Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:59 06.07.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | >> (покажи всички)
Тема Re: ЕФЕКТА НА САНЯК НЕ ЗАВИСИ ОТ ФОРМАТА НА ОГЛЕДАнови [re: Пeтkoв]  
Автор geri® (циник)
Публикувано14.04.08 14:22



"Не ! .. ефекта на Саняк не зависи от формата и големината на огледалата .. Но от големината на огледалата(и от формата им също) зависи в какви граници на ъгловата скорост на въртене уредът ще работи подсигурявайки обход и на двата лъча през всички огледала.."

Глупости. Както си го нарисувал, при една и съща ъглова скорост но при различни размери на огледалата ще имаме различно положение на точка А1y, а от там и различни ъгли и времена. Напълно нефизична картинка :)



Тема АМИ ЯВНО НЕ ЧЕТЕШ КАКВО ТИ ПИША..нови [re: geri®]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано14.04.08 15:23





цитат:
"Защото вътрешната окръжност е тая по която се върти А1с а външната окръжност е тая по която се върти А1у .. сега схвана ли ? огледалата са плоски и се допират само в една точка до вътрешната окръжност .. щото плоски огледала не лягат на неплоскостната окръжност.."

И как ще обясниш че мястото на А1y се мени като се променя размерът на огледалата
край на цитата.


Кой ти е казал, че мястото на А1у се променя с промяна големината на огледалата ?.. НЕДОУМЯВАМ !!!.. Аз многократно казах само че мястото на А1у зависи от радиусът , от броят на огледалата и от скороста на въртене..


цитат:
като се увеличават частите им които НЕ участват в размяната на лъчите? Забележи, ЕДНА и СЪЩА схема със еднакви скорости, положения на А, В и т.н., но с различно големи огледала - какво се получава, точка D трябва да е на различно място? От къф зор?
край на цитата.


Всяка схема (със еднакви скорости, положения на А, В и т.н., ) едноизначно определя като растоянието между точката D и координатната точка от която тръгва светлината и въобще са без значение големините на огледалата .. Съвсем отделен е въпросът стига ли огледало по габарит до точката А1у при такава схема за да се осъществи непрекъснат отразяване на лъчът към следващото огледало .. Не е излишно да упомена , че растоянието (делта Х) равно на растоянието между точките А1с и А1у ще се увеличава при всяко следващо отражение със още толкова така че ако огледалата са 20 броя до крайното огледало това изместване (делта Х) ще се увеличи двадесет пъти поради което размерът на огледалата трябва да покрива такива габарити за да работи уредът при такава схема..


цитат:
"На моя чертеж допирателната се пуска от точка D която лежи вън от външната окръжност и от тая точка D се пуска допирателна към външната окръжност по която кръжи точката А1у ."

Приятелю, не нам с тези офлянквания.

край на цитата.


Няма "офлянквания " тук приятелю.. Има само ЯКИ ОБЯСНЕНИЯ които тебе те зорят нещо да ги разбереш..


цитат:
Нарисувай чертежа така, че допирателната в точка А1y да бъде вертикална -
край на цитата.


То преносното движение да не е отвес , че да го рисувам вертикално! ..




цитат:
в точка А1y да бъде вертикална - винаги чрез подходящ избор на скоростта на въртене можем да получим такава позиция на точка A1y, нали? Или твоята теория обяснява ефекта на Саняк само при някои частни скорости? :))


край на цитата.


При дадената схема на въртене и конструкция преносният вектор сключва определен ъгъл спрямо векторът на относителното движение който в случая е вертикален .. Сед като векторът на относителното движение е изобразен вече като вертикален то векторът на преносното движение може да бъде също вертикален (колинеарен с векторът на относителното движение) само ако огледалата са инерциални (не менят СВ спрямо който са неподвижни )
Този случай на инерциални огледала е показан на левия изнесен чертеж на рис 10 .. погледни го , там всички вектори са вертикални и окръжностите съвпадат и са права линия..



ИСТИНАТА Е В ХСВ

Тема Re: ЕФЕКТА НА САНЯК НЕ ЗАВИСИ ОТ ФОРМАТА НА ОГЛЕДАЛАТАнови [re: Пeтkoв]  
АвторTиx yжac (Нерегистриран)
Публикувано14.04.08 15:32



Не ! .. ефекта на Саняк не зависи от формата и големината на огледалата .."

