Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:44 16.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Откритиянови [re: harish_chandra]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано17.09.08 21:56



огава какъв е проблема, ако не беше психологически щеше да можеш да кажеш кое точно те притеснява, което значи че в началото е бил психологически. Сега може би е естетически. a, много просто - мислех си че просто не разбирам нещата, така както в началото не разбирах как бачка телевизора.
сега, за колапса дето не разбираш какво му е важното. значи да оставим настрана коректна ли е от към формализъм КМ или не е, да говорим за целта и - да дава верни предсказания. тя ги дава и това е добре. обаче тя не може нещо друго, което досегашните физики са можели - предсказанията и да бъдат подадени обратно като изходни данни и така да получим следващи предсказания. тук не говорим за някакво философско удовлетворение и победа на здравия разум, а за по-голяма мощ на теорията.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Откритиянови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано17.09.08 22:04



Дали съм гола вода или не е без значение за разговора. Поглед(някакъв) човек винаги има.

А ти като не искаш да си говорим смислено, а само да се заяждаме, кажи си не се притеснявай. В този ред на мисли, я дай да те видим теб колко си велик.



Тема Re: Откритиянови [re: Calderone]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано17.09.08 22:07



"Ми те отдавна са формализирани."

Ти прочете ли ми изречението? Кавах че реаноста си е реалност, а моделите могат да са форамализирани.

"Друг е въпроса, че математическия формализъм "издиша" тук там."

Не е друг въпроса, а точно там е проблема.



Тема Re: Откритиянови [re: harish_chandra]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано17.09.08 22:08



Казал съм го по долу."Период на количествени натрупвания".Както сам може би знаеш за всеки формализъм требет аксиоми или факти





Тема Re: Откритиянови [re: zaphod]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано17.09.08 22:20



" a, много просто - мислех си че просто не разбирам нещата, така както в началото не разбирах как бачка телевизора."

От това което си написал по-долу, изглежда и тук е така. Просто си разочарован, защото си очаквал че телевизора трябва да може да прави повече неща.

"сега, за колапса дето не разбираш какво му е важното. значи да оставим настрана коректна ли е от към формализъм КМ или не е, да говорим за целта и - да дава верни предсказания. тя ги дава и това е добре. обаче тя не може нещо друго, което досегашните физики са можели - предсказанията и да бъдат подадени обратно като изходни данни и така да получим следващи предсказания. тук не говорим за някакво философско удовлетворение и победа на здравия разум, а за по-голяма мощ на теорията."

Може би тук ми е проблема, какво имаш ппредвид че не може предсказванията да бъдат подавани обратно?

Теорията предскава какво е състоянието на системата в даден момен(вълновата фунция в този момент), от там подаваш я обратно като изходнидани и уравнението на Шрьодингер предксазва какво ще е състоянието на системата(вълновата фунция) в следващите моменти. Нали точно това прави и калсическата физика, знаейки състоянието в даден момент(координати и импулс) чрез уравненията на Хамилтон можеш да прескажеш състоянието(координати и импулс) в последващите моменти. Не виждам разликата.



Тема Re: Откритиянови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано17.09.08 22:23



"Казал съм го по долу."Период на количествени натрупвания".Както сам може би знаеш за всеки формализъм требет аксиоми или факти"

Не виждам връзката с моя пост. Това отговор към коя част е?



Тема Re: Откритиянови [re: harish_chandra]  
Автор Calderone ()
Публикувано17.09.08 22:25



Правиш твърде генерално заключение за цялата физика.

"Не е друг въпроса, а точно там е проблема."

Ето ти един пример с реален модел. При моделирането на протеини се използва предимно Лагранжевия формализъм. Дилемата е, трябва ли в рамките на модела се използва и Квантова Механика?
Къде тук е проблемът с математическия формализъм?

Редактирано от Calderone на 17.09.08 22:26.



Тема Re: Откритиянови [re: harish_chandra]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано17.09.08 22:27



Отговор на вопъла ти за повече формализъм.И Нютон и Айнщайн за да създадат своите "принципи" са се нуждаели от огромно количество информация.Тия "принципи" са изкристализирали именно от тая информация.Та философски погледнато формализма винаги е следствие,а не причина.И когато информацията бъде събрана някъде някой ще я формализира и ще стане световноизвестен





Тема Re: Откритиянови [re: Calderone]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано17.09.08 22:38



"Ето ти един пример с реален модел. При моделирането на протеини се използва предимно Лагранжевия формализъм. Дилемата е, трябва ли в рамките на модела се използва и Квантова Механика?
Къде тук е проблемът с математическия формализъм? "

Ми няма никакъв проблем. Ти въобще четеш ли какво пиша? Бях писал, че проблема е когато форамализма издиша, като например в квантовата теория на полето. Твоя пример какво общо има?



Тема Re: Откритиянови [re: harish_chandra]  
Автор Calderone ()
Публикувано17.09.08 22:41



"Твоя пример какво общо има?"

Ми ти твръдиш, ако не греша, че цялата физика и моделите имали проблем с математическия формализъм. КТП е един пиис от физиката, не цялата физика.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.