Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:16 03.07.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | (покажи всички)
Тема Re: Я обясни тогава как подвижния разбиранови [re: Meл]  
Автор geri® (циник)
Публикувано03.09.07 15:33



"would thus find"

И по кой начин успя това да го преведеш като "гледане"? И то в тоя ненаучен смисъл?



Тема Re: "СЕГАТО" НА РАЗЛИЧНИТЕ ЧОВЕШКИ СЪЩЕСТВАнови [re: Пeтkoв]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано03.09.07 16:48



Петков,
не можеш ли да допуснеш хипотезата че:

t = f(x,y,z) или t = f(vx,vy,vz) или изобщо t = f(нещо) ?



/t- времето на една материална точка/

непротивоконституционствувателствувайте

Тема Re: Ей, изгубихме представа за времето...нови [re: geri®]  
Автор Tиx_yжac ()
Публикувано03.09.07 22:04



... покрай тия несинхронни часовници! Дето е казал поетът: "Дали се зора пукна, или се две нощи смесиха?"



Ще пробвам и по друг начин с моя въпрос:

1. Намираме се в две ИС и например точно когато се разминаваме, по уговорка уеднаквяваме показанията на еднаквите си часовници.

2. В следващия момент за всеки от нас двамата те се разсинхронизират – за мен, в моята ИС, твоят часовник тиктака по-бавно от моя. И обратното – в твоята ИС моят часовник е по-бавният.

3. Пак по предварителна уговорка, след половин час, който всеки отчита по своя си часовник, правим завой /тоест излизаме от владенията на СТО/, и с абсолютно еднакво ускорение при една и съща гравитация се насочваме един срещу друг. Спираме пак по един и същи начин, срещаме се и поглеждаме часовниците си.

Е, какво ще показват тия часовници? Аз все си мисля, че ще показват едно и също време - примерно и двата ще са на 12.00 часа. Мисля също и че това ни най-малко не противоречи на СТО, защото в случая нито твърдя, че става дума за "синхронни часовници в две различни ИС", нито, че те са имали общо време и прочие.

Моят въпрос е само този: еднакви ли ще са при описаната ситуация показанията на нашите часовници, или не. И ако не – защо?



Тема Re:Симетрия!нови [re: Tиx_yжac]  
АвторNNN (Нерегистриран)
Публикувано03.09.07 22:43



Моят въпрос е само този: еднакви ли ще са при описаната ситуация показанията на нашите часовници, или не. И ако не – защо?


Еднакви. Еднакви защото всичко ти е симетрично
„с абсолютно еднакво ускорение при една и съща гравитация се насочваме един срещу друг”, т.е. и скоростна им на движение трябва да е еднаква за да се изпълни изискването ти за еднакво ускорение при завоя. В тоя случай СТО е абсолютно вярна.

Виж ако не са симетрични нещата са съвсем различни, ама ти за това не питаш.




Тема Re: Ей, изгубихме представа за времето...нови [re: Tиx_yжac]  
Автор geri® (циник)
Публикувано03.09.07 22:52



"1. Намираме се в две ИС и например точно когато се разминаваме, по уговорка уеднаквяваме показанията на еднаквите си часовници. "

Там е работата, че не може показанията на всички часовници да се уеднаквят, и при това да останат часовниците с общо време във всяка система. СТО не позволява това. По простата причина, че няма такова нещо като общ момент, който да е момент и за двете системи.

Единственото което можем да направим е да уеднаквим два срещнали се (съвпадащи) часовника. Но при това положение останалите часовници от системата на единия сравнени по часовниците в другата система ще показват различно време ако са на различни места - независимо, че в собствената си система ще показват еднакви показания, т.е. ще имат общо време. Знам че звучи доста сложно и объркващо, то за това и антирелативистите са объркани де.

Малка аналогия, как да разбереш какво става. Вземи два еднакви метъра, кръстосай ги по средата под ъгъл, и завърти цялата конструкция така, че единият метър да е хоризонтален. Това е метърът в системата, която приемаме за неподвижна. Другият метър дето е под ъгъл, е метърът в подвижната система. Това което ти наблюдаваш от него, е неговата проекция върху нашия метър, и както знаем според СТО, тя е по-къса. Ако сега завъртиш конструкцията така, че вторият метър да стане хоризонтален (преминаваме в другата система и тя става неподвижна за нас) то първият метър ще се наблюдава като проекция, т.е. той ще се скъсява - защото сега той е в системата нарочена за подвижна.

Ако сега си мислиш всяка точка от тези метри за часовник, а направления перпендикулярни на метрите обозначим като осите на времето, то часовниците лежащи на една линия (метъра) ще имат еднакви показания. Но часовниците по наклонената ос на времето в другата система (с хоризонтална ос) ще имат различни показания в тая система, защото в зависмост от положението си, се намират на различна височина, т.е. на различна стойност по времевата ос. Еднакви показания ще имат само часовниците в точката на пресичане. Както забелязваш, картинката е симетрична ако изберем другата ос за хоризонтална - тогава нейните часовници ще имат еднакво показание, я другоите часовници в тази система ще имат различни показания в зависимост от положението си.

Не знам дали го обясних достатъчно понятно, но това е горе долу действителната картинка, която се получава в СТО.



