Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:49 22.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | (покажи всички)
Тема Re: Интересно: изкуствена жива бактериянови [re: Sollaris]  
Автор geri® (циник)
Публикувано05.07.07 12:13



Ами комарът примерно не пише, значи няма съзнание?

Аз това което знам за съзнанието не го задължава да ходи по дървета и комари :) Та ме интересува защо вашата представа ходи.



Тема Re: Интересно: изкуствена жива бактериянови [re: geri®]  
Автор Sollaris (новак)
Публикувано05.07.07 12:14



Претенции има някой който твърфи,че била "синтезирана" бактерия





Тема Re: Интересно: изкуствена жива бактериянови [re: geri®]  
Автор Sollaris (новак)
Публикувано05.07.07 12:19



А какво знаете за съзнанието бихте ли споделиели за да имаме база за разговор?
П.С.Как да няма съзнание комара-отвори си прозореца светни лампата и сетивата на комара веднага ще му подскажат къде да иде да ти изпие кръвчицата





Тема Re: Интересно: изкуствена жива бактериянови [re: Sollaris]  
Автор geri® (циник)
Публикувано05.07.07 12:33



"А какво знаете за съзнанието бихте ли споделиели за да имаме база за разговор? "

Все пак аз попитах пръв, нали?

"П.С.Как да няма съзнание комара-отвори си прозореца светни лампата и сетивата на комара веднага ще му подскажат къде да иде да ти изпие кръвчицата"

Ами аз имам една количка, дето се навива с пружинка, та като сложа пред нея преграда, и тя веднага спира. Това ако не е проява на съзнание... :)



Тема Re: Интересно: изкуствена жива бактериянови [re: Sollaris]  
Автор geri® (циник)
Публикувано05.07.07 12:35



А какво е направено? Конструирана? Сглобена? Кое е по-подходящия тернин. Създадена?



Тема за комара, хората са без-съзнателни дърветанови [re: geri®]  
Авторpi (Нерегистриран)
Публикувано05.07.07 13:50



Гледай сега,
съзнанието е стационарната ИС на наблюдателя. Онова което придава значение на измерваното, което образува знаци. Аз не зная и не мога да знам нито една друга ИС способна да образува знаци, освен моята си ИС. Следователно нито ти, нито комарът имате съзнание. Защото вие сте обекти в моята ИС, а не сте наблюдатели там


Има само една единствена ИС , неподвижна с наблюдателя. Следователно има само едно единствено съзнание.
Това че комарът и ти сте наблюдатели от друга ИС е допускане противоречащо на самата дефиниция за наблюдател - образуващото знаци (за движение, за топло-студено, за цвят, за горе-долу и т.н.)
Това че робот реагира на стимули не означава че той образува знаци. Аз също мога да реагирам на стимули рефлективно без да влагам в тях знак-качество. И точно тези рефлективни реакции ги наричаме без-съзнателни.
Съзнанието не може да бъде обект, още по-малко физичен. Защото то е онова, което дефинира обектите, означавайки ги.




Тема Re: за комара, хората са без-съзнателни дърветанови [re: pi]  
Автор geri® (циник)
Публикувано05.07.07 14:23



Значи ти не вземаш пред вид Лоренцовите трансформации, заключаващи се в обмен на информацията между различните ИС и сравняване на знанията. Само да отбележа, без този обмен едва ли щеше да има съзнание, т.е. нещо повече от състоянието на комара.

И аз не твърдя че съзнанието е обект, що трябва да е обект, що трябва да има носител, що трябва да е материално? Кипенето материално ли е? :)



Тема Re: за комара, хората са без-съзнателни дърветанови [re: geri®]  
Авторpi (Нерегистриран)
Публикувано05.07.07 14:38



"Значи ти не вземаш пред вид Лоренцовите трансформации, заключаващи се в обмен на информацията между различните ИС ..."


Tука имаме голям проблем. Никакви математични трансформации не могат да ме накарат да 'видя' през очите на комара, нито пък да му предам моето усещане за син цвят примерно. Сетивата и генерираните от тях знаци са информационно непредаваеми. Предаваеми са само отношенията между знаците, но не и самите знаци.



Тема Re: за комара, хората са без-съзнателни дърветанови [re: geri®]  
Авторpi (Нерегистриран)
Публикувано05.07.07 16:42



а какво ще кажеш за някои косвени белези за съзнание.
Примерно пищенето при болка. Тази безполезна физическа дейност (пищене), очевидно не помага по никой начин на болката да изчезне. Пищенето не е условен рефлекс, а може да се тълкува като признак за психично съдържание влагано в стимулите. Т.е. за съзнание.



Тема Re: за комара, хората са без-съзнателни дърветанови [re: pi]  
Автор geri® (циник)
Публикувано05.07.07 17:09



Колкото ИС е метафора в случая, толкова и мойте Лоренцови трансформации са такава. Идеята е че съзнанието не възниква само в един индивид, а е продукт на колективно изграждане чрез обмен на виждания.




Страници по тази тема: << 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.