Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:44 01.07.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Тема Re: Изтерзах се вече!нови [re: 3opниk2]  
Автор Tиx_yжac ()
Публикувано18.11.07 19:58



Здравей, Зорник!

""... скоростта на нещо си, каквото и да е то, да не зависи от скоростта на източника си, СЛЕД като вече се е отделило от тоя източник.""

Именно върху "СЛЕД" слагах акцента.

"Май, не е така: това "правило" важи само за вълнички: само тяхната скорост не зависи от скоростта на източника, ако средата е неподвижна. Това за механични вълни (звук). За куршум - не важи."

Ами ето, не го знаех това. Явно, даскалото ми отмъщава, макар и със закъснение. Малко часове по физика и математика плюс "готини" даскали, които ни подаряваха оценки срещу тишина, та да си четат на спокойствие вестниците. И като резултат – почти нулеви знания



Жалко е, защото тогава дори не съм и предполагала, че физиката е толкова велика наука. Откривам това чак сега, когато вече е късно... освен ако не се запиша да изкарам задочно ФФ-то



Тема Re: КОЙ МУ Е ВИНОВЕН ЧЕ СЕ Е СЛУЧИЛ НА ГУБЕЩАТА СТРАНАнови [re: Пeтkoв]  
Автор Tиx_yжac ()
Публикувано18.11.07 21:40



Здравей, Петков!

Този твой постинг --

- доста ми допадна. Та затова, след като вчера го прочетох, реших поне да пробвам да те подкрепя - макар и със скромните си възможности.

Е, както виждаш, не сполучвам в подкрепата си, въпреки че желание не ми липсва. Не ми липсва и меракът да създадеш такава ХСВ, с която да треснеш света по главата Въобще, аз съм си човек-мечтател, доста инфантилен понякога. Пък може и да успееш... кой знае?

Засега обаче Гери наистина е губещата страна, просто защото ти си се "изхитрил" да не обръщаш внимание на доводите му. На моменти дори се питам дали изобщо ги четеш?!

Обвиняваш го, че бил "бутал шаха", ама ти пък играеш така, сякаш неговите фигури изобщо ги няма. Ето, той толкова синтезирано и логично е отговрил на въпроса ми:

""Мисълта ми е, че постулирането "скоростта на светлината не зависи от източника" едва ли е достатъчно, за да се стигне до следствието С=кост.""

"Напълно достатъчно е. Помисли малко. След като скоростта на светлината не зависи от скоростта на източникът, имаме две възможности: или светлината в една посока ВИНАГИ да се отличава от скоростта в друга посока, което веднага въвежда особеност, неизотропност в пространството, която в по-нататъшен аспект ще се отрази в нарушаване на закона за запазване на импулса (той следва именно от изотропността на пространството, има една теорема на Ньотер), или ще е постоянна в двете посоки. Ако е постоянна в двете посоки, то тя, като вътрешен параметър измерим само в рамките на една система, е характерна именно за тая система, и ако сравним две измервания на скоростта на светлината в две различни системи, можем да кажем кой по- се движи, АКО тази скорост е различна. Нещо повече, тази скорост участва в уравненията на електродинамиката и където се сетиш, поради което цялата физика зависи от нейната стойност. Единствено равноправието се възстановява ако тази скорост е една и съща за всички. Това е доста упростена логическа верига, но строго може да се покаже че С=конст е следствие от независимостта на скоростта от източника."

А ти, вместо веднага да потърсиш повече информация - за теоремата на Ньотер например, - веднага бързаш да заявиш: "АЙНЩАНИСТКИ БЪЛНУВАНИЯ".

Ето това незачитане на противниковите доводи, това фактическо ЗАНУЛЯВАНЕ на опонента, наистина го обрича на загуба. И преди всичко на загуба на време. Но с такава "победа" ти какво ли можеш да постигнеш...

Не знам.



Тема СИЛАТА МИ СЕ ОПИРА НА ИСТИНАТАнови [re: Tиx_yжac]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано18.11.07 22:23



Здравей Тих_ужас,


цитат:
Този твой постинг -- http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=Phisics&Number=1948123809&page=0&view=collapsed&sb=5 - доста ми допадна. Та затова, след като вчера го прочетох, реших поне да пробвам да те подкрепя - макар и със скромните си възможности.


край на цитата.


Благодаря ти ..


