Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:44 21.05.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Физическа реалност?!  
Автор 3opниk2 (неспасяем)
Публикувано28.09.07 10:20



Преди време в дълга тема, опитах да представя "задачка" за опредялене на т.н. физическа реалност и ми си стори ... разумно, ама?

Два космич. кораба; сме един до друг- в неподвижност и си сверяваме и синхронизираме часовниците във вид на "тик-так" сигнали, които могат и да се излъчват /по желание/
Единият кораб тръгва на ... някъде, мандахерца се по задачи и след време- "минава, големият кораб, минава..."- покрай нас с постоянна скорост спрямо нас. Той си вкл. излъчвателя "тик-так" и неговите сигнали се приемат от нас.
Използваме ги да вкл. датчици и ... по времеинтервалите сравняваме с нашият "тик-так"?
Твърдях, че техните времеинтервали, които "мерим" при нас, ще са по-големи от нашите? - оспориха ме, но не ме убедиха...


А - и обратното е верно: ако ние излъчим нашето "тик-так" - при тях, нашите времеинтервали, ще са по-големи от техните...
Така, ако е верно, то съществува "физическа реалност", зависеща от относителното ни движение, си мисля...- проблем?
...................................

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: Физическа реалност?!нови [re: 3opниk2]  
Автор aл ибн бeн AMAH (муджахидин)
Публикувано28.09.07 12:33



що да е проблем - ефекта е изчислим (100!), и ежедневната практика с ГПС системите го доказва почти необоримо (почти, щото има лека заигравка и с ОТО)



Тема Няма "физическа реалност", зависеща от относителнонови [re: 3opниk2]  
Автор Meл (пристрастен)
Публикувано28.09.07 13:02



...ни движение. Има относително възприятие заради "динамична редукция" или "динамична переспектива" и се дължи на крайната скорост на информационния поток. Всеки от двамата ще "наблюдава", "отчита", "засича" и т.н. за другия, че L1>L2 и Т1<Т2, а другият L2>L1 и Т2<Т1, където L1 и L2 са еталони за дължина в двете ракети, а T2 и Т1 еталоните за време.
Т.е. ти си бил прав че:техните времеинтервали, които "мерим" при нас, ще са по-големи от нашите? - оспориха ме, но не ме убедиха...
А - и обратното е верно: ако ние излъчим нашето "тик-так" - при тях, нашите времеинтервали, ще са по-големи от техните...
и едновременно НЕ, защото е така за "отдалечаване" и и обратното за "приближаване", т.е. има значение момента на сравнение и положението на наблюдателя.
Така че, ако симетрично на наблюдателя се излъчат "тик" и съответно "так", то продължителността между "тик" и "так", ще съвпада напълно с това на наблюдателя
Но подчертавам това не е "физическа реалност", а представа за физическа реалност или по-просто казано илюзия.



Тема Re: Физическа реалност?!нови [re: aл ибн бeн AMAH]  
Автор 3opниk2 (неспасяем)
Публикувано28.09.07 13:08



Е, да де, ама нали преди ма напрай за 2 стинки (беше от оспорващите), щото исках с тяхните тиктакания да си вкл. микровълновата ... сещаш се... и намесихме Доплер, пък аз твърдях, че Доплер само "оцветява" нещата, без да влияе на времеинтервалите м/у тик и так.
Значи "чуждото" забавяне на времето, се заиграва с реални физични процеси при нас- на тва искам да му кажа "физическа реалност" и ... не знам, дали нещо не греша?!


Иначе, и аз все си мисля, тва дето го казваш сега ... и ми се струва разумно!
..................

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: Няма "физическа реалност", зависеща от относителнонови [re: Meл]  
Автор 3opниk2 (неспасяем)
Публикувано28.09.07 13:17



Мисля си, че перспективата се съдържа в Доплеровия ефект, а той - само променя цвета на съответните фотони, но не и скоростта на светлината, скоростта на фотоните - тя не зависи от скоростта на Големия кораб, дет минава!



Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: Няма "физическа реалност", зависеща от относитнови [re: 3opниk2]  
Автор geri® (циник)
Публикувано28.09.07 13:25



Ай стига с тая перспектива бе :))



Тема Re: Има "физическа реалност"нови [re: geri®]  
Автор 3opниk2 (неспасяем)
Публикувано28.09.07 13:35



Ай стига с тая перспектива бе :))

Изключих я!
Е?- има ли или няма "перспектива" във физическата реалност!
Гледам линкчето за "охлаждането" с съседство - там доста се говори за ... почти същото, ама не в тоз аспект.


....................

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Доплеровият ефект не променя скоростта на светлинанови [re: 3opниk2]  
Автор Meл (пристрастен)
Публикувано28.09.07 13:41



...а се дължи на относителна скорост на светлината спрямо излъчвател, или наблюдател и става на границанта на прехода от едно поле в друго. Така че не ДЕ променя скоростта на светлината, а промяната на относителната скорост на светлината предизвиква ДЕ. Трябва да се научиш на причинно следствеността на процесите и кое е "коня", кое "каруцата".
А скоростта на фотоните е скорост и като такава трябва да се определи спрямо нещо си. ВСИЧКИ ДВИЖЕНИЯ СА ОТНОСИТЕЛНИ, а скоростта е измерител на движение, т.е. е относителна величина. Така че скоростта на фотоните зависи от скоростта на С относно ЕМП в което се разпространява, т.е. относно средата, а относно Големият кораб и от неговата скорост относно това ЕМП.



Тема Re: Има "физическа реалност"нови [re: 3opниk2]  
Автор geri® (циник)
Публикувано28.09.07 13:53



Перспектива има във физическата реалност, естествено :)), само дето когато нещо се измерва, тази перспектива се ОТЧИТА. А в случая когато говорим за СТО, изобщо не се среща перспектива при измерванията, поне не в мислените експерименти.



Тема Re: Доплеровият ефект не променя скоростта на светнови [re: Meл]  
Автор mr.Chaos (somebody)
Публикувано28.09.07 13:58



Така е.
Доплеровия ефект е следствие от промяната на относителната скорост на светлината спрямо движещия се обект.

Ако скоростта на светлината е константа спрямо всеки наблюдател, както казва СТО, доплеров ефект въобще няма да има, защото скоростта на светлината спрямо обекта няма да се променя.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.