Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:53 03.07.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Тема Re: Изтерзах се вече!нови [re: geri®]  
Автор Tиx_yжac ()
Публикувано18.11.07 16:11



"Значи, ако бъдем съвсем точни, Айнщайн е постулирал, че скоростта на светлината не зависи от скоростта на източникът. С=конст е следствие от това."

За мен по-естествено от това няма – скоростта на нещо си, каквото и да е то, да не зависи от скоростта на източника си, СЛЕД като вече се е отделило от тоя източник. Та в този смисъл наистина няма причина скоростта на излъчените фотони да зависи от скоростта на източника.

Обаче и скоростта на изстреляните куршуми не зависи от скоростта на пушката. И ако тия куршуми са изстреляни в условия, при които да преминат в инерциално движение – липса на въздух, триене, гравитация и въобще липса на външни сили, които да им въздействат... та трябва ли и за такива куршуми да "вадим" следствието, че скоростта им е константна, понеже не зависи от скоростта на източника. Въпросът ми, разбира се, е реторичен.

Мисълта ми е, че постулирането "скоростта на светлината не зависи от източника" едва ли е достатъчно, за да се стигне до следствието С=кост. А тогава, когато Айнщайн е стигнал до това следствие, експериментите в тая насока са можели да се тълкуват по различни начини, така че той не се е опирал на категорично доказващ това следствие експеримент. Станало е май точно обратното - първо е било прието следствието и след това експериментите са били тълкувани еднозначно въз основа на това следствие.

"Принципът за относителност твърди че не може да се установи движението чрез вътрешни наблюдания. Вътрешните ни наблюдения могат да установят само скоростта на обектите - кола се движи с 20 км/час, налъма се движи с 1000 км/с, светлината се движи с 300000 км/с. Да виждаш някакво противоречие на скоростта на светлината с принципа за относителност, щото аз не виждам."

Аз виждам противоречието в това, че вътрешните ни наблюдения всъщност установяват "сборната" ни скорост, а не скоростта на обектите. Кола се движи с 20 км/час относно мен, ама и аз се движа с 20 км/час относно нея. А пък в системата на трети наблюдател може аз да се движа с 5 км/час, а колата с 15 км. час.

При скоростта на светлината обаче това не е така. Относно нея моята скорост е ВИНАГИ нула и освен това за никаква "сборна" скорост не може да става и дума. Няма такова нещо като това произтичащо от принципа твърдение, че всеки наблюдател може да се счита за неподвижен относно другия. Напротив, неподвижен е само наблюдателят на светлината и то не защото "се счита" за такъв – за относително неподвижен, а защото наистина е неподвижен. Абсолютно неподвижен.

И по тоя повод:

""А когато една лампа излъчи светлина:

Първо, тоя наблюдател НЕ МОЖЕ да бъде приет за условно неподвижен. Напротив, относно светлината той е АБСОЛЮТНО неподвижен.""

"Не разбрах защо?"

Ами аз пък не разбирам обратното – защо, по какви критерии, можем да считаме наблюдателя за УСЛОВНО неподвижен относно светлината.

А това пък съвсем не го разбрах:

"Скоростта на светлината става съществен фактор, когато сравняваме две ИС. Тогава, във всяка от тях ще е валиден принципът на относителност, който НЕ задължава светлината да има една и съща скорост там. Например, скоростта на светлината може да зависи от скоростта на източникът както скоростта на куршумите зависи от скоростт ана пистолета от който са изстреляни. Това не променя принципът за относителност, нали - не може да се установи собственото движение."

Аз все си мислех, че само ЧЕСТОТАТА на стигащите до наблюдателя вълни/фотони зависи от скоростта на източника, точно както и само честотата на достигащите до злочестия наблюдател куршуми ще зависи от скоростта на пистолета. Но СКОРОСТТА на вече излъчените фотони или на вече изстреляните куршуми да зависи от скоростта на източника... Ми това не ми го побира главата

. Явно бедно ми е въображението...



Тема Re: Изтерзах се вече!нови [re: Tиx_yжac]  
Автор 3opниk2 (неспасяем)
Публикувано18.11.07 17:11



Здрасти, Тих ужас!