Тема Re: Ей, изгубихме представа за времето...нови [re: geri®]  
АвторNNN (Нерегистриран)
Публикувано03.09.07 23:17



Според мен Тих Ужас казва следното. В всяка от двете ИС има по един часовник. При разминаване те се задействат, т.е. включват се да тиктакат. ИС отиват, завиват и се връщат за да се разминат отново. Когато се разминават часовниците се стопират. Времето което са отброили часовниците (примерно 24 часа) ще е еднакво и за двете ИС.



Тема Re: Ей, изгубихме представа за времето...нови [re: NNN]  
Автор geri® (циник)
Публикувано03.09.07 23:42



"Според мен Тих Ужас казва следното. В всяка от двете ИС има по един часовник. При разминаване те се задействат, т.е. включват се да тиктакат. ИС отиват, завиват и се връщат за да се разминат отново. Когато се разминават часовниците се стопират."

В зависимост от това, коя система тръгне да се връща (демек наруши инерциалното си движение), нейния часовник ще е изостанал. Парадоксът на близнаците, решавали сме го.

Единствено ако двете са претърпяли еднакво ускорение (направили са симетрични завои описани в трета инерциална система), тогава часовниците в мястото на срещата ще показват еднакво,



Тема Re: Симетриянови [re: geri®]  
АвторNNN (Нерегистриран)
Публикувано04.09.07 00:06



"Според мен Тих Ужас казва следното. В всяка от двете ИС има по един часовник. При разминаване те се задействат, т.е. включват се да тиктакат. ИС отиват, завиват и се връщат за да се разминат отново. Когато се разминават часовниците се стопират."

В зависимост от това, коя система тръгне да се връща (демек наруши инерциалното си движение), нейния часовник ще е изостанал. Парадоксът на близнаците, решавали сме го.

Чети внимателно, виж каво е условието на Тих Ужас:

””””3. Пак по предварителна уговорка, след половин час, който всеки отчита по своя си часовник, правим завой /тоест излизаме от владенията на СТО /, и с абсолютно еднакво ускорение при една и съща гравитация се насочваме един срещу друг. Спираме пак по един и същи начин, срещаме се и поглеждаме часовниците си.””””

Няма коя „ В зависимост от това коя ИС тръгне да се връща” , щом двете завиват с еднакво ускорение и двете се движат с една и съща скорост. Не е баш парадокса на близнаците.Парадокса ама симетричен, затова и еднаквост на часовниците.




Единствено ако двете са претърпяли еднакво ускорение (направили са симетрични завои описани в трета инерциална система), тогава часовниците в мястото на срещата ще показват еднакво,

Имено.
Но не ти трябва трета ИС, никаква работа не върши в случая.

И да е описано и да не е описано часовниците пак ще са отчели точно еднакво време. Това , че на СТО и трябва описание за да и е лесно после с ЛТ си е неин проблем.




Тема Re: Симетриянови [re: NNN]  
Автор geri® (циник)
Публикувано04.09.07 00:32



" Чети внимателно, виж каво е условието на Тих Ужас: "

Не обичам да се повтарям, но съм казал следното:

"Единствено ако двете са претърпяли еднакво ускорение (направили са симетрични завои описани в трета инерциална система),"

Еднаквото ускорение е абсолютна величина и не е нужна трета ИС за да го отчете. Третата ИС в случая е само за да си визуализирате (вие, не аз) до каква симетрична траектория ще доведе това ускорение. И ествествено, тази трета ИС ви е за патерица, в нея лесно се съобразява че при такова симетрично движение показанията при среща трябва да са еднакви. Е, сега махаме патерицата, и твърдим че при еднакви ускорения показанията ще са еднакви. Каквото всъщност съм казал вече, малко след цитата който повторих по-горе.

"В зависимост от това коя ИС тръгне да се връща” , щом двете завиват с еднакво ускорение и двете се движат с една и съща скорост. "

Няма такъв филм, едната да тръгне да се връща, а двете да се движат с еднакво ускорение. Щом се движат с ускорение, и двете се връщат. Ако е еднакво, и показанията ще са еднакви, иначе ще изостане часовника в тази в която ускорението е по-голямо. Не ми се повтарят сега сметките, защото не са прости. Търсете парадокса на близнаците, там са го смятали хората - разбира се, тези които умеят, останалите са повтаряли митологеми.

"Но не ти трябва трета ИС, никаква работа не върши в случая. "

На мене не ми трябва, обясних по-горе за какво съм я вмъкнал.


"И да е описано и да не е описано часовниците пак ще са отчели точно еднакво време. "

Само ако са с еднакви ускорения. Може и с различни, но различно продължителни, тогава един интеграл трябва да е еднакъв, но това е по-сложно.

Но ако само едната тръгне да се връща, не е така.



Тема Re: Симетриянови [re: geri®]  
АвторNNN (Нерегистриран)
Публикувано04.09.07 01:02



Еднаквото ускорение е абсолютна величина и не е нужна трета ИС за да го отчете. Третата ИС в случая е само за да си визуализирате (вие, не аз)

Бре, ква стана тя , че защо за нас ”””(вие, не аз)””” ти се обърка пък на нас обяснявал. Ами що не го каза веднага че показанията на часовника ще са еднакви и не ни трябва ама хич не ни трябва ТРЕТА ИС.





Страници по тази тема: << 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.