Ми като не зависи, защо непрекъснато ни навираш в очите разни чертежи, според които пък се оказва, че ЗАВИСИ. А?

"Тук точно това пледирам , че ако огледалата са точкови при теоретически идеална центровка на огледалата може да има подсигуряване на обхода по всички огледала само при невъртящ се уред (само при уред при който всички огледала остават неподвижни в един и същ СВ).. "

А аз па пледирам да ги разкараш тия СВ-та, щото е очевидно, че те са в пълно несъответствие с експеримента

.

Пледирам също и да не бъркаш ефекта с недостатъците на някой си интерферометър или с това, че някой си по-пипкав човечец не е успял да го настрои по правилен начин.

Просто кажи как според ХСВ-то се получава ефектът на Саняк. ПРИНЦИПНО как се получава. И в крайна сметка ще видиш, че изобщо НЕ СЕ получава :))



Тема НЕВЯРНО ТИ Е ТВЪРДЕНИЕТОнови [re: geri®]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано14.04.08 15:35





цитат:
"Не ! .. ефекта на Саняк не зависи от формата и големината на огледалата .. Но от големината на огледалата(и от формата им също) зависи в какви граници на ъгловата скорост на въртене уредът ще работи подсигурявайки обход и на двата лъча през всички огледала.."

Глупости. Както си го нарисувал, при една и съща ъглова скорост но при различни размери на огледалата ще имаме различно положение на точка А1y, а от там и различни ъгли и времена. Напълно нефизична картинка :)


край на цитата.


Ми невярно е това твое твърдение .. невярно от корен до върше .. По какъв начин оная част от огледалото дето остава въшшно на А1у може да влияе на положението на точката А1у ?.. еле па на ъгли времена и прочие !.. По никакъв начин не може да влияе огледалния ислишък след А1у на тези параметри .. Нещо си се заблудил приятелю .. сори..



ИСТИНАТА Е В ХСВ

Тема Re: АМИ ЯВНО НЕ ЧЕТЕШ КАКВО ТИ ПИША..нови [re: Пeтkoв]  
Автор geri® (циник)
Публикувано14.04.08 15:36



" Кой ти е казал, че мястото на А1у се променя с промяна големината на огледалата ?.. НЕДОУМЯВАМ !!!.. Аз многократно казах само че мястото на А1у зависи от радиусът , от броят на огледалата и от скороста на въртене.. "

A от какво зависи разстоянието между външната и вътрешната окръжност?

"Всяка схема (със еднакви скорости, положения на А, В и т.н., ) едноизначно определя като растоянието между точката D и координатната точка от която тръгва светлината"

Koe oпределя положението на точка D?

"Има само ЯКИ ОБЯСНЕНИЯ "

За четиринайсети път напомням, че нужният чертеж така и не се престраши да покажеш - чертежа, в който допирателната в точка А1y е паралелна на АВ.

"При дадената схема на въртене и конструкция преносният вектор сключва определен ъгъл спрямо векторът на относителното движение който в случая е вертикален .. Сед като векторът на относителното движение е изобразен вече като вертикален то векторът на преносното движение може да бъде също вертикален (колинеарен с векторът на относителното движение) само ако огледалата са инерциални (не менят СВ спрямо който са неподвижни ) "

Pетков, един чертеж с параметрите за които настоявам е много по-говорещ отколкото тези нищо не обясняващи думи.

Махни тези черни дебели черти от чертежа си, за да се види ясно къде минава допирателната. И нарисувай точка А1y по средата между А и В, за да е паралелна допирателната в нея на А-В. И тогава се вгелдай в думите си дето съм ги цитирал по-горе, да видим какъв смисъл е останал в тях.

Чертеж, Петков, чертеж ми дай :)) Не мога да повярвам че ти можеш да рисуваш... А можеш ли?



Тема Re: НЕВЯРНО ТИ Е ТВЪРДЕНИЕТОнови [re: Пeтkoв]  
Автор geri® (циник)
Публикувано14.04.08 15:38



"По какъв начин оная част от огледалото дето остава въшшно на А1у може да влияе на положението на точката А1у ?.."