цитат:
Не ми липсва и меракът да създадеш такава ХСВ, с която да треснеш света по главата Въобще, аз съм си човек-мечтател, доста инфантилен понякога. Пък може и да успееш... кой знае?
край на цитата.


Ако успея заслугата ще е на всички които ми помагаха да изградим ХСВ2 .. Гери също .. ти също..




цитат:
Засега обаче Гери наистина е губещата страна, просто защото ти си се "изхитрил" да не обръщаш внимание на доводите му. На моменти дори се питам дали изобщо ги четеш?!
край на цитата.


Чета това което пише Гери и правя сериозни стратегически планове за водене на дебата съобразно това което той казва .. в това е и силата ми..
"НЕ В СИЛАТА Е БОГ, А В ИСТИНАТА !"





цитат:
Обвиняваш го, че бил "бутал шаха", ама ти пък играеш така, сякаш неговите фигури изобщо ги няма. Ето, той толкова синтезирано и логично е отговрил на въпроса ми:

""Мисълта ми е, че постулирането "скоростта на светлината не зависи от източника" едва ли е достатъчно, за да се стигне до следствието С=кост.""

"Напълно достатъчно е. Помисли малко. След като скоростта на светлината не зависи от скоростта на източникът, имаме две възможности: или светлината в една посока ВИНАГИ да се отличава от скоростта в друга посока, което веднага въвежда особеност, неизотропност в пространството, която в по-нататъшен аспект ще се отрази в нарушаване на закона за запазване на импулса (той следва именно от изотропността на пространството, има една теорема на Ньотер), или ще е постоянна в двете посоки. Ако е постоянна в двете посоки, то тя, като вътрешен параметър измерим само в рамките на една система, е характерна именно за тая система, и ако сравним две измервания на скоростта на светлината в две различни системи, можем да кажем кой по- се движи, АКО тази скорост е различна. Нещо повече, тази скорост участва в уравненията на електродинамиката и където се сетиш, поради което цялата физика зависи от нейната стойност. Единствено равноправието се възстановява ако тази скорост е една и съща за всички. Това е доста упростена логическа верига, но строго може да се покаже че С=конст е следствие от независимостта на скоростта от източника."

А ти, вместо веднага да потърсиш повече информация - за теоремата на Ньотер например, - веднага бързаш да заявиш: "АЙНЩАНИСТКИ БЪЛНУВАНИЯ".


край на цитата.


Търсил съм информация за теоремата на Емили Ньотер .. ето тук :
.. нема да търся всеки ден я !..


цитат:
Ето това незачитане на противниковите доводи, това фактическо ЗАНУЛЯВАНЕ на опонента, наистина го обрича на загуба. И преди всичко на загуба на време. Но с такава "победа" ти какво ли можеш да постигнеш...

Не знам.


край на цитата.


Аз не "занулявам" Гери .. аз го дразня за да даде най доброто от себе си в атаката срещу ХСВ2 и в защита на СТО .. Това ми е нужно и мисля че Гери го разбира .. Гери е лакмусова хартийка за силните и слабите страни в ХСВ2 .. С помоща на Гери .. с кавги и упреци .. с лични нападки но винаги уважавайки опонента ние съградихме с него зданието на ХСВ2 .. Тази хипотеза е наполовина негова и той го знае .. Аз му благодаря за яростната защита на СТО .. Това много ми помага да огледам ХСВ2 под най различни ракурси..

НЕ ИДВА ЛИ ЧОВЕК НА ТОЗИ СВЯТ ЗА ДА ПРЕГЪРНЕ ЕДНО ДЕТЕ !/надпис върху плоча от древния Рим/

Тема Re:нови [re: geri®]  
Автор Tиx_yжac ()
Публикувано18.11.07 22:34



""Аз виждам противоречието в това, че вътрешните ни наблюдения всъщност установяват "сборната" ни скорост, а не скоростта на обектите. Кола се движи с 20 км/час относно мен, ама и аз се движа с 20 км/час относно нея. А пък в системата на трети наблюдател може аз да се движа с 5 км/час, а колата с 15 км. час.""

"Е как се движиш ти относно колата в твоята система, в която ти си в покй. Какъв ще да е тоя покой, в който ти се ДВИЖИШ относно каквото и да било? Ти се движиш, но в ДРУГА система, системата на колата, в нея ти си обект, който има определена скорост и се движи по определени закони. Каква е тая скорост е въпрос в системата на колата, не в твоята."