За мен по-естествено от това няма – скоростта на нещо си, каквото и да е то, да не зависи от скоростта на източника си, СЛЕД като вече се е отделило от тоя източник. Та в този смисъл наистина няма причина скоростта на излъчените фотони да зависи от скоростта на източника.

Май, не е така: това "правило" важи само за вълнички: само тяхната скорост не зависи от скоростта на източника, ако средата е неподвижна. Това за механични вълни (звук). За куршум - не важи.
Затова:
Мисълта ми е, че постулирането "скоростта на светлината не зависи от източника" едва ли е достатъчно, за да се стигне до следствието С=кост. А тогава, когато Айнщайн е стигнал до това следствие, експериментите в тая насока са можели да се тълкуват по различни начини, така че той не се е опирал на категорично доказващ това следствие експеримент. Станало е май точно обратното - първо е било прието следствието и след това експериментите са били тълкувани еднозначно въз основа на това следствие.
е неоснователна критиката ти.


След множество експерименти се е стигнало до умуването : С - не зависи от скоростта на източника.
А, С=константа, противоречи на старите схващания за АБСОЛЮТНО ПРОСТРАНСТВО И АБСОЛЮТНО ВРЕМЕ, но не и на принципа на относителността.
.............

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема СКОРОСТА НА СВЕТЛИНАТА НЕ ЗАВИСИ ОТ ИЗТОЧНИКАнови [re: Tиx_yжac]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано18.11.07 17:15



Здравей Тих_ужас ,


цитат:
"Скоростта на светлината става съществен фактор, когато сравняваме две ИС. Тогава, във всяка от тях ще е валиден принципът на относителност, който НЕ задължава светлината да има една и съща скорост там. Например, скоростта на светлината може да зависи от скоростта на източникът както скоростта на куршумите зависи от скоростт ана пистолета от който са изстреляни. Това не променя принципът за относителност, нали - не може да се установи собственото движение."

Аз все си мислех, че само ЧЕСТОТАТА на стигащите до наблюдателя вълни/фотони зависи от скоростта на източника,
край на цитата.


Тук гери се е пообъркал малко .. не му обръщай внимание .. може да си е пийнал човека от мъка след първоначалното заглявушване дето му отпра ти..


За да почне Гери да бълнува че скороста на светлината зависела от скороста на източника требе да се е много напил.. до козирката..

НЕ ИДВА ЛИ ЧОВЕК НА ТОЗИ СВЯТ ЗА ДА ПРЕГЪРНЕ ЕДНО ДЕТЕ !/надпис върху плоча от древния Рим/

Тема Re: Изтерзах се вече!нови [re: Tиx_yжac]  
Автор geri® (циник)
Публикувано18.11.07 17:20



"Обаче и скоростта на изстреляните куршуми не зависи от скоростта на пушката. И ако тия куршуми са изстреляни в условия, при които да преминат в инерциално движение – липса на въздух, триене, гравитация и въобще липса на външни сили, които да им въздействат... та трябва ли и за такива куршуми да "вадим" следствието, че скоростта им е константна, понеже не зависи от скоростта на източника. Въпросът ми, разбира се, е реторичен. "

Ми там е целият въпрос, че зависи. Скоростта им е постоянна във всяка система, поради допускането за равномерно движение, нищо подвече. Стойностите на скоростите им в различни системи се различават, в тези системи се различава и скоростта на източникът, от където и следва зависимост скорост на източник - скорост на куршум. Не в този смисъл е константността на скоростта на светлината.

