Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:28 02.07.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Айнщайновата теория на относителността е логичнови [re: щш]  
Автор Aбcoлют (минаващ)
Публикувано30.11.08 02:11



щш кое не съм разбрал?

Горното не е верно. Ти не си разбрал тъкмо най-същественото, а именно, че съгласно извода на международния нахален мошеник Айнщайн неравенството tB – tA =/= t’A – tB (при c = const) е валидно за наблюдател в покой с подвижната система, а не както ти си написал "За наблюдател който се движи спрямо системата". Следователно, наглият мошеник Айнщайн пробутва, че винаги, при всички обстоятелства часовниците в А и В в покой с подвижната система непременно трябва да бъдат само и единствено несинхронни. Това е, което не си разбрал. Прочети и останалото, което съм написал, включително и поясненията, които съм дал, за да подпомогна любознателните.


А тука ти си го преписал но не си го разбрал!!!
Да, ама самият международен мошеник извежда, че за наблюдател в покой с дадена система два часовника в покой със системата могли да бъдат синхронни. То, нали затова е и мошеник, да лъже и да маже.


Когато наблюдателя и часовниците са неподвижни (или се движат но със скорости много по-ниски от С както е в реалния свят) няма разлика между Айнщайн и Нютон!!!
А ти щш сериозно ли вярваш, че ако се движиш с скорост близка до скоростта на светлината няма да се случи нищо странно?





Тема Re: Айнщайновата теория на относителността е логичнови [re: Aбcoлют]  
Автор щш ()
Публикувано30.11.08 02:23



Абсолют, ти питаш какво не си разбрал и аз отново ясно ти казвам. Ти все още не си разбрал, че съгласно предложения от Айнщайн извод, в подвижната система може да е валидно единствено и само неравенството tB - tA =/= t'A - tB и, понеже c = const, в подвижната система часовниците в А и В могат да бъдат единствено несинхронни. В подвижната система ... В покой с подвижната система ... Часовниците в А и В в покой с подвижната система могат да бъдат единствено и само несинхронни съгласно извода.

Това вече ти го казах, сега го повторих, натъртих го и дано най-накрая го разбереш. Не се обърквай с други работи. Първо се постарай да разбереш точно това, което ти казах по-горе.

Освен това, убеди ли се, че geri е лъжец или и това все още ти убягва?



Тема Re: Айнщайновата теория на относителността е логичнови [re: тpeпaч]  
Автор Шпara_ (тих ужас)
Публикувано30.11.08 05:52



Абсолют е написал това:

"1. За наблюдателите в т.А и т.В в които са часовниците (а и за всички други наблюдатели в системата на часовниците) tB – tA = t’A – tB и часовниците са синхронни.
2. За наблюдател който се движи спрямо системата на часовниците tB – tA =/= t’A – tB и часовниците не вървят синхронно."


А ти казваш:

"Напротив, перфектно го е разбрал човекът. Написал го е с прости думи. По думите му "наблюдател който се движи спрямо системата" означава точно движещ се относно избраната за неподвижна система, т.е. наблюдател в покой с подвижната система."

Мисля, че в желанието си непременно да възразиш на ЩШ, ти всъщност объркваш Абсолют. Което не е честно, защото човекът наистина иска да разбере въпросната статия. Но и наистина се е объркал, както правилно му посочва ЩШ.



Тема Re: САМО за задачката:нови [re: тpeпaч]  
Автор Шпara_ (тих ужас)
Публикувано30.11.08 08:36



Преди време, когато четох статията, ми направи впечатление и това, че задачката в нея не е съвсем коректна. Или направо казано – че тази задачка е подвеждаща. Ето защо:

По условие е дадено, че след като в някакъв момент часовниците в двете системи бъдат синхронизирани, те ще продължат да тиктакат в постоянен синхрон именно в неподвижната система – тоест, в системата, в която пръчката се движи. Откъдето пък, разбира се, следва, че същите тези часовници ще се разсинхронизират в подвижната система, в която обаче те самите пък са неподвижни.

Е, питам те, на какво основание часовници, които в някакъв момент са били синхронизирани в дадена система – в която те са НЕПОДВИЖНИ! – могат след това да се разсинхронизират?! Та нали в тази ИС с пълна сила важат законите на Нютон, пък и винаги може да бъде въведено ОБЩО ВРЕМЕ – такова, каквото всъщност е и въведено още в онзи момент, в който часовниците са били синхронизирани.

Излиза, че САМО защото УСЛОВИЕТО е такова, ние трябва да приемем нещо, което всъщност противоречи на практиката, на експериментите и въобще на нормалната логика. Или с други думи – излиза, че условието е некоректно.

Впрочем, за да бъде спазено това условие:

Часовниците да остават синхронни в системата на неподвижния наблюдател; тоест на този, в чиято система пръчката с неподвижно прикрепените към краищата й часовници, се движи.