Гери, това е подло. Все пак досега ти би трябвало да си разбрал, че аз не съм луда. Така че тия, подчертаните изречения, в отговор на това, което съм казала и което би трябвало да ти е ясно за какво се отнася... та тия изречения не изразяват нищо друго, освен обида за моята ИНТЕЛИГЕНТНОСТ.



Тема Re: СИЛАТА МИ СЕ ОПИРА НА ИСТИНАТАнови [re: Пeтkoв]  
Автор Tиx_yжac ()
Публикувано18.11.07 22:42



Ами, щом е така... давай със същата дързост нататък



Желая ти успех!



Тема Re: СИЛАТА МИ СЕ ОПИРА НА ИСТИНАТАнови [re: Tиx_yжac]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано18.11.07 23:08





НЕ ИДВА ЛИ ЧОВЕК НА ТОЗИ СВЯТ ЗА ДА ПРЕГЪРНЕ ЕДНО ДЕТЕ !/надпис върху плоча от древния Рим/

Тема ГЕРИ ЖУНГЛИРАнови [re: Tиx_yжac]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано18.11.07 23:24



Здравей Tиx_yжac ,


цитат:
"Е как се движиш ти относно колата в твоята система, в която ти си в покй. Какъв ще да е тоя покой, в който ти се ДВИЖИШ относно каквото и да било?
Ти се движиш, но в ДРУГА система, системата на колата, в нея ти си обект, който има определена скорост и се движи по определени закони. Каква е тая скорост е въпрос в системата на колата, не в твоята."

Гери, това е подло. Все пак досега ти би трябвало да си разбрал, че аз не съм луда. Така че тия, подчертаните изречения, в отговор на това, което съм казала и което би трябвало да ти е ясно за какво се отнася... та тия изречения не изразяват нищо друго, освен обида за моята ИНТЕЛИГЕНТНОСТ.

край на цитата.


Не се впрягай .. Гери жунглира с понятията .. Той много добре знае , че движението не е качество на материалния обект а на системата системата обекти , но въпреки това вкарва в оборот принципа на относителноста според който инерциалното движение и покоят са равностойни.. после нарочва наблюдателя (в случая ти) за неподвижен..
Гери така обича да хитрува .. прави му кеф да си играе като котка с мишка .. ако требва да се прави даже на ударена котка у главата и прочие .. Гери е дебатьор.. Гери се кефи да води дебата по предварително замислен от него план.. Но не е лош .. добро джмунджи е..



НЕ ИДВА ЛИ ЧОВЕК НА ТОЗИ СВЯТ ЗА ДА ПРЕГЪРНЕ ЕДНО ДЕТЕ !/надпис върху плоча от древния Рим/

Тема Re: ГЕРИ ЖУНГЛИРАнови [re: Пeтkoв]  
Автор Tиx_yжac ()
Публикувано18.11.07 23:39



"Гери така обича да хитрува .. прави му кеф да си играе като котка с мишка .."

Ма хич не ми харесва да съм в ролята на мишка! Та затова ше бегам вече и от спора, и от клуба... че иначе котката, както се е заиграла, така и може да ме изяде






Тема Re:нови [re: Tиx_yжac]  
Автор geri® (циник)
Публикувано18.11.07 23:43



Само искам да подчертая че вътрешните ни наблюдения установяват именно скоростта на обектите. Дали ще я наречеш сборна или не, дали ще я разбиваш по съставки видими само от други системи, товеа не променя фактът че това е единствената скорост, която имат обектите при тези вътрешн наблюдения. Заова и няма смисъл да се бърка резултатът от вътрешните наблюдения с това какво било в друга система.



Тема ТУК ТИ Е МЯСТОТОнови [re: Tиx_yжac]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано19.11.07 09:30



Здравей Тих_ужас ,


цитат:
Ма хич не ми харесва да съм в ролята на мишка! Та затова ше бегам вече и от спора, и от клуба... че иначе котката, както се е заиграла, така и може да ме изяде
край на цитата.


Стой си тук .. тук ти е мястото .. Къде ше идеш като се махнеш от тук .. в клуб шев и кройка ли ?..
Па и Гери е приятел .. не е истинска котка а само виртуална ..



НЕ ИДВА ЛИ ЧОВЕК НА ТОЗИ СВЯТ ЗА ДА ПРЕГЪРНЕ ЕДНО ДЕТЕ !/надпис върху плоча от древния Рим/


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.