"Мисълта ми е, че постулирането "скоростта на светлината не зависи от източника" едва ли е достатъчно, за да се стигне до следствието С=кост. "

Напълно достатъчно е. Помисли малко. След като скоростта на светлината не зависи от скоростта на източникът, имаме две възможности: или светлината в една посока ВИНАГИ да се отличава от скоростта в друга посока, което веднага въвежда особеност, неизотропност в пространството, която в по-нататъшен аспект ще се отрази в нарушаване на закона за запазване на импулса (той следва именно от изотропността на пространството, има една теорема на Ньотер), или ще е постоянна в двете посоки. Ако е постоянна в двете посоки, то тя, като вътрешен параметър измерим само в рамките на една система, е характерна именно за тая система, и ако сравним две измервания на скоростта на светлината в две различни системи, можем да кажем кой по- се движи, АКО тази скорост е различна. Нещо повече, тази скорост участва в уравненията на електродинамиката и където се сетиш, поради което цялата физика зависи от нейната стойност. Единствено равноправието се възстановява ако тази скорост е една и съща за всички. Това е доста упростена логическа верига, но строго може да се покаже че С=конст е следствие от независимостта на скоростта от източника.

"А тогава, когато Айнщайн е стигнал до това следствие, експериментите в тая насока са можели да се тълкуват по различни начини, така че той не се е опирал на категорично доказващ това следствие експеримент. Станало е май точно обратното - първо е било прието следствието и след това експериментите са били тълкувани еднозначно въз основа на това следствие. "

Това са исторически подробности. Често се правят такива развития на някаква идея от някакви предположения, и се разглежда дали получените резултати се оправдават от експериментите. Още повече че навремето е имало доста събран материал, който не е можело да се обясни от единна теория - едни резултати се обяснявали с подвижен етер, други - с напълно неподвижен, трети - с частично подвижен, за едн етерът е трябвало да има нищожна плътност, за други - да е милиарди пъти по-плътен от стомана, и т.н. Идеята на Айнщайн бяснява всичко, колкото и странно да е звучало това на фона на класическата физика. А Айнщайн е имал основания, особено изхождайки от електродинамиката - там скоростта на светлината съвсем ясно е фиксирана на константа, при това константа зависеща от други константи. Просто тези уравнения не допускат решение в което светлината да има друга скорост.

"Аз виждам противоречието в това, че вътрешните ни наблюдения всъщност установяват "сборната" ни скорост, а не скоростта на обектите. Кола се движи с 20 км/час относно мен, ама и аз се движа с 20 км/час относно нея. А пък в системата на трети наблюдател може аз да се движа с 5 км/час, а колата с 15 км. час."

Е как се движиш ти относно колата в твоята система, в която ти си в покй. Какъв ще да е тоя покой, в който ти се ДВИЖИШ относно каквото и да било? Ти се движиш, но в ДРУГА система, системата на колата, в нея ти си обект, който има определена скорост и се движи по определени закони. Каква е тая скорост е въпрос в системата на колата, не в твоята.

"При скоростта на светлината обаче това не е така. Относно нея моята скорост е ВИНАГИ нула"

Преди да говориш за скорост относно нея, дефинирай как се определя такава скорост? Защото след като е принципно невъзможно обект с маса различна от нула да се движи със скоростта на светлината, то в такава система не може да има никакви еталони за дължина и часовници, такава наблюдателна система е принципно невъзможна. Следователно ти допускайки разсъждения от позицията на принципно невъзможна система, получаваш принципно неверни следствия.

"Ами аз пък не разбирам обратното – защо, по какви критерии, можем да считаме наблюдателя за УСЛОВНО неподвижен относно светлината. "

И двете твърдения, за условно неподвижен и абсолютно неподвижен, се обезсмислят, когато кажем "по отношение на светлината", поради причината която обясних по-горе.

"Аз все си мислех, че само ЧЕСТОТАТА на стигащите до наблюдателя вълни/фотони зависи от скоростта на източника, точно както и само честотата на достигащите до злочестия наблюдател куршуми ще зависи от скоростта на пистолета. Но СКОРОСТТА на вече излъчените фотони или на вече изстреляните куршуми да зависи от скоростта на източника..."

Не, не става дума че СЛЕД излъчването, ако изтчникът прави пируети, то и светлината ще почне да прави. Става дума че скоростта на светлината МОЖЕ да зависи от скоростта на източникът в момента на излъчването, така както скоростта на куршума зависи от скоростта на пистолета. Дали е така или не, не зависи от принципът на относителността, това е идеята. Затова и е необходим вторият постулат.



