Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:16 22.05.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Изникна тук един дебат...нови  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано27.05.07 01:16



Здравейте, приятели физикомислители. Поздравява ви настоящият модератор на клуб История. Моля да задоволите любопитството ми относно един въпрос. Гледкам си аз в клуба си днес - в една тема тежък диспут се вихри по въпроса за Големия Взрив, и разни причинно-следственни философски мнения се цвъкат от двама потребителите mellisa и ElanMorin. И понеже въпреки отявления спам, ме загложди интереса, кажете ми на мен, неискушения в подобни полемики за началото на света, кой от тях е по-прав от ваша гледна точка:


Ще се радвам на всякакви коментари.

Facta, non verba!

Редактирано от Last Roman на 27.05.07 01:19.



Тема Re: Изникна тук един дебат...нови [re: Last Roman]  
Автор geri® (циник)
Публикувано27.05.07 03:35



Определено mellisa разсъждава по-физично.



Тема Re: Изникна тук един дебат...нови [re: Last Roman]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано27.05.07 08:37



мелиса разсъждава по-физично и забележката и че ако времето има начало в нещо (ГЗ в случая), то това нещо гарантирано е безпричинно, е вярна. разбира се трябва да отбележа че аз лично не одобрявам метафизичните тълкувания във физиката и ги смятам за деградация и надхвърляне на компетенциите. не храня никакви съмнения че голям взрив е имало, това е нещо напълно във възможностите на физиката, но твърдението че ГЗ е начало на вселената намирам за напълно неоснователно и метафизично. не казвам невярно, а неоснователно. може наистина да е така, но не виждам никакви основания да се твърди.
сега разни философи ще те залеят с глупости, приятно четене, ще се позабявляваш





Тема без мен колкото и философ да съмнови [re: Last Roman]  
Автор Ra4OKowa4a (пристрастен)
Публикувано27.05.07 09:55



Аз ще ггледам само да чета, темата е изключително интересна, но не я разбирам.
Ерик(Ерих) Деникен си ми е тръпка обаче.Дано и него изкоментира някой в диспута.



Тема Re: без мен колкото и философ да съмнови [re: Ra4OKowa4a]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано27.05.07 10:14



Бате, точно Деникен не ми се коментира. Но ако си му фен, питай ЕланМорин. Иначе благодаря на всички за менията.

Facta, non verba!



Тема Re: Изникна тук един дебат...нови [re: Last Roman]  
АвторMилиoнepът (Нерегистриран)
Публикувано27.05.07 12:47



добре не ща гледайте само дебатът да е по с ъщество



Тема Re: Изникна тук един дебат...нови [re: Last Roman]  
Автор CATV ()
Публикувано27.05.07 15:02



Това с големия взрив е само една от хипотезите за произхода на вселената.
Забележи все още е ХИПОТЕЗА. Има разбира се и други хипотези за произхода на света, като например че господ го е съзал и т.н.
Хипотезата за големия взрив най-много се доближава до научните представи на човека, но има още много време да се събират доказателства, за да се превърне в научна теория. В момента има доста факти които я подтвърждават както и доста факти които не могат да се обеснят с тази хипотеза.
Така че да се спори неподготвен по тази хипотеза е безпредметно.



Тема Re: Изникна тук един дебат...нови [re: CATV]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано27.05.07 18:30



хъм, не че съм много чел по въпроса, но не доказваше ли фоновото лъчение наличието на Големия Взрив преди 20-тина милиарда години?

Facta, non verba!



Тема Re: Изникна тук един дебат...нови [re: Last Roman]  
Автор 3opниk (неспасяем)
Публикувано28.05.07 12:58



Всички говорят за времето, но никой не взема мерки за това! - беше казал нек`къф шегаджия. (перефразирал съм - по памет!)



...И понеже въпреки отявления спам, ме загложди интереса, кажете ми на мен, неискушения в подобни полемики за началото на света, кой от тях е по-прав от ваша гледна точка:
Лично моето мнение е, че Голям Взрив - няма!
Начало на Вселена - има!.. но има и вселенски кръговрат на превръщанията на двата вида материя: от полева --> вещева и от вещева --> полева.
Нароченото за ГВ е мястото, където полевата форма на материята се преобразува във вещева и ... се "внедрява", във вещевата, часовник - тя самата си има честота на образуване. Непрестанно повтаря себе си, образувайки се върху физическия вакуум. Някъде из темите го бях оприличил на "портокал, с часовников механизъм". Същото се получи и при фотоните- полева форма на материята.
Някак си, се обединиха философското разбиране за време и физическата интерпретация на време. Като физическата стана баш както си е по СТО и ОТО - говори се за "пространство-време", а не за отделно пространство и отделно време.
понеже ние сме ограничени по бързодействие на сетивата ни (еволюционно изградени, свързани с оцеляване), можем да разграничим процеси до : ВНИМАНИЕ - отделно пространство и отделно време- като така, започваме да губим част от "наблюдение" от бързи процеси, при които ни се струва, че причинно-следствените връзки се нарушават.
Не, не се нарушават. Ние сме "ограничени" (разбирай, вещеви сме и приборите ни) наблюдатели.
Независимо от тези ограничения, обаче, участваме във всички възможни взаимодействия, дори и в такива, за които нямяме развити сетива - гравитационното, например. Затова, голяма част от възможните взаимодействия, свързани със заобикалящи ни явления, за нас си остават "скрита картинка". За тяхното обясняване, градим хипотези.
Колкото хипотезите са по-близко до реалността, толкова по-верно ще описваме и ... ще очакваме случването на явленията...
...
И така, всеки който говори само за "време" ... е неправ! В най-общ смисъл.
Иначе, в ... ежедневието - може: "Влакът София-Каспичан тръгва на осемадесет часа от трети коловоз" - съобщение от "носов мецо-сопран" на софийската гара, например...
...............................

Животът е стар, тъп виц, а Човекът е смешната му част!

Редактирано от 3opниk на 28.05.07 13:04.



Тема Русия-Китай(война)!нови [re: 3opниk]  
Авторgoshko147 (Нерегистриран)
Публикувано28.05.07 20:40



здравей модераторе на клуб история,разкажи нещо за войната между Русия и Китай през 1968-ма година ако обичаш






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.