Е те това е въпроса. Кое определя наличието на втората окръжност, на която се намира А1y. Освен че си я нарисувал произволно :))

Петков, нарисувай нужния чертеж, той отговаря на всички проблеми на ХСВ и ги решава от раз :))



Тема ПОКАЖИ КЪДЕ СЪМ ТВЪРДЯЛ ТАКОВА НЕЩО ?нови [re: Tиx yжac]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано14.04.08 15:46





цитат:
Не ! .. ефекта на Саняк не зависи от формата и големината на огледалата .."

Ми като не зависи, защо непрекъснато ни навираш в очите разни чертежи, според които пък се оказва, че ЗАВИСИ. А?


край на цитата.


Покажи къде съм твърдял такова нещо .. Къде съм твърдял че ефекта на Саняк зависел от формата и големината на огледалата .. аз не си спомням да съм твърдял или па имам амнезия..




цитат:
"Тук точно това пледирам , че ако огледалата са точкови при теоретически идеална центровка на огледалата може да има подсигуряване на обхода по всички огледала само при невъртящ се уред (само при уред при който всички огледала остават неподвижни в един и същ СВ).. "

А аз па пледирам да ги разкараш тия СВ-та, щото е очевидно, че те са в пълно несъответствие с експеримента
край на цитата.


Аз па викам че няма такова очевидно несъответствие с експеримента .. привидяло ти се е нещо ..


цитат:
Просто кажи как според ХСВ-то се получава ефектът на Саняк. ПРИНЦИПНО как се получава. И в крайна сметка ще видиш, че изобщо НЕ СЕ получава :))


край на цитата.


Ами аз вече го обяснявах това .. Ти не четеш ли редовно в тая тема ..
Ефекта на Саняк се получава според ХСВ благодарение на това че лъчът против посоката на въртене достига за по малко време полупрозрачното огледало отколкото другият лъч .. Просто е за разбиране ..

ИСТИНАТА Е В ХСВ

Тема ДЯДО ЛИБЕНЕ,А ОТ КЪДЕ ШЕ ДОДЕ ВОДАТА НА ТОЯ БАИР ?нови [re: geri®]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано14.04.08 16:04





цитат:
"По какъв начин оная част от огледалото дето остава въшшно на А1у може да влияе на положението на точката А1у ?.."

Е те това е въпроса. Кое определя наличието на втората окръжност, на която се намира А1y. Освен че си я нарисувал произволно :))


край на цитата.



Ами коя кучка ти лая от Копривщица та до Панагюрище та сеги ма питаш от къде ше доде водата на тоя баир .. А?
Тази точка не е произволна а има своите параметри
Бактисах да обяснявам че вследствие на независимото движение на светлината и на огледалата пресечната точка е обословена от редица параметри извън рамките на които даже няма да има едновременно попадение на светлината и огледалата в тази пресечна точка .. Светлината която е излъчена по посока на центърът на съседното огледало вследствие на въртенето на огледалата измества реалната среща на светлината и тя не се осъществява с центърът на огледалата а се измества в страни в точката А1у която е на растояние от А1с .. Това отклонение (делта Х) се определя от броя на огледалата .. от ъгловата скорост на въртене и от радиусът на въртене .. Е , при това положение втората окръжност е тази на която лежи точката А1у защото огледалата опират във вътрешната окръжност само със центърът си ..


цитат:
Петков, нарисувай нужния чертеж, той отговаря на всички проблеми на ХСВ и ги решава от раз :))


край на цитата.


Какъв необходим чертеж спрягаш бе приятелю ?.. Ето го необходимия четреж :



ИСТИНАТА Е В ХСВ

Тема Re: ДЯДО ЛИБЕНЕ,А ОТ КЪДЕ ШЕ ДОДЕ ВОДАТА НА ТОЯ БАнови [re: Пeтkoв]  
Автор geri® (циник)
Публикувано14.04.08 16:08



Къде е чертежът с допирателната в A1y, паралелна на А-В? Много е лесно, на твоя чертеж повдигни A1y с два милиметра, демек леееко увеличи скоростта на въртене на системата. И тогава чертежът сам ше почне да говори и да души ХСВ :))



Тема Re: ПОКАЖИ КЪДЕ СЪМ ТВЪРДЯЛ ТАКОВА НЕЩО ?нови [re: Пeтkoв]  
АвторTиx yжac (Нерегистриран)
Публикувано14.04.08 17:10



"Не ! .. ефекта на Саняк не зависи от формата и големината на огледалата .."

