Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:28 10.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | (покажи всички)
Тема Re: ...нови [re: Шпara_]  
Автор geri® (циник)
Публикувано30.07.09 16:49



"Аз пък казвам, че в конкретния казус ония ЧЕТИРИ джмунджита НЕ Е ВЪЗМОЖНО да са съвременници "по времето на тази пръчка", точно както не е възможно да са съвременници и по времето на другата пръчка. "

"А ти като твърдиш обратното, вземи да обясниш защо го твърдиш. На какви основания?"


Защо, след като имаш 4 едновременни събития по времето на тази пръчка? какъв е проблемът пръчки с различни дължини да им съвпаднат крайщата ЕДНОВРЕМЕННО в КС на едната от тях? Никакъв, естествено. Нали така се определя дължина на подвижна пръчка - като се засичат едновременно местата на двата и крайща. Е, какъв е проблемът приетата за неподвижна пръчка да има точно същата като отчетената дължина в своята КС? Не се нервирай, а помисли. Не съм забелязал да е казано че пръчките са с еднаква дължина, ако някъде е казано и не съм го прочел, значи аз съм в грешка :)



Тема Re: ...нови [re: geri®]  
Автор Шпara_ (тих ужас)
Публикувано30.07.09 17:26



"Представи си оня казус със взаимоподвижните пръчки..."

В "онзи" казус пръчките са с еднакви дължини, ИЗМЕРЕНИ В ПОКОЙ. Ти обаче сега изведнъж решаваш, че Петков говори за някакви пръчки с РАЗЛИЧНИ дължини, така ли?



А как ти хрумна и това, че той, Петков, ще даде пример, в който дължините на пръчките да са различни, ама въпреки това на тези "пръчки с различни дължини да им съвпаднат крайщата ЕДНОВРЕМЕННО в КС на едната от тях..."

Много добре знаеш, че според Петков за никакво "скъсяване на дължините" не може да става дума и че поради тази причина никога не би дал такъв пример.

Абе въобще, извърташ, лъжеш и мажеш - чак сега разбирам колко е прав Мел като те обвинява в това.

Карай



Тема Re: ...нови [re: geri®]  
Автор Шпara_ (тих ужас)
Публикувано30.07.09 17:34



Пък и като си мислел, че пръчките в примера на Петков са с различни дължини, за какъв дявол после ги набута тия дърдорения:

"Ако двете ИС са взаимонеподвижни (демек са една всъщност..."

"... ако приемем че всяка двойка е родена на едно място, хипотетично в една точка..."


И прочие въртели





Тема Re: ...нови [re: Шпara_]  
Автор geri® (циник)
Публикувано30.07.09 17:35



Не знам, не знам. Казуси много разгледахме, все с пръчки и тояги, винаги трябва да се казват точно условията а не да се предполага че, нали помниш оня казус, та така...

"А как ти хрумна и това, че той, Петков, ще даде пример, в който дължините на пръчките да са различни, ама въпреки това на тези "пръчки с различни дължини да им съвпаднат крайщата ЕДНОВРЕМЕННО в КС на едната от тях..." "

Ами щом като твърди че съвпадат краищата едновременно, колкото и да ми е чудно, по логиката трябва да предположа че става дума за различни по дължина пръчки, нали? не ми се иска да предполагам че Петков съвсем е тръгнал през просото, и ще прави по две грешки в едно твърдение :)

"Много добре знаеш, че според Петков за никакво "скъсяване на дължините" не може да става дума и че поради тази причина никога не би дал такъв пример. "

Знам, но в случая той търси под вола теле и се опитва приемайки някакво твърдение на СТО да го докара до някакво си противоречие. Не че успява, но това си е нормален похват в такива случаи. Нямам основание да мисля друго.


"Абе въобще, извърташ, лъжеш и мажеш - чак сега разбирам колко е прав Мел като те обвинява в това. "

Хе, и ти ли, Бруте?





Тема Re: ...нови [re: geri®]  
Автор Шпara_ (тих ужас)
Публикувано30.07.09 18:04



""Много добре знаеш, че според Петков за никакво "скъсяване на дължините" не може да става дума и че поради тази причина никога не би дал такъв пример.""

"Знам, но в случая той търси под вола теле и се опитва приемайки някакво твърдение на СТО да го докара до някакво си противоречие. Не че успява, но това си е нормален похват в такива случаи. Нямам основание да мисля друго."

Да, бе!



А що се отнася до противоречията в СТО, как да ги има, след като всичко в тази теория е "заоблено" и идеализирано до такава степен, че горката реалност е останала някъде извън играта.

Да, СТО е вярна теория. Ама точно толкова вярна, колкото например би било вярно твърдението ми, че моята светлосиня и твоята турскосиня шапка са с един и същи цвят - син. Еми не е баш така, нали?

