Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:48 12.07.25 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема "ефекта тунел"  
Автор potencialno_luda (mekeke)
Публикувано02.01.09 20:18



Hякой да го е разбрал добре това чудо?



Te mogat da poletqt ,zashtoto sa uvereni che mogat...

Редактирано от potencialno_luda на 02.01.09 20:19.



Тема Re: "ефекта тунел"нови [re: potencialno_luda]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано02.01.09 23:55



за кво ти е?




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: "ефекта тунел"нови [re: zaphod]  
Автор potencialno_luda (mekeke)
Публикувано03.01.09 03:14



За нищо нередно :)Просто си е сложно за разбиране ,въпреки че е разпространено явление....И ты като не намирам кой знае колко летература по вапроса се питах дали някой от вас е по светнат

Te mogat da poletqt ,zashtoto sa uvereni che mogat...


Тема Re: "ефекта тунел"нови [re: potencialno_luda]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано03.01.09 12:12



ами както звука преминава през най-херметичната дограма, така и всякакви вълни го могат, включително вълновата функция






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Виртуални фотонинови [re: potencialno_luda]  
Автор rtO4 (batstan)
Публикувано03.01.09 22:48



Потенциалната бариера, която възпрепятства частицата, представлява зона където частицата взаимодейства с потенциала (полето). В уравнението на Шрьодингер потенциала е класически, тоест може да бъде гладък, непрекъснат и т.н. Този потенциал обаче в квантовата теория на полето се разглежда също като частици. Тогава движейки се частицата през бариерата , тя изпитва множество сблъсъци с квантите на полето (виртуални фотони). Очевидно е ,че съществува вероятност ,дори при високо енергийни виртуални фотони (висока бариера), частицата да мине между "капките" и да премине на другата страна. Съответно има макар и малка вероятност при ниска бариера много виртуални фотони да ударят частицата и тя да не премине.



Тема Re: "ефекта тунел"нови [re: potencialno_luda]  
Автор lampion ()
Публикувано04.01.09 08:09



Предполагам че и ти си само любознателна и не се заминаваш професионално с физика,затова потърсих по достъпна информация,за по голяма яснота.Ето обяснението леко променено:

Пълната енергия на една частица е сумата от нейната кинетична и потенциална енергия.Във такъв случай енергията на частицата ще бъде винаги или по голяма от потенциалната, или равна на потенциалната енергия.При случай ,когато енергията е по малка от потенциалната,според класическата физика частицата не може премине от едно състояние на определено място,в друго състояние на друго място.За нея казваме че има бариера,преграда(за физицита е потенциална яма).Или казано по друг начин, състояние при което частицата е с минимум потенциалан енергия.се намира в потенциалан яма. или по просто: частицата се намира в ОБЛАСТ с възможна най -ниска енергия. Когато пълната енергия на частицата е равна на потенциалната, тогава частицата също не може да премине през преграда,но може да се върне, да се отрази.



На картинката, енергията на горния електрон е по голяма от потенциаланата бариера. И по тая причинина я преминава с малки загуби в кинетичната енергия.Втория електрон долу няма достатачно енергия,неговата енергия е равна на потенцалната или е по малка. от потенциалната, нужна за преминаване на преградата и електрона не може да продължи и се отразява или връща.Или стигнал до определено място електрона, не може да продължи и негова кинетична енергия се губи в точката където се среща със преградата.


Според квантова механика, обаче нещата не стоят така.Според нея съществува определена вероятност при която частицата въпреки по малката енергия да премине “през” преградата. Вероятноста да премине се определя от коефицeнта на “трансмисията”a вероятноста да се отрази се определя от коефицента на отражение.Eто статия в wiki във връзка с тея неща.,макар че не е описано много подробно. Тука изненадващато е че ако примерно Е<V или енергията на електрона е по малка от височина на преградата,то вероятността е задължително по голяма от нула,за преминаване през преградата??!!!И обратното akо Е>V то съществува вероятност, вмсето частицата да си премине спокойни бариерата(както при класическата механика) да се отрази и да се върне??!!!.Един вид вероятността се доближава до нулата,но не е нула както при класическата механика.???Kaто обобщение: всичко зависи от разлика между Е(енергията на електрона) и V(височината на преградата) във формулата Kолкото по голяма е разликата Е-V толкова по бързо се разбира вероятноста.При случай че V е безкрайно,тогава елетрона няма да влезе през преградата.Понеже е попаднал в потенциална яма.Все пак вероятноста за преминаване се определя от масата на частицата,височината на преградата но и най вече от широчината на преградата.


Емисията на алфа частици е свързано с тунелния ефект.Една алфа частица е съставена от 2 протона и 2 неутрона без електрони.Отговаря на ядрото на Хелий 4.Съществувала зона в ядрото където се създава потенциална бариера ,дължаща се на силното взаимодействие и електростатичната сила.За да се премине тази бариера е нужно огромно количество енергия.Но алфа частиците могат да преминат чрез тунелния ефект,като се разпада ядрото към което принадлежат.

P.S Ако имаш предив за тунела,за преминаване от единия край на вселената в другия. За червеевите дупки и тем подобни щуротии мога да потърся.(бях чел една добра книга)

.На всеки удар може да се отвърне, освен на слънчевия.Не вярвайте в чудеса-разчитайте на тях

Тема Re: Виртуални фотонинови [re: rtO4]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано04.01.09 09:48



толкова добре звучи, че чак може човек да се изкуши да търси механизмите на вълновата функция в квантуването на полетата






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Виртуални фотонинови [re: rtO4]  
Автор Epaтocтeн (пристрастен)
Публикувано04.01.09 11:57



Да, но как ще се обясни с помощтта на виртуалните фотони, че микрочастицата дори да има по-голяма енергия от бариерата, то вероятността за преминаването й не е единица?

Когато "ветровете" са бурни, има опасност да попадне "песъчинка" в окото ни.


Тема Re: Виртуални фотонинови [re: Epaтocтeн]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано04.01.09 13:26



нали ти каза човека. не че е точно така, но за нагледно става.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Виртуални фотонинови [re: zaphod]  
Автор rtO4 (batstan)
Публикувано04.01.09 13:41



Преди време бях пуснал тема за реалността на потенциала U(x). Тоест след като е реална функция и точно определена в пространството и времето, какви са възможностите за нейното измерване. Имаше мнения, че може да се направи такова измерване, но аз научни материали по този въпрос не съм намирал.
Моето аматьорско мнение е, че макар U(x) да е математически реална функция , измерването и неможе да се направи. Тоест тя отчита едно средно взаимодействие в дадена точка.
Разбира се, това твърдение едва ли може да доведе до по-голяма детайлност на квантовите процеси.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2025 Dir.bg Всички права запазени.