Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:21 08.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Тема Re: Е, ...нови [re: 3opниk]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано22.06.07 13:16



вие, математиците, обичате такива доказателства
Аз не съм точно математик, а химик, обичащ математиката. Дано това да е достатъчно оправдание.

Знаеш, тия "работи" не се ... приемат с гласуване!
Напротив, класификациите се приемат именно с гласуване.
Аз нямам никакъв проблем с това да приема определението на Енгелс и да нарека всичко, що яде, шава, расте и се размножава и т.н., но не е форма на съществуване на белтъчно тяло, "змейовщина" вместо "живот". Това е въпрос на терминология. Не разбрах само, кой природен закон забранява съществуването на змейовщини и защо ти си убеден (ако съм те разбрал правилно), че такива не може да има?

Що намесваш ... функционалност?
Защото качествената отлика между живо и неживо е именно функционалността, а не структурата. Прясно умрялата котка е белтъчно тяло, структурно почти неотличимо от живата котка.

Ако търсиш смисъла на живота...
Опазил ме рогатият! Мисля, че животът е точно толкова безсмислен, колкото и всичко останало. "Смисъл" е човешко понятие, свързано с целеполагане.



Тема Re: да бе, швепс на клечканови [re: pi]  
АвторPжeвckи (Нерегистриран)
Публикувано22.06.07 13:19



те и животните не си променят днк-то приживе. Просто умират

Казано на нашенски - вронг!
Не знам някой дали е зярнал, ама преди месец-два се мярнаха из медиите 2 мъъънички новини с дистанция м/у тях около седмица.

Едната новина беше европейска и идеше от ботуша. Местни учени, при изследване на явно някакви изкопани кокали открили, че при хората (и явно не само) преживели големи природни бедствия (вулкани, земетресения и прочие) се наблюдва промяна в днк. Директно, веднага, в текущия организъм, без той да е умрял, и не във следващото поколение.

Втората новина идеше от големия задокеански брат. Там па други учени ровещи се още по-назад в историята, открили, че имало водоплаващи динозавъри, живеещи по много стотин години, които също са се променяли (днк-то имам предвид, а съответно форма и функция на организма) по време на живеенето си в зависимост от състоянието на околната среда.

Следователно, еволюция може да има и в рамките на едно поколение.

По тоз повод, в разговор на маса с колеги и познати предложих целокупното биологическо братство да иде на гробовете на Лисенко и Мичурин, да ударят по едно чело в земята, да кажат по 50 пъти"Меа кулпа - съгрших", и да преразгледат генетиката като наука.

Та кучката майка-природа, си е оставила май някой и друг трик в торбата с изненади за специални обстоятелства. Както се казваше в оная съветска фантастична повест "Гневът на Ненагледна", Животът е любимото й дете и тя не може да го остави да пропада ей тъй.



Колкото до кристалите, за мен не са живи по признака "Живото променя (в посока на долу) ентропията на околната среда".



Тема Re: да бе, швепс на клечканови [re: Pжeвckи]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано22.06.07 13:25



Имаше една хубава книжка - "Геномът". Там се обясняваше именно един от механизмите на промяната на някакъв ген (скъсяване на една крайна периодична последователност, доколкото си спомням) с възрастта на индивида. Даже се правеше предположение, че нашата смърт може да е програмирана посредством подобни механизми. Щото смъртта на индивида по принцип май не е биологична необходимост.



Тема Re: ДОБРЕ, ...нови [re: Orнeдишaщ]  
Автор 3opниk (неспасяем)
Публикувано22.06.07 14:15



разбира се, че няма за какво да се оправдаваш - гледах твои прояви в математиката, та затова те "смятах" за математик - иска ми се да се радваш, че успяваш да мислиш над повече неща...