""Ми като не зависи, защо непрекъснато ни навираш в очите разни чертежи, според които пък се оказва, че ЗАВИСИ. А?""

"Покажи къде съм твърдял такова нещо .. Къде съм твърдял че ефекта на Саняк зависел от формата и големината на огледалата .. аз не си спомням да съм твърдял или па имам амнезия.."

Казала съм ти, че СПОРЕД ЧЕРТЕЖИТЕ ТИ се оказва, че зависи. Ама като разправяш сега, че не зависи, защо през цялото време разводняваш "дебатите" с разни такива словоизлияния като тези например:

"Тук се заблуждаваш приятелю .. Уредът работи при малки скорости на въртене само при малки габатити .. При ..големи габарити той би престанал да работи дори и при малки скорости на въртене .. при големи габарити поне един от двата противоположни лъчи ще престане да обхожда всички огледала дори и при малки скорости на въртене.."

"Вече ти казах че работата на интерферометърът зависи и от растоянието между огледалата и при кръгло огледало двата лъча няма да престават да обикалят в двете посоки тъй като не могат да минат покрай "съседното огледало" така че винаги ще сеотразяват обхождайки .."

"Когато казвам малки ъглови скорости и малки габарити имам впредвид такива линейни скорости и габарити които са достатъчно малки че да не предизвикват преносно движение което да отдалечава В1с от В1у на растояние по голямо от самите огледала.. т.е. светлината да не преминава покрай съседното огледало.. да не преминава между огледалата.."

"Обърни внимание на чертежа че плоските огледала се допират в средата си до окръжноста с радиус на въртене R а краищата им се въртят по окръжност с радиус малко по голям от радиусът R защото са тангентни ..
На рис 7 е показано че огледалото А се завърта за време t в позиция А1с за което време векторът на относителното движение нараства до големина ВD а векторът на преносното движение нараства до големина DA1у равна на големината на дъгата АуА1у която е раположена на по големия диаметър на въртене заради повдигането на края на плоските огледала от окръжноста с радиус R и е приблизително равна (но по голяма) от дължина на дъгата изминавана от центровете на огледалата поради много малката разлика между двете окръжности.."


"Например пояснил съм, че преносния вектор DА1у е тангентен към по голямата окръжност по която обикаля края на огледалото в който край е точката Ау в която става улавянето на светлината от огледалото..
Близко е до умът че линията ВА сече двете окръжности и отива до точка D от където се пуска тангентата към външната окръжност в точка А1у.."


"Допирателната в точката А1у е показана и тя се допира на външната окръжност щото на нея лежи точката А1у а на въртешната окръжност лежи точката А1с "

"Така е .. точките А и В на центровете на огледалата са на окръжноста на въртене .. но огледалата имат краен размер поради което вляво и в дясно от центровете А и В се намират краищата на огледалата които се въртят по окръжност по голяма от тази по която се въртят центровете на огледалата .. Няма как крайно плоско огледало да легне на окръжност .. единственно може да е допирателно или да я пресича в две точки.."

За какво ги дърдориш всичките тия неща, след като ПРИНЦИПНО става дума за ефекта на Саняк? А ти казваш, че никога не си твърдял "... че ефекта на Саняк зависел от формата и големината на огледалата"

"Ами аз вече го обяснявах това .. Ти не четеш ли редовно в тая тема .. "


Нищо не си обяснил.

"Ефекта на Саняк се получава според ХСВ благодарение на това че лъчът против посоката на въртене достига за по малко време полупрозрачното огледало отколкото другият лъч .. Просто е за разбиране .."

То е МНОГО просто за разбиране, ама също толкова просто е и това, че според ХСВ такъв ефект не се получава.

П.П. Оставям те в лапите на Гери

Няма да ви преча вече на "дебата". Демек ще се съобразя със съвета ти занапред да си пазя нервите




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.