Та за да бъде спазено това условие, единственият начин би бил въпросният неподвижен наблюдател да е свързан по някакъв начин с часовниците в подвижната система и чрез някакво устройство непрекъснато да привежда в синхрон ония часовници с неговите собствени, при което пък ония часовници съответно ще се разсинхронизират в системата на пръчката.

Е, да, това /горното/ е напълно възможно – например точно така в днешно време часовниците на спътниците се синхронизират със земните, - НО все пак в задачката за никакво "принудително" синхронизиране не става и дума.

И в крайна сметка се получава така, че условието ни ЗАДЪЛЖАВА да приемем нещо абсурдно – а именно това, че по някаква причина?! часовниците ще се разсинхронизират в ИС, в която те са неподвижни.


Подчертавам: в този постинг говоря САМО и ЕДИНСТВЕНО за конкретната задачка и въобще не коментирам изводите на Айнщайн.



Тема Re: Айнщайновата теория на относителността е логичнови [re: Aбcoлют]  
Автор щш ()
Публикувано30.11.08 09:31



Абсолют, сетих се да ти го напиша по следния начин, за да ти стане още по-ясно. Ето как се променят двете точки, които си написал, след като разбереш това, което ти обяснявам:


1. За наблюдателите в т.А и т.В в които са часовниците (а и за всички други наблюдатели в системата на часовниците) tB – tA = t’A – tB и часовниците са синхронни.
2. За наблюдателите в т. А и т. В в които са часовниците (а и за всички други наблюдатели в системата на часовниците) теорията извежда, че винаги tB – tA =/= t’A – tB и часовниците винаги са несинхронни и никога не са синхронни.


Сега, след като съм го написал по твоя начин, но съм поправил грешката, която правиш, мисля, трябва да ти е съвсем ясно, че има непреодолимо вътрешно противоречие в теорията, поради което тя непременно трябва да се отхвърли.



Тема Re: Обяснявам се ...нови [re: нaив]  
Автор 3opниk2 (неспасяем)
Публикувано30.11.08 09:39



... като ученичка, отзад- напред...

Какви са тия синхронизации с най-голяма скорост!?

В теорията си Гурото разказва и как синхронизира часовниците - използва светлинен сигнал (възможно най-бърз сигнал), като е "седнал" на средата на пръчката, в краищата на която има огледала и си светва лампа - гледа, времената на светване в двата края на пръчката (отразеното пристига при него), да са еднакви. Може да се каже, че така намира средата на пръчката - същото е.


Това "действие" си го позволява, щото скоростта на светлината е константа и не зависи от скоростта на източника (постулат)- лампа, в ръцете му - тоест не зависи от скоростта на системата му- стига да е инерциална, т.е. да няма установима сила от ... ускорение, някакво.
Коректен е при използване на светлинен часовник, а събитията са засечени с време на: отразен сигнал от А (С1) и отразен сигнал от В (С2). Часовник с "тик" от С1 и "так" от С2.

В случая изобщо няма задачка за наблюдаемост на две събития. Задачката на гуруго започва с изпращане на светлина от А към В - събитие, което се случва на координата А/А' в един и същ момент, естествено. След това гледаме какво става на ракетата и при нас и кога тая светлина достига В/В'.
наблюдаемостта е неявно предположена. Трепач също се "хвана" за това.
А аз я споменавам, щото ... е пълно и с ненаблюдаеми събития (поглъщане на кванти ... къде ни отиде ВРЕМЕТО?, след като знаем че го има, ама не можем да го вденем в задачка), а като се засилим със "скорост близка до светлинната", наблюдаемостта е съществена: за различните наблюдатели времената на случване на събитията даже се ... обръщат (вж "парадокса" на стрелата, или на "парадокса" с прескачането на трап - мисля, че ти го споменаваше)

Освен това малко си се объркал. Няма такъв филм синхронизацията да се извършва, когато са били неподвижни. Имаш изначално две взаимно подвижни ИС. Синхронизация става само на часовници в една точка, където се установява единно начало на координатните системи на двете ИС във времето и пространството. Иначе се получават неразбориите и глупостите как пък така се разсинхронизират часовници, как пръчка се скъсява и какво ли още не.

В по-раншни коментари - с Гери; го уточнявахме това, че само в НЕПОДВИЖНА система се синхронизират ... двойките часовници, а не всеки сам за себе си поотделно. Имаше спор по това, как да сме сигурни в синхронизацията, на практика. Тогава също го споменах, че за да се задвижи една от двойките с друга скорост, то тя непременно би трябвало да "мине" през ускорявания, а след тази дейност - часовниците й, вече са разсихронизирани ... и тогава - нищо не може да се твърди.
Затова Гурото е внесъл понятие: ПО УСЛОВИЕ и в двете системи часовниците са синхронизирани. Как ще стане изпълнимо- не е ясно! И не е важно - се оказва...