П.П. И моля те, не ми отговаряй, че нямаш турскосиня шапка. Все ми е едно



Тема РАЗПЪРДЯХТЕ КРАТУНИТЕ, ТОВА И БЕШЕ ЦЕЛТА МИ!нови [re: Шпara_]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано30.07.09 18:41



Здравей шпага_,



цитат:
Много добре знаеш, че според Петков за никакво "скъсяване на дължините" не може да става дума и че поради тази причина никога не би дал такъв пример.
край на цитата.


В случая скъсяването на дължините е без значение .. От значение е само това, че в едната ИС съществува като факт съвпадение на двата края на пръчките в даден момент и в тоя даден момент в двата края на съвпадналите пръчки се раждат по две джмунджита .. т.е. раждат се едно до друго със джмунджито в другата пръчка (в непосредственна близост ).. Именно тези факти използвам в по нататъшното си разглеждане .. фактите, че две по две са се родили в едни и същи мяста макар, че са родени в различни ИС.. и фактите, че това е станало едновременно от гледна точка на едната ИС тъй като всяко от родените в едно и също място джмунджита е можело да пипне онова от другата пръчка (щото са в едно място по едно и също време) От друга страна е налице и факта, че и четирите джмунджита са се родили в едно и също време по часовниците на първата пръчка приета за неподвижна.. Всичко това е във синхрон със представите в СТО и никое от тези твърдения не може да бъде отречено от СТО..
От тук нататък разглеждаме същите събитиоя от гледна точка на другата ИС според представите на СТО и намираме че раждането на джмунджитата не е в една и съща епоха .. т.е. те не са съвременници тъй като са родени в различни епохи .. Ето това експлоатирам като логика .. експлоатирам факта че от една страна едното джмунджи е можело да пипне другото в момента на раждане а от друга страна това е напълно невъзможно поради това че джмунджитата не са родени в една и съща епоха или па не са родени на едно и също място поради което никакво "пипване " на джмунржитата не е било възможно по време на раждането .. Ето това противоречие експлоатирам..



цитат:
Да, бе!

А що се отнася до противоречията в СТО, как да ги има, след като всичко в тази теория е "заоблено" и идеализирано до такава степен, че горката реалност е останала някъде извън играта.

Да, СТО е вярна теория. Ама точно толкова вярна, колкото например би било вярно твърдението ми, че моята светлосиня и твоята турскосиня шапка са с един и същи цвят - син.
край на цитата.


Харесва ми че вече и ти разбираш, дето СТО е глупотевично заоблена!.. Това води до разпърдяване на кратуните със Гери .. Гери губи привърженици !.. Колко жалко за Гери !..



ИСТИНАТА Е В ХСВ

Редактирано от Пeтkoв на 30.07.09 18:51.



Тема Re: ...нови [re: Шпara_]  
Автор 3opниk2 (неспасяем)
Публикувано30.07.09 18:57



Здрасти, Шпага!

Много ... бойко го раздаваш! (малката буква не е печатна грешка) (майтапя се)

Да, СТО е вярна теория. Ама точно толкова вярна, колкото например би било вярно твърдението ми, че моята светлосиня и твоята турскосиня шапка са с един и същи цвят - син. Еми не е баш така, нали?

Не само е вярна СТО - тя е основен критерий за проверка на всяка друга теория.
Нищо, че е специално измислена да обърква и провокира здравия разум.
Гледам, нищо не е научено и не се помни от многобройните дебати в миналото ... и пак, и пак- същите грешки се повтарят и ... Гери пак се кудоши, с кеф.

Весело е, че не се вдяват елементарните неща и ... трябват малко изводи и примери, та да се сваща по-лесно. Пък има си и тънкости, дето, ако се схванат - изведнъж се разбира (от тоя дето е схванал).
Имаше виц днес в един вестник (да не му прая рекламата)
Знаете ли какво е комунист? - Това е човек, чел трудовете на Маркс и Ленин.
А, знаете ли какво е антикомунист? - Това е човек, дето като ги е чел, ги е разбрал!
Разбирането не е за всеки - едно пречупване спрямо ежедневното мислене, трябва, ...а, това е трудно. При случване - задоволството е на добро ниво! Бавен е процесът на осъзнаване, става натрупване на инфо и ... прозрение със скок.
Така че - не се коси - изведнъж ще се осъзнаят клубарите, че СТО е наистина сто% вярна. Другото е ... нюанси в ... синьото!!! нали не е хептен тъмно ... виждаме и цвят, някакъв За отмора.
...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема КАК БРЕ ГЕРИ?нови [re: geri®]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано30.07.09 19:01



Здравей Гери ,



цитат:
"Приятелю , не се прави на интересен.. Много добре знаеш че събитието среща може да включва не двама а трима .. т.е. нужно е да се срещнат четирите джмунджита които са родени в един по време на съвпадането на краищата на взаимоподвижните пръчки .. Така че събитията са обременени със изискването да се срещнат в момента на раждането си оти веднага след раждането "

Щом като има събитие среща, по всяка ИС ще има събитие среща, демек те ще бъдат съвременници по всяка измислена дефиниция :))

край на цитата.


