Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:11 28.09.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Higgsнови  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано11.08.08 22:09



Ето резултати от Fermilab,

, за това че масата на Хигс бозона не е 170GeV.

Интересното е че това е точно масата която се очаква според интерепретацията на Ален Кон на стандартния модел чрез некомутативна геометрия.

Така се получава когато човек дава конкретни предказвания. Трябва да се поучи от теория на струните и да не прави никакви предвиждания.



Тема Re: Higgsнови [re: harish_chandra]  
Автор Calderone (<h>)
Публикувано12.08.08 00:23



Точните науки работят с предсказания. Теория на струните също.

Аз например, мога да предскажа, че като промения ъгловия момент на едно радиоактивно атомното ядро с 2 hbar единици, мога да удължа времето му на живот 1000 пъти. И обратно. Това има огромно значение за скоростта на ядерните синтези например, синтезирали въглерода изграждащ твоето тяло (triple-alpha синтез).

Така де, това че си жив сега, че си тук, и дискутираш масата на Хигс бозона, се дължи на малка промяна в четността между две нива в атомното ядро. Иначе нямаше да те има.

Това е предсказание, което показва как малките промени в една физическа величина, водят до големи последици



До този момент, никой не знае масата на Хигс бозона!



Тема Re: Higgsнови [re: Calderone]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано12.08.08 00:35



"Точните науки работят с предсказания."

Естествено че науките работият с предказвания. Съвета ми да се работи без предскавания беше на шега, не видя ли усмивката, или Когерчо ти както винаги не се в час.

"Теория на струните също. "

Теория на струните няма нито едно предсказване засега, може и никога да няма.



Тема Re: Higgsнови [re: harish_chandra]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано12.08.08 08:13



няма нужда чак теорията на струните да се гледа, астрологията и екстрасенщината са достатъчно светъл пример.
аз обаче не съм запознат с теорията на струните, но верно ли не дава предсказания? винаги съм залилвал с помия обяснявачите, ако теорията на струните е такава, значи трябва да се тъпче с ботуши.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Higgsнови [re: zaphod]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано12.08.08 18:01



Мисля (но не съм сигурен понеже не разбирам теорията на струните), че нямат нито едно предказване което да е проверимо дори само по принцип. То даже и теория няма, има само надежда че съществува теория.



Тема Re: Higgsнови [re: harish_chandra]  
Автор Cekaч (на дърва)
Публикувано12.08.08 18:28



Има един мазен филм който е изоморфен на реклама на автокъща за пикапи като изморфизма е както в пикапа-съчетанието на кола и камион





Тема Re: Higgsнови [re: Cekaч]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано12.08.08 18:55



За кой филм става дума?



Тема Re: Higgsнови [re: harish_chandra]  
Автор Cekaч (на дърва)
Публикувано13.08.08 12:45



Не му помня името само съдържанието как теорията на струните щяла да обедини квантовата механика и общата теория на относителността битер пикапа който обединява колата и камиона и не е ни кола ни камион или като мулето което обединява магарето и кобилата и е бзплоден като потомство демек предвиждания





Тема Re: Higgsнови [re: harish_chandra]  
Автор P. - koвaчa (ентусиаст)
Публикувано13.08.08 13:05



Филма се нарича май нещо за вселена с 11 измерения беше има го в помощните линкове на

а също и в
Точно 700 мегабайта при това са три части по толкова не знам казва ли нещо но е чудесно реадaктиран и е повече от приятно да го гледаш .
Все пак нали "..на вкус и цвет товариш нет" един едно харесва, друг друго. а и зависи от характера на интереса.
Дано съм ти помогнал.



Тема Re: Higgs [re: Cekaч]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано13.08.08 18:29



Не стана ясно кой е филма, но както и да е. Защо съдиш теорята по някакъв популярен филм, правен за масовия зрител.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.