Знаеш, тия "работи" не се ... приемат с гласуване!
Напротив, класификациите се приемат именно с гласуване.
Аз нямам никакъв проблем с това да приема определението на Енгелс и да нарека всичко, що яде, шава, расте и се размножава и т.н., но не е форма на съществуване на белтъчно тяло, "змейовщина" вместо "живот". Това е въпрос на терминология. Не разбрах само, кой природен закон забранява съществуването на змейовщини и защо ти си убеден (ако съм те разбрал правилно), че такива не може да има?


И "змейовщина" да е - пак ще е на белтъчна основа - терминология ... за назоваванията, да- може да се гласува.
Ама ... определенията, не са въпрос на гласуване, нито на терминология.
Вж пак определението ми за живот. Смисълът на отделните думички е общоизвестен и не се нуждае от допълнения.

Всичко вън от него - не е живот! Както искаш го наричай, но не е живот.
Такива определения, дето "изглеждат" като "да съгласен!" или "не, не съм съгласен!" - нямат смисъл. Те стават въпрос на ... вяра.

Аз по-скоро, в унисон с вас - си задавам така въпроса: възможно ли е да съществува живо извън тази дефиниция? - така ми го задавате и вие, клубарите.
И затова отговарям: Не!
И очаквам възражения, разбира се ... експериментално нещо да противоречи (или да не се съдържа) в определението.

Оценям, че има и ... юридически последици от определението за живот!..
например, как ще да се отнасяме (законово, Трите закона за роботиката на Азимов) към ИИ и роботи, разни извънземни Тухли Четворки с очи като запалки зда фасове и т.н.
Затова си мисля, че има и някаква ... отговорност за верността на определението и трябва да бъде подложено на критика...

Що намесваш ... функционалност?
Защото качествената отлика между живо и неживо е именно функционалността, а не структурата. Прясно умрялата котка е белтъчно тяло, структурно почти неотличимо от живата котка.


Е, и! Нали затуй й казваме умряла котка!.. Не се самовъзпроизвежда, например и ... отпада от определението за живо.
Значи, разбирането ти за функционалност е "вградено" в определението...

Ако търсиш смисъла на живота...
Опазил ме рогатият! Мисля, че животът е точно толкова безсмислен, колкото и всичко останало. "Смисъл" е човешко понятие, свързано с целеполагане.


Характерът ни е такъв. Такъв ни го е ... създала Природата!..
Няма на кого да се сърди човек, че се е пръкнал ... нали и заради това си е измислил ... причинител за началните ... неприятности: Ева и Адам вкусили от плодовете на дървото на познанието - ябълка сме го назовали.
"Искате да ... знаете ?- бегом в Ада!", казал Белобрадия!

Има бая мъка ама:
Там се вихрят купони покрай огън, пържолка, винце и ... изненади отвсякъде и всякакъв ... характер!

Иначе другото - раят ... си е голо съзерцание ... само душата се радвала!.. Празно нещо е душата ... без пълнеж ... с преживявания от ада!.. Ако ще и да е вечна!
.................................

Животът е стар, тъп виц, а Човекът е смешната му част!

Тема Re: да бе, швепс на клечканови [re: geri®]  
АвторJonson (Нерегистриран)
Публикувано22.06.07 19:13



Промяната на вътрешната структура в рамките на жизнения цикъл може да доведе до по-големи успехи в адаптацията, затова и ми се струва излижно твоето ограничение. Просто нямаме подходящи примери в тая посока.

Количеството на полезните самомодификации е неизмеримо по-малко от количеството на вредните. Ако един организъм има способност за неограничена промяна, той много бързо ще изпадне в състояние на вредна самомодификация и ще загине.
Все пак, вероятно си прав, може би на това ограничение е твърде силно.



Тема Re: да бе, швепс на клечканови [re: pi]  
АвторJonson (Нерегистриран)
Публикувано22.06.07 19:36



Възражението с кристалите ми се видя толкова нелепо, че ме домързя да пиша подробно опровержение, но явно се налага:

- кристалът извлича от околната среда на елементи, необходими за изграждане и подържане организацията и възпроизводството на решетката
За изграждане - на, за подържане - не. Кристалът няма свойството са се саморемонтира при нарушаване на правилната си организация.