Как бре Гери .. Как от гледна точка на подвижната ИС ше я докараш двата краища на пръчките в които има родилни отделения да се съвместят по едно и също време така че при раждането джмунджитата от различните пръчки да могат да се пипнат (възможност която е изпълнима от гледна точка на неподвижната пръчка) ??.. Я го разкажи това че да чуем ..



ИСТИНАТА Е В ХСВ

Тема Re: ТОВА БЕШЕ ЦЕЛТА МИ!нови [re: Пeтkoв]  
Автор Шпara_ (тих ужас)
Публикувано30.07.09 19:39



Здравей, Петков!

"В случая скъсяването на дължините е без значение .."

Не, не е без значение. Затова кажи ясно и недвусмислено:

Пръчките в твоя казус с еднаква дължина ли са? - измерени в покой.


"От значение е само това, че в едната ИС съществува като факт съвпадение на двата края на пръчките в даден момент и в тоя даден момент в двата края на съвпадналите пръчки се раждат по две джмунджита .. т.е. раждат се едно до друго със джмунджито в другата пръчка (в непосредственна близост ).. Именно тези факти използвам в по нататъшното си разглеждане .. фактите, че две по две са се родили в едни и същи мяста макар, че са родени в различни ИС.. и фактите, че това е станало едновременно от гледна точка на едната ИС тъй като всяко от родените в едно и също място джмунджита е можело да пипне онова от другата пръчка (щото са в едно място по едно и също време) От друга страна е налице и факта, че и четирите джмунджита са се родили в едно и също време по часовниците на първата пръчка приета за неподвижна.. Всичко това е във синхрон със представите в СТО и никое от тези твърдения не може да бъде отречено от СТО..
От тук нататък разглеждаме същите събитиоя от гледна точка на другата ИС според представите на СТО и намираме че раждането на джмунджитата не е в една и съща епоха .. т.е. те не са съвременници тъй като са родени в различни епохи .. Ето това експлоатирам като логика .. експлоатирам факта че от една страна едното джмунджи е можело да пипне другото в момента на раждане а от друга страна това е напълно невъзможно поради това че джмунджитата не са родени в една и съща епоха или па не са родени на едно и също място поради което никакво "пипване " на джмунржитата не е било възможно по време на раждането .. Ето това противоречие експлоатирам.."


Аз твърдя, че това - което съм сложила в курсив - не е възможно според СТО. Ако пръчките са с еднаква дължина - не е възможно поради причини, които вече съм споменала в друг постинг.

Но и ако пръчките са с различна дължина - както си е помислил Гери

- пак не е възможно, въпреки скъсяването на дължините и прочие. Не ми се пише надълго и широко - нормално е да разберете какво имам предвид.

Та накратко: ако пръчките са с различни дължини, но при взаимното движение краищата им съвпаднат - при условията, споменати от Гери - според мен пак в нито една от двете ИС четирите дмунджита няма как да се родят едновременно.

Ако пръчките са с различна дължина и, да речем, джмунжито А в началото на едната пръчка се роди едновременно с джмунджито А' в началото на другата пръчка, то тогава джмундито В в края на едната пръчка няма да се роди едновременно с джмундито В' в края на другата пръчка.

Скъсяването на дължините става по посока на движението и независимо, че краищата на пръчките ще съвпаднат, показанията на часовниците в краищата В и В' няма да съвпадат - АКО показанията на часовниците в A и A' са съвпадали.

Така че за никаква едновременност при раждането на четирите джмунджита не може да се говори. Пак повтарям - това е според мен. А щом Гери е на обратното мнение, нека да обясни.

Ако греша, ще си призная това без никакви колебания. Мен ме интересува как е според СТО. Не съм обзета от вашата мания непременно аз да съм правата



Тема Re: ...нови [re: 3opниk2]  
Автор Шпara_ (тих ужас)
Публикувано30.07.09 19:48



Здрасти, Зорник!

"Много ... бойко го раздаваш!"

Ами по-основателни причини беше.

А иначе не разбрах в какво възразяваш. Казвам "Да, СТО е вярна теория." и няма противоречия в нея. Но казвам също и че е прекалено идеализирана. Ти казваш горе-долу същото, така че... спор между нас няма - този път






Страници по тази тема: << 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.