Тема КОЙ МУ Е ВИНОВЕН ЧЕ СЕ Е СЛУЧИЛ НА ГУБЕЩАТА СТРАНАнови [re: Tиx_yжac]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано18.11.07 17:26



Здравей Тих_ужас ,


цитат:
Ма моля ти се, Петков! Как да го утепаш от бой такъв като Гери?! При това на негова територия! Тоя човек май въобще не носи шапка, щото сигурно му се пали като си я сложи на главата
край на цитата.


Вярно че е умно джмунджито Гери .. не го отричам .. Но може много лесно да бъде утепан коги е имал лошия късмет да се случи на губещата страна на барикадата .. Така стана и в момента .. ти сбара Гери без муниции .. нема с какво да стреля сиромаа.. Блъскай с канчето по главата .. сега ти е паднал ..



НЕ ИДВА ЛИ ЧОВЕК НА ТОЗИ СВЯТ ЗА ДА ПРЕГЪРНЕ ЕДНО ДЕТЕ !/надпис върху плоча от древния Рим/

Тема АЙНЩАНИСТКИ БЪЛНУВАНИЯ..нови [re: geri®]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано18.11.07 18:02



Здравей Гери,


цитат:
"Мисълта ми е, че постулирането "скоростта на светлината не зависи от източника" едва ли е достатъчно, за да се стигне до следствието С=кост. "

Напълно достатъчно е. Помисли малко. След като скоростта на светлината не зависи от скоростта на източникът, имаме две възможности: или светлината в една посока ВИНАГИ да се отличава от скоростта в друга посока, което веднага въвежда особеност, неизотропност в пространството, която в по-нататъшен аспект ще се отрази в нарушаване на закона за запазване на импулса (той следва именно от изотропността на пространството, има една теорема на Ньотер), или ще е постоянна в двете посоки. Ако е постоянна в двете посоки, то тя, като вътрешен параметър измерим само в рамките на една система, е характерна именно за тая система, и ако сравним две измервания на скоростта на светлината в две различни системи, можем да кажем кой по- се движи,
край на цитата.


Ти пак с тези айнщанистки бълнувания за светлината като междусистемно наблюдаем обект.. Пак си мечтаеш да може една и съща светлина да може да се види и измери от двама наблюдатели от две системи.. Нищо не може да мери наблюдателя по отношение на светлината освен разпространяващата се в неговата система светлина със скорост 300000 км/сек.. За разпространението на светлината в другите системи ИЗСЛЕДОВАТЕЛЯ трябва само да изчислява отчитайки именно особенноста на светлината да взаимодейства само с обекти които имат скорост спрямо нея 300000 км/сек..
Светлината не е и не може да бъде обект движещ се независимо от средата неподвижна със системата и за това говори именно С=конст.. Това С=конст говори че скороста на светлината е вътрешносистемен параметър и не е междусистемен параметър .. а самата светлина е вътрешно системно явление и не е междусистемно явление.. Ако ли светлината е вътрешносистемно явление то светлината е множествен обект имащ клонове на разпространение във всички системи..

НЕ ИДВА ЛИ ЧОВЕК НА ТОЗИ СВЯТ ЗА ДА ПРЕГЪРНЕ ЕДНО ДЕТЕ !/надпис върху плоча от древния Рим/

Редактирано от Пeтkoв на 18.11.07 18:13.



Тема Re: АЙНЩАНИСТКИ БЪЛНУВАНИЯ..нови [re: Пeтkoв]  
Автор geri® (циник)
Публикувано18.11.07 18:10



"Ти пак с тези айнщанистки бълнувания са светлината като междусистемен обект.. "

Петков, като намериш идея, която ПО-ДОБРЕ да се съгласува с експеримент, а не с представи, може да дойдеш и да критикуваш.



Тема КОГАТО ЕДНА ИДЕЯ Е ВЯРНА ПРЕДИ ЕКСПЕРИМЕНТАнови [re: geri®]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано18.11.07 18:22



Здравей Гери ,


цитат:
"Ти пак с тези айнщанистки бълнувания са светлината като междусистемен обект.. "

Петков, като намериш идея, която ПО-ДОБРЕ да се съгласува с експеримент, а не с представи, може да дойдеш и да критикуваш.