- кристалът се самовъзпроизвежда растейки
Самовъзпроизводството би означавало кристалът да добие малки кристалчета.

- кристалът има ограничена способност за "адаптация към промените без промяна на вътрешната структура" . Съпритувлява се на въздествия и удар. В някои случаи процесът е доста интригуващ - пиезо-кристалите преобразуват механичната енергия в електрическа, само и само да си запазят структурата. Баси и дзверът.
Съпротивлението не е адаптация. Ако видя кристал да размаха опашчица са да доплува до зона с по-висока концентрация на изграждащите го елементи, бих го признал за жив.

- понякога кристалът се "адаптира към промените с промяна на вътрешната структура". Счупва се на много парчета, от които израстват нови кристали
Това е разрушение, а не адаптация. Няма промяна в структурата на новите кристали.



Тема Re: Е, ...нови [re: 3opниk]  
АвторJonson (Нерегистриран)
Публикувано22.06.07 19:46



Не знам дали си чел за хипотезата ми, затова ... малко по-телеграмно:
--всяко взаимодействие м/у вещеви обекти се извършва посредством полета (полева форма)
--фотоните на полетата, съдържат носеща и "модулирана" инфо. Но коя част от тези трептения ще е "инфо" при взаимодействие, зависи от ... формата на обвивката, която пък е получена от настояща подредба на вътре-излъчвателите - самите атоми. При дълга С верига (представяй си цилиндрична пружина за натиск................


Чакай сега, твоето определение за живот произтича от недоказана хипотеза. Аз не се наемам да я примам или отхвърлям, само си мисля, че за да предлагаш определение, трябва да се базираш на общоприети тези.



Тема Re: да бе, швепс на клечканови [re: Jonson]  
Автор geri® (циник)
Публикувано22.06.07 20:00



Имам пред вид че такава самомодификация може да бъде умишлена. Ако ми трябва трета ръка и мога да я монтирам, то аз ще се справя по-добре отколкото с две ръце. Разбира се, възможни са и грешки, но тях ги има и в другия случай.



Тема Re: да бе, швепс на клечканови [re: Jonson]  
Авторpi (Нерегистриран)
Публикувано22.06.07 20:09



Ми на мен пък твоите опити да изкараш кристала не-жива материя ми се струват нелепи.

За изграждане - на, за подържане - не. Кристалът няма свойството са се саморемонтира при нарушаване на правилната си организация.

ами не е баш така, ако направиш в кристал дупка, след няколко години тя ще се е запълнила.

Самовъзпроизводството би означавало кристалът да добие малки кристалчета.

той точно това и прави - добива малки кристалчета и ги подрежда в колона.
какво значение има дали челядта е разделена или слепена.


Всъщност всеки растеж е процес на възпроизводство.

"Съпротивлението не е адаптация. Ако видя кристал да размаха опашчица са да доплува до зона с по-висока концентрация на изграждащите го елементи, бих го признал за жив"

и какво сега - според теб дърветата не са ли живи? Те също не 'рамахват опашчици'

Това е разрушение, а не адаптация. Няма промяна в структурата на новите кристали.

Щом кристалите са оцелели до днес, значи чудесно си се адаптират. Ти не ги мисли. А една амеба като се раздели на две, да не би да не се разрушава?
И при животните няма промяна в децата им, освет ако говорим за случайни мутации. Каквито и при кристалите се срещат - наричат се дефекти.

Така че няма измъкване - не виждам никаква разлика между теб и една тухла-четворка



Тема Re: да бе, швепс на клечканови [re: Pжeвckи]  
Авторpi (Нерегистриран)
Публикувано22.06.07 20:30



"Колкото до кристалите, за мен не са живи по признака "Живото променя (в посока на долу) ентропията на околната среда".

и кой ти каза, че кристалите не намаляват ентропията. Всеки процес на спонтанно подреждане намалява ентропията.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.