Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:54 09.06.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Интересна статия за "топлинен" диоднови [re: NNN]  
Автор geri® (циник)
Публикувано31.05.07 21:09



"Ами елементарния въпрос е щом веднъж се е получила няма причина и втори път да я има, т.е. да се ПОДЪРЖА."

Ако ме четеш внимателно, аз твърдя че има два процеса, единият от които е насочен към създаване на температурна разлика, а другият е насочен към нейното унищожаване. температурни локални разлики се получават случайно и без първия процес, но вторият се грижи за тяхното изглаждане.



Тема Re: Интересна статия за "топлинен" диоднови [re: NNN]  
Автор geri® (циник)
Публикувано31.05.07 21:10



Ами изправена тръба с въздух си е жив термодиод. Поради конвекцията е улеснен прехода на топлината от долу нагоре и е затруднен в обратна посока. Баш диод си е :)



Тема Re: Интересна статия за "топлинен" диоднови [re: PalmRunner]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано31.05.07 21:24



Знам, че законите на термодинамиката са верно, но не изключвам да е появи явление, което ги опровергава. Ще ти дам пример - свръхпроводимостта, свръхфлуидността, абсолютното черно тяло. До "появата" им физиката е използвала уравнения, които са изключвали такива явления. Оказва се обаче както виждаш, че при гранични условия или близо да граничните уравненията ни не предвиждат съвсем точно какво ще се случи. Та така и с топлиният диод. Разсъжденията ни трябва да разглеждат не сегашният - 7% а близък до идеалният - примерно 99.99% ефективност. И то, трябва да разсъждаваме, защо този диод върши работа на демона на максуел. В класическата интерпретация на демона на максуел се обяснява, че демона трябва да "мери" скоростите на молекулите и при меренето им ще уеднаквява скоростите им. На мен не ми е станало ясно и досега как така ще ги уеднаквява и защо "меренето" не може да коства еднакъв процент енергия, но да не се заяждаме на дребно. Достатъчно е в случая с топлинният диод да имаме устройство вършеще работата на демона на максуел и ще имаме температурна разлика.



Тема Re: Интересна статия за "топлинен" диоднови [re: geri®]  
АвторNNN (Нерегистриран)
Публикувано31.05.07 21:25



Гери, аджаба каква е ролята на тези новооткрити термо диоди. Ти почваш нещо да разтягаш.

‘’’”температурни локални разлики се получават случайно и без първия процес, но вторият се грижи за тяхното изглаждане. ‘’’

Не е така човече не са локални а с 7%. За това тези изследователи са се трудили за да постигнат 7%. А от това , че следва вечна машина е отделен въпрос. Оставям те на ЩЩ.



Тема Re: Интересна статия за "топлинен" диоднови [re: geri®]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано31.05.07 21:26



Е на такава изправена тръба ако е достатъчно дълга спокойно връзваш топлинна машина и получаваш енергия.



Тема Re: Интересна статия за "топлинен" диоднови [re: Maйkъл]  
АвторNNN (Нерегистриран)
Публикувано31.05.07 21:40



Температурни локални разлики, както Гери иска да отклони въпросите и вертикалната тръба са познати процеси, нищо ново под слънцето
Тука въпроса е какво вършат тези термо диоди и какво им е новото?
И могат ли наистина да се използват за нещо. Да нарушат термодинамиката без да се стигне до смешната страна на перпетум-мобиле.



Тема Re: Интересна статия за "топлинен" диоднови [re: NNN]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано31.05.07 21:59



Точно това е въпроса - дали е "смешно" или е практически пък към перпетум мобиле експоатиращо температурата като такава.

В случая с полупроводниковият диод, Гери упорито ни убеждава, че той не можел да бъде източник на ток. За мен аналогията е две батерии, с общ минус да речем и положителните им полюси, свързани към краищата на диода. Ще имаме разлика в потенциалите на двата края на диода, равна на пада на напрежение върху него. 0.3 волта ако е силиций и 0.6 ако е германий. И никой не може да ме убеди, че не мога да си я експлоатирам аз тая разлика както ми е кеф, ако двете батерии са ми безплатни.



Тема Re: Интересна статия за "топлинен" диоднови [re: Maйkъл]  
АвторNNN (Нерегистриран)
Публикувано31.05.07 22:32



За сега ми се струва, че смешното е по вярно. Поне докато не видя такава машина.



Тема Re: Интересна статия за "топлинен" диоднови [re: Maйkъл]  
АвторNNN (Нерегистриран)
Публикувано31.05.07 22:36



Това с полупроводниковият диод що не го провериш на практика, според мен няма да е технически трудно.



Тема Re: Интересна статия за "топлинен" диоднови [re: Maйkъл]  
Автор geri® (циник)
Публикувано31.05.07 23:45



Ако използуваш неравновесното и състояние, ще получиш енергия за сметка на неустановените процеси. Щото топлия въздух първо ще се изкачи горе, а после бавно ще започне да се охлажда чрез топлоотвод поради контакта си с въздуха под него. Накрая дори ще се получи обратната картина, по-долните пластове ще бъдат леко по-топли. Но няма за сметка на тази разлика да получиш енергия с топлинна машина :)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.