Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:20 06.06.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Реален експеримент - с тухла.нови [re: Tиx_yжac]  
Автор geri® (циник)
Публикувано11.10.07 13:50



Абе Петков е тръгнал да експериментира с две тухли, а това е опасно. Има един виц за един дето с две тухли... той Петков сигурно го знае :))



Тема Re: Реален експеримент - с тухла.нови [re: geri®]  
Автор Tиx_yжac ()
Публикувано11.10.07 14:17



Виж сега, нека все пак първо да опитаме само с една тухла. Като основната цел всъщност ще бъде да проверим дали в резултат на експеримента ще се получи просветване в главата на Петков, или просто ще му се наложи да си купи нова шапка с един-два номера по-голяма от старата



Твоята прогноза каква е? Щото аз залагам на шапката



Тема Re: Реален експеримент - с тухла.нови [re: Tиx_yжac]  
Автор geri® (циник)
Публикувано11.10.07 14:22



Прогнозата ми е крайно песимистична. И аз от кога му казвам да почне с простото, една тухла, ама на, малко му била, не му обяснявала идеята :)



Тема Re: Реален експеримент - с тухла.нови [re: geri®]  
Автор 3opниk2 (неспасяем)
Публикувано11.10.07 14:52



Сигурен съм, че Петков знае вица ... за скопяване с двете тухли, ама ...не съм сигурен, че всички знаят рационализацията на инж. Ганев: "Метод: За най-бързо и ефективно скопяване на китайци" (тамошен правителствен проблем!) с вариациите


Всеки мъж-китаец, млад, разбира се, сваля гащи и се одупва. Друг застава зад него в същото състояние, като налапва кайсите на първия, след това трети в такова състояние и т.н. всички се подреждат в редица, един зад друг. Тогава, инж.Ганев взема две тухли и чуква м/у тях кайсите на последния; той естествено стиска зъби, скопява този прид него, сега пък той стиска зъби и т.н. по цялата редица, с бързината на скоростта на светлината в "жива" среда, се пренася импулса за скопяване!
"А не боли ли?" - питала го комисията...
"Не, като си пазиш пръстите... да не ги удариш..."
"Не, не, ние питаме за тях, дали не ги боли?"
"А, ... тях не моем да ги стигнем, да ги питаме..., значи: не знаем без инфо!"

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема във СТО се горвори занови [re: Пeтkoв]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано11.10.07 16:29



събития. Ти говориш за начало.
Т.е. разглеждаш само пространствената компонента на събитието.

Използваш думата ОТМЕСТЕНИ . Отместването трябва да има някаква измеримост. Във СТО вектора на отместването има освен xyz и t компонента.
СТО казва -Аз ще съм вярна, ако мериш така.
Петков мери класически



непротивоконституционствувателствувайте

Тема Re: във СТО се горвори занови [re: Exhemus]  
Автор geri® (циник)
Публикувано11.10.07 16:39



Дори класически не мери, проблемите му са по-фундаментални :)



Тема Re: във СТО се горвори занови [re: geri®]  
Автор Tиx_yжac ()
Публикувано11.10.07 16:55



"Дори класически не мери, проблемите му са по-фундаментални :)"

Един от проблемите му май е този, че според него, С=конст. означава, че светлината трябва да изминава различни пътища за едно и също време. Е, как да не се бори човекът срещу такава глупотевина?





Тема Re: във СТО се горвори занови [re: Tиx_yжac]  
Автор geri® (циник)
Публикувано11.10.07 17:03



Проблемът му не е с С=конст, а със самото понятие път, има конфликт между общоприетото понятие път и място, и неговите философски представи за това.



Тема Re: Проблеми, проблеми...нови [re: geri®]  
Автор Tиx_yжac ()
Публикувано11.10.07 17:18



"Проблемът му не е с С=конст, а със самото понятие път, има конфликт между общоприетото понятие път и място, и неговите философски представи за това"

Я да си го кажем направо така: проблемът му е И във философските представи

Обаче този проблем съвсем не му е единствен... ... ...



Тема Re: във СТО се горвори занови [re: geri®]  
Автор 3opниk2 (неспасяем)
Публикувано11.10.07 19:38



Не, не са толкова елементарни грешки в представи, към които Петков апелира внимание. Струва ми се, че възприетата мигновеност при поглъщане на поле-инфо (тъмна страна на нещата!) и мигновеност при излъчване на поле-инфо (това вече е събитие 1; явление на излъчване) е в основата на разбирането на проблемите: място на събитие в пространството. Дори и Зейфод по различни поводи търси казус за колапс на вълновата функция - и тези неща са свързани.

Не може да се "признава" "мигновеност" в процес, а после ... взаимодействията в останалата част на света, да се извършват с ограничена скорост - или, защо е възможно, се питаме... Залагането на абстракцията "точков" заряд е само модел и със сигурност неверен...

Та, място на събитие е ... разтегливо понятие - колко, питаме се; ами колкото вълната на дьо Бройл, предполагаме ... но - май зависи и от средата, в която се случват тези събития на излъчване. Струва ми се, че въпросът е сложен и не би бил разбран само с ограничени знания по физика, както казваш - хубаво е да се чете, разнообразно

- пък и философията помага...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.