Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:27 14.06.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Има "физическа реалност"нови [re: 3opниk2]  
Автор geri® (циник)
Публикувано28.09.07 15:24



"Идеята беше: е ли възможно по наш часовник и действие:"вкл-изкл" на наша фурна- по чужд сигнал, да отчетем "забавянето" на времето на другия- това, ако го има, няма ли да е физическа реалност, заради относително движение? "

Ами точно за това говорим. Дали фурната ще е наша, или някаква неутрална, говорим за различно отчитане на интервал време между две събития примерно в тая фурна. Разликата на времената на две събития е интервал, и за този интервал се твърди че е различен. И това е физическата реалност, за всеки.

А под забавяне на времето се разбира забавяне на всички процеси, не само на някои.



Тема Re: Доплеровият ефект не променя скоростта на светнови [re: geri®]  
Автор mr.Chaos (somebody)
Публикувано28.09.07 15:29



Когато имаш неподвижен източник, а подвижен наблюдател, за наблюдателя фронта който се намира между него и източника ще се движи с една скорост, а този който се намира отвъд източника - с друга (наблюдателя се движи срещу единия и догонва другия)

Отново различна относителна скорост.
Къде е константната скорост С тука?
Я се събуди.



Тема Re: Господа, права ли съм... или да?нови [re: Tиx_yжac]  
Автор geri® (циник)
Публикувано28.09.07 15:30



"Ако два еднакви космически кораба се движат инерциално и – точно когато се изравнят – се блъснат в някакъв астероид, тогава ясно ще си проличи, че макар и всеки да се е считал за неподвижен, за никого не е било така."

Напротив, за всеки ще си проличи как коварния астероид се е блъснал в него, а другия евентуално е натиснал още малко за да е по-гадно :)

Възразяваме! В космоса е пълно с астероиди, които само дебнат да се блъснат в тебе. Ти като тръгваш за полет, мислиш ли да се блъснеш в астероид? Не, разбира се, но те са нахални, завистливи и прилепчиви... :)



Тема Re: Доплеровият ефект не променя скоростта на светнови [re: mr.Chaos]  
Автор geri® (циник)
Публикувано28.09.07 15:36



"Когато имаш неподвижен източник, а подвижен наблюдател, за наблюдателя фронта който се намира между него и източника ще се движи с една скорост, а този който се намира отвъд източника - с друга (наблюдателя се движи срещу единия и догонва другия) "

В класиката може, там наблюдателите не са равнопоставени относно средата, но в СТО не е така. Както видя, ДЕ се получава и при постоянна скорост на вълната относно наблюдателя. А поради липсата на среда в СТО се получава винаги.

"Я се събуди."

Разсмиваш ме :))

Кажи ми сега, схвана ли че ДЕ може да се получи при вълнов фронт с С=конст, и никакви фантасмагории като C+V,C-V и подобни? Любопитно ми е колко пъти трябва да се повтори нещо, за да има поне минимален ефект...



Тема Re: Доплеровият ефект не променя скоростта на светнови [re: geri®]  
Автор mr.Chaos (somebody)
Публикувано28.09.07 15:43



Никакви фантасмагории няма. Реалните измервания отговарят прекрасно на класическата формула.
Ако имаш проблем с това, твоя си работа.

Това че не разбираш нещо не означава че трябва да бъде такова каквото си го представяш.

Както обичаш да казваш.

Решаването на проблема на давещите се е в ръцете на самите давещи се





Тема Re: Има "физическа реалност"нови [re: geri®]  
Автор 3opниk2 (неспасяем)
Публикувано28.09.07 15:43



"Идеята беше: е ли възможно по наш часовник и действие:"вкл-изкл" на наша фурна- по чужд сигнал, да отчетем "забавянето" на времето на другия- това, ако го има, няма ли да е физическа реалност, заради относително движение? "

Ами точно за това говорим. Дали фурната ще е наша, или някаква неутрална, говорим за различно отчитане на интервал време между две събития примерно в тая фурна. Разликата на времената на две събития е интервал, и за този интервал се твърди че е различен. И това е физическата реалност, за всеки.

А под забавяне на времето се разбира забавяне на всички процеси, не само на някои.


Дано да си ме разбрал правилно, щото този отговор адски ми харесва!


...Ще пращам всички ... антистотаци- да си праят този ескперимент: простичък, според мен.
А и муджахидина казва че всеки божи ден - тва се прави с джипиесите...
.................

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: Господа, права ли съм... или да?нови [re: geri®]  
Автор Tиx_yжac ()
Публикувано28.09.07 15:43



"Напротив, за всеки ще си проличи как коварния астероид се е блъснал в него, а другия евентуално е натиснал още малко за да е по-гадно :)"

Абе, както и да го въртиш и сучеш, фактът - различно сплеснатите носове - ще си е налице. Факт е и че подлярът-астероид ги е посрещнал точно когато са били на една "фронтова" линия спрямо него.

Впрочем, това, че всичко се е случило при тия условия, е документирано, Гери, щото има много свидетели - движещи се с ускорение и по тая причина наясно и със себе си, и с другите





Тема Re: Господа, права ли съм... или да?нови [re: Tиx_yжac]  
Автор geri® (циник)
Публикувано28.09.07 16:03



"Впрочем, това, че всичко се е случило при тия условия, е документирано, Гери, щото има много свидетели - движещи се с ускорение и по тая причина наясно и със себе си, и с другите"

Това че има много свидетели не означава, че те ще твърдят едно и също.
Например семейството на единия космонавт ще твърди че те са си стояли мирно и тихо в каютата, а подлият астероид ги е издебнал и връхлетял. Семейството дето е кацнало на астероида на пикник пък ще твърди обратното, космонавтът се е джаснал в астероида и после другите му били виновни. А това че добавяш втори кораб дето се блъска в астероида само заплита фабулата, кой срещу кого и в комбина с кого кого натопява... :)

Всичко е относително :)



Тема Re: Доплеровият ефект не променя скоростта на светнови [re: mr.Chaos]  
Автор geri® (циник)
Публикувано28.09.07 16:06



"Никакви фантасмагории няма. Реалните измервания отговарят прекрасно на класическата формула. "

Тц. ТОЧНИТЕ реални измервания не отговарят на класическата формула, а на формулата давана от СТО.

"Ако имаш проблем с това, твоя си работа."

Аз проблеми не съм и мал и няма с това :)

"Решаването на проблема на давещите се е в ръцете на самите давещи се"

Точно така. Защо питаш тука тогава? След като не очакваш помощ :))



Тема Re: Доплеровият ефект не променя скоростта на светнови [re: geri®]  
Автор mr.Chaos (somebody)
Публикувано28.09.07 16:34



Дай да ги видим ТОЧНИТЕ измервания дето не отговарят на класическата формула.

Аз от помощ нужда нямам. Ти пребълбукваш и махаш с ръце.
Ама щом си жаден гълтай. Няма да ти пречим






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.