Нека тогава, всеки наблюдател, в своята ИС, сам си прави светлинен часовник. Вижда се, че двойките часовници не е важно да да имат "едно и също" показание. Интервалите време - (реално това измерваме, а не абсолютно време- такова - няма)- на случване на събитията пак ще бъдат несинхронизирани за оня "измервач", който изчислява, какво вижда другия в неговата си система за случването на С1 и С2.
Затова и не е наложително да се мине през ускорения и ... задачката може да започне от : дадено - две взаимоподвижни ИС... и т.н.
Преди доста време - това го дискутирахме и ... се убедихме, че не води до противоречивост в условието на задачката. Разбира се, като всеки сам си прави светлинен часовник. Гери го разясни...
...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: Айнщайновата теория на относителността е логичнови [re: Шпara_]  
Автор Aбcoлют (минаващ)
Публикувано30.11.08 10:32



цитат:
Горното не е верно. Ти не си разбрал тъкмо най-същественото, а именно, че съгласно извода на международния нахален мошеник Айнщайн неравенството tB – tA =/= t’A – tB (при c = const) е валидно за наблюдател в покой с подвижната система, а не както ти си написал "За наблюдател който се движи спрямо системата". Следователно, наглият мошеник Айнщайн пробутва, че винаги, при всички обстоятелства часовниците в А и В в покой с подвижната система непременно трябва да бъдат само и единствено несинхронни. Това е, което не си разбрал. Прочети и останалото, което съм написал, включително и поясненията, които съм дал, за да подпомогна любознателните.

край на цитата


Кое не съм разбрал, наблюдателя е в покой с подвижната система, а часовниците къде са? според мен са в неподвижната система, затова "tB – tA =/= t’A – tB (при c = const)".



Шпага кажи къде са според теб?



Тема Re: Айнщайновата теория на относителността е логичнови [re: щш]  
Автор Aбcoлют (минаващ)
Публикувано30.11.08 10:40



Абсолют, ти питаш какво не си разбрал и аз отново ясно ти казвам. Ти все още не си разбрал, че съгласно предложения от Айнщайн извод, в подвижната система може да е валидно единствено и само неравенството tB - tA =/= t'A - tB и, понеже c = const, в подвижната система часовниците в А и В могат да бъдат единствено несинхронни. В подвижната система ... В покой с подвижната система ... Часовниците в А и В в покой с подвижната система могат да бъдат единствено и само несинхронни съгласно извода.


Дай линк към статията да видим дали е така!!!

Че и часовниците са в подвижната система. Според мен не са, много сложно е написано и ти си се объркал.

п.п. Трепач не е Гери
те за мен твърдяха, че съм бил Петков, какво ще кажеш

Редактирано от Aбcoлют на 30.11.08 10:54.



Тема Re: Айнщайновата теория на относителността е логичнови [re: Aбcoлют]  
Автор Шпara_ (тих ужас)
Публикувано30.11.08 10:54



"Кое не съм разбрал, наблюдателя е в покой с подвижната система, а часовниците къде са? според мен са в неподвижната система, затова "tB – tA =/= t’A – tB (при c = const)"."

Ето ти цитат от статията:

"Представим себе, что к обоим концам стержня (А и В) прикреплены
часы, которые синхронны с часами покоящейся системы
, т. е. показания
их соответствуют «времени покоящейся системы» в тех местах, в которых
эти часы как раз находятся; следовательно, эти часы «синхронны в покоя-
щейся системе»."


А ето го и заключението:

"И так, наблюдатели, движущиеся вместе со стержнем, найдут, что часы в точках А и В не идут синхронно, в то время как наблюдатели, находящиеся в покоящейся системе, объявили бы эти часы синхронными."





Тема Re: Айнщайновата теория на относителността е логичнови [re: Шпara_]  
Автор Aбcoлют (минаващ)
Публикувано30.11.08 11:15



"Представим себе, что к обоим концам стержня (А и В) прикреплены
часы, которые синхронны с часами покоящейся системы, т. е. показания
их соответствуют «времени покоящейся системы» в тех местах, в которых
эти часы как раз находятся; следовательно, эти часы «синхронны в покоя-
щейся системе»."


О да сега разбрах, часовниците са четири "концам стержня (А и В) прикреплены часы, которые синхронны с часами покоящейся системы" и първоначално часовниците на краищата на стержня са синхронни с часами покоящейся системы, но когато стержня се движи стават несинхронни и tB - tA =/= t'A - tB (при c = const)
Пак мисля че вие Шпага и ЩШ не сте разбрали






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.