трябвало да е възможно по простата причина, че е невъзможно да изобразим ict. Най-простите за изобразяване - едновременните според СТО събития, свързани със фронта на една светлинна вълна, трябва да се изобразяват с една точка на хартията. Но те имат различна пространствена координата, която вече е разграфена на различни места по хартията???


Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Противоречие в Общата Теориянови [re: Exhemus]  
Автор geri® (циник)
Публикувано22.07.09 11:02



Точките-събития са едни и същи, щото са нарисувани в едно пространство-време :) Но КС на наблюдателите са завъртяни една относно друга (и осите им време не съвпадат а се пресичат) и за това проекцията на 4-интервалът ще бъде различна по пространствените и времевата ос в различните КС. От там и скъсяването на размерите, и промяната в интервалите - между две общи за всички събития.

Разбира се че ict не може да го изобразиш така, но то се въвежда само за да получим времето като равностойна декартова координата в евклидово пространство, Ако не въвеждаме комплексната единица, пространството вече не е евклидово, въртенето в него става по-сложно, и хората в оня линк дето ти дадох работят с хиперболични синуси и косинуси при това въртене.



Тема Re: Противоречие в Общата Теориянови [re: geri®]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано22.07.09 12:02



от което следва, че на хартия не може да се изобрази пространство-време, а само пространство + време и че дадено изображение е гледна точка на един наблюдател и че координатната с-ма на другия наблюдател (време + пространство) е смачкана така, че замерванията да съответстват на изчисленията според СТО от гледна точка на Първия. За гледната точка на Втория ще ни трябва друг лист хартия


Ако имахме имагинерен лист хартия можеше само от един лист да извършим замервания и от двете гледни точки и те да съответстват на изчислените от СТО, нали?

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Противоречие в Общата Теориянови [re: Exhemus]  
Автор geri® (циник)
Публикувано22.07.09 12:20



Всичко може да се сложи на един лист хартия. Дали ще е имагинерен или не зависи от това какво сме избрали като независими величини за координатните оси. Самият лист е пространство-времето, и той е само един. Произволът в избора на КС, демек на направление на оста време и пространствените оси в случая е произвол в избора на наблюдател. Друг наблюдател върху същия лист хартия ще има други оси, и основната различност е ъгълът между тези оси. Както си е един листа, ти може да се преместиш от началото на едната КС в началото на другата, и да погледнеш света от там.



Тема Re: Точно обратнотонови [re: geri®]  
Автор 3opниk2 (неспасяем)
Публикувано22.07.09 19:01



Стана ясно че нямаш идея какво хората наричат кривина, ама обясняваш, обясняваш си :))

Хората от немощ и незнание са нарекли кривина, нещо, което, както се разбира и от хипотезата - въобще не им е ясно. Даже понятие си нямат от пространство - работят на ...усещане, някакво?! Старо, философско и неверно.
Бях ти казал, да не пробутваш матмодели, а с човешки думички да кажеш какво разбирате ... уви - точно обратното правиш. След туй- аз съм ти виновен, че си имам наглед за пространство и кривина, на същото.
Схващаш ли вече, че без масови обекти във Вселената - няма характеристика време. Поне това е лесно за разбиране - няма как да има наблюдател, който да види, че има повтарящи се процеси след взаимодействия - то и взаимодействия няма!
Ясно е, че при празно от вещество (характеристика маса) пространство (изобщо), веднага отпада понятието пространство-време - нали няма опит там?!

Матмодел на пространство-време - не работи, няма как да се ползва - затова, трябва да се измисли друго, щото: щом има пространство (полета разни), то и кривината му е възможна.

Ами най-малкото че си приказваш за неща които не схващаш. По-несъстоятелно от това здраве му кажи. Доказателства са нужни срещу нещо смислено.

Аз си схващам - ти се правиш, че не схващаш. Просто, така ти оттърва...

И това не мога да разбера, някой ти е казал че говорим за едно и също или ти така реши? Зорник, като говорим за кривината, ти как реши че е едно и също?

Нали ми размяташ тензори? Е, какво е тензор - наредени таблички с числа и правила за пресмятането им. Така че да ви се получат коефициентите по формулки, някакви, за ПРЕДПОЛАГАЕМ резултат от някакво взаимодействие ... и го сравнявате с ОПИТ. И, естествено, където са възможни опити - се прави проверка. Резултатите съвпадат. Кое ви дава право, да приложите същите модели и там където опитите са невъзможни? Разни хипотези ползвате за "право".
Та и аз си ползвам хипотеза - която казва от какво стават чисълцата, дето ги слагате в матмоделите си. Казва какво е маса, спин, заряд и т.н., свойства, участващи в конкретни взаимодействия. И, ... нещата се успокояват!-
вие говорите за кривина, когато вече е готов светът и е в наличност за заобленото ви виждане, та да се употребят и матмоделите - аз допълвам как става наличност, тоя свят. С хипотезата за непрестанно образуване на частиците. И с наличието на физически вакуум. С непрестанния кръговрат на образуване: от полева във вещева и пак в полева форми на материята. Какво сложно и нередно заподозря, не знам.

Пресния пример с кривината. Наистина ли си толкова заслепен от собствените си приказки, че си изгубил така връзка с реалността?

Не, Гери - ти си загубил връзка с реалността, понеже не желаеш да я познаваш. По-скоро - много малка част от реалността познаваш, а останалото поне 50% ти е скрито в матмодели ... с последващо неправилно прилагане и тълкуване. И чуденки от рода на "Защо..." - следва обяснение - "... не знаем!"
Така че - не пренасяй от болната глава на здравата, моля.
...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.