край на цитата.


Когато съществува идея .. и след време бъде направен експеримент потвърждаващ верноста на идеята то излиза , че тази идея е била винаги вярна .. и преди експеримента .. Нима не схващаш , че има идеи които са си верни още при създаването им .. А за експеримента може и да се почака .. щом идеята е вятна ще има и потвърждаващ експеримент .. неминуемо .. Всички теоретични изследвания говорят , че идеята ми за светлината като неединен обект говорят, че идеята е вярна.. Аз те запознах с теотеричното доказателство .. отсега нататък правете опити за да ме оборите..

НЕ ИДВА ЛИ ЧОВЕК НА ТОЗИ СВЯТ ЗА ДА ПРЕГЪРНЕ ЕДНО ДЕТЕ !/надпис върху плоча от древния Рим/

Редактирано от Пeтkoв на 18.11.07 18:24.



Тема Re: КОГАТО ЕДНА ИДЕЯ Е ВЯРНА ПРЕДИ ЕКСПЕРИМЕНТАнови [re: Пeтkoв]  
Автор geri® (циник)
Публикувано18.11.07 18:35



"Когато съществува идея .. и след време бъде направен експеримент потвърждаващ верноста на идеята то излиза , че тази идея е била винаги вярна .. "

Може, Петков, но да твърдиш че идеята е верна без съответната проверка е глупаво. Поне във физиката не се прави така. Виж, разни секти го вършат непрестанно. Че и усилия прилагат идейте им да станат непроверими, щото иначе лошо...

"Всички теоретични изследвания говорят , че идеята ми за светлината като неединен обект говорят, че идеята е вярна.. "

хехе, абсолютно същото е и за СТО - всички теоретични изследвания говорят, че тя е вярна. Нещо май се пропуква в позицията ти, а? Там е цялата работа, Петков, че "теоретичните" изследвания се правят въз основа на някакви приети истини - постулати. И сменяйки постулатите, може да се докаже теоретично всичко. Въпросът е дали доказаното ще издържи проверка. СТО издържа, а твоето като издържи, тогава ни разправяй кое какво.

Ти прочете ли статиите дето ти дадох линка? Погледна ликакво са мерили хората?



Тема ГУРОТО ПРАВИЛ ЛИ Е ЕКСПЕРИМЕНТИ ?нови [re: geri®]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано18.11.07 19:10



Здравей Гери ,


цитат:
"Когато съществува идея .. и след време бъде направен експеримент потвърждаващ верноста на идеята то излиза , че тази идея е била винаги вярна .. "

Може, Петков, но да твърдиш че идеята е верна без съответната проверка е глупаво. Поне във физиката не се прави така. Виж, разни секти го вършат непрестанно. Че и усилия прилагат идейте им да станат непроверими, щото иначе лошо...


край на цитата.


Ами ние с гуруто сме гупаци .. първо си обнародваме идеите па после чакаме други да направят експериментите..




цитат:
"Всички теоретични изследвания говорят , че идеята ми за светлината като неединен обект говорят, че идеята е вярна.. "

хехе, абсолютно същото е и за СТО - всички теоретични изследвания говорят, че тя е вярна. Нещо май се пропуква в позицията ти, а? Там е цялата работа, Петков, че "теоретичните" изследвания се правят въз основа на някакви приети истини - постулати.
край на цитата.


Там е работата че СТО е приела за истина една лъжа .. представата че светлината е единен обект .. и ойде коня у ряката..


цитат:
Ти прочете ли статиите дето ти дадох линка? Погледна ликакво са мерили хората?


край на цитата.


Още не съм го прочел поради липса на време .. Но ще го прочета.. обещавам ти!..

НЕ ИДВА ЛИ ЧОВЕК НА ТОЗИ СВЯТ ЗА ДА ПРЕГЪРНЕ ЕДНО ДЕТЕ !/надпис върху плоча от древния Рим/


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.