Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:07 29.09.24 
Природни науки
   >> Физика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема Квантувана ли е ентропията?нови  
Автор geri® (циник)
Публикувано30.05.07 01:09



Как мислите, квантувана ли е ентропията?
И по аналогия със енергията и Планковата константа, квант за ентропията да играе константата на Болцман?

Имаме триединство на вещество, енергия и информация. Веществото се счита квантувано от хилядолетия, енергията от почти 100 години, а ентропията, която е тясно свързана с информацията?

Изобщо, ако направим аналогия с КМ и нейните съотношения за неопределеност може да се получи характерен термодинамичен интервал време dt = h/(2.k.T), който за стайна температура е около 10^-14 сек. Какво означава това?



Тема Re: Квантувана ли е ентропията?нови [re: geri®]  
Автор щш ()
Публикувано30.05.07 02:33



Това е интересно. Но само от аналогията ли ти дойде наум или имаш пред вид някаква по-дълбока причина.



Тема Re: Квантувана ли е ентропията?нови [re: щш]  
Автор щш ()
Публикувано30.05.07 02:37



Защото, то от deltaG = deltaH – TdeltaS, свързаната енергия ТdeltaS си съдържа ентропия и без друго и от квантуването на енергията изобщо, някак логично следва, че и ентропията се квантува.

После, то това dt = h/(2.k.T) си идва естествено от deltat.deltaE >= h(bar)/2.

Редактирано от щш на 30.05.07 02:43.



Тема Re: Квантувана ли е ентропията?нови [re: щш]  
Автор geri® (циник)
Публикувано30.05.07 02:39



Имам си и дълбока причина.



Тема Re: Квантувана ли е ентропията?нови [re: geri®]  
Автор щш ()
Публикувано30.05.07 02:43



Казвай.



Тема Re: Квантувана ли е ентропията?нови [re: щш]  
Автор geri® (циник)
Публикувано30.05.07 02:49



Не, допълнителните съображения са от област която няма почти нищо общо с физиката, и не са интересни. Важна е идеята и какви следствия идват от нея. Аз вече имам някои предположения, но трябва още да ги дообмисля.



Тема Re: Квантувана ли е ентропията?нови [re: geri®]  
Автор щш ()
Публикувано30.05.07 02:55



Toва с неизбежната загуба на информация при пренасянето й винаги ми е било интересно, но не съм му отделял време. Подобно на винаги непълното превръщане на топлина в работа. Някакси ме подсети сега.



Тема Re: Квантувана ли е ентропията?нови [re: geri®]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано30.05.07 10:01



не мисля че е квантувана, обаче тя и енергията не е. но все пак разбирам на къде биеш и въпроса е интересен и навява размисли. обаче опита ти да вържеш ентропията със времето, както енергивята е вързана, смятам е погрешен. енергията е женена за времето, ясно че то вече е заето. очевидно ако ентропията трябва да се върже в закон за неопределеност, броя на частиците е този който ще е партньора. така както за много малки интервали от време ЗЗЕ се нарушава, така и за много малки честици термодинамиката се нарушава. това мисля е посоката в която трябва да се дълбае.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Квантувана ли е ентропията?нови [re: geri®]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано30.05.07 12:25



Според мен означава, че на квантово ниво имаме минимално а не нулево време за реакция между бозони и фермиони. Според мен даже трябва да имаме разлика в минималното време в зависимост от спина и вида взаимодействие.



Тема Re: Квантувана ли е ентропията?нови [re: geri®]  
Автор 3opниk (неспасяем)
Публикувано30.05.07 13:06



Да. Квантувана е.



Изобщо, ако направим аналогия с КМ и нейните съотношения за неопределеност може да се получи характерен термодинамичен интервал време dt = h/(2.k.T), който за стайна температура е около 10^-14 сек. Какво означава това?

Такова време, отнесено към период на вълна е приблизително честотата на образуване на елементарните частици, върху физ. вакуум (неутрон, протон).
Отнесено към бързодействие: с "такава" бързина се възстановява равновесието на околността при възникнало смущение върху физ.вакуум.
Или: физ. вакуум се справя с хаоса, "опакова го" на кванти, с такава бързина - разбира се, при съответните прагове на количество енергия и температура.

Докато се групира вещество във вселената (вещество се произвежда непрестанно в мястото, наречено ГВ), полетата се поглъщат за връзки между частите му и ... Космосът е черен- "разширяваме се". При достатъчно голямо групиране на големи вещеви обекти има и разпад на вещество- нещото свети. При процес на групиране на светещи обекти- далеч от ГВ, и ... Космосът ще светне- гравипривличането трябва да стане по-силно от отблъскващите полета - "свиваме се"
И всичко се повтаря в един непрестанен кръговрат.
....................................
...........................................

Животът е стар, тъп виц, а Човекът е смешната му част!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.