Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:52 03.07.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Тема Re: Откритиянови [re: sci]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано10.09.08 12:47



Ми в такава глуха провинция като България науката малко къснее.Иначе си има достатъчно и превдостатъчно фундаментални научни открития които обаче технически не са реализирани.Поради тази причина сме в период на натрупване на количествени,а не на качествени открития.Все още няма реален реактор на база водороден синтез и поради това разни мошенници прибират колосални печалби от нефта се едно те са садили праисторическите гори





Тема Re: Откритиянови [re: Meмeнтoмopи]  
Автор sci (ученик)
Публикувано10.09.08 13:12



Аз Б-я не я мисля.
Та когато Светът откривал Влики неща, Б-я гниела под турско робство.
Сега тъне в по-тежко робство, така че надежди никакви...

Колкото до термоядрения реактор, поне за сега се счита за чисто ТЕХНИЧЕСКИ проблем (вече половин век...), докато научното откритие в основата му е доста старо (макар, че като част от КМ, естествено няма сигурно завършена теория).

Ние сме богове.
Присъедини се към нас!


Тема Re: Откритиянови [re: sci]  
Автор Meл (съзидател)
Публикувано10.09.08 15:55



...Точно тези не са, но има нек'ви сходни и несвързани.
За мен една Научна теория е такава, ако има практическо приложение, ако обяснява механизмът на някакво реално явление или структурата на обективната реалност.
Точно за това говоря ето





Тема не съмнови [re: нaив]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано10.09.08 16:04



с огромно неудоволствие трябва да отбележа че тоя абдал попада близо до моите възгледи по въпроса


аз си го бях нарочил за мачкане от как се появи в клуб програмисти, но точно по тая тема трябва да пасувам.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM

Редактирано от zaphod на 10.09.08 16:08.



Тема Бъркаш за компютрите и интернетанови [re: sci]  
Автор Fire_Fury (Огнен)
Публикувано10.09.08 16:17



От 1989 г. програмирам разни неща по компютърна химия и следя литературата и ще ти кажа, че без компютри нямаше да има съвременна спектроскопия най-малко, да не говорим за други дисциплини.

Противник съм на Интернета като средство за "надеждна информация", особенно по политически теми, но ще ти кажа, че ако човек има някакви основни знания, той лесно гугулясва и намира полезна информация.

Точно вчера срещнах за пореден път една от библиотекарките на ПУ, на която съм помагал с компютри и която не ме поздравява от 6 години. Не се дразня от това, но изведнъж ми хрумна, че нашата библиотека е окаяно нещо и вече НЕ влизам в нея, защото статиите си ги свалям от Интернет, а от руските сайтове книгите извират.

Да не говорим, че съм имал удоволствието в Аризона като ми трябва статия да кликна на pdf линка и да я сваля за секунди. Лошото е, че в България нямаме такъв достъп и се връзваме (май нелегално) чрез Германски университет и сваляме статии.

Винаги съм си мислил, че компютърът е изобретението на 20 век. Напоследък почнах да се съмнявам, че това е Интернета.



Тема Re: Бъркаш за компютрите и интернетанови [re: Fire_Fury]  
Автор sci (ученик)
Публикувано10.09.08 16:34



Боя се, че допускаш огромна грешка, да го наречем, нелепо недоразумение:

1. Говорим за Научни открития, компютърът не е нова наука, а нова техника. Точно по тая причина е Изобретение, а не Откритие.

2. Спектроскопията например, като Научно откритие е старо, компютърът само осигурява технически предимства (били те и решаващи за приложението на научното откритие).

3. Интернет е измъкване на Държавата от Задълженито да Образова!
- Книги не се превеждат, не се издават, на огромна цена са.
- Точно затова "младото" поколение е на известното на всички ни ниво.
- Четенето от екрана води до редица травми и проблеми. Лично го изпитвам.
- Знам че са окаяни библиотеките ни, точно това е един от белезите за падението на нацията ни.
- Съвременните статии оценявам крайно отрицателно. Аргументите са ми същите, като за цялата съвременна "наука". Ето един пример - една конференция произвежда тухлички с по няколко хиляди страници, пълни с абсолютно безсмислени, подправени (измислени) и никому ненужни доклади, с една единствена цел - да осигурят "точки" на борещия се за доцентура и т.н. даскал

.
Така, че Интернет е чудесен справочник, НО НИЩО ПОВЕЧЕ.

P.S. Въпреки предизвикателния си начин на изразяване, целта ми е далеч от заяждане. Просто се интересувам от мнението за Научни Открития, не за Технически Изобретения, прилагащи Наука от 18-19 век. По тая причина компютрите отпадат от откритата от мен тема тук .

Ние сме богове.
Присъедини се към нас!

Тема Re: Откритиянови [re: sci]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано10.09.08 16:35



Зависи какво разбираш под отктрития.

След втората световна точно с ускорителите са открити една камара частици. Ако ги изброим ще бъде доста дълъг лист.

Квантова теория на полето, и всичките там разновидности и приложениея, конформна теориа на полето, квантова хромодинамика, стандартния модел. Кой знае ощо колко работи има.

Неравенствата на Бел и експеременталното подвърждение за липсата на скрити локални параметри.

Вселената се разширява ускорително.

За тези се сещам в момента, но съм сигурен че има още много за които не се сещам или не подозирам, физиците да кажат. Също съм сигурен, че ти ще ти намериш опрвадние защо тези не би трябвало да се броят. Както и каквото и друго откритие да бъде споменато, ти ще го отхвърлиш.



Тема Re: не съмнови [re: zaphod]  
Автор нaив (тя)
Публикувано10.09.08 16:36



"... но точно по тая тема трябва да пасувам."

То така се почва, с малки компромиси... Добре дошъл в клуба на абдалите.





Тема Re: Откритиянови [re: sci]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано10.09.08 16:46







Тема Re: Откритиянови [re: sci]  
Автор Calderone ()
Публикувано10.09.08 16:49



1. Квантовата електродинамика.
2. Теорията за свърхпроводимостта на Бардийн-Купър-Шрифър (BCS theory)
3. Teорията за функционала на плътността на Хоненберг-Кон-Щам (Density Functional Theory), продължение на стария модел на Ферми-Томас.

Три напълно доказани теории имащи приложение в атомната физика, високите енергии, теория на силното взаимодействие, физиката на атомните ядра, физиката на твърдото тяло, нанотехнологиите, и т.н.




Редактирано от Calderone на 10.09.